Přečtěte si: Noam Chomsky o demokracii a vzdělávání

středa 12. června 2013 ·

Rozhovor o tom, jak může být škola úžasným místem, jak lze třeba historii revoluce za nezávislost předat dětem tak, aby ji vnitřně prožily, ale i o tom, že vzdělávací systém slouží zejména společenské kontrole nad občanskou společností. „Dělníci v 19. století v Anglii sice nechodili do školy, ale byli pravděpodobně vzdělanější než aristokracie,“ říká Noam Chomsky.


Z rozhovoru Daniela Falcone s Noamem Chomskym v Britských listech vybíráme:

Skvělá předměstská škola, bohatá na prostředky. Někdy musejí čelit apatii a indoktrinaci, úzkému ideologickému spektru. Je to podle vás dáno kulturními podmínkami, nebo je našemu vzdělávacímu systému vlastní?

Tak to bylo i ve škole, na kterou jsem chodil ve Filadelfii, v dobách mnohem nižší korporátní kontroly nad společností. Nemyslím si, že by to bylo čemukoliv jakkoliv vlastní. Můžeme mít školy, které pracují s programy, o nichž jsem mluvil. A nejenom v oblasti přírodních věd, v mnoha jiných oblastech to jde stejně dobře. Vezměme si třeba historii. Mám přítelkyni, která byla učitelkou na škole v Lexingtonu, kde žiju, učila děti v 6. třídě. Byla dobrou učitelkou, velmi úspěšnou. Popisovala mi, jakým způsobem učila děti téma americké revoluce za nezávislost. Několik týdnů před tím, než měli látku probírat, začala žáky podrobovat svévolným restrikcím, nutila děti dělat věci, které neměly rády a které jim nedávaly žádny smysl. Po krátké době toho měly děti plné zuby a začaly se dávat dohromady, aby v tom učitelce nějak zabránily. A v tom okamžiku jim učitelka začala vykládat o revoluci za nezávislost. Děti velmi dobře porozuměly, o co jde.

To je chytré.

Neexistuje žádná úroveň, kdy takové věci nemůžete dělat, pokud jste učitelem, který má kontrolu nad tím, co dělá. Pokud je nějaký respekt k učení, vychází z toho, že učitel má kontrolu. Avšak právě to podléhá destrukci: učitelova kontrola nad třídou jako kontrola pracovníka nad dílnou. To nelze připustit, to je taylorismus.


Kontrola shora, kontrola administrativní. Žádný respekt k osobě pracovníka, ať už se jedná o učitele, nebo strojníka. Je pozoruhodné, jak se to událo. Mám na mysli velkou studii jednoho z členů naší fakulty, Davida Noblea, který pracoval na historii technologií. Studoval strojní průmysl v 50. a 60. letech 20. století. Tehdy se začínala prosazovat počítačová kontrola strojů. Numerická kontrola výrobního procesu, velký pokrok.

Noble provedl detailní studii a je ohromující, jak to fungovalo. Byly sledovány dva modely: v prvním bylo ponecháno kvalifikovaným strojníkům, aby celý výrobní systém řídili sami se svou detailní znalostí a dovedností napravovat problémy, přicházet s novými nápady atd. Ve druhém modelu totéž dělali manažeři. Studie ukázaly, že model, v němž systém řídili strojníci, byl úspěšnější, ale vybrán byl opačný model: model s disciplinovanými pracovníky. I když mohli mít vyšší profit, důležitější bylo mít disciplinované, poslušné pracovníky. Ne pracovníky, kteří dělají věci pro sebe, tedy z velmi jasných motivů. Pokud mohou pracovat pro sebe, začnou se velmi brzy ptát, k čemu mít šéfy. No a pak jsou šéfové v problémech. Něco jako okupační stávky, to je pro ně velké nebezpečí. To se dělo, a stejné je to ve školách.

Učitelům nelze nechat kontrolu nad třídou. Proto učení na testy; tehdy jsou učitelé disciplinovaní. Udělají, co se jim řekne. Jsou na tom závislé jejich platy, je na tom závislá jejich práce. Stávají se sociopaty, jako každý jiný. Tím pádem máme společnost, ve které platí „starám se sám o sebe, zapomenu na všechny statní“. A z toho plyne, že se zbavujeme sociálního zabezpečení a zdravotní péče. Proč bych měl platit za to, že dítě z domu naproti chodí do školy, když moje dítě do školy nechodí? Proč bych se měl starat o postižené vdovy? A tak dále.

8 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 11:14  

Pokud se ředitelé a jejich zástupci stmelí kolem svých koryt, tak učitelé nic nenadělají. Jejich hlasy zanikají v hlasitém chrochtání u koryt.

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 13:03  

Pro všechny, kteří prosazují testy a tlak centrálně diktovaných standardizací bych chtěl předložit k úvaze následující slova: "Učitelům nelze nechat kontrolu nad třídou. Proto učení na testy; tehdy jsou učitelé disciplinovaní. Udělají, co se jim řekne. Jsou na tom závislé jejich platy, je na tom závislá jejich práce. Stávají se sociopaty, jako každý jiný."
Karel Lippmann

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 14:11  

Ano, ucitele by se mohli zacit chovat jako ti strojnici a ptat se, k cemu vlastne jsou ve skole ti manazeri.
Kdo z ucitelu napriklad zna koncepci rozvoje skoly, s kterou jejich reditel vyhral konkurz?
Sedych

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 14:31  

""Učitelům nelze nechat kontrolu nad třídou."

UČITELÉ DÁVNO ZTRATILI KONTROLU NAD ŽÁKY. NAD CELÝM PROCESEM. KDO TO NEVIDÍ, JE BLOUD.

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 16:34  

Nejen učitelé.

Víte snad o někom, kdo skutečně vědomou kontrolu nad tím procesem má?
(za předpokladu, že jsme oba ateisti :-)

Anonymní řekl(a)...
13. června 2013 v 7:12  

I když jste ateisti, Boží řízení je tu stále. Bůh není tak "nedovzdělaný", že by jen kontrolovat. Zasahuje tam, kde lidi selhávají.. a někdy bohužel v globálním měřítku.
To jen ve školství je tento regulační cyklus ustřižený, zůstává jen u kontrolya to ještě z velké dálky. Zbytek vykoná strach, udělá z lidí ovce.

Anonymní řekl(a)...
13. června 2013 v 10:05  

zůstává jen u kontrolya to ještě z velké dálky. Zbytek vykoná strach, udělá z lidí ovce

Kdyby žáci měli aspoň minimální, ale fakt jen minimální strach z toho, že jdou do školy nepřipravení, možná by se začali raději učit. Naši žáci rozhodně nejsou ovce, to jsou naducaní sebejistí téměř nic neumějící berani. Zato učitelé, ti jsou ovce na druhou. Tak kdo se tu bojí? a čeho, prosím Vás?

Pytlik Blaha řekl(a)...
13. června 2013 v 10:55  

Bůh... Zasahuje tam, kde lidi selhávají

Koho Bůh pověřil, aby za něj mluvil?
Tuším, že pokud by se vůbec českým školstvím zabýval, tak by to byl nevyvratitelný důkaz o Jeho všeobjímajícím smyslu pro humor a absurdní drama pak především.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.