Přečtěte si: Svazkové školy jsou optimální, ale…

pondělí 10. června 2013 ·

Tento článek si rozhodně neklade za cíl být fundovanou analýzou, týkající se tolik diskutované reformy regionálního školství. Pouze se snaží sdělit pohled na ekonomickou problematiku venkovských škol z pozice jejího vedení, kterému se jako optimální jeví zřízení svazkové školy. Ale…


Z článku Šárky Vondrové, zástupkyně ředitelky ZŠ Mšec (okres Rakovník) a Miroslava Vrány, člena České komory autorizovaných inženýrů a techniků, v Deník.obce.cz vybíráme:

V rámci diskuzí o reformě financování regionálního školství panuje snad všeobecná shoda na tom, že rušení venkovských škol není cesta. Koneckonců se ukazuje, že i malý boom dětí, který momentálně zažíváme, je pro městské školy nezvládnutelný a malé obce, které vlastní školu nezřizují, mají problém své děti „udat“.

Naše vlastní zkušenosti a kontakty s kolegy v zahraničí ukázaly, že se v některých evropských státech osvědčil systém podobný tzv. svazkovému školství. Velmi zjednodušeně řečeno jde o to, že několik škol v regionu tvoří jeden subjekt a společně hospodaří, což i z pohledu neekonoma musí na první pohled znamenat úspory v provozních nákladech.

Začali jsme tedy pátrat, abychom nakonec zjistili, že u nás v České republice podobně úspěšně fungují dvě (slovy pouze dvě) školy. Jedná se o svazkovou školu ZŠ a MŠ Údolí Desné a ZŠ a MŠ Regionu Karlovarský venkov. Rozjeli jsme se tedy nejprve do Rapotína, poté do Otovic – jejich čísla po několika letech fungování mluví jasnou řečí. Svazkové školství považujeme, nejen z ekonomického hlediska, za jedno z nejlepších řešení pro mimoměstské školy.

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
10. června 2013 v 12:14  

Dříve byl okresní školský úřad, který měl na starosti veškeré ekonomické záležitosti - výplaty, účetnictví apod. Dnes si každá škola tohle všechno platí ze svého rozpočtu a samozřejmě, že se to ve výsledku prodraží.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.