
Mezirezortní připomínky k návrhu vyhlášky k provedení § 19 a některých dalších ustanovení zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů (vyhláška o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami)
Přečtěte si: Rodiče zažalují stát. Za plán učit postižené žáky na běžných školách
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Výňatek ze Seznamu otázek a odpovědí k implementaci § 16, které nebyly doposud zveřejněny
Martin Odehnal: Rozhodnutí o odmítnutí poskytnutí informace
MŠMT hodlá od září spustit nejrozsáhlejší změny ve vzdělávání za posledních 10 let, pravděpodobně s vysoce devastujícími dopady na naplňování ústavně garantovaných práv na vzdělání přinejmenším u skupiny žáků s lehkým mentálním postižením, odůvodňované především právě nutností dramaticky zlepšit vzdělávání Romů, a přitom přiznává bez mučení, že o jeho skutečné úrovni nemá po celou dobu nejen relevantní, ale prakticky žádné údaje!
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Nestanou se některé školy příliš proinkluzivní a pro veřejnost se zařadí do kategorie dřívějších zvláštních škol a vedle toho vzniknou soukromé neinkluzivní základní školy a státní budou vyučovat děti, které "zbudou"?
Jana Fischerová: Nehrozí více škody než užitku?
Přečtěte si: Děti s handicapem i nadaní žáci se mají učit společně. Kraje protestují, školy prý nejsou připravené
Věslav Michalik: Česko chystá riskantní experiment na dětech
Využití tabletu ve výuce jako podpora výuky - dotazník pro pedagogy, kteří učí na základních školách a všech formách středních škol
Student bakalářského studia pedagogické fakulty Ostravské univerzity Roman Striš vás prosí o vyplnění krátkého dotazníku, jehož výsledky použije ve své bakalářské práci, která se zabývá mobilními dotykovými zařízeními a možnosti jejich využití ve pedagogem ve výuce. Vyplnění dotazníku vám nezabere více než dvě minuty a skládá se z maximálně sedmi otázek.
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Bude MŠMT přispívat běžným školám na asistenty (případně další odborné pracovníky), kteří budou ve školách od 1. září 2016 zapotřebí?
Jana Nováčková: Nevzdělanost v otázkách vzdělávání je velká
Jana Nováčková je psycholožka s praxí v poradenské práci i v psychologickém výzkumu. Publikovala mnoho článků v odborném i populárním tisku, které přibližují veřejnosti myšlenky týkající se změny školy, například seriál Mýty ve vzdělávání v Lidových novinách, který byl v roce 2001 vydán i knižně. Je spoluautorkou kurzu Respektovat a být respektován a stejnojmenné knihy, která patří k nejprodávanějším titulům o komunikaci. Od roku 1990 se věnuje lektorské a osvětové činnosti v oblasti výchovy a vzdělávání.
Karel Kaprálek: Základní školy praktické – mýty a realita
Tomáš Janík: Ještě jednou o praxi nevzdělanosti s K. P. Liessmannem
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Budou mít pedagogové z běžných škol dostatečnou kvalifikaci pro práci se žáky, kteří nastoupí ze speciálních škol?
Zdeněk Sotolář: O nás bez nás: nekonečný seriál
Zastupitelstvo Moravskoslezského kraje nesouhlasí se záměrem MŠMT realizovat plošnou inkluzi
Přečtěte si: Využití technologií ve školách
Profesor Steve Wheeler z Plymouth University přináší na svém blogu argumenty pro tvrzení, že nové technologie zlepšují proces učení. Vymezuje se tak proti bagatelizaci přínosu technologií na poli vzdělávání, které považuje za důsledek buď neznalosti dostupné odborné literatury, nebo za obecný strach, nedůvěru nebo nechuť ve vztahu k technologiím obecně.
Zastupování dítěte, žáka ve věcech týkajících se vzdělávání
V § 17 odst. 3 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, je zavedena legislativní zkratka „zákonný zástupce“ pro osoby, které jsou v souladu se zvláštním právním předpisem, nebo s rozhodnutím soudu oprávněny jednat za dítě nebo nezletilého žáka. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zná vedle rodičů i další osoby, které jsou oprávněny jednat za nezletilého.
