Ministerstvo školství vyčlenilo 10 milionů korun na logopedickou prevenci

neděle 9. června 2013 ·

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo Rozvojový program Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání v roce 2013 a vyčlenilo na něj deset milionů korun. Žádosti o dotace lze podávat do 17. června 2013.


Ministerstvo školství tak reaguje na stále se snižující úroveň řečových dovedností u dětí předškolního věku, což vede také k rostoucím počtům odkladů školní docházky z důvodu vad řeči u dětí. Aktuálnost zkvalitnění prevence narušené komunikační schopnosti u dětí v předškolním věku podporují i zkušenosti odborníků z OECD.

„V rámci projektu chceme podpořit aktivity na další vzdělávání pedagogických pracovníků v oblasti logopedické prevence, tvorbu a realizaci školních projektů na podporu rozvoje řeči ve spolupráci s rodiči, a také možnosti vybavení pracovišť moderními pomůckami pro logopedickou prevenci,“ shrnul cíle programu náměstek ministra Jindřich Fryč.

V rámci projektu by mělo být proškoleno téměř tisíc učitelů pracujících s dětmi s narušenou komunikační schopností a kolem sta pracovišť bude vybaveno moderními interaktivními logopedickými pomůckami.

Po absolvování kurzů zaměřených na logopedickou prevenci, které mají být v rámci projektu uskutečněny do konce roku 2013, získají pedagogičtí pracovníci základní poznatky z oblasti řečové výchovy a poruch komunikačního procesu, a dále kompetence k provádění prevence ve spolupráci s odborníky a rodiči. Kromě proškolených pedagogů by měly být výstupem projektu také příklady dobré praxe recenzované odborníky na logopedickou prevenci u dětí předškolního věku.

Více informací zde:
Podpora logopedicke prevence v roce 2013

5 komentářů:

obyčejná učitelka řekl(a)...
10. června 2013 v 14:04  

Jako logopedická prevence nejlépe funguje s dítětem kvalitně komunikovat, říkat říkadla s doprovodnými pohyby, rozvoj jemné motoriky (do toho nepočítám onen ohnutý pařátek na přesun obrázků) pomocí přebírání, sypání, modelování apod., zapínání a rozepínání knoflíků, vázání tkaniček apod. Možná by se ušetřilo...

Anonymní řekl(a)...
10. června 2013 v 21:09  

Bude MŠMT platit rodičům, aby s dětmi mluvili? To je první a nejdůležitější krok.

Anonymní řekl(a)...
11. června 2013 v 7:27  

Každý normální člověk doteďka dokázal děti naučit mluvit. Nyní to přebírá stát.... No jo, když rodiče s dětmi nemluví a děti sedí u počítačů....

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 16:08  

Poměrně zajímavou pomůckou je program Logopedie pro Android (PMQ SOFTWARE). Navíc se dá koupit již s tabletem...

Tablet ET7 s programem Logopedie

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 18:00  

ET7 je laciný tablet z kategorie tisícikorunových, PMQ chce za 15 tabletů včetně všech služeb 39000 Kč bez DPH.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.