Martin Žegklitz: Paint.net - grafický editor pro všechny

pondělí 10. června 2013 ·

Článek popisuje vlastnosti volně dostupného bitmapového grafického editoru použitelného pro běžné potřeby výuky ve většině škol.

Co je to Paint.net?

V tomto článku bych se rád zaměřil na popis možností, nástrojů a využití volně dostupného bitmapového grafického editoru Paint.net fungujícího na počítačových platformách Windows. Mým cílem je seznámit čtenáře s hlavními prvky zmiňovaného editoru, tedy popsat, co editor nabízí, pro jaké účely se hodí, a krátce pojednat o myšlence jeho využití ve školství, především na základních a středních školách.
Program Paint.net je vhodný hlavně pro tvorbu grafiky a úpravu fotografií. Svou nejnovější verzí 3.5.10 sice určitě nebude konkurovat takovým gigantům, jako jsou například Adobe Photoshop od firmy Adobe Systems nebo Corel PHOTO-PAINT firmy Corel Corporation, ale má jistě mnoho nesporných výhod, díky kterým stojí za to se jím zabývat.

Jaká je dostupnost a náročnost?

Jednou z hlavních, a troufám si říct možná i nejdůležitější výhodou Paint.netu je jeho volná distribuce, což se netýká jen využití pro osobní účely. Podle licence je možné ho mimo osobních účelů volně využívat v neziskovém sektoru (školy či vládní instituce), ale i ve sféře komerční. Fakt, že Paint.net spadá do kategorie open source, z něj dělá velmi vhodný nástroj pro mnoho škol, které si jiné, byť lepší, ale placené programy nemohou dovolit. Jak už je u této kategorie software zvykem, Paint.net smíte užívat bezplatně, ale také můžete jeho autory podpořit libovolnou dárcovskou částkou dle vašeho uvážení, a to prostřednictvím webových stránek produktu.

Co se týká samotné instalace aplikace, zde nás asi nic nepřekvapí. Jedná se o klasický exe soubor, který je třeba si stáhnout (nejlépe z domovského webu), spustit ho a projít klasickým instalačním procesem.

Minimální softwarové požadavky jsou: Windows 8, 7 (doporučený SP1 – Service Pack 1), XP SP3 nebo Vista SP1/SP2. Co se týká hardwaru, je to PC s procesorem 800 MHz, 512 MB RAM, minimální rozlišení obrazovky 1024 x768 a minimálně 200 MB volného místa na disku. Jak vidíte, požadavky nejsou nijak zvlášť velké, rozhodně menší než u profesionálních aplikací zmiňovaných na začátku.

Co všechno Paint.net umí?

Uživatelské rozhraní je graficky jednoduché, přehledné a velmi intuitivní na ovládání. Z vlastní zkušenosti musím říct, že práce v prostředí Paint.netu pro mě byla snad ze všech bitmapových grafických editorů, které jsem kdy měl možnost používat, nejpřirozenější.Celý článek na spomocnik.rvp.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.