MŠMT: V regionáním školství přibude přes 30 tisíc dětí a žáků

pátek 24. července 2015 ·

V novém školním roce přibude více než 31 tisíc dětí a žáků. Nárůst se týká jak mateřských, tak základních a středních škol. To s sebou přináší nutnost zvýšení počtu učitelů i vychovatelů. Rozpočet pro rok 2016 bude proto potřebné navýšit v této oblasti o 1 a půl miliardy korun.


O třicet tisíc dětí a žáků více nastoupí ve školním roce 2015/16 do mateřských, základních a středních škol. Jedná se přitom o denní formu vzdělávání všech zřizovatelů. Tento předpoklad vychází z počtu narozených dětí a z předpokladu zvýšení kapacit mateřských škol.

„Jen do základních škol, což je povinná školní docházka, nastoupí v novém školním roce o téměř 25 tisíc žáků více. Dalších šest a půl tisíc jich nastoupí do mateřských a přes 650 do středních škol,“ řekla ministryně školství Kateřina Valachová a pokračovala: „V této souvislosti lze očekávat také větší počet žáků stravovaných ve školních jídelnách, nárůst žáků v základních uměleckých školách, bude potřeba navýšit počet tříd, oddělení školních družin, a tím pádem i počet učitelů a vychovatelů. Pouze na tuto oblast bude oblast školství potřebovat navýšit rozpočet pro příští rok minimálně o jeden a půl miliardy korun,“ dodala ministryně Valachová.

Větší finanční nároky v oblasti regionálního školství souvisí také s faktem, že se zastavil pokles žáků ve středních školách a konzervatořích, který v předchozích letech finančně vyrovnával naopak růst dětí a žáků v mateřských a základních školách. Nárůst počtu dětí v mateřských školách a zvyšování podílu dětí mladších tří let vychází jak ze strategie vlády v oblasti podpory mladých rodin s dětmi, tak ze strategie podpory zaměstnávání žen po mateřské dovolené. Navýšený rozpočet v uvedené oblasti pro příští rok by měl reflektovat také vládou schválený růst platů zaměstnanců ve veřejném sektoru. Posílení objemu financí pro pedagogické i nepedagogické pracovníky je nezbytné hlavně v souvislosti se skokovým nárůstem počtu dětí a žáků v mateřských, základních i středních školách.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.