Zoja Franklová: Důležité je, když si dítě může na věc sáhnout

pátek 31. července 2015 · 0 komentářů

Proč je tak důležité, aby děti předškolního věku měly možnost manipulativních činností, a jak se tím utvářejí jejich předmatematické představy? A jak vypadaly semináře pro učitelky mateřských škol, které se díky nim stanou lektorkami? O tom jsme mluvily s RNDr. Evou Zelendovou, která se v NÚV věnuje také rozvoji předmatematických představ dětí.

MŠMT: Vyhlášení soutěží a přehlídek ve školním roce 2015/2016

čtvrtek 30. července 2015 · 0 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zveřejňuje na školní rok 2015/2016 seznam soutěží vyhlašovaných, spoluvyhlašovaných a doporučených školám k účasti. V přehledu jsou soutěže rozděleny do pěti oblastí – předmětové soutěže, umělecké soutěže, sportovní soutěže, soutěže z oblasti speciálního školství a ostatní soutěže. U jednotlivých soutěží jsou uvedeny kategorie (obory), postupová kola, příp. termíny konání jednotlivých kol a místo konání ústředního kola.

Dvojjazyčná kniha: Příběhy rytířů kulatého stolu / Histoires des chevaliers de la Table ronde

· 0 komentářů

Ponořte se do světa středověkých rytířů a procvičte si francouzštinu

Kdo by neznal slavného krále Artuše a jeho rytíře! Odvážný Lancelot, statečný Perceval, nebojácný Yvain či překrásná Ginevra jsou beze sporu známými postavami nejen pro milovníky rytířských románů. Nyní máte možnost nejen se ponořit do světa urozených hrdinů a velkolepých dobrodružství, ale také si při tom procvičit francouzštinu.

Martina Dobosiová: Kategorie současných sociálních sítí a aktuální sociální sítě

· 0 komentářů

Článek o kategoriích sociálních sítích, které nejsou v pedagogické společnosti všeobecně známy, a popisuje některé z aktuálních sociálních sítí. Také nabízí tipy a způsoby využití některých uvedených sociálních sítí ve vyučování.

Karel Klatovský: Windows aplikace (nejen) pro školství - 17. díl

· 0 komentářů

Pokračování úspěšného seriálu přináší další čtveřici zajímavých aplikací pro MS Windows 8.

MŠMT: Úspěchy české výpravy na Mistrovství světa v záznamu a zpracování textů

středa 29. července 2015 · 1 komentářů

Ve druhé polovině července proběhlo v Budapešti Mistrovství světa v záznamu a zpracování textů. Konalo se v rámci jubilejního 50. kongresu mezinárodní organizace Intersteno, založené parlamentními stenografy v Londýně v roce 1887.

Detektivové z Tawcesteru: Gangsterova milenka

· 0 komentářů

Blotto a Twinks se vracejí!

Tawcesterské panství postihla finanční krize a vévodkyně vdova se rozhodla pro radikální řešení. Blotto se ožení… s Američankou!

Tak začíná v pořadí čtvrtý příběh úspěšné detektivní série o aristokratických sourozencích Blottovi a Twinks, v němž se společně podívají za velkou louži a zažijí nečekaná dobrodružství mezi gangstery v prohibicí sužovaném Chicagu.

Přečtěte si: Je ti patnáct a chceš informace? Hovnajs!

· 4 komentářů

Patnáctiletý Jakub Čech (dále Jakub) podal na Magistrát města Prostějov žádost o informace. Od úřednice se ale dozvěděl, že potřebuje souhlas rodičů.

Neziskové organizace se vyjádřily k seriálu České televize Třída 8. A

· 30 komentářů

Osm neziskových organizací z celé České republiky se podepsalo pod otevřený dopis Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. V něm vyjádřily svůj nesouhlas se seriálem České televize Třída 8. A vysílaným v druhé polovině loňského roku. Ten dokumentoval působení tří nových učitelů v třídě tvořené převážně romskými žáky. Podle tvůrců dopisu mohl pořad u diváků utvrdit předsudky a stereotypy, které o romské menšině panují, a navíc poškodil práva protagonistů pořadu – žáků třídy 8. A.

Přečtěte si: Silák Kazi a uplakané Bivoj aneb Genderově vyvážené učebnice

úterý 28. července 2015 · 5 komentářů

Vypadá to, že školy spí letním spánkem, ale moudří mužové ve vládě naštěstí myslí na děti, a zejména na holčičky, i během prázdnin.

Jak jsem sebrala odvahu

· 0 komentářů

 Kniha o tom, že odvaha a strach se nevylučují

Tahle kniha není návod, jak se přestat bát. Já se například bojím spousty věcí. Bojím se otevírat dopisy s modrým pruhem, bojím se pavouků, zubaře, předjíždění na okresce, bojím se, že v práci přijdou na to, že ve skutečnosti nic neumím. Přišla jsem ale na to, že i když se strachu nezbavím, nemusím ho za všech okolností poslouchat. I se strachem můžu sebrat odvahu a dělat věci, které bych od sebe nečekala.

E-kniha pro vás: Inovativní využití tabletů ve výuce

· 3 komentářů

Na projektu Creative Classrooms Lab se v letech 2013–2015 podíleli společně učitelé a odborníci z osmi evropských zemí (Česká republika, Belgický region Vlámsko, Belgický region Valonsko, Rakousko, Portugalsko, Velká Británie, Itálie, Slovinsko, Litva). Cílem bylo vytvořit metodickou podporu pro učitele, kteří chtějí realizovat výuku 1:1 (tedy výuka, při níž má každý žák vlastní učební zařízení) a začlenit tablety do výuky. V rámci projektu vzniklo sedm výukových scénářů a aktivit, které byly pilotovány ve 45 evropských školách. Na jejich základě vznikl soubor doporučení, která mohou školám poskytnout efektivní podporu při zavádění tabletů do výuky.

Ondřej Neumajer: Diskuze o tabletech je potřebná, musí ale vycházet z objektivních dat

pondělí 27. července 2015 · 19 komentářů

Ve využívání digitálních technologií ve škole a mimo ni existuje propastný rozdíl. Zatímco ve školách pracují žáci s počítači zcela okrajově, mimo školu s nimi tráví dlouhé hodiny denně. Média tento rozpor ještě neobjevila. Zaznívají nápady, jak tablety ve školách brzy nahradí tužky a knihy.

E. Bucvanová, T. Protivínský: Výzkumná zpráva: Žákovské parlamenty v ČR

· 8 komentářů

Zpráva prezentuje výsledky šetření o stavu žákovských parlamentů na základních školách v České republice, které v roce 2014 realizovalo CEDU – Centrum pro demokratické učení, o. p. s.

