Přečtěte si: Učí 50 let na jedné škole. Úroveň stále klesá, říká

pátek 28. června 2013 ·

Jeho příběh, to je historie novodobého českého (a československého) školství v kostce. Pamatuje doby, kdy si školy či dílny stavěli žáci s kantory sami a kromě toho ještě museli na chmel, sbírat brambory a vypomáhat v automobilce.


Z článku Zuzany Hronové v Aktuálně.cz vybíráme:

A.cz: Těšíte se na život bez školy?

Ještě před několika lety jsem si odchod ze školství neuměl dost dobře představit. Současný stav školství mi to ale ulehčuje. Vztahy mezi lidmi, odborná úroveň a způsoby řízení, hodnocení pedagogů hlavně podle hloubky zálezu v ředitelském zadku, nezájem vedení o stav a úroveň výuky mne, podobně jako řadu kolegů, systematicky deptá a činí apatickým zaměstnancem bez motivace, který si plní své pracovní povinnosti. Nemohu a hlavně nechci se s tím smířit.

28 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
28. června 2013 v 17:16  

článek je to pěkný. Pán je to nesmírně inteligentní, ale ptám se, co ještě dělá v 70 letech ve školství, když po ulicích běhají tisíce nezaměstnaných absolventů vysokých škol.

Anonymní řekl(a)...
28. června 2013 v 19:45  

To Anonymní: Mno, obávám se, že není, kdo by ho nahradil... Takhle na nějaké kecy ano, ale to, co učí on, jsou exaktní věci.

Anonymní řekl(a)...
28. června 2013 v 22:33  

Díky za článek, skvěle řečeno.
Učím 40 let a můžu vše do písmene odsouhlasit. Kde jen se tehdy bralo to nadšení pro práci a studium - to dnes těžko pochopit. Prostě nic nebylo zadarmo, člověk si musel všechno zasloužit a vymakat, pak si toho taky jinak vážil. A lidi se chovali slušně, i když vůbec nebyli věřící, církev byla zakázaná, tak díky předchozím generacím měli lidi pod kůží hlavní zásady desatera - úctu k rodičům a starším, nikomu nedělat nic zlého, nekrást. Nevím, jesti je tam něco o práci, ale mě doma vedli hlavně k pracovitosti a slušnému chování k ostatním.

Anonymní řekl(a)...
28. června 2013 v 22:49  

apatickým zaměstnancem bez motivace

Když tak kouknu na své kolegy, tak musím konstatovat, že je to pravda pravdoucí. Nikdo nechce nic dělat, práce se navalí na pár schopných, kteří však nedostanou za práci navíc ani kačku. Dobře si však žijí análníci a análnice, kteří chodí s panem ředitelem po hospodách. Stojí to fakticky za ......A je to rok od roku horší.

Anonymní řekl(a)...
29. června 2013 v 7:05  

Musím se připojit. Jsem také pamětníkem a ve školství jako žák, student a posléze dlouhá léta učitel jen vzdychám po těch letech, kdy jsme učili, dělali mnoho se žáky mimo vyučování, mimo školu. Člověk se nezastavil. Vzpomínám i na to zlé a bylo toho dost: školení do půl šesté odpoledne, IPVu, spousta papírování, jež se myslím vrací, kádrování etc, atc.
V poslední době to člověka již netěší, volnost je až přehnaná pro žáky i pro učitele /což není špatné, chceme-li/. Po dětech aby se nic nechtělo, nejsou vedeny ani vychovávány, vše dostanou bez jakékoliv námahy. Tak je připravujeme pro budoucí život. O vědomostech ani nemluvě. Tytam jsou časy, kdy už v ZŠ měly poměrně široký rozhled, na němž se dalo stavět. Nyní mají větší možnosti /Tv, internet/, málo jich však využívají. Vědomosti jsou kusé, roztříštěné a hlavně v populárních oblastech /celebrity, sex, drogy a pod/. Ze školy se vytratila voda, zůstal jenom mlýn. Tedy chybí řád a to jak ve škole, tak v celé společnosti.

