S kyberšikanou má zkušenost více jak 51 % dětí

čtvrtek 27. června 2013 ·

Největší výzkum rizikového chování českých dětí na internetu (více jak 21 000 zúčastněných) ukazuje, že školáci a studenti se nejčastěji setkávají s verbálními útoky (33 %), obtěžováním za pomoci prozvánění (24 %) a vyhrožováním či zastrašováním (17 %).

Společnost Seznam.cz a Centrum prevence rizikové  virtuální komunikace Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci společně zrealizovaly průzkum mezi více než 21 000 dětmi ve věku 11-17 let. Tento rozsáhlý výzkum ukazuje, že téměř 51 % dětí do 18 let má zkušenost s nějakou formou kyberšikany. Mezi nejčastější druhy kyberšikany, se kterými se dotazované děti setkaly, patří verbální útoky (33 %), obtěžování za pomoci prozvánění (24 %) a vyhrožování či zastrašování  (17 %). Mezi jevy, které mají oproti výzkumu z minulého roku rostoucí tendenci, patří nejčastěji vydírání a krádež identity. Ale i k těmto formám šikany potřebujete útočníky. Samy děti se ve výzkumu přiznávaly k tomu, že jsou mnohdy autory kyberšikany vůči jiným dětem. Přiznaly se, že se nejčastěji uchylují k verbálním útokům (11 %) a obtěžování prozváněním (6 %).

Děti ale často samy útočníkům nahrávají. Samy o sobě  na internetu sdělují údaje, které mohou být citlivé. Z výsledků výzkumu vyplynulo, že děti ve věku od 11 do 17 let na internetu nejčastěji zveřejňují své jméno a příjmení (76 %), dále e-mail (59 %) a fotografii obličeje (55 %)„I děti musí počítat s tím, že jakákoliv informace, kterou o sobě na internetu zveřejní, už nikdy nejde vrátit zpátky. Proto je lepší psát si pod pseudonymem a zbytečně na sebe neuvádět další kontaktní údaje,“ řekl Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz. Dále doplňuje: „U některých druhů kyberšikany zaznamenáváme na rozdíl od minulých let mírný pokles jejich četnosti. Tento fakt si vysvětlujeme i existencí řady projektů, které upozorňují na nebezpečí uveřejňování citlivých údajů.“

Nástrahy internetu ale na děti nečíhají jen v oblasti toho, co o sobě samy zveřejní, ale i v jejich komunikaci. Výzkum mezi náctiletými ukázal, že jsou děti ochotny si nejen psát, ale i se osobně potkat s lidmi, které neznají z jiného než on-line prostředí. Podle výzkumu si s lidmi, které nezná z reálného světa, povídá on-line 53 % dotázaných dětí. Na 27 % respondentů uvedlo, že by si na vyžádání přidalo cizího člověka mezi osoby, se kterými mohou komunikovat např. v rámci sociální sítě. Na otázku, zda by šly děti na schůzku s neznámým člověkem, odpovědělo 36 % z nich kladně. Pozitivní ale je, že 59 % by se v takovém případě svěřilo kamarádům, sourozencům či rodičům (41 %). Učitelům by se svěřila pouhá 3 % dotázaných„Je určitě dobré, že se děti naučily výzvy k setkání ignorovat nebo o nich někomu alespoň říkat. Děti si kolikrát neuvědomují, že místo internetového kamaráda na ně může čekat někdo úplně jiný a celá situace může skončit tragicky,“ říká Kožíšek. Zarážející je, že 76 % dotázaných dětí považuje osobní setkání s člověkem, kterého znají jen z internetového prostředí, za riskantní a nebezpečné, a přesto by 55 % z nich na takovou schůzku stejně šlo. „Většina dětí si uvědomuje, že je schůzka s neznámým člověkem nebezpečná. Přesto jsou ochotny riskovat
a pod vidinou odměny, jakou může být například dobytí mobilního kreditu či peněžitá částka, na osobní schůzku dorazit. Řada dětí je ale také k osobnímu setkání donucena sofistikovanými metodami manipulace, např. vydíráním citlivými materiály, které útočníkovi v rámci internetové komunikace samy poskytly. Děti mnohdy věří, že sníží riziko vlastního ohrožení tím, že na schůzku dorazí např. se svým stejně starým kamarádem. Ve většině případů však tento postup pro jedno či obě děti končí špatně,“ uvedl Kamil Kopecký, vedoucí centra PRVoK na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

Výzkum se zabýval i intimitou dětí  na internetu. Přes 7 % z nich uvedlo, že na internetu umístilo svoji nahou fotografii nebo video. Zároveň ale tvrdí, že jsou si vědomi rizika a považují tuto aktivitu za riskantní, a to v celých 75 %.

6 komentářů:

Pytlik Blaha řekl(a)...
27. června 2013 v 21:01  

Stejně jako i v jiných oblastech (drogy, dopravní předpisy, ochrana zdraví, bezpečnost) jsou děti ve školách opakovaně a prokazatelně nejen poučovány a o těchto aktivitách jsou činěny záznamy ve školní dokumentaci.
Pokud se děti chovají nezodpovědně, nedá se bohužel mnoho dělat. Leda nějaké restrikce a vést k odpovědnosti jejich zákonné zástupce, pokud se dopustí protiprávního jednání.
Například o drogách dnes děti vědí všechno, znají možné následky a je to marné, je to marné, je to marné. To je jako se seniory a s oněmi "hrnci". Je toho plná televize a pořád se to děje.
Nebo jako s manželkama. Také moc dobře vědí, že když budou prudit, mohou být bity. A přesto prudí. Opakovaně a mnohdy i prokazatelně!

Anonymní řekl(a)...
27. června 2013 v 21:20  

to je jako s manželkama...

Tak zcela ne, malý rozdíl v motivaci. Manželky to dělají, protože doufají, že toho svého snad ještě převychovají ve slušného člověka. Zatímco dítě dělá zakázané, aby se předvedlo. Obávám se však, že ve výsledku je snaha bránit se tomu v obou případech stejně marná.

Teď jde o to, kdo to má napravovat. Podle takových jako je p. Matějka má škola jen vzdělávat, "držet se svého". Tak se laskavě obraťte na rodiče, ať se taky snaží a nesou si tu svoji odpovědnost, po které tolik baží. Prý.

Pytlik Blaha řekl(a)...
27. června 2013 v 22:06  

Popravdě nevím, co přesně má škola dělat. Dokonce bych řekl, že se to neví tak nějak obecně. A asi se to jen tak nedozvíme.
Myslím si, že je to tak lepší. Když to bude každý dělat podle svého, je aspoň nějaká naděje, že to někdo bude dělat dobře. Představa, že se to vymyslí a zase centrálně zavede, mne naplňuje velkými obavami, neboť se dá s vysokou pravděpodobností předpokládat, to bude nebetyčná pitomost.

Anonymní řekl(a)...
27. června 2013 v 22:13  

Dřív se děti šikanovaly a dnes se kyberšikanují. Myslíte si opravdu, že se s tím dá bůhvíco dělat?

Pytlik Blaha řekl(a)...
27. června 2013 v 22:30  

Děti jsou děti. Napodobují svět dospělých. Pudově se učí přežít.
Než vlastní dítě seřežeme, ověřme si, do jaké míry je zatíženo dědičností, či nás kopíruje.

Anonymní řekl(a)...
2. července 2013 v 7:52  

Tak "dobytí mobilního kreditu"? Vida, vida...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.