Josef Soukal: O (tzv.) povinné četbě

· 0 komentářů

„Paní učitelko, prosím vás, co to má být?“ Pro část dnešních děti typicky málo zdvořilou větou otevřel žák osmé třídy svůj nedlouhý čtenářský záznam k Babičce, dílu klasickému, ovšem také velmi problematickému, pokud se ocitá v tzv. povinné četbě pro žáky základní školy. Záznam pak vyučující umístila na Facebook, kde se záhy stal impulzem pro vášnivé spory nejen o „povinnou“ Babičku, ale také o četbu vůbec. Diskuse už byla reflektována i v seriózních médiích. Přinesla myšlenky a vyjádření víceméně očekávané, někdy exaltované („Podle mě nejlepší a nejupřímnější recenze na Babičku, kterou jsem kdy četla“), někdy méně a jindy naštěstí více rozumné. Nejde jen o to, že povinná či školní – de facto ovšem mimoškolní četba – by měla být především motivační a že by dětem měly být nabízeny tituly odpovídající jejich věku a zájmu, ale především o to, aby učitel dokázal žáky k četbě motivovat svým vlastním příkladem a způsobem výuky.

Premiér a ministryně jednali se Svazem průmyslu a dopravy ČR o technickém školství

sobota 25. července 2015 · 2 komentářů

Předseda vlády Bohuslav Sobotka a ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová ve čtvrtek navštívili centrálu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). Tématem jejich setkání se členy vedení SP ČR v čele s jeho prezidentem Jaroslavem Hanákem byla podpora technického školství v ČR. Vláda podporuje aktivity Roku průmyslu a technického vzdělávání, který SP ČR vyhlásil na letošní rok, aby zlepšil podmínky pro těsnější spolupráci škol s firmami.

DVTV: Kateřina Valachová: Nejmenování profesorů? Chci Zemana přesvědčit

· 4 komentářů

Povinná státní maturita z matematiky bude, zpomalíme ale její náběh, říká ministryně školství Kateřina Valachová. Prezident Zeman podle ní nemá ústavní nárok na nejmenování profesorů.

Ministryně školství Kateřina Valachová představuje tým svých poradců

· 7 komentářů

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová sestavila tým poradců pro oblast školství a sportu. Jde o erudované odborníky s dlouholetými zkušenostmi z praxe.

MŠMT: V regionáním školství přibude přes 30 tisíc dětí a žáků

pátek 24. července 2015 · 0 komentářů

V novém školním roce přibude více než 31 tisíc dětí a žáků. Nárůst se týká jak mateřských, tak základních a středních škol. To s sebou přináší nutnost zvýšení počtu učitelů i vychovatelů. Rozpočet pro rok 2016 bude proto potřebné navýšit v této oblasti o 1 a půl miliardy korun.

Přečtěte si: Zapomeňte na ženy. Začala diskriminace chlapců

· 2 komentářů

Zvykli jsme si, že rovnoprávnost mužů a žen je téma prolínající se vším. Jenže v  jeho stínu se v posledních letech rozvíjí jiná nerovnost, rovněž doložitelná fakty a společensky významná. V médiích či z úst autorit o ní slyšíme málo. Ale je tu a dorazila i k nám. Má tuto podobu: Ve vzdělávacích systémech zemí, jež si říkají „vzdělanostní ekonomiky“, se chlapcům daří hůř než dívkám – systematicky, od základních škol po univerzity.

Špionka princezny Alžběty

· 0 komentářů

Nový případ Maggie Hopeové

Maggie, kterou po smrti rodičů vychovávala teta v Americe, vystudovala matematiku a připravovala se na doktorandský program. Pak ale musela kvůli pozůstalosti po babičce odjet do Londýna, kde ji zastihl vstup Anglie do druhé světové války. Podařilo se jí získat místo sekretářky Winstona Churchilla a brzy dostala příležitost prokázat i své matematické schopnosti a začala pracovat pro tajnou službu.

Český rozhlas: Komu vadí genderové stereotypy v učebnicích?

· 2 komentářů

Dá se v současných učebnicích narazit na genderové stereotypy a pokud ano, mohou (podvědomě) ovlivnit děti při volbě povolání? Dokáží učitelky a  učitelé na základních školách motivovat dívky pro takové zaměstnání, které je přisuzováno chlapcům nebo si myslí, že technické obory pro dívky vhodné nejsou? O genderových stereotypech v českém školství diskutovala v Českém rozhlase Plus Helena Skálová, ředitelka Gender Studies a Hana Stýblová, prezidentka Asociace ředitelů ZŠ (záznam od 30:50).

E-kniha pro vás: Rozvíjení kompetencí žáků prostřednictvím eTwinningu

· 1 komentářů

Publikace o rozvíjení kompetencí žáků prostřednictvím eTwinningu je k dispozici na portálu eTwinningu v 25 jazycích.

Myšky v kuchyni

čtvrtek 23. července 2015 · 0 komentářů

Anna jako šéfkuchařka moc dobře ví, že když něco člověk doopravdy chce, je třeba vše dokonale naplánovat. Když připravujete bešamelovou omáčku, musíte také přidat v pravou chvíli ty správné suroviny v přesném poměru. Jakmile tedy zjistila, že je těhotná, naplánovala si pro sebe, manžela a pro své dokonalé dítě úžasný život v Provence.

Jenže osud přichystal pro Annu s Tobiasem noční můru. Dozvěděli se, že jejich dcerka Freya má poškozený mozek a nebude se vyvíjet mentálně ani fyzicky.

Přečtěte si: Dienstbier se postará o rovnost holčiček

· 7 komentářů

Na obzoru bude další změna, která nic nezmění a další výdaj, který bude na nic. Podle ministra Jiřího Dienstbiera je třeba vytvořit genderově vyvážené učebnice.„Jazyk má obrovskou symbolickou hodnotu, a pokud chceme uvést dva ekvivalenty, přičemž jeden ale napíšeme zdrobnělinou, okamžitě tím klesá symbolická hodnota tohoto slova,“ napsal Lidovým novinám Jiří Dienstbier.

Asociace společného stravování: Otevřený dopis premiérovi České republiky

· 2 komentářů

"Chceme vás upozornit, že v souvislosti s novelou vyhlášky o školním stravování č. 17/2015 Sb., která zavedla do školních jídelen dietní stravování, začaly probíhat na Ministerstvu školství a Ministerstvu zdravotnictví netransparentní aktivity, které se neřídí platným právem. Někteří úředníci se začali řídit především hlediskem vlastního prospěchu a zapomínají, že jsou zde pro občany, nikoli občané pro ně."

Neil deGrasse Tyson: Jděte dětem z cesty

· 12 komentářů

Neil deGrasse Tyson, americký astrofyzik, popularizátor vědy, ředitel Haydenova planetária a výzkumník při Americkém přírodovědném muzeu, v tomto krátkém videu radí rodičům, jak u dětí probudit zájem o vědu.

Přečtěte si: Ředitel Cermatu Jiří Zíka: „Maturita na počítačích je zatím spíše utopie než realita.“

středa 22. července 2015 · 8 komentářů

V letošním ročníku jarního zkušebního období státních maturit měla v rámci didaktických testů největší neúspěšnost tradičně matematika, neuspělo u ní 24 % z žáků, kteří ji konali. Na druhém místě při stejném pohledu skončila němčina s neúspěšností kolem 20 % a dále čeština (6,5 %) a angličtina (6,3 %). Co nám tyto výsledky říkají? Má smysl zavádět povinnou zkoušku z matematiky? A dalo by se maturovat přes počítač? Tyto a další otázky nám zodpověděl ředitel Cermatu (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání) Jiří Zíka.