Anonymní řekl(a)...
29. června 2013 v 13:29  

"Dobře si však žijí análníci a análnice, kteří chodí s panem ředitelem po hospodách."

A myslíte si, že to dřív nebylo? Jen to nebyli jenom análníci, ale i spolustraníci.

"jen vzdychám po těch letech, kdy jsme učili, dělali mnoho se žáky mimo vyučování, mimo školu. Člověk se nezastavil"

A to si myslíte že bylo dobré? Myslíte si, že když to kantor nemá zaplacené, že je povinen to dělat? A on to snad do školy půjde dělat zadara některý z rodičů?

Asi by bylo opravdu dobré, kdybyste mazali vzdychat po starých časech do důchodu a přestali si myslet, že jste ve školství nenahraditelní. Co když je školství v průseru jenom proto, jelikož mladých do 35 let, kteří jsou ještě ochotní říct svůj názor nahlas, je ve školách jako šafránu. Rozhodně míň než přestárlých dinosaurů nad 60, kteří jsou právě ti největší vlezdoprdelisté, jenom proto, aby je tam říďa ještě v důchodku pár let nechal.

Anonymní řekl(a)...
29. června 2013 v 14:35  

Moje babička se modlila k svatým obrázkům. Mí rodiče věřili Novotnému, straně a vládě. Já - nevím, čemu mám věřit. Dnešní svět věří jen prachům.

Zřejmě to bylo to poválečné nadšení, a také tradice poctivého prvorepublikového podnikání a hospodaření, co lidem dávalo chuť překonávat samy sebe a něco dokázat, pomoci republice. Husákovy děti a mladší ročníky už žily ne pro práci, ale pro povyražení a užívání si. Rodiče dětičky chrání, aby se měly dobře a nemusely moc pracovat. Kdepak něco dobrovolně udělat pro ostatní - ani náhodou. To se pak naše generace nemohou vůbec domluvit.
Nebojte, anonymní 13:29, do důchodu chci velmi brzy. Ale je zvláštní, že mladičký ředitel mě za nic nechce pustit, ač řiťolez rozhodně nejsem.

Anonymní řekl(a)...
29. června 2013 v 19:57  

Pro anonymního z 13:29, který prezentuje dost rozšířený názor, že kantor by měl dělat jenom to, co má zaplaceno.

Je mi 54 let, na průmyslovce učím 20 let. Přišel jsem do školy z průmyslu, proto jsem si za svoje peníze vystudoval DPS, abych vůbec mohl učit. Měl jsem vzdělávat v oblasti aplikované elektroniky a inf. technologií, takže abych nezaostával v oboru, pravidelně jsem investoval nemálo vlastních prostředků do nejrůznější výpočetní a jiné techniky. Při zaměstnání jsem si udělal doktorát z oblasti elektroniky a IT a musím říct, že v tom mi škola taky moc nepomohla - bylo to za vlastní peníze a v čase, který jsem vyhandloval s kolegy přehazováním hodin v rozvrhu.

Ve škole jsem se dost vyřádil. Rád jsem vedl kroužky pro žáky ze základky. Ti si k nám automaticky podávali přihlášku, když se rozhodovali, kam jít na střední školu. Spolupracoval jsem také s VŠ na základním výzkumu moderních paměťových prvků a tím pádem jsem mohl přinést do školy nové podněty pro výuku odborných předmětů. Pracoval jsem ve školské radě. Několik let jsem měl na starosti předmětovou komisi výpočetní techniky. Zažil jsem radost z vytváření koncepce vzdělávání u dvou zcela nových studijních oborů. A ještě s jedním kolegou jsme prakticky sami vypracovali koncepci a obsah odborné části oboru v novém ŠVP. Za ty desítky hodin práce jsme samozřejmě neviděli ani korunu.

