Nejpříjemnější místo k odpočinku? Španělská Tarragona

středa 26. června 2013 ·


Za skvělé místo k odpočinku jej před více než 2 000 lety označil římský básník Vergilius. Tarragona, co by nejhlubší španělský přístav a středisko katalánského rybářství, poprvé zaujala Římany ve třetím století př. n. l. V dalších třech staletích bylo toto město, které Římané nazývali Tarraco, metropolí rozlehlé císařské provincie Hispania Tarraconensis.

Současná Tarragona tvoří síť ulic z 19. a 20. století na západ od vyvýšené katedrály a římských ruin. Archeologové stále odhalují početné monumenty. V roce 2000 byl městu udělen status světového dědictví UNESCO.

Jakmile vystoupíte na hradby z třetího až druhého století př. n. l. a vydáte se kolem jejich obvodu po Passeig Arqueològic, začnete chápat význam tohoto největšího a nejstaršího římského sídliště v Iberii. Tyto kompletně restaurované zdi z pískovce vysoké 12 m kdysi obepínaly tři terasovité plochy: mohutný chrám, fórum (tržiště) a rozlehlý Circ Romans (cirkus nebo dostihový stadión), kam se vešlo 30 000 z celkových 40 000 obyvatel Tarraca. Chrám nahradila románská katedrála, ale většina spodních zdí a stavebních kamenů se stala součástí domů a veřejných staveb.

Chcete-li se pokochat nejlepším výhledem, vydejte se na Pretori (Praetorium), což je kamenná věž a bývalý palác barcelonských hrabat vedle cirkusu na úrovni ulice Rambla Vella. Výtahem se rychle dostanete na střechu, odkud máte celé město jako na dlani. Římské vykopávky vám leží doslova u nohou. Mimo jiné rozsáhle rekonstruovaný amfiteátr, kde se konaly souboje gladiátorů a dokázal pojmout až 14 tisíc diváků.


Z knihy Španělsko Velký průvodce National Geographic.
Může se vám  hodit:

Barcelona Průvodce s mapou National Geographic

Od Barri Gotic až po l’Eixample, od Montjuic po La Barceloneta, od Ravalu po Gracia, od Las Ramblas po park Güell, od Picassova muzea po Fundació Joan Miró – hlavní město Katalánska se díky tomuto jedinečnému průvodci před vámi v mžiku otevře!

Otevřete, rozložte, objevujte!


Španělsko-český a česko-španělský kapesní slovník

Španělsko-český a česko-španělský kapesní slovník je praktická a jednoduchá pomůcka pro všechny studenty, ale především pro turisty, kteří se potřebují dorozumět v běžných situacích. Slovník obsahuje cca 20.000 nejfrekventovanějších hesel, obratů a frází. Výslovnost všech hesel je uvedena ve španělsko-české části. Slovník je doplněn přehledem španělských nepravidelných sloves.Španělština pro začátečníky

Španělsky se můžete učit způsobem velice zábavným a napínavým, a to čtením a luštěním napínavých detektivních příběhů. S jazykovým kurzem v přehledných třicetiminutových celcích dosáhnete úrovně A2. Nepotřebujete žádné předběžné znalosti: Sledujte detektiva Garcíu v 10 lekcích a budete překvapeni, jaké pokroky děláte! Naučíte se dobře španělsky a navíc vyřešíte kriminální případ. Detektiv García vám učení ulehčí radami, praktickou gramatikou a napínavými cvičeními k poslechu, opakování, čtení a psaní. Knihy se španělskou tématikou a 15% slevou zakoupíte v e-shopu knihy.cpress.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.