František Matějka: Otevřený dopis základní škole ve věci EU: Přestaňte dětem vymývat mozky

středa 12. června 2013 ·


Vážený pane řediteli,

obracím se na Vás jako otec syna Matyáše, který je na 3.ZŠ v Mostě teprve v první třídě. Přestaňte mu, prosím, vymývat mozek unijní propagandou, za kterou by se svého času nemusel stydět žádný totalitář, kterému k dokonalosti manipulace chyběly jen dnešní moderní prostředky. Přestaňte s cíleným ovlivňováním dětí na základní škole systematickým vnucováním ´jediné správné myšlenky´. To už tady bylo a oba jsme dost staří na to, abychom věděli, kam to vedlo.

Dnes se nám vrátil syn domů ze školní návštěvy Městské knihovny v Mostě. Návštěva knihovny sama o sobě je v dnešní době jistě žádoucím počinem, hodným slov díků. Knihy tu byly, jsou a jistě i budou, byť dlouhá řada z nich už má v dnešním rychlém elektronickém světě pomalu cejch samizdatu. Náš syn má jako jeden z pouhých tří žáků ve třídě již dlouho svou vlastní průkazku a společně s námi si pro knihy chodí. Za návštěvu knihovny i pro ostatní děti, jejichž rodiče na to třeba nemají čas, děkuji.
Zásadně však nesouhlasím s tím, aby našemu synovi byla skrze základní školu systémově vnucována ´jediná správná myšlenka eurounijního svazu tak, jak se to stalo včera, když z návštěvy v knihovně přinesl domů brožuru z názvem Evropská unie pro (před) školáky, tvářící se jako pomůcka pro školáky, jejímž jediným cílem je však propagace EU.

Včera byla na návštěvě České republiky šéfka evropských odborů Bernadett Ségolová. Před jednáním s prezidentem Zemanem uvedla, že politikům připomíná, že případný rozpad EU by ohrozil i jejich postavení. A to je přesně to, co jediné drží pohromadě novodobou obdobu Svazu sovětských socialistických republik v podobě Evropské unie, která už není ničím jiným, než elitářským uskupením několika mocných, kteří zneužili demokracii k naplnění vlastních ambicí. Jen máloco vykazuje takový demokratický deficit v období po roce 1989, jako je naše unijní účast. Účast na projektu, jehož jedním z ´otců zakladatelů´ byl Robert Schuman, který před tím ve svém národním parlamentu hlasoval pro Mnichovskou dohodu.

Evropská unie a její neskrytě socialistický a pseudohumanistický rozměr, který umožňuje držet práva jen některým, ale rozmělňuje odpovědnost za tato práva mezi všechny, je jediným skutečným důvodem, proč je Evropa jako celek v úpadku jak hospodářském a finančním, tak úpadku morálních hodnot. Je jediným skutečným důvodem proč nás už dávno přeskočily ve svém tahu na branku takové státy, jako jsou pro mnohé paradoxně Rusko, nebo Čína. Propagace Evropské unie a vymývání mozků už i dětem za peníze daňových poplatníků takovým způsobem, jakým je to provedeno ve výše uvedené brožuře, kterou náš syn přinesl domů ze školy, je nejen hraničící se zdravým rozumem a pudem sebezáchovy, ale i zneužitím postavení školy a státu, který ji skrze politická rozhodnutí řídí.

Vážený pane řediteli, zdvořile Vás tímto žádám, abyste na 3. Základní škole v Mostě učinil taková opatření, jejichž cílem bude eliminace propagace Evropské unie jako ´jediné správné myšlenky a cesty k prosperitě a solidaritě´, neboť tato teze je lživá, výrazným způsobem omezuje děti v rozvoji schopnosti jejich vlastního úsudku a je v přímém rozporu s tím, co děti učíme my doma jako jejich rodiče. Evropská unie je jen jedním z dalších mylných pokusů o novodobý svaz a stejně jako jiné pokusy v historii má své omezené limity, které předurčují její zánik. Nepodílejte se, naléhavě prosím, na existenci planých nadějí v našich dětech, že o jejich životy a jejich vlastní odpovědnost, charakterizovanou starým dobrým příslovím „pomocnou ruku najdeš na konci vlastní paže“, se postará nějaká Evropská unie. Jediné, co je v opačném případě čeká v budoucích letech, je kruté vystřízlivění a pocit nejistoty a zklamání.