Nestěžuji si. Školství stojí na takových nadšených [doplňte si sami]. Kdyby tady fungovaly "normální" tržní mechanismy, neměl by Vaše děti kdo učit, pane anonymní z 13:29. Tato společnost svými praktickými kroky ukazuje, že jí na vzdělání vlastně nezáleží.
Zhoršující se podmínky pro práci učitele snáším posledních pár roků jenom kvůli těm děckám. A tento důvod už taky padl, protože - jak to říká pan učitel Bohumír Novák: ".. z dvaceti žáků ve třídě jsou obvykle dva až tři, kteří chtějí,a zbytek se v budově schovává před deštěm." Po dlouhém zvažování jsem dal tento týden výpověď.

Mám pocit, jako by mi někdo tu skvělou práci, kterou jsem měl tak rád, ukradl. Hluboko uvnitř vím, že učitelství je pro mě to pravé. Mám to vyzkoušeno. Ale v posledních letech opakovaně zjišťuji, že (s trochou nadsázky)

..jediný z celé třídy, kdo se ještě učí, jsem já sám.

Takže půjdu někam, kde budu užitečnější.
Pětatřicátníkům přeji pevné nervy.

Zdeněk

Anonymní řekl(a)...
29. června 2013 v 22:05  

Zdeňku,
pěkný a smutný komentář.
Hodně štěstí.

Anonymní řekl(a)...
30. června 2013 v 1:44  

Situace se velmi rychle zhoršuje. Kolegové melou z posledního. Jsou mezi nimi třicátníci i šedesátníci. Ostatně současná vláda národního rozkrádání prodloužila odchod do důchodu. Současní mladí půjdou do důchodu již v 73 letech, ale za jakou cenu? Zhruba od šedesáti let přichází zvýšený krevní tlak, nemoci srdce, mozkové příhody, cukrovka, Alzheimer, rakoviny,..Toho důchodu si opravdu budou užívat jen vyjímky.

Anonymní řekl(a)...
30. června 2013 v 9:04  

Pětatřicátníkům přeji pevné nervy


Otázkou je, jak dlouho jim vydrží.

Anonymní řekl(a)...
30. června 2013 v 9:24  

A ministr školství utíká z boje. Tady je takových problémů...

Anonymní řekl(a)...
30. června 2013 v 20:52  

Bohužel, článek je plně pravdivý, učím přes 22 let, dvě fakulty jsem vystudoval podle svého přání i schopností, plat středoškoláka na pozici učitele mě urážel vždycky, feminizace školství je mor, školy stojí na nadšených učitelích tělem i srdcem. Jen nevím jak po 22 letech praxe vydržím do těch min. 67 let za katedrou při dnešní morálce společnosti. Rád bych dodal že by pomohla jen pdg komora a školy na měsíc zavřít. Což je ve feminizovaném školství nerealizovatelné. Muž-učitel,čtyřicátník.

Anonymní řekl(a)...
30. června 2013 v 23:44  

A ještě - jen tak mimochodem - na původním umístění článku je 168 reakcí, tady jen 13... Hmmm...Učitel.

Anonymní řekl(a)...
1. července 2013 v 1:24  

Někdo má zkušenosti ze 40-tileté pedagogické praxe. Já mám zase zkušenosti z několika škol. Stěhoval jsem se, tak jsem pár škol prostřídal. A můžu zodpovědně prohlásit, že největší škůdci jsou ředitelé a ředitelky škol. Pokud se tito funkcionáři montují ještě do regionální politiky, tak jejich škodlivost ve školství nemá obdoby. Snaží se za každou cenu být pro své voliče "hodnými kantory", tak snižují nároky na hranici demence a k tomutéž nutí i své podřízené učitele.