Diskuse s Johnem Moravcem, předním odborníkem v oblasti vývoje vzdělávání

· 20 komentářů

Zveme vás na veřejnou diskusi s Johnem Moravcem, autorem Manifesta 15. Diskusi pořádá EDUin za podpory Fulbrightovy komise a společnosti Scio v úterý 28. července v prostorech Amerického centra.

Relaxační omalovánky pro dospělé

· 0 komentářů

Omalovánky už dávno nejsou jen pro děti!

Chcete vypnout, chvíli se zastavit a jen tak si vybarvovat? Už nemusíte brát omalovánky svým dětem, budete mít své vlastní! Ornamentální obrazce, orientální motivy, květy, zajímavé vzory...

A víte, kam se taky skvěle hodí? Na porady! Tím, že jsou u hřbetu perforované, stačí přislušný list vytrhnout a ten se pak snadno schová mezi poznámky.

Pavla Šandová: Význam čtení dětem nejen v rodině

· 0 komentářů

Řeč je východiskem gramotností, dítě předškolního věku poznává a seznamuje se s knižními tituly nejen za účelem rozvoje poznání a řečových dovedností, ale kniha se stává i pojítkem mezi dítětem a blízkou osobou. Upevňují se citové vazby, naplňují se potřeby dítěte.

Ali Carr-Chellman: Hraním k zaujetí chlapců ve výuce

· 0 komentářů

Ali Carr-Chellman na TEDxPSU upozorňuje na tři důvody, proč chlapci houfně opouštějí školy, a předkládá svůj odvážný plán, jak je znovu zapojit do výuky: přenést jejich návyky do tříd s novými pravidly, která klukům umožní být kluky, a zapojit videohry, které je budou jak vzdělávat, tak bavit.




Český rozhlas: Inkluzivní školství nesmí žádnému dítěti křivdit, žádá pedagog Hausenblas

úterý 21. července 2015 · 7 komentářů

Pojem inkluzivního vzdělávání je tajuplnou mantrou zaznívající zevnitř českého školství. Má za cíl začlenit do hlavního vzdělávacího proudu všechny děti bez ohledu na jejich sociální situaci, etnickou příslušnost, zvláštní nadání nebo potřeby. Připravovaná novela školského zákona podle kritiků ale neřeší tyto problémy dostatečně.


Java bez předchozích znalostí

· 0 komentářů

Chcete začít s programováním v Javě? Nenašli jste zatím publikaci, která by vše vysvětlila jednoduše od úplných základů? Java bez předchozích znalostí nevyžaduje žádné dřívější zkušenosti s programováním.

Jednoduchou formou na příkladech se postupně seznámíte se základy programovacího jazyka Java, na kterých budete poté stavět u pokročilejších témat.

Ivan Bartoš: Všichni jsme autoři

· 6 komentářů

Příspěvek z únorové konference Autorské právo.2015 - Otázka autorských práv očima dnešních uživatelů, technologií a společnosti v Mariánských lázních.

Centrum Sion: Reakce na TK Rady kraje ve věci Sion High School

· 0 komentářů

V pondělí 20. července 2015 se dopoledne konala tisková konference Centra Sion reagující na tiskovou konferenci Rady kraje ve věci Sion High School. Přinášíme výtah z informací poskytnutých na tiskové konferenci Centra Sion.

Vladimír Spousta: Anabáze jednoho učitele z éry reálného socialismu

· 26 komentářů

Protože paměť – jedince i národa – slábne a mnohé, co by mělo zůstat zachováno, z ní časem nenávratně mizí, rozhodl jsem se podat osobní svědectví o tom, jak komunistický režim pohlížel v době totality na učitele, který nebyl ochoten přijmout jeho ideologii. Mladí lidé o praktikách režimu již téměř nic nevědí, je proto důležité je připomínat; především proto, aby se taková doba nemohla již nikdy vrátit.

OP VK Výzva č. 56 - nabídka knih pro základní a střední školy od Albatros Media

pondělí 20. července 2015 · 0 komentářů

Využijte efektivně dotaci pro váš schválený projekt v rámci OP VK výzvy č. 56 a nakupte knihy přímo od největšího českého knižního nakladatelství Albatros Media za nejvýhodnějších podmínek.

Finanční prostředky můžete využít k čerpání projektů dle šablony č. 1 „Čtenářské dílny jako prostředek ke zkvalitnění čtenářství a čtenářské gramotnosti" na knihy z produkce nakladatelství Albatros, českého vydavatele s dlouholetou tradicí a vysokou kvalitou dětských knih. Kromě knih nakladatelství Albatros nabízíme také knihy dalších 12 nakladatelství, mimo jiné Fragment, Edika nebo CooBoo.

Petr Hampl: Nadešel čas obnovit chlapecké školy?

· 7 komentářů

Už skoro odnepaměti se v  české pedagogické komunitě diskutuje o tom, jak nejlépe vyhovět speciálním potřebám té které skupiny. Jak umožnit rozvoj chytrých a talentovaných dětí. Jak pomoci dětem s fyzickým postižením či poruchou učení. Jak podpořit různé etnické skupiny. Jak dostat víc dívek na technické obory. A za tím vším zaniká mnohem vážnější problém s obrovskými dopady – český vzdělávací systém vyřazuje tisíce kluků, kteří – ač mají vysoké schopnosti, a dokonce i vysokou znalost školní látky – míří místo na vysokou školu do učení. Jen proto, že ve školáckém věku byli příliš neposední.

E-kniha pro vás: Příručka pro rodiče žáků s výukou matematiky podle metody prof. Milana Hejného

· 2 komentářů

Tato příručka rodičům nabízí pohled do problematiky vyučování matematiky. Představí rozdíly mezi tradiční výukou matematiky a novou koncepcí vyučování matematice, zásady a pojmy nové koncepce a v neposlední řadě i praktické ukázky z vybraných prostředí.

26. 9.: Konference o Hejného metodě ve Žďáře nad Sázavou

· 0 komentářů

H-mat, o.p.s. ve spolupráci s Biskupským gymnáziem Žďár nad Sázavou, U Klafárku 3, Žďár nad Sázavou pořádá již 3. konferenci Setkávání s Hejného metodou.

Dotazník: Edukační robotika ve školní praxi

· 0 komentářů

Olga Vilímová pracuje na závěrečné práci se zaměřením na využití robotiky ve školní praxi. Přivítala by vyplnění krátkého dotazníku.

Teenageři mění mobily jako ponožky

· 4 komentářů

Náctiletí své telefony milují. Jejich používáním tráví i několik hodin denně – jsou ve spojení s ostatními, surfují na internetu, poslouchají hudbu nebo hrají hry. Přístroje střídají velmi často. Výjimkou nejsou ani teenageři, kteří již stihli vystřídat 5 a více různých modelů mobilních telefonů.