Už žádné podobné brožury do rukou dětí. Už žádné vymývání mozků, prosím. Učte děti učit se, vyhodnocovat získané informace, hledat argumenty pro a proti a stavět se k nim čelem v různých oblastech lidské činnosti. Za to Vám budu jistě nejen já vděčný. Nevnucujte však dětem na základní škole politiku, a to ani skrytě, nebo s případným mávnutím ruky nad nějakým politickým pokynem shora, kterých máte bohužel víc, než by kdy bylo ve školství zdrávo. Děkuji Vám.

S úctou

František Matějka

PS: Tento dopis je sice reakcí na konkrétní případ a adresátem je konkrétní škola, ale pokud v principu souhlasíte s jeho obsahem, stačí odkaz na něj jako obecný názor poslat ředitelům či třídním učitelům škol, kam chodí Vaše děti. Znáte to, kapka ke kapce…

Převzato z blogu autora

31 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 11:15  

Co panu Matějkovi brání dát svého syna na jinou, „nepropagandistickou“ školu?

Zdeněk Bělecký řekl(a)...
12. června 2013 v 11:30  

Otevřený dopis panu Matějkovi ve věci vymývání mozků: Je zásadní rozdíl mezi informováním, propagandou a vymýváním mozků. Česká republika je na základě referenda součástí Evropské unie a povinností školy je seznamovat děti s tím, co to EU je. Brožuru jsem neviděl a nehodnotím ji, možná by se dalo polemizovat o její věkové přiměřenosti, ale psát o vymývání mozků je extrémně přehnané, ostatně stejně jako srovnávání EU s bývalým režimem. Odpovědnost za výchovu dětí mají rodiče, ale děti nejsou jejich soukromým majetkem, jsou to občané České republiky a mají svá práva zakotvená v ústavě a ústavních zákonech.

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 11:39  

Pane Matějko,

jděte prosím do politiky. Tam se můžete hádat o podobné názory ostošest. Ve škole musíme informovat žáky o všem důležitém, poskytnout jim možnost srovnání a širšího náhledu na věci a problémy. Takových a tisíců jiných brožur už jsme ve školách měli... Skoro každý názor má dnes odpůrce a zastánce. Být vzdělaný znamená o všem vědět, ale nenechat se zfanatizovat. To se ovšem podaří jen těm, kdo znají co nejvíce a dovedou kriticky uvažovat. A to je právě cílem a úkolem školy, myslím si.

Charlie řekl(a)...
12. června 2013 v 12:11  

Pane Matějko, souhlasím a plně podepisuji. V referendu jsem byl proti vstupu, nic výhodného jsem v něm neviděl a v současné podobě EU nevidím doposud. Podobných brožur je mnoho a stačí si představit, kolik peněz se musí povinně dát na propagaci v rámci různých projektů, místo toho, aby se využily na něco užitečného. To samé platí o množství peněz nutných na provoz celého byrokratického (vyžírkového) aparátu EU. Zlatá EHS.
Naštěstí si své dítě mohu vychovávat podle svého.

Pytlik Blaha řekl(a)...
12. června 2013 v 13:51  

mají svá práva

a povinnosti!

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 16:43  

Taky s Vámi souhlasím, pane Matějko.

Vít Tomis, Havířov

Zen řekl(a)...
12. června 2013 v 22:17  

Myslim, ze to podstane rekl pan Matejka v teto vete "... eliminace propagace Evropské unie jako ´jediné správné myšlenky a cesty k prosperitě a solidaritě´, neboť tato teze je lživá, výrazným způsobem omezuje děti v rozvoji schopnosti jejich vlastního úsudku a je v přímém rozporu s tím, co děti učíme my doma jako jejich rodiče."

Jinymi slovy - jak se nekdo opovazuje nesouhlasit s jedinou spravnou ideou, kterou zastavam JA!

Anonymní řekl(a)...
12. června 2013 v 22:54  

Pane Františku, až budete mít dítě na škole v USA, tak se připravte na "Bůh žehnej Americe". A nezmůžete absolutně nic. Jedinou možností je vrátit se zpět. A ani nebudu rozpitvávat ono vymývání mozků.