Anonymní řekl(a)...
1. července 2013 v 15:47  

Článek je pravdivý. Bohužel! O stav škol se nikdo nezajímá. Přijde podprůměrná finanční dotace a řediteli starej se. Sbory jsou v destrukci - mladí (ó pardon) nic moc, začínají se podobat žákům - vysoké sebevědomí, ale bídná odbornost. Vystudované výhradně humanitní obory, takže exaktní vědy v útlumu. Autorita často postavená na podbízení se dětem - pravidla nenastavuje kantor, ale třída... A starší kantoři? Rezignace, čekání na důchod - po staru to už nejde, novým kouskům starého psa nenaučíš. Do toho změny diktované shora, bez systému, bez cíle. Nahodilost a chaos je hybnou silou současného školství. Kampak asi dojdeme?

Anonymní řekl(a)...
1. července 2013 v 16:53  

A do které kategorie patříte Vy? Všechny jste pěkně odsoudil.

Anonymní řekl(a)...
1. července 2013 v 16:59  

Školství je "veselá bída" a pokud ředitelství nehází učitelům a učitelkám klacky pod nohy, mají možnost učit podle svých představ a dělat spoustu práce se svými žáky navíc, stejně jako dřív. Děti jsou stejné, jenom mají jiné možnosti a názory a potřebují, aby je někdo učil a nerostly jako dříví v lese.

Dřív se jezdilo na chmel, na bramborové brigády, na exkurze, na lyžařský zájezd na 150,- Kč za týden i s možností půjčení lyží a bot zdarma, na 1-3 denní školní výlety, na 4 týdny na školu v přírodě, učebnice byly zdarma a daly se používat několik let po sobě, psalo se do sešitů, ve škole se při hodinách hudební výchovy zpívalo, při tělocviku cvičilo v tělocvičně i na hřišti, běhalo, skákalo, hrály míčové hry, do školy chodila pravidelně školní lékařka na kontroly nebo na očkování, děti chodily 2x ročně na preventivní zubní prohlídku, atd.

Dnes je spousta věcí jinak, ale děti mají stále právo na vzdělání zdarma i na dobré učitele a učitelky a na oboustranný respekt. Vlastně se toho tak moc nezměnilo.

A stejně jako dřív i dnes mnoho učitelů učí i do velmi vysokého věku. Nikomu nezabírají místo, naopak, učí místo chybějících mladých učitelů, kteří jdou pracovat na lépe placená místa, což je pochopitelné. Kdo chce učí i za plat podle tabulek, kdo nechce tento plat, jde jinam. Jak jednoduché.

Učitelé i děti potřebují prázdniny. Tak si to užijte a naberte nové síly.

K původnímu článku: obdiv a uznání panu učiteli.

Anonymní řekl(a)...
1. července 2013 v 18:05  

pro 16:59

Nepíšete, kde učíte a co. Snad jsou výjimky, kde se ještě dá "žít", a závidím vám to. Já už pomalu neznám normálního, klidného a spokojeného učitele, kterého by jeho nádherné poslání aspoň minimálně uspokojovalo. Pochopitelně, že se každý snaží pochopit nové časy a jiné žáky. Ale to co se nyní děje, kam ta smutná bída dosáhla, to přesahuje všechny meze. Ty tisíce reakcí v diskusích to potvrzují, a to neberu v potaz levné bědování některých.

Anonymní řekl(a)...
1. července 2013 v 22:17  

že největší škůdci jsou ředitelé a ředitelky škol.

A jejich neschopní zástupci. Naprostý souhlas.

