12 českých škol se letos stane Světovými

středa 12. června 2013 ·

Jak se pozná škola, která je světová a co to znamená učit světově? V rámci projektu Světová škola, který společně organizují neziskové organizace Člověk v tísni a ADRA, se světovou se může stát škola, která učí své žáky diskutovat o globálních problémech a souvislostech i přemýšlet, jak se v nich orientovat a jak je řešit. Dne 12. 6. 2013 obdrží v Praze certifikát Světová škola 12 základních a středních škol z celé republiky. Titul Světová škola bude odměnou za téměř roční intenzivní spolupráci žáků, studentů, učitelů i vedení těchto škol na tom, aby byl každodenní život jejich školy obohacen o globální dimenzi.


Kritéria pro udělení titulu Světová škola vycházejí z cílů a principů globálního rozvojového vzdělávání (GRV) uvedených v Národní strategii globálního rozvojového vzdělávání 2011-2015. Ta definuje globální rozvojové vzdělávání jako celoživotní vzdělávací proces, který přispívá k pochopení rozdílů a podobností mezi životy lidí v rozvojových a rozvinutých zemích, usnadňuje porozumění ekonomickým, sociálním, politickým, environmentálním a kulturním procesům, které je ovlivňují, a směřuje k přijetí zodpovědnosti za vytváření světa, kde mají všichni lidé možnost žít důstojný život. Podrobná kritéria pro udělení certifikátu Světová škola si můžete přečíst zde.

Jak probíhá projekt Světová škola v praxi? Úspěšné týmy složené z žáků, studentů a učitelů škol z celé České republiky ve svých projektech zpracovávaly konkrétní „lokální problémy“ mající globální přesah. Školy například zorganizovaly úklid potoka, akce na podporu třídění odpadu nebo ve škole uspořádaly tematický týden na téma uprchlictví. Se získanými informacemi a návrhy řešení pak školy dokázaly vstoupit na veřejnost i do médií. Také si vyzkoušely, jak pro realizaci projektů získat partnery a podporu z řad místních institucí, médií či firem. Ohlasy zapojených školních týmů jsou kladné a témata globálního rozvojového vzdělávání se skutečně stávají součástí života školy. „Pro mě osobně byl nejvýznamnějším fakt, že práce žáky (zejména) v konečné fázi projektu doslova strhla - na akci se těšili, dávali si záležet, aby vše klaplo tak, jak mělo. Uvědomili si, že jsou součástí týmu a že jejich případný nezdar by ovlivnil výsledek celé akce,“ říká jeden za zapojených učitelů Stanislav Švejcar ze ZŠ Zámecká v Litomyšli.

V letošním roce se Světovými stanou tyto školy:

 • Gymnázium ALTIS Praha
 • Gymnázium, Havířov-Město
 • Gymnázium Kadaň
 • Gymnázium Mnichovo Hradiště
 • SPŠS a OA Kladno
 • ZŠ Zámecká, Litomyšl
 • ZŠ Šumavská, Šumperk
 • OA a VOŠE Tábor
 • ZŠ a MŠ Šrámkova, Opava
 • Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola Liberec
 • Střední průmyslová škola Rakovník
 • Střední průmyslová škola chemická Brno

O projektu Světová škola

Certifikát Světová škola uděluje společnost Člověk v tísni, o. p. s. ve spolupráci s o. s. ADRA. Nad projektem Světové školy převzal záštitu místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Projekt je určen všem typům škol. Základní filozofie podporuje vzdělávání a přípravu žáků na reálný život v globalizovaném světě a opírá se o jednoduchou metodologii tří kroků: uč se – zjišťuj – jednej.

Světová škola je místem, kde:

 • globální témata tvoří přirozenou součást výuky a života školy;
 • žáci se pod vedením týmu učitelů zabývají aktivně světovým děním a sledují aktuální vývoj v rozvojovém světě;
 • žáci, učitelé i širší veřejnost získávají informace o globální problematice;
 • žáci identifikují místní problémy s globálním přesahem a usilují o jejich řešení;
 • je nejméně jedenkrát za rok ve spolupráci s místní partnerskou organizací uspořádána akce;
 • je společný cíl přispět k řešení vybraného problému.

Projekt byl finančně podpořen z prostředků České rozvojové agentury a Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

Více informací:

www.varianty.cz/svetovaskola
www.adra.cz/prvak/svetova-skola

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.