Pytlik Blaha řekl(a)...
13. června 2013 v 0:00  

Musím říci, že diskuse o přiměřenosti sexuální výchovy a příslušné brožuře byla taková, řekněme, rozvernější.
Nejmenovala se paní Jochová Trlicová za svobodna čistě náhodou Matějková? Docela štěpné bylo, že bojovnice za neposkvrněný vývoj dítěte to svoje vyvěsila na fejsbůk a sundala jej, až když jsem ji tu upozornil, že to není právě bezpečné.
A hle bloger Matějka, sám maskován černými brýlemi, je tam má oba dva synky v plné parádě i s dortem.
Ty si ale vůůůl aj s tím kvérem.

Anonymní řekl(a)...
13. června 2013 v 10:12  

Zajímavé, že ve Finsku našem vzoru nikdo neřve proti vymývání mozků, když mají od 1. třídy např. povinné náboženství.

Anonymní řekl(a)...
13. června 2013 v 21:35  

Některé zde publikující vymyté mozky si neuvědomují, že jsou vymyté mozky.

Anonymní řekl(a)...
13. června 2013 v 22:15  

Zene, dobře předvádíte nepochopení psaného textu. FM nechce, aby škola cpala dětem do hlavy jeho názor. Požaduje pouze, aby škola dětem toliko poskytla informace o existenci EU a odpustila si probruselskou propagandu.
V.Š.

Anonymní řekl(a)...
13. června 2013 v 23:24  

Když vám někdo na ulici cestou strčí do ruky brožuru, propagující např. nové formy spoření, je to taky vymývání mozků? U nás na chodbě a všude na úřadech máte na stolcích tisíce brožur - je to taky vymývání mozků? Přece si každý může své myšlenky a názory svobodně šířit, jak se mu zachce, ne? Pokud to není protizákonné. Myslíte, že děti jsou natolik hloupé, že věří každé brožuře, na kterou kdy padnou jejich zraky? To svému dítěti ale málo věříte.

Anonymní řekl(a)...
13. června 2013 v 23:35  

Učte děti učit se, vyhodnocovat získané informace, hledat argumenty pro a proti a stavět se k nim čelem v různých oblastech lidské činnosti.

No to těžko. Vyhodnocovat, hledat a hodnotit se totiž nikdo nenaučí na materiálu, s nímž je nutno jen a jen souhlasit. Mám-li třídit, pak mi musíte dát i zrno, i plevy. Ale vy mi chcete dávat jen zrno. To je ta blbost. Brojíte proti dogmatismu, ale sám jste dogmatik. A je jedno, jestli máte pravdu s tou Unií, shazujete se z principu.

Zen řekl(a)...
14. června 2013 v 20:28  

V.Š., patrne jste nepochopil ... FM nechce, aby skola seznamovala deti s nazory, ktere jsou v přímém rozporu s tím, co děti učíme my doma jako jejich rodiče, cili Jedinym Spravnym Nazorem (TM). Ponekud mi to pripomina jistou rodicovskou skupinu, ktera vehementne vystupuje proti sexualni vychove na skolach.

A, prominte, seznamit deti pouze s existenci EU, ve ktere notabene ziji - neni to, s prominutim, naprosta ptakovina?

Anonymní řekl(a)...
14. června 2013 v 21:44  

Ano, vadí mu, že dítě přichází domů nikoli s fakty a různými pohledy, ale s předžvýkaným jediným správným názorem. To je vcelku pochopitelné, nemyslíte? Zodpovědnému rodiči by mělo záležet na tom, aby se škola zabývala výukou, nikoli indoktrinací.

V.Š.

Anonymní řekl(a)...
15. června 2013 v 22:58  

Omluva zakuklenému levičákovi Matějkovi.