Přečtěte si: Firmy nechtějí bez dotace přijímat absolventy

neděle 19. července 2015 · 1 komentářů

Některé firmy našly cestu, jak ušetřit na zaměstnávání mladých lidí. Úřady práce totiž v rámci aktivní politiky zaměstnanosti pomáhají zejména mladým získat pracovní zkušenosti a firmám přispívají dotacemi, aby je do pracovního poměru přijaly. A některé firmy toho umějí využít.

Přečtěte si: Doksanský: 'Škola nemá jinou možnost, než usilovat o navýšení kapacity'

· 1 komentářů

Rada královéhradeckého kraje v pondělí 13. července vyjádřila souhlas s navýšením celkové kapacity SŠ Sion High School o 40 žáků na celkových 240 namísto žádaných 480.

Přečtěte si: Dá se Babička ještě dnes číst, ptají se lidé na Facebooku. Kniha budí i po 160 letech bouřlivé diskuze

· 2 komentářů

Kniha Boženy Němcové se malému Filipovi nelíbila, protože v ní chybělo napětí. Referát, který své češtinářce napsal, dala kantorka na Facebook. Sklidil bouřlivou reakci. Ukázalo se, že hodně lidí s osmákem Filipem souhlasí.

Přečtěte si: Nahradí Babičku Harry Potter? Knihy mají děti bavit, míní odborníci

· 13 komentářů

Je úlohou školy vést děti k tomu, aby si oblíbily čtení a dobrovolně trávily čas s knihou, byť by to byl třeba Harry Potter? Nebo mají kantoři v první řadě seznamovat žáky s poklady české a světové literatury? Podle části odborníků i učitelů jsou klasická díla dnešním dětem často nesrozumitelná. Změnil se totiž jazyk i svět, ve kterém žijí.

Jak to je s Výzvou 57?

pátek 17. července 2015 · 13 komentářů

První informace o Výzvě 57 byly publikovány v polovině května, na dotazy ze škol odbor CERA odpovídal ještě před pár týdny, že výzva bude až v září. Přesto byla Výzva 57 zveřejněna o prázdninách s tím, že žádosti musí být školami finalizovány v přípravném týdnu. Výše prostředků této další "šablonové" výzvy je desetinová oproti EU peníze školám, přestože je určena i středním školám a čerpání prostředků OP VK není nijak valné.

Výzva 57 je tady: Vyhlášení výzvy k předkládání individuálních projektů ostatních – Oblast podpory 1.1

· 7 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu individuálních projektů ostatních pro oblast podpory 1.1 – Zvyšování kvality ve vzdělávání, Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Celková částka alokovaná pro tuto výzvu činí 460 mil. Kč. Podmínky výzvy jsou stanoveny tak, aby projektovou žádost mohla podat a dotaci získat kterákoliv základní a střední škola se sídlem mimo hlavní město Prahu. Jednotlivé projekty lze sestavit v informačním systému Benefit7 prostřednictvím výběru předem nastavených šablon klíčových aktivit.

JavaScript: Programátorské techniky a webové technologie

· 0 komentářů

S JavaScriptem se jako uživatelé setkáváte denně – žádný z velkých webových projektů se bez něj neobejde. Snadno s ním proměníte nudnou webovou prezentaci v moderní dynamické stránky, interaktivní aplikace nebo služby.

Autor s bohatými zkušenostmi s webovými technologiemi vás provede světem JavaScriptu poutavou a zábavnou formou. V osmnácti krátkých kapitolách postupně v JavaScriptu vytvoříte plně funkční hru, kterou budete poté upravovat a vylepšovat. Vyzkoušíte si tak postupy blízké vývoji skutečného projektu včetně testování nebo ladění.

E-kniha pro vás: Vývoj a změny kvalifikačních potřeb trhu práce v ČR v letech 2000 – 2025

· 0 komentářů

Publikace vysvětluje metody určování kvalifikačních požadavků pracovních míst a přináší pohled na pozice České republiky z hlediska HDP a konkurenceschopnosti. Významnou pozornost věnuje analýze vývoje zaměstnanosti v České republice do roku 2014. Uváděné změny se týkají hlavně struktur zaměstnanosti – podle odvětví, profesních skupin, podle vzdělanosti a kvalifikační náročnosti.

Jiří Týř: České vzdělávací projektové čerpadlo a pojmová deformace v NÚV

· 0 komentářů

Projekt VIP Kariéra II byl spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky, jeho řešitelem byl Národní ústav pro vzdělávání.

Josef Soukal: Maturitní kánon spisovatelů a literární historie na střední škole

· 1 komentářů

V souvislosti s úpravou katalogu požadavků pro maturitní zkoušku (didaktický test) z českého jazyka a literatury od roku 2015, konkrétně s výrazným rozšířením požadavků vztahujících se k literární historii, se znovu diskutují otázky týkající se nejenom maturitní zkoušky, ale i výuky literární historie vůbec. Proč zařazovat literárněhistorické úlohy do didaktického testu? V jaké míře literárněhistorické poznatky testovat? Je nutné zabývat se literární historií komplexně? Máme konkrétně uvádět poznatky pojímané jako nezbytné, kanonické? Co všechno je třeba v této souvislosti formulovat a vymezit? Stačí nám k tomu kánon spisovatelů? Je kánon vůbec nutný?

DecentWall: Online filtr Internetu

· 0 komentářů

Víte jaké stránky vaši zaměstnanci/studenti/žáci navštěvují? Víte, že se dá jednoduše blokovat přístup na Internet?

Ztracené

čtvrtek 16. července 2015 · 0 komentářů

Šest žen, které se zamilovaly do muslima

Známá slovenská autorka se setkala se šesti Evropankami, které se zamilovaly do muže jiné mentality a odlišné kultury, provdaly se za něj a měly s ním děti. A pak se všechno změnilo a nic už nebylo jako předtím.

Klesá počet nezaměstnaných absolventů škol, lepší se situace vyučených

· 3 komentářů

Ve srovnání s předchozím rokem počty nezaměstnaných absolventů opět poklesly, a to v rámci všech sledovaných kategorií vzdělání. V dubnu 2015 byly počty nezaměstnaných absolventů ve většině kategorií vzdělání dokonce nižší než v dubnu 2012. Výrazně lepší uplatnění na trhu práce nalézají absolventi učebních oborů zaměřených na stavebnictví a zpracování dřeva.

NÚV: Nezaměstnanost absolventů škol se středním a vyšším odborným vzděláním – 2015

· 0 komentářů

Předběžná zpráva stručně informuje o situaci absolventů středních a vyšších odborných škol na trhu práce v prvním roce po ukončení studia. Kromě údajů o vývoji počtu nezaměstnaných absolventů škol jsou zde uvedena především srovnání měr nezaměstnanosti čerstvých absolventů v dubnu 2015 oproti stavu v dubnu 2014, a to v členění dle úrovní dosaženého vzdělání a dle vybraných skupin oborů vzdělání.

