Přečtěte si: Otázka z Bible do maturity z češtiny patří

pondělí 13. července 2015 ·

S ředitelem Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání o matematice, otevřených úlohách a státních maturitách na internetu.


Z interview Michala Karase s Jiřím Zíkou, ředitelem Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, v RESPEKT.cz vybíráme:

Potřebujeme vůbec státní maturitu? Nevyhazujeme tím peníze ze státního rozpočtu?
Určitě to není vyhazování peněz. Bez společné maturitní zkoušky bychom nezískali žádné relevantní, souhrnné a srovnatelné údaje o tom, jak vlastně naše školství vypadá. Státní maturita dává takový přehled proto, že je pro všechny stejná, srovnatelná a v maximální možné míře objektivní. Stát jako investor musí mít přece nástroje, kterými efektivitu prostředků vynaložených do vzdělání změří.

Kolik stál letošní ročník státních maturit?
Informaci o letošním ročníku budeme mít až na konci roku, loňský vyšel asi na 152 milionů Kč. Důležitější je ale údaj o jednotkové ceně zkoušek a její porovnání s ostatními mezinárodními zkouškami. V rámci společné části maturitní zkoušky je ročně realizováno více než 200 000 tzv. žáko-zkoušek, tedy téměř půl milionu dílčích zkoušek- didaktických testů a písemných prací. Jedna žáko-zkouška tak vychází na 700 Kč, mezinárodní zkoušky stojí pro srovnání kolem 4000 až 5000 Kč.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.