Anonymní řekl(a)...
1. července 2013 v 23:04  

...a jejich vsehoschopni zastupci. Proto je tam ti neschopni reditele maji.
Mizerny ucitel s neukojenymi ambicemi, duchovne plytky, dusevne labilni s vyraznymi sklony ke klientelismu nemuze byt vedoucim pracovnikem vubec, natoz pak dobrym. Proto jsou z nich pracovnici jen ridici. Nebo lepe buserujici, bez empatie a spetky fantazie. Lkaji, kudy chodi, jak toho maji moc, ale o svoji funkcicku se strachuji, a sebemensi pripominku berou jako osobni vypad proti svemu majestatu. Najezi se a aktivistovi to daji sezrat. Po nejake dobe uz nikdo zadne pripominky nema a dotycni pak nabydou dojmu, ze to delaji nejlepe ze vsech, a jsou tedy spravne na svem miste.
Sedych

Anonymní řekl(a)...
2. července 2013 v 8:23  

"A stejně jako dřív i dnes mnoho učitelů učí i do velmi vysokého věku. Nikomu nezabírají místo, naopak, učí místo chybějících mladých učitelů, kteří jdou pracovat na lépe placená místa."

Velmi naivní názor, který neodpovídá dnešní realitě. Zřejmě si sedíte na svém teplém místečku a nevnímáte, ostatně stejně jako 90 %, učitelů realitu kolem sebe. Každému řediteli přicházejí každý týden další a další žádosti o místo od abosolventů, takže ti důchodci to místo prostě zabírají. A zkuste si přijít o místo ve školství, i když máte třeba 20 letou praxi, místo najdete jen velmi těžko. Snad jen s aprobacemi AJ, M či F.

Anonymní řekl(a)...
2. července 2013 v 16:21  

Předchozí příspěvek je kravina. Hned Vám povím proč. Ten šanon žádostí o práci jsou většinou lidé bez potřebných aprobací a často jen bakaláři (pdg. asistentství jednoho oboru - předmětu). A s tím ve škole nelze vyjít. Potřebujeme vzdělané lidi a běžně se učí 2-4 předměty na naplnění úvazku. Je to tak ve všech školách, a vždycky bylo... Ta rétorika o zástupech uchazečů před školou je virtualita. Nedávno jsem dostal nabídku na změnu školy, pan ředitel měl 22 žádostí a nakonec vybral jednoho na zkrácený úvazek 7h týdně, s jednou aprobací, na 10 měsíců. Co na to říci? No a aprobace je důlěžitá - jenže mimo školství ne tak moc. Prostě a jednoduše: promrhali jsme díky politikům 25 let šance změnit školy a posílit statut profese. Bohužel. A mimochodem: průměrný úředník, reerent ani netuší jak se kantor na těch svých 16000 do kapsy nadře.

Anonymní řekl(a)...
2. července 2013 v 18:26  

Ta rétorika se ovšem výborně hodí k zastrašování učitelů. Taky to posloucháme při každé příležitosti.

Anonymní řekl(a)...
2. července 2013 v 19:04  

"Předchozí příspěvek je kravina."

No tak, no tak. Není to kravina ani náhodou. Na okolních školách učí cca 10 důchodců. Mladí se stejnými aprobacemi jako oni sedí doma. U nás máme dvě důchodkyně a družinářku, které vyučují na 1. stupni, a jen v letošním roce se u nás ptalo na místo učitele 1. stupně sedmnáct děvčat. Bylo by dobré nepopírat realitu a nekecat o nepotřebných aprobacích.

Anonymní řekl(a)...
2. července 2013 v 23:18  

Reakce na předchozího: pak tedy jako škola máte divného ředitele, že ?

Anonymní řekl(a)...
2. července 2013 v 23:21  

Reakce na "nekecat o nepotřebných aprobacích". Nezlobte se na mě - snad ale víte že pdg fakulty /i fildy a přírodovědy/ prostě nedodržují aprobace v tradičních dvojicích - M-F, Bi-Ch, HV-VV, RV-OV-ZSV, Inf+tech.výchova .... důsledek je nadbytek polovzdělaných bc. bez širších aprobací a s nulovou praxí...

Anonymní řekl(a)...
3. července 2013 v 6:45  

Sedych

1. července 2013 23:04

Je to pravda pravdoucí. Morální a společenská bída. Ve vedení máme trotly, kteří neumí ani základní počty, žádný jazyk a dělat se jim mimořádně nechce. Ignorant

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.