Martin Rychlík: Zavřít školy v ohrožení, OK. Proč ale všechny v celé Praze?

pondělí 3. června 2013 ·

Pověřený primátor Prahy rozhodl o pondělním uzavření škol kvůli povodním. Takže to vypadá, že Vltava či Botič tečou i po kopcích.

Pražské děti měly z nedělního nařízení pověřeného primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) náramnou radost. Nemusely ráno do školy, zůstaly doma. V klidu. Jinak to ale vnímali leckteří rodičové bez možnosti hlídání a z „bezpečných částí“ Prahy, jež se rozkládají na kopcích a kam nedosáhla rozvodněná Vltava či Botič. Podle zprávy ČTK se v pondělí ve většině pražských škol a školek nevyučuje, nicméně některé zůstaly otevřeny – zejména v Praze 13, 17, 18, 19 a 20, uvedla agentura.

Nebyla to hysterie? Bylo takové radikální omezení pražské výuky opravdu nutné? Nemyslí si to třeba ani Michal Šesták (ze strany Uzdravme naši politiku/UNP, o které ČESKÁ POZICE píše), jinak radní Prahy 5 pro školství. Čtvrť – přímo sousedící s rozbouřenou Vltavou – však nařízení raději akceptovala a školy v oblasti nejméně pro pondělek uzavřela.

Obezřetnosti není nikdy dosti. Zejména, když jde o lidské životy a když se počasí a stavy řek mění každou hodinou. Nicméně paušální stopka pro celé žactvo v Praze je neadekvátní. Nestačilo by snad vyhlášení politiků, že ředitelům škol – dejme tomu v záplavové oblasti nebo v kilometrové vzdálenosti od hučící Vltavy – doporučují omezení výuky? Proč se ale neučí na pražském Barrandově, v Dejvicích, na Proseku nebo třeba na Žižkově, který se tyčí docela vysoko? Nemají snad školy své webové stránky, kde informují rodiče dokonce i o jídelníčku na druhý den?

Celý článek na webu ČESKÁ POZICE

4 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
3. června 2013 v 22:48  

Plošné uzavření škol mi také připadá trochu zbytečné, u ZŠ a MŠ to mohlo zůstat na rozhodnutí zřizovatelů, tedy městských částí. Ale kdo ví, zda by žáčci v pondělní už tak komlikované a přetížené dopravě na některých místech v Praze nepůsobili ještě víc komplikací.

Alespoň to rozhodnutí udělalo radost většině dětí. :-) A možná i některým učitelům, pokud jim ředitel(ka) umožnil(a) zůstat doma. :-)

Pytlik Blaha řekl(a)...
3. června 2013 v 23:37  

To je ono. Standardní antidiskriminační opatření.
Nevidím jediný důvod, proč by mnohé děti měly trpět tím, že chodí do školy na kopci.

Anonymní řekl(a)...
5. června 2013 v 1:45  

Vzhledem k chaotické přípravě na 3. povodňový stupeň a především v souvislosti se zastavením provozu metra v centru, nikdo nemohl tušit, jak to v pondělí dopoledne bude vypadat.
Vůbec nejde o děti ze základních škol a mateřinek (ty zpravidla bydlí v docházkové vzdálenosti), ale o učitele, z nichž drtivá většina do školy dojíždí. Mít v pondělí ráno školu plnou dětí, ale jen se třetinou učitelů, by bylo jaksi o ústa.
Proto jsme informaci o vyhlášení mimořádného volna na webové stránky vyvěsili ihned po oznámení, že v pondělí v centru nepojede metro. A vůbec nás nezajímalo, co na to prozatímní primátor za TOP, jeho oponenti z ODS a další rozumbradové.
A vzhledem k tomu, že část učitelů měla s dopravou do školy v pondělí opravdu problémy, udělali jsme dobře. A navzdory siláckému prohlášení o platnosti zrušení "školní docházky" jen na pondělí, jsme v úterý pro jistotu naplno od rána obnovili výuku jen na I. stupni a pro II. stupeň jsme začátek vyučování posunuli až na desátou. A dobře jsme udělali.
Na středu už sice spouštíme výuku podle rozvrhu, přesto si nejsme úplně jisti, zda nebudeme muset ráno narychlo spojovat třídy nebo skupiny jazyků.

Anonymní řekl(a)...
11. června 2013 v 12:00  

moje dítě do školy dojíždí, tak prostě zůstalo doma, dokud byl chaos v mhd

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.