Přečtěte si: Trable s výběrem školy pro vaši ratolest jsou passé. Pomůžou otevřená data

středa 15. července 2015 · 5 komentářů

Najít volné parkovací místo, zjistit aktuální polohu tramvaje nebo vybrat vhodnou školu podle její kvality. To vše umožňují aplikace, které vznikly během akce Prague Hacks. Jejím cílem bylo s pomocí volně dostupných dat vylepšit fungování hlavního města.

Na MŠMT je určen prošetřovatel oznámení protiprávního jednání

· 7 komentářů

Na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy jsou implementována organizační opatření související s oznamováním protiprávního jednání podle nařízení vlády č. 145/2015 Sb., o opatřeních souvisejících s oznamováním podezření ze spáchání protiprávního jednání ve služebním úřadu.

Přečtěte si: Nový systém placení učitelů se odkládá o dva roky. Chládek přitom sliboval letošní září

· 6 komentářů

Ministerstvo školství oznámilo, že kariérní řád pro učitele začne platit až v září 2017. Učitelé mají být hodnoceni podle aktivity a výsledků, ne podle tabulek. Nový systém ale řada kantorů kritizuje, že je příliš byrokratický a neprostupný.

Přečtěte si: Boj o studenty mezi krajem a školou Sion putuje na ministerský stůl

· 0 komentářů

Kauza kolem (ne)rozšiřování kapacity soukromé střední školy Sion v Hradci Králové skončí znovu na ministerském stole. Vedení školy chce přidat 280 nových míst a nechce z požadavku slevit. Kraj, který původně rozšíření nechtěl povolit vůbec, udělal ústupek a schválil 40 nových míst.

EDUin: Na desetiměsíčních smlouvách pro učitele prodělá nejvíce stát

· 18 komentářů

Novela zákona o pedagogických pracovnících má zamezit uzavírání dočasných smluv na dobu určitou s učiteli. Školy tuto možnost využívají k personálním změnám.

28. 7.: Přednáška Evoluce vzdělávání - Naše další kroky podle Manifesto 15

· 0 komentářů

V Praze vystoupí John Moravec - přijďte si poslechnout přednášku na téma: "Evoluce vzdělávání - Naše další kroky podle Manifesto 15".

ČŠI: Plán hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2015/2016

· 0 komentářů

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová schválila po projednání v 27. poradě vedení MŠMT Plán hlavních úkolů České školní inspekce na školní rok 2015/2016.

ČŠI: Kritéria hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání

· 2 komentářů

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová schválila po projednání v 27. poradě vedení MŠMT Kritéria hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání, podle nichž bude Česká školní inspekce postupovat.

Michal Černý: Jak (a co) učit s dotykovým zařízením v ICT

· 0 komentářů

Výuka informačních a komunikačních technologií s dotykovým zařízením jde přímo in medias res. Nabízí nepřeberné množství témat a přístupů, kterým se lze věnovat. V tomto materiálu se pokusíme o určitou panoramatizaci problematiky a v jednotlivých kapitolách se zkusíme stručně dotknout jednotlivých dílčích aspektů implementace ICT. Nepůjde nám tedy o popis jednotlivých témat do hloubky, ale spíše se pokusíme nabídnout určité inspiratorium.

Robert Adam: Anglicizace češtiny a českého komunikačního prostoru

· 5 komentářů

Autor tohoto příspěvku, bohemista, předesílá, že se nejen počítá do kruhu přátel českého jazyka, ale že se rovněž cítí být přítelem angličtiny, anglosaské kultury a anglosaských společenských zvyklostí.

Josef Zemek: Čas oponou trhnul a změněn svět… a z klasiků se stávají literární fekálie…?!?

úterý 14. července 2015 · 5 komentářů

Jsem rád, že se na internetu debatuje o „školní četbě, a tím spíše, že tuto debatu rozpoutal žák školou povinný. Pokusím se otevřít další perspektivy.

Jana Navrátilová: Reakce k tématu inkluze

· 3 komentářů

Učím na Gymnáziu pro zrakově postižené a Střední odborné škole pro zrakově postižené v Praze 5 ekonomické předměty. Se svými kolegy - Evou Zichovou a Martinem Žďánským jsme se koncem loňského roku obrátili na tehdejšího ministra školství, legislativní odbor vlády, na poslaneckou sněmovnu. Žádáme o změnu vyhlášky č. 147/2011, ve které je zrušena obrácená integrace žáků intaktních na speciální školy. V letošním školním roce nám ve čtvrtých ročnících odmaturovali poslední "zdraví" žáci, které jsme mohli integrovat před účinností této vyhlášky z Dobešovy dílny. Do té doby jsme mohli integrovat 25 % intaktních žáků.

Eva Zichová: Úloha speciálních škol v dnešním systému školství

· 0 komentářů

Motto: „Naši učitelé nesmějí být podobni sloupům u cest, jež pouze ukazují, kam jít, ale sami nejdou.“ (J. A. Komenský)

Přečtěte si: Otázka z Bible do maturity z češtiny patří

pondělí 13. července 2015 · 0 komentářů

S ředitelem Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání o matematice, otevřených úlohách a státních maturitách na internetu.

Veronika Hurdová : Requiem pro Boženu Němcovou aneb proč jsem pro zrušení povinné četby

· 21 komentářů

Na Facebooku se strhlo velké haló.

Způsobil ho zdánlivě nevinný a z mého pohledu velmi vtipný zápisek jednoho kloučka do čtenářského deníku.

Klučina svérázným způsobem popisoval svůj zážitek ze čtení Babičky od Boženy Němcové.

Jemně shrnuto – nebyl z Babičky úplně paf.

Červencové knižní novinky z Albatros Media

· 0 komentářů

Hledáte nové čtení na prázdniny? Nechce se vám obcházet knihkupectví a dlouze vybírat, jaká kniha bude tou další? Máme pro vás tip!

Mrkněte do katalogu Knižní novinky Albatros Media pro měsíc červenec. Připravili jsme pro téměř 50 nových knih napříč všemi žánry, takže si vybere opravdu každý. Prolistujte si katalog:

NKÚ: Stáže ve firmách dosud stály miliardu korun, MPSV s nimi přesto v boji s nezaměstnaností zatím nepočítá

· 8 komentářů

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil na poskytování, využití a kontrolu dotací pro tzv. národní projekty, které byly financovány z operačního programu "Vzdělávání pro konkurenceschopnost". Ke kontrole, která se vztahovala na roky 2007 až 2014, si vybral tři projekty za téměř 1,7 miliardy korun:

  • "Stáže ve firmách - vzdělávání praxí",
  • "Rozvoj a implementace Národní soustavy kvalifikací",
  • "Klíče pro život - Rozvoj klíčových kompetencí v zájmovém a neformálním vzdělávání".

E-kniha pro vás: Inspiromat pro technické obory

· 0 komentářů

Publikace přináší metodickou inspiraci pro žáky a pedagogy strojírenských, elektrotechnických a hornických oborů a oborů informačních technologií.