Omlouvám se a uvádím na pravou míru nepřesnost k výši Matějkovu úvěru z minulých let,, který nezvládnul sám splatit a stal se tak vlastní vinou dlužníkem-úpadcem. Správně má být, že si vzal úvěr ne na 60 Mega, ale na 20 mil. Kč, přičemž ten mu postupně naskočil na konečných cca 60 až 62 mil.Kč, což teprve nezvládnul sám splatit, ani kdyby se rozkrájel, podvodník. Tímto beru svoji omluvu za uzavřenou. Howgh P.S. Pouze bych si dovolil podotknout, že zadluženého blogera, propagátora Proton-centra, levičáka Matějku, má VZP ČR ve své evidenci nadále jako svého dlužníka roku (k datu 30.4.13, pod poř.č.1699) s dlužnou částkou, pouhých 765.820 Kč !!!!..... Most 4.11.1970 MATĚJKA FRANTIŠEK MOSKEVSKÁ 3058/7, 434 01 MOST 765 820

Anonymní řekl(a)...
15. června 2013 v 23:13  

A jakou to má souvislost s (přinejmenším) nekorektním chováním jedné školy?

Zen řekl(a)...
15. června 2013 v 23:21  

Prominte, V.Š., ale kdyz dostane predzvykany nazor od rodicu a od skoly, tak si snad muze vybrat. Ci se snad mylim?

Anonymní řekl(a)...
16. června 2013 v 0:04  

František Matějka, ultraliberalistický aktivista a v historii "bílý kůň".

Jedná se o ideologického extrémistu, asociálního fašistu, kvazipopulistu. Často má problémy se zákonem, okrádá stát, neplatí dluhy. Jeho kecy, stejně jako podobných aktivistů, zdaleka nelze brát vážně.....Zdroj: http://lidskebestie.unas.cz/s/z-frantisek-matejka.html

Anonymní řekl(a)...
16. června 2013 v 11:14  

Zene, jde o žáka prvního ročníku ZŠ. Opravdu si myslíte, že lze po prvňákovi požadovat, aby srovnával dvě hodnocení tak složité problematiky a činil závěry?

Bohužel v dané situaci má zodpovědný rodič jedinou možnost - shodit autoritu školy.

Viktor Š.

Zen řekl(a)...
17. června 2013 v 0:03  

Viktore Š., obavam se, ze jdete primo proti slovum pana Matejky: "Učte děti učit se, vyhodnocovat získané informace, hledat argumenty pro a proti a stavět se k nim čelem v různých oblastech lidské činnosti." :-)
Ano, souhlasim, ze pro zaka 1. tridy je to slozita problematika. Ale opakuji, panu Matejkovi evidentne nejde o to, aby si dite vytvorilo SVUJ nazor, ale aby prebralo JEHO nazor - to je vec, se kterou, pro zmenu, nesouhlasim ja.

BTW: Kdyz v rubrice "Zvolte si identitu" rozkliknete polozku "Název/Adresa URL" a zadate nick do "Název", prestanete byt anonymni.
Pan Wagner by to uz, po tech letech, mohl udelat trosku intuitivnejsi. A volani po diskuznich vlaknech taktez zustava oslyseno ... :-(

Viktor Šedivý řekl(a)...
17. června 2013 v 0:32  

Ano, aby si dítě vytvářelo vlastní názor, to je rozhodně dobrá myšlenka. Pokud mu k tomu ovšem škola nedopřeje prostor a zabývá se rovnou indoktrinací, nemá rodič asi jinou možnost, než školní lži odmítnout a nabídnout dítěti rozumnější názor.

Pokud chcete namítnout, že je to také špatně - není. Co s dítěte vyroste je zodpovědnost rodičů.

Viktor Šedivý řekl(a)...
17. června 2013 v 0:33  

No koukám, že mi ten češtin už dost kulhá :-(

Anonymní řekl(a)...
17. června 2013 v 7:57  

to 0:32

školní lži

Teda nevím, jak kdo, ale celý učitelský život se snažím žákům sdělovat nejčistší pravdu, o níž jsem zcela přesvědčen. Přesto mám pocit, že žáci škole jako takové nevěří - tedy kašlou na poznatky jim předávané. Léta přemýšlím, kde se to vzalo. Že by od rodičů? Nebo od horlivců, co všemu věří? Vždyť pan Matějka vůbec nemluvil s učitelkou a nezjistil si, co jim o té Unii vůbec řekla. A synka, který je od mala pod ideologickým tlakem urputného bojovníka za spravedlnost i "spravedlnost", je mi upřímně líto.

