Přečtěte si: Chci otevřeně mluvit s učiteli. Odborníky nebudu třídit, říká Valachová

neděle 5. července 2015 ·

Resort školství by se měl více otevřít veřejnosti. „Chci zvýšit komunikaci s učiteli a řediteli škol a lépe komunikovat s odbornou veřejností,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz nová ministryně školství Kateřina Valachová. V terénu proto více zapojí školského ombudsmana. Domácí vzdělávání na druhém stupni zřejmě nepodpoří.


Z článku Zdeňky Trachtové v iDNES.cz vybíráme:

Váš předchůdce zavedl kulaté stoly pro jednání s odborníky. Částí odborné veřejnosti byl však kritizován, že k nim mají přístup pouze odborníci, kteří souzní s názorem ministerstva. Jak hodláte s odborníky komunikovat vy?
Já se domnívám, že za poslední rok a půl probíhalo velké množství setkání s odbornou veřejností, což je dobře. Na druhou je pravda, že jsem tento kritický názor zaregistrovala, a to nejen v souvislosti s odborníky z neziskových organizací. Setkala jsem se i s negativním překvapením ředitelů škol, když jsem ve své minulé pozici navštívila několik škol ve Zlínském a Moravskoslezském kraji. Bylo to shodou okolností v době, kdy probíhaly tyto kulaté stoly nebo se jednalo o důležitých zákonech. Učitelé byli nepříjemně překvapeni, že věc je už zveřejněna, sepsána, a že oni přitom nemají žádné informace, nevědí, co se děje.

Já bych proto ráda respektovala dvě pravidla. Jednak chci zvýšit komunikaci se samotnými řediteli škol a učiteli. Za druhé lépe komunikovat s odbornou veřejností a neziskovými organizacemi. V minulosti byly některé z nich ke kulatým stolům zvány a jiné ne, což bylo vnímáno jako třídění na ty, které odporují, a ty, které jsou poslušné. Já se domnívám, že pokud ministerstvo pořádá takovýto seminář, má to zveřejnit na webových stránkách, otevřeně avizovat kapacitu, a odborníky netřídit.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.