Petr Soukup: Svévolné fackování českých učitelů

pátek 10. července 2015 · 7 komentářů

Na konci školního roku proběhla médii výbušná zpráva o tom, že čeští žáci (9. ročník ZŠ a 3. ročník SŠ) téměř nic neumí, alespoň dle testování České školní inspekce (ČŠI): uspěla jen pětina žáků ZŠ a čtvrtina SŠ. Ústřední školní inspektor hned přispěchal s vysvětlením, že důvodem je přílišné užívání frontální výuky a male užívání alternativních metod v českých školách. Dodejme, že toto nebylo v rámci testování vůbec zjišťováno a jde tak o prezentaci dojmů místo fakt, což je hrubé selhání vrcholného úředníka státní organizace. Pomyslně tak dostaly české učitelky (i učitelé, ale těch je na školách méně) na konci školního roku místo květiny facku. Troufnu si nabídnout několik alternativních způsobů jak číst výsledky testování České školní inspekce.

Anna Putnová: Jsem přesvědčena, že bychom neměli všechny nešvary ve školství řešit novelou zákona

· 4 komentářů

Z druhého čtení vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, v poslanecké sněmovně dne 8. července 2015.

Zbyněk Stanjura: Absurdní debata a absurdní argumenty

· 3 komentářů

Z druhého čtení vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, v poslanecké sněmovně dne 8. července 2015.

ČŠI: Tematická zpráva - Kontrola bezpečnosti a ochrany zdraví

· 1 komentářů

Česká školní inspekce zveřejňuje tematickou zprávu informující o výsledcích kontrol zaměřených na bezpečnost a ochranu zdraví ve školách a školských zařízeních v období od 1. 9. 2013 do 31. 12. 2014.

MŠMT: OP VVV vyhlašuje výzvu na individuální systémové projekty

· 10 komentářů

Výzvu Individuální projekty systémové vyhlašuje v rámci Prioritní osy 3 – Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV).

MŠMT: OP VVV vyhlašuje výzvu na krajské akční plány

· 4 komentářů

Výzvu Krajské akční plány rozvoje vzdělávání (KAP) vyhlašuje v rámci Prioritní osy 3 – Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání Řídicí orgán Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV).

Vyhlášení rozvojového programu na podporu organizace a ukončování středního vzdělávání maturitní zkouškou na vybraných školách v podzimním zkušebním období roku 2015

· 0 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s § 171 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, vyhlašuje pro rok 2015 rozvojový program na podporu organizace a ukončování středního vzdělávání maturitní zkouškou na vybraných školách v podzimním zkušebním období roku 2015.

Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů - Nový paragraf Pracovní poměr na dobu určitou pedagogického pracovníka

· 0 komentářů

"Doba trvání pracovního poměru na dobu určitou pedagogického pracovníka mezi týmiž smluvními stranami činí nejméně 12 měsíců a může být ode dne vzniku prvního pracovního poměru opakována nejvýše dvakrát."

Český rozhlas: Je nemravný, více škodí, než pomáhá, kritizuje zákon o povinném vzdělání učitelů expert

čtvrtek 9. července 2015 · 9 komentářů

Pomůže zákon o povinném vysokoškolském vzdělání učitelů zlepšit úroveň českého základního školství? V pořadu Pro a proti hovořili předseda školských odborů František Dobšík a expert ze společnosti EDUin Tomáš Feřtek. Moderovala Lucie Vopálenská.

Přečtěte si: Prečo francúzske deti nemajú ADHD?

· 4 komentářů

Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou (ADHD) je ochorenie, s ktorého diagnostikou sa rodičia u detí stretávajú čoraz častejšie. Hoci je táto choroba už viac ako 100 rokov známa, patrí medzi najmodernejšie a najčastejšie diagnostikované detské poruchy dnešnej doby. Predstavuje kombináciu problémov s udržaním pozornosti, hyperaktivitou a impulzívnym správaním. Najčastejšie sa vyskytuje u chlapcov a je u nich zistená až 4 krát častejšie ako u dievčat.

Přečtěte si: BBC rozdá svůj Micro Bit milionu dětí, mikropočítač dostanou zdarma

· 0 komentářů

Ve Velké Británii se schyluje k velkému experimentu, který by měl na podzim povzbudit zájem dětí o digitální technologie a programování.

Petr Chaluš: Více peněz do vzdělávání

středa 8. července 2015 · 7 komentářů

Budeme postupně v soukromých školách nacházet to, na co se ty veřejné nezmůžou? Řešením však není odklon k exkluzivnímu vzdělávání, ale navýšení prostředků na to veřejné.

Zdeněk Sotolář: Výměna na Karmelitské jako příležitost ke změně

úterý 7. července 2015 · 18 komentářů

Změna v čele MŠMT otevírá možnost podívat se na některé věci znovu, důkladně a jinak. Když už se sešlo tolik hlasitých sudiček u ministerské kolébky, chceme se vyjádřit ke dvěma problémům i my – skutečně učící učitelé.

Přečtěte si: Školy musí vyčerpat stamiliony na kurzy v zahraničí. Cestovky pro ně ale nemají místo

· 9 komentářů

Základní a střední školy požadují po cestovních kancelářích a jazykových agenturách zprostředkování jazykových pobytů v zahraničí. Ministerstvo školství vyčlenilo na jazykové kurzy pro žáky i učitele 800 milionů korun. Najít místa v kurzech pro učitele je problém, chtějí využívat prázdninové termíny.

Stanovisko Asociace pomáhající lidem s autismem k otázce integrace a speciálního školství v ČR

· 1 komentářů

Doporučující názor k otázce integrace a speciálního školství pro jednotlivé organizace Asociace pomáhající lidem s autismem v jednotlivých krajích.

Přes 56 % absolventů si spolu s vysvědčením odnese i Europass

pondělí 6. července 2015 · 0 komentářů

Ostatní zájemci si mohou o dodatek k osvědčení zažádat on-line.

Maturantům a vyučeným Europass – dodatek k osvědčení slovně popisuje to, co se ve škole naučili a v jaké profesi se mohou uplatnit. Dokument, který často vyžadují zaměstnavatelé v Německu a Anglii, letos vydalo 613 středních škol.

Za špatnými známkami mohou stát vážnější důvody, než se na první pohled zdá

· 0 komentářů

První polovina roku pomalu končí a spolu s ní i školní rok. Spousta dětí se těší, až své rodiče překvapí vysvědčením se samými dobrými známkami, ne všechny ale mají to štěstí a vedou si ve škole dobře. Mnohdy jsou jejich špatné studijní výsledky způsobeny daleko závažnějšími problémy, než je nepozornost, neukázněnost nebo nechuť k učení. Dvojnásob to platí v případech, kdy dojde k rapidnímu zhoršení známek nečekaně a zdánlivě bez příčiny.

