Petr Chaluš: Více peněz do vzdělávání

středa 8. července 2015 ·

Budeme postupně v soukromých školách nacházet to, na co se ty veřejné nezmůžou? Řešením však není odklon k exkluzivnímu vzdělávání, ale navýšení prostředků na to veřejné.

Výměna ministra školství za ministryni nepřinesla změnu v mediálním boji o rozpočet na vzdělávání. Pohled ministra financí možná sdílí díky médiím i více lidí: „Na co proboha pořád to neschopné školství chce další peníze?“

Nejvíce diskusí ohledně financování se točí kolem výše platů učitelů. Statisticky nejen plat učitelů i celkově podíl z rozpočtu na vzdělávání dokazuje, jak vlastně sami sebe a další generace šidíme. Přitom vzdělávání může jednoznačně být přínosné různým oblastem společnosti a přinášet všem klíčové schopnosti pro současný život, občanské vědomí a aktivitu (stojí o to všichni politici?), zdraví lidí i planety, prosperitu komunit i individuální duchovní směřování ke štěstí a dalším hodnotám.

Financování vzdělávání se netýká pouze škol a učitelů, týká se i podpory vzdělávajících se dětí (a jejich rodičů), mladých lidí i dospělých. Financovat se mohou celkové podmínky, které netvoří jen dosavadní formální systémy, tvoří je často přímo cílové skupiny samy.

Podporu potřebuje tvorba vzdělávacích příležitostí, například regionální vzdělávací partnerství, sítě inovací, místní vzdělávací nebo metodická centra, vše živené energií zdola.

Finančně je možné podporovat sdružování učitelů, sdružování rodičů, dětí, studentů a dalších aktérů vzdělávání. Růst potřebuje i důležitý sektor poradenství, které dnes nezbytně individualizuje a zkvalitňuje vzdělávací služby.

Školy a učitelé potřebují více peněz zejména proto, aby zlepšili svou práci pro žáky a studenty. Systém by například mohl umožňovat párové učení, zvát externisty do výuky a opačně provádět vyučované do života. Mohl by podpořit inovace v oblasti vzdělávání a dalšího vzdělávání učitelů, například osobnostní rozvoj, supervize.

Pedagogické fakulty potřebují podporu v inovační proměně přípravy učitelů, paralelně se mohou podpořit cesty pro zapojení nepedagogické veřejnosti do výuky.

Ve veřejných školách jsou lidé jen evidenčním číslem

Centrální úřady státu jako MŠMT, Cermat, NUV, ČŠI, NIDV, DZS, zřizovatelé škol na krajské a obecní úrovni i školy už delší dobu nemají inovační potenciál. Celá konstrukce školství v naší zemi je vystavěna shora, systém je decentralizovaný jen zdánlivě.

Skutečným problémem není tříštění mezi úrovní státu, regionů a samotných škol. Tříštění nastává mezi tímto systémem a jednotlivými lidmi, kteří se vzdělávají (a v případě dětí i jejich rodiči).

Tento střet jednotlivce se systémem je jednou z příčin nárůstu „exkluzivních“ škol pro určité sociální skupiny (od mateřské až po vysokou školu si můžete zaplatit únik ze systému).

Co se děje na těchto „exkluzivních“ školách? Chovají se k vám lidsky, ptají se na vaše potřeby jako vzdělávaného, věnují se vám individuálně, poskytují vám neustálé inovace metod a pomůcek, nabízejí vám zajímavé osobnosti učitelů, poradců, mentorů, koučů a jinak různorodě označovaných „podporovatelů“. Jednoduše, máte se fajn, jste tam člověkem.

Co se vám děje ve veřejném systému? Jste evidenčním číslem, jeden z mnoha ztracených ve velkých třídách, na kterého nikdo nemá příliš čas. Někdy jste i rádi, pokud si už někdo udělá čas vám něco osobně sdělit, nejspíš proto, že jste něco porušili.

Ve veřejném systému vzdělávání zažijete soutěž téměř o život. Pokud se stanete něčím nepohodlní, nezískáte kvalifikace, systém se vás zbaví a vinu hodí na vás. Lze to sledovat i u stále částečně „trestajícího“ systému speciálního školství nebo při snižování počtu úspěšných studentů u maturity rozhodováním o obtížnosti maturitních testů od zeleného stolu.

V běžném českém vzdělávání vám neustále hrozí „hodnocení“ nebo dokonce „vyloučení“: systém vás vždy utvrzuje, že je to „vaší vinou“. Nemáte při vstupu na mateřskou, základní, střední nebo vysokou školu podporu rodičů? Nemáte na drahé přípravné zkoušky na maturitu? Nemáte zaměstnavatele, který vám dá úlevy v práci na dostudování potřebného oboru? V mnoha klíčových etapách vašeho vzdělávání můžete mít prostě smůlu, do systému se nehodíte, na vzdělávání zapomeňte.