5. 1.: Webinář s Lukášem Bajerem na téma Zajímavé IT technologie ve výuce, aneb různé zajímavosti pro všechny učitele
20. 2.: Inkluze 20§16, diskusní fórum Učitelského profesního sdružení
Přečtěte si: Geografická izolace školy zhoršuje studijní výsledky
Přečtěte si: Školství v r. 2016? Kompromisy, evidence a bezradnost
MŠMT podporuje národnostní menšiny i etickou výchovu
Radka Maxová: Povinná předškolní docházka by měla být navázána na vyplácení sociálních dávek
V souvislosti s projednáváním novely Školského zákona se otevřela otázka, zda by děti měly povinně navštěvovat školku rok před umístěním do školy. Určitě je tento krok dlážděn dobrými úmysly jako například snížením počtu odkladů vstupu do školy nebo zamezení zanedbávání předškolní výchovy. Domnívám se ale, že tento krok by měl být konzultován a připravován ve spolupráci s MPSV a vazbou na pobírání sociálních dávek.
Koalice proti spádům: Liberec a dalších 9 měst
PF 2016
První laboratorní škola v ČR se představila rodičům a dětem
V zajímavých prostorách studentského divadla JAMU na Orlí byla poprvé představena ukázka práce laboratorní školy LABYRINTH Brno. Ačkoliv nezávislých škol přibývá, LABYRINTH je projekt v ČR doposud ojedinělý. Stojí za ním „vícechapadlový“ vzdělávací projekt Open School Space, roli univerzitního partnera na sebe vzala Masarykova univerzita. Zápis proběhne od 25. do 27. ledna 2016 v prostorech Pedagogické fakulty MU (Poříčí 31).
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Jaký je vztah Katalogu podpůrných opatření, který vznikl jako výstup projektu „Systémová podpora inkluzivního vzdělávání v ČR“ a vyhlášky k provedení § 19 školského zákona?
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Lze již nyní využívat různých seminářů na téma vyhláška k inkluzivnímu vzdělávání?
Přečtěte si: Kraje se bouří proti začleňování žáků ze speciálních do základních škol
Hana Vaverková: Vánoční vzpomínání, vánoční rozjímání… aneb Panebože, zase budou Vánoce!
Rozvojový program na podporu implementace Etické výchovy do vzdělávání v základních školách a v nižších ročnících víceletých gymnázií v roce 2016
Přečtěte si: O Vánocích, horoucích srdcích a školních obědech
Bořivoj Brdička: Cubanovy principy úspěšné reformy školství
Zdeněk Sotolář: Stát zase sype neziskovkám
Přečtěte si: „Drobné“ navíc školství nespasí
Události v regionech: Zákon o inkluzivním školství
Česká televize: Ministryně školství v Kyjově jednala o (ne)inkluzi
Méně dětí s lehkým mentálním postižením by mělo docházet do praktických škol a víc do běžných základních. Tak si představuje vzdělávání v Česku ministryně školství Kateřina Valachová. Některým školám se ale novela školského zákona, která posiluje inkluzi, nelíbí. Třeba v Kyjově se bojí, že společné vzdělávání některým dětem víc uškodí, než pomůže.
Otevřený dopis krajské sekce Asociace speciálních pedagogů ČR
Přečtěte si: Ze škol od ledna zmizí praktická výuka chemie. Vyhláška zakázala kyseliny i lihový kahan
Současné nastavení inkluze zničí také základní školy. Kraj přijal usnesení o pozastavení vyhlášky
Přečtěte si: Zdraví žáci doplatí na začleňování postižených do tříd, tvrdí hejtman
Přečtěte si: Trochu jiné vyučování: Škola v Líbeznicích má inovativní metody i moderní vzhled
11. 1.: Diskuse Kdo má rozhodovat o školství a vzdělávání? Kdo nese zodpovědnost?