Přečtěte si: Chci otevřeně mluvit s učiteli. Odborníky nebudu třídit, říká Valachová

neděle 5. července 2015 · 0 komentářů

Resort školství by se měl více otevřít veřejnosti. „Chci zvýšit komunikaci s učiteli a řediteli škol a lépe komunikovat s odbornou veřejností,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz nová ministryně školství Kateřina Valachová. V terénu proto více zapojí školského ombudsmana. Domácí vzdělávání na druhém stupni zřejmě nepodpoří.

Přečtěte si: Na zabezpečení škol po útoku ve Žďáru ministerstvo rozdá šest milionů

sobota 4. července 2015 · 5 komentářů

Na dotaci na lepší zabezpečení školních budov dosáhne jen minimum škol. Ministerstvo školství vypsalo dotační výzvu s cílem zvýšit bezpečnost a zabránit opakování útoku, jaký se stal loni ve Žďáru nad Sázavou. Úřad nakonec rozdá šest milionů korun. Ze tří tisíc přihlášených škol tak na dotaci dosáhlo jen 60.

Český rozhlas: Řada učitelů se kvůli chybějícímu zákonu opět stane v létě nezaměstnanými

· 36 komentářů

Prázdniny jsou tady a zákon, který by zaručil učitelům bez trvalé smlouvy plat na celých dvanáct měsíců v roce, pořád chybí. Ředitelé tak mají možnost je na červenec a srpen propustit a znovu zaměstnat od září. Novela, která má situaci napravit, je ve sněmovně. Do konce školního roku ji ale poslanci projednat nestihli. I letos proto zřejmě někteří učitelé dočasně rozšíří řady nezaměstnaných.


Anna Třešňáková: Je prvňák taky člověk?

pátek 3. července 2015 · 1 komentářů

Navštívila jsem červnový Kulatý stůl SKAV a EDUin s názvem Co bude potřebovat dnešní prvňák jako budoucí uchazeč o práci?, kde panelisty byli lidé z vršků veřejné sféry – tedy generální ředitel a spolumajitel úspěšné strojírenské firmy, členka představenstva IBM pro ČR i SR, spoluzakladatel významné české poradenské společnosti, dále viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a zároveň i výkonný ředitel velké mezinárodní neziskovky, nebo předseda představenstva nejnavštěvovanějšího českého internetového portálu.

MŠMT: Zápisy do 1. ročníků základního vzdělávání

· 0 komentářů

Informace o zápisech dětí do 1. ročníků základních škol se sledují prostřednictvím statistických šetření k 28. únoru příslušného kalendářního roku. Publikovaná data obsahují počty zapisovaných, zapsaných a počty dětí s odkladem povinné školní docházky a dále se člení podle typu třídy (běžná, speciální), věku a zdravotního postižení dítěte.

Informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro školy k používání vázaného a nevázaného písma ve výuce

· 1 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává informace pro školy k používání vázaného a nevázaného písma ve výuce. Informace je směrována do škol, k žákům a k zákonným zástupcům a byla konzultována na veřejném semináři s pedagogy z praxe.

Kudy vede cesta: Role a uplatnění sociálního pedagoga na základních a středních školách

· 1 komentářů

Česká základní a střední škola plní především funkci vzdělávací, ta socializační zůstává v pozadí. Přitom potřeba, aby škola plnila svou roli i v této oblasti, je enormní a bude dále narůstat. To souvisí s tím, jak se budou prohlubovat sociální a ekonomické rozdíly ve společnosti a tím i mezi dětmi, zvyšovat počty dětí cizinců a dětí znevýhodněných, integrovaných ve školách hlavního proudu. Také slábne výchovná role rodiny, čímž se děti ocitají v hodnotovém vakuu. Podle některých výzkumů je až 40 % žáků objektem šikany a školy s tímto jevem neumějí systémově pracovat. Výchovní poradci a metodici prevence mají na svou činnost jen zlomek pracovní doby, mnoho z nich nemá pro svou práci patřičnou odbornost. Jen na 250 z 3878 ZŠ hlavního proudu (6,6 %) působí školní psycholog.

Kudy vede cesta: Povinná docházka do MŠ nařízena pouze indikovaným, znevýhodněným dětem

· 1 komentářů

Studie proveditelnosti zkoumá, zda a za jakých podmínek by bylo možné zavést povinnost předškolního vzdělávání pro děti z rodin ohrožených sociální exkluzí se zapojením pracovníků OSPOD. Mezi hlavní rizika tohoto postupu patří obava, že rozšíření sféry dohlížení a donucování naruší současnou praxi OSPOD v jiných agendách se stejnými rodinami i v širším sociálním poli sociálně znevýhodněných rodin (zhorší se „image“ OSPOD v cílové populaci). Sami pracovníci OSPOD, se kterými bylo dilema konzultováno v rámci fokusních skupin, považovali toto za hlavní slabinu návrhu, a byli výrazně proti němu, což není dobrá výchozí situace. V mechanismu opatření má přitom OSPOD roli case manažera a dohližitele nad celou procedurou. Bez aktivního nasazení pracovníků OSPOD nemůže být opatření účinně aplikováno.

Český rozhlas: Ministryně školství bude mít 9 náměstků, na své pozici zůstane jen Fidrmuc

čtvrtek 2. července 2015 · 0 komentářů

Nová ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) představila svůj tým. V něm bude mít šéfka resortu celkem sedm odborných a dva politické náměstky. Na stejné pozici jako v bývalém týmu zůstane jen lidovecký náměstek pro vzdělávání Jaroslav Fidrmuc.

Přečtěte si: Nehlídané domácí vzdělávání může starším dětem i uškodit, říká Valachová

· 5 komentářů

Nová ministryně školství Kateřina Valachová zřejmě nebude podporovat zavedení domácího vzdělávání na druhém stupni základních škol. „Můj postoj v tuto chvíli je značně rezervovaný,“ řekla ministryně pro iDNES.cz. O věci však hodlá ještě diskutovat v koalici. Nyní domácí vzdělávání na druhém stupni funguje jen pokusně.

MŠMT: Ministryně Kateřina Valachová představila nové vedení resortu

· 1 komentářů

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová dnes na tiskové konferenci představila nové vedení MŠMT. "V předchozích dnech jsem přistoupila ke změnám v nejvyšších pozicích šéfů sekcí," oznámila ministryně a postupně představila jména sedmi odborných náměstků MŠMT a šéfa poradců. Zároveň Kateřina Valachová představila jména dvou náměstků člena vlády - jsou jimi prorektor Univerzity Karlovy v Praze Stanislav Štech a bývalý náměstek pro sport Petr Hulinský.

Studio ČT24: Valachová představila 9 náměstků včetně Štecha a Hulinského

· 0 komentářů

Na ministerstvu školství bude působit devět náměstků včetně dvou politických. Prvním náměstkem se stane prorektor Univerzity Karlovy Stanislav Štech, politickým náměstekem bude i Petr Hulinský (ČSSD). Na své pozici zůstane jen lidovecký náměstek pro vzdělávání Jaroslav Fidrmuc. Nové vedení resortu představila ministryně školství Kateřina Valachová (nestraník za ČSSD).