Mnoho obyčejných ředitelů, učitelů i expertů na úřadech pracuje jistě naplno pro svou cílovou skupinu. Jejich práce (více pro dobro cílové skupiny než pro interní potřeby organizací) může být příliš náročná a nedoceněná, v horším případě i kritizovaná. Ty skutečně dobré a potřebné věci zřejmě dělají zadarmo a nad rámec svých povinností, placeni jsou spíše za rutinu a udržování systému.

Dobrá cesta v tomto systému je podporovat systémově právě tyto lidi, financovat jejich neviditelnou práci, jejich citlivost a individuální přístup (jak lze vidět na aktivitách, které se daří často jen „exkluzivním školám“).

Cesta ke kvalitě a otevřeným vzdělávacím příležitostem spočívá v podpoře energie, která je v lidech, dětech i rodičích a komunitách. Tato energie nemůže být nikdy nahrazena dokonalým systémem.

Stát by měl být velmi aktivní při tvoření podmínek, zdokonalovat otevřené demokratické řízení, podpořit síťování lidské energie na místních úrovních, iniciovat místní, regionální a národní dialog, a konečně také šířit globalizovaný nadhled na rostoucí roli vzdělávání v současném světě.

Psáno pro Deník Referendum

7 komentářů:

Unknown řekl(a)...
8. července 2015 v 22:11  
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Nicka Pytlik řekl(a)...
8. července 2015 v 22:54  

Co se vám děje ve veřejném systému? Jste evidenčním číslem, jeden z mnoha ztracených ve velkých třídách, na kterého nikdo nemá příliš čas. Někdy jste i rádi, pokud si už někdo udělá čas vám něco osobně sdělit, nejspíš proto, že jste něco porušili.

Úděsná představa. Tím více, mají-li to děti tak i doma.
Učitelé si už zvykli a okorali.

Unknown řekl(a)...
9. července 2015 v 9:56  

Pane Pytliku, nezoufejte, dá se z toho uniknout, můžete dát dítě do některé exkluzívní školy, které se množí jako houby po dešti:

"Co se děje na těchto „exkluzivních“ školách? Chovají se k vám lidsky, ptají se na vaše potřeby jako vzdělávaného, věnují se vám individuálně, poskytují vám neustálé inovace metod a pomůcek, nabízejí vám zajímavé osobnosti učitelů, poradců, mentorů, koučů a jinak různorodě označovaných „podporovatelů“. Jednoduše, máte se fajn, jste tam člověkem."

Pěkná podpora komercionalizace školství, trochu to připomíná reklamní letáky jedné drogerie.
Jak se tyto super školy chovají k učitelům se možná dovíme příště.

Karel Vašíček řekl(a)...
9. července 2015 v 11:36  

až na to, že z 50 nejhorších středních škol byla jen jedna veřejná, ostatní soukromé, to, že někdo předstírá bůhví jakou empatii, neznamená, že něco naučí

soukromé školy přijmou kohokoliv, kdo má na školné, a např. Gymnázium DAšická Pardubice bylo v prvním ročníku na 7. místě, exkluzivní gymnázium OPen Gate se neumístilo v první desítce, když chce rodič pro své děti kvalitní vzdělání musí je dát na veřejné školy
Ty soukromé jsou únikovou cestu pro ty, po nichž chce stát, zaměstnavatel náhle vzdělání, neboli nějaký papír,

pro učitele bez kvalifikace je řešením "Univerzita" Jana Ámose KOmenského Když před lety nebyli schopni zvládnout např. Univerzitu Karlovu, těžko by ji absolvovali teď

Simona CARCY řekl(a)...
9. července 2015 v 11:44  

Pane Vašíčku, jak jste identifikoval, které střední školy byly nejhorší. Mám na mysli, co bylo sledovaným parametrem - atmosféra v jídelně, počet asistentů, míra inkludovanosti nebo výstupní známky žáků či snad dokonce úspěšnost v přijetí na vysokou školu? Díky za odpo.

Karel Vašíček řekl(a)...
10. července 2015 v 0:59  

Ta informace o nejhorších středních školách pochází z knihy prof Průchy, předního českého profesora pedagogiky Moderní pedagogika, 4. vyd.

Na trhu je již 5 vydání, tam se dočtete, jak se na to přišlo jestli z šetření české školní inspekce nebo jiného pedagogického šetření
Na základě řady pedagogickych vyzkumů prováděných po světě se např. zjistilo, že všude mají studentky lepší hodnocení než studenti, ale horší výsledky, neboť učitel známkami i odměňuje

Unknown řekl(a)...
10. července 2015 v 11:47  

5.vydání ještě nemám, budu si to muset opatřit.
Prof. Průcha se nebojí psát i věci, které zrovna nejsou žádané, což je dobře.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.