Pytlik Blaha řekl(a)...
17. června 2013 v 14:20  

se snažím žákům sdělovat nejčistší pravdu,

Aja jaj, aja jaj.
Nevím, jestli se mi to podaří řádně vysvětlit a velmi silně cítím rozdil mezi lidmi, kteří mluvi pravdu a kteří hlásají pravdy. A neberte to, prosím, osobně.
Ti první jsou takzvaně pravdomluvní, a většinou jsou to lidé, kteří špatně skončí. Zpravidla jsou v lepším případě vyhozeni z práce z organizačních důvodů, v horším pak vyobcování a do klády vloženi.
Ti druzí se záhy a velice dobře uplatní jako politici nebo odborníci vzatí na slovo, v oblasti školství pak zejména. První, co udělají je, že se zbaví těch prvních, a není pak široko daleko nikoho, kdo by jim řekl pravdu o tom, že už dávno jsou jen hlásní troubové.

Anonymní řekl(a)...
17. června 2013 v 16:37  

"vyobcování a do klády vloženi"

No jo, ale jak poznat, kam patří pan Matějka? A kam ta učitelka, která děti vzala do knihovny, a teď jí za to hrozí pomalu vzpoura rodičů? EU existuje, tak máme říkat, že neexistuje a zahazovat brožury, aby nás ten ďábel neovál?

poste.restante řekl(a)...
17. června 2013 v 16:48  

Možná by stálo za to, aby nám pan Matějka, či jiný bojovník za pravdu jedinou a svatou, dal někde dostupný odkaz, či sken stránek té strašné indoktrinační brožury.
Abychom se jaksi mohli reálně podívat, jak to vymývání mozků vypadá v praxi. Když už tady o tom všichni tak zasvěceně diskutujeme.

Zen řekl(a)...
17. června 2013 v 20:23  

Tak ja uz vazne nevim ... Celou dobu se tady snazim hajit pravo ditete dozvedet se argumenty pro i proti EU - a najednou jsem ten spatny, ktery omezuje prava rodicu.

Poslouchejte, nejste Vy take tak trochu eurofob?

Mimochodem, take bych se rad podival na to, co pan Matejka povazuje za propagandistickou brozurku, urcenou k vymyvani mozku deti. Obavam se totiz, ze cela zavadnost bude spocivat v tom, ze se v ni o EU mluvi (totiz pise) kladne.

František Matějka řekl(a)...
27. června 2013 v 9:05  

Dobrý den všem, zejména těm, kteří nesouhlasí. Vezmu to v bodech:
1) Za děti mají odpovědnost rodiče. Stát, včetně školství, je tu od toho, aby k naplnění této rodičovské odpovědnosti sloužil, nikoli určoval její obsah. To tu bylo 40 let (a ano, bohužel to přetrvává, byť jen s jiným ismem).
2) Děti jsou občany ČR z rozhodnutí jejich rodičů, nikoli státu. Stát patří nám (a tedy i dětem), nikoli my jemu.
3) Je příznačné, že ti, kteří se domnívají, že EU je výhrou, neumí hledat relevantní informace a spoléhají se na státem předžvýkané výstupy. Vězte tedy, že toužíte-li někteří z Vás vidět kus té brožury, stačí klinout na odkaz na blog přímo pod článkem. Je to snadné a jistě to zvládnete... ;-) Krásný den všem!

poste.restante řekl(a)...
27. června 2013 v 18:01  

Dobrý den i Vám, pane Matějko.
Po bodech.
1. Za děti mají odpovědnost rodiče. - Souhlas. Což ovšem neznamená, že rodiče mají také právo filtrovat dětem informace podle své libovůle. Ono by to také působilo v době internetu dosti směšně. Podobně jako snaha zabránit sexuální výchově ve školách.
2. Stát patří nám. - Naprostý souhlas. Není co dodat, jen je nutno to neustále opakovat. Především politikům, kteří mají tendence s NAŠÍM státem nakládat jako se SVÝM majetkem.
3. Ehm. :-)
Pod článkem je odkaz na Váš blog. Zde je obrázek s fotografií zřejmě titulní stránky oné brožury a pak fotografie stránky s následujícím textovým obsahem:
Písmenka
Opiš slova na řádek.
EVROPSKÁ UNIE
MĚNA: EURO
HESLO: JEDNOTNÁ V ROZMANITOSTI


Takže tím "vymýváním mozků" jste tedy měl na mysli tento uvedený text?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.