Jiřina Janáčková: Platí zákony pro všechny, nebo je Česká školní inspekce výjimkou?

· 13 komentářů

V souvislosti s přípravou nové integrační vyhlášky, ale i se státními maturitami bylo koncem června 2015 Českou školní inspekcí podle mnoha zdrojů z poradenského systému zahájeno z podnětu CERMAT ve všech pedagogicko-psychologických poradnách tematické šetření podle § 174 odst. 2 písm. a) školského zákona, jehož předmětem je mimo jiné i zjišťování informací o udělování odborných posudků žákům se zdravotním postižením nebo zdravotním znevýhodněním pro přiznání uzpůsobení podmínek pro konání maturitní zkoušky ve školním roce 2014/2015. Obdobný zájem byl o kvalifikaci psychologů a speciálních pedagogů, jejich diplomy, vysvědčení o státní závěrečné zkoušce a výpisy z rejstříku trestů. Nad postupem inspekčních týmů ČŠI, které koncem školního roku navštěvují vyděšené psychology a speciální pedagogy v pedagogicko-psychologických poradnách, se ovšem vznáší řada otazníků, které jsou řešeny spíše poradnami, nikoli orgány České školní inspekce.

Stanovisko výkonného výboru Asociace pracovníků speciálně pedagogických center k tvorbě prováděcí vyhlášky k §16-§19

· 1 komentářů

Výkonný výbor Asociace pracovníků speciálně pedagogických center (AP SPC) reaguje na současnou situaci týkající se tvorby prováděcí vyhlášky a plánovanému zrušení přílohy RVP ZV – upravující vzdělávání žáků s LMP.

Kateřina Zvelebilová: Umělecko-řemeslná škola vychovává podle hesla: Jsme dutý, ale přezutý

· 1 komentářů

Po studiu na gymnáziu a vysoké škole jsem se vrátila na učňák. Nejdřív to bylo skvělé. Coby student z akademického prostředí jsem ocenila praktické zaměření výuky. Za měsíc člověk zvládne vyrobit nohy od stolu a spojit je trnoží – v porovnání s měsícem studia ekonomické teorie se cítím mnohem sebevědoměji. Pan mistr ráno vysvětluje, co budeme dělat, a vůbec mu nevadí, když jeho výklad sledujeme s kávou v ruce. Prostor na diskuse a otázky tu není omezen neustálým zvoněním a změnou předmětů. To budou krásné dva roky, myslím si. Časem ale odhaluji podhoubí svého nového ústavu. Moje podivení nad místními praktikami se postupně mění v nesouhlas, vztek a zoufalství.

Povinný rok předškolní výchovy nic neřeší a školek je dostatek, ukázaly studie

· 1 komentářů

Jaký dopad by mělo zavedení povinné předškolní docházky tak, jak ho plánuje MŠMT? Neexistují efektivnější způsoby, jak do českých mateřských škol dostat děti, které tam v tuto chvíli nechodí a přitom předškolní péči potřebují ze všech dětí nejvíce? Je potřeba zvyšovat současné kapacity školek? Na tyto a další otázky se zaměřil projekt „Kudy vede cesta“, který byl od 1. července 2013 do 30. června 2015 realizován společnostmi Tady a teď a Demografické informační centrum.

Kudy vede cesta: Zavedení zákonného nároku na místo ve školce pro všechny děti od 3 let

· 0 komentářů

Studie proveditelnosti zkoumá, zda a za jakých podmínek by bylo možné zavést nárok na místo v mateřské škole pro každé dítě starší 3 let. Studie vychází z výsledků několika dílčích, ale výzkumně navzájem propojených odborných analýz, které byly za tímto účelem vytvořeny.

Kudy vede cesta: Zavedení povinného předškolního vzdělávání formou docházky do mateřské školky pro všechny

· 1 komentářů

Předkládaná studie si kladla za cíl posoudit potřebnost a případné dopady zavedení povinné předškolní docházky. Její autoři si při tvorbě koncepce této studie položili několik výzkumných otázek, na které měl výzkum odpovědět.

Čtěte dětem! Kniha je nejlevnější cestovní kancelář, vyzývají autoři projektu Celé Česko čte dětem

středa 1. července 2015 · 0 komentářů

Čtete? A čtete také svým dětem? Autoři projektu Celé Česko čte dětem připomínají, že k této činnosti nejsou potřeba žádné teoretické znalosti, jen chuť a klidná chvíle. Jenže lidé mají tendenci čtení zanedbávat, přiznává autorka projektu Eva Katrušáková a odborný garant a psycholog Jeroným Klimeš.

Přečtěte si: Volnost, nebo utužení? Školství řeší dilema

· 4 komentářů

Ministryně školství Kateřina Valachová je právnička a v oblasti vzdělávání se bude muset do značné míry spoléhat na rady odborníků. Jenže jakých? Bohumil Kartous ze společnosti EDUin například říká, že Strategie 2020 je kvalitní dokument.

Miloš Dokulil: Co potřebuje škola nejvíc? Jaké učitele? (Jaké žáky?)

· 1 komentářů

Žactvo sice již dostalo svá vysvědčení, takže tam bychom již dostali nějakou představu třeba o aktuálních výsledcích. Problém ovšem může být s objektivitou tohoto papírového pohledu. Také by se mohlo zdát, že všechno stojí a padá na objektu pedagogické činnosti, tedy na žákyních a žácích. Což nemusí být automaticky pravda, i když to tak na první pohled vypadá. Vždyť můžeme stále znovu a snad docela oprávněně opakovat, že žák má být pozorný, zodpovědný, pečlivý… Atd.

Přečtěte si: Invence místo kompilace

· 3 komentářů

Od dob, kdy dnešní generace navštěvovala školy, došlo k podstatným změnám. Před dvaceti lety jsme žili v prostředí charakterizovaném nedostatkem informací, nyní žijeme v prostředí, kde nabídka informací převyšuje poptávku.

Lenka Říhová: Kritéria výběru dobré vzdělávací aplikace

· 0 komentářů

Aplikací pro vzdělávání je obrovské množství a pořád přibývají. Článek nabízí strukturované a vizualizované (infografika) informace o kritériích, které byste při výběru vhodných aplikací pro vaše mobilní zařízení měli zohlednit.

Zájem o interaktivní výuku ve školách neustále stoupá. Své hodiny sdílí již přes 22  tisíc učitelů

· 0 komentářů

Škol, které využívají k výuce moderní technologie a vyučují pomocí interaktivních tabulí, tabletů, notebooků a podobných zařízení, postupně přibývá. Učitelé mohou zkušenosti s využitím interaktivní výuky sdílet s ostatními pedagogy pomocí digitálních učebních materiálů. Zpracované vzorové hodiny, tzv. DUMy, jsou volně ke stažení na portálu Veškole.cz, kam je učitelé sami nahrávají. Z aktuálních statistik společnosti AV MEDIA, která se dlouhodobě na zavádění technologií do škol specializuje, vyplývá, že své výukové hodiny již sdílí přes 22 tisíc učitelů.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.