Kdo má právo rozhodovat o vzdělávání dětí a jejich přípravu na dospělý život? Kdo je oprávněn rozhodovat o školství? Jsou to rodiče dětí jako jejich zákonní zástupci, nebo ministerstvo, potažmo stát, nebo je to krajský úřad, město, ve kterém žijeme, nebo dokonce firmy…? Kdo za co zodpovídá? Kdo má rozhodovat o budoucnosti každého z nás? Na co má právo dítě, rodič, občan, společnost, stát, ekonomický subjekt z hlediska vzdělávání jako veřejné služby? Jaké má povinnosti a za co zodpovídá?
Video: Kulatý stůl SKAV a EDUin na téma Co si myslí středoškoláci o školách na nichž se vzdělávají
Harry Potter: Mudlovské omalovánky
Erby čtyř bradavických kolejí, kratochvilné kouzelnické kejkle Freda a George Weasleyových a mnoho dalších přepestrých výjevů – svět Harryho Pottera doslova hýří barvami.
Tato kniha, plná propracovaných ilustrací a návrhů použitých při tvorbě filmů, láká vdechnout vlastní pojetí Bradavicím, Zapovězenému lesu a mnoha dalším místům.
Český rozhlas: Děti s volnou výchovou zažívají dva nejhorší lidské pocity. Nejistotu a bezmoc
Rozhovor Britských listů: Neschopnost Česka vytvořit inkluzivní školství ohrožuje zemi ekonomicky
Země, které umožňují občanům, aby se ve společnosti uplatnili, jsou ekonomicky prosperují víc. Proč se nedokáží politici v České republice dohodnout na nadstranické inkluzivní školské politice, umožňující lidem vertikální sociální mobilitu tak, jak do úspěšně dělají skandinávské země? O tom hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Bohumilem Kartousem, který nedávno objel skandinávské země a byl ohromen tím, jak tam funguje školství a jak v ČR taková strategie neexistuje a nefunguje.
Ivan Langr: Reorganizace sítě MŠ – pravdy, fámy, spekulace
O možné reorganizaci libereckých mateřských škol již bylo napsáno mnoho, a to v různém vyznění. Už týden například sleduji, jak veřejným prostorem i některými médii procházejí informace o tom, že rodiče donutili libereckou radnici peticí od plánovaných změn ustoupit. V tomto sdělení je však obsaženo hned několik nepřesností, které je třeba uvést v celém kontextu a rozklíčovat, co je pravda, co fáma a co spekulace. A také znovu vysvětlit, o čem je kontroverzní novela školského zákona a kam nás nemilosrdně sune.
Americké online vzdělávací kurzy pro naše nadané středoškoláky
Studenti Gymnázia Jana Keplera v Praze a Biskupského gymnázia ve Žďáru nad Sázavou mohou v průběhu jarního semestru 2016 studovat v elitním virtuálním programu CTYOnline Univerzity Johnse Hopkinse. Tuto příležitost dostali i díky společnosti CertiCon a. s., která školám darovala celkem 100.000 Kč na zaplacení části kurzovného. Kurzy CTYOnline jsou v České republice organizovány pod záštitou Centra pro talentovanou mládež (CTM).
Ludvík Hovorka: Výstupy školského poradenského zařízení jsou zcela formální nebo nerealizovatelná opatření
ČŠI: Tematické šetření podpory matematické, čtenářské a sociální gramotnosti v roce 2016
Nezisková organizace EDULAB otevřela v Mateřské škole Ústí nad Labem Metodické centrum pro předškolní vzdělávání
Podpora v oblasti integrace nových metodických postupů a progresivních metod do edukačního procesu, praktické ověřování didaktických možností a propojování inovativních a klasických postupů v prostředí mateřské školy a rozvoj digitálních kompetencí učitelů, to vše je posláním Metodického centra pro předškolní vzdělávání, které bylo 17. prosince otevřeno v Mateřské škole Ústí nad Labem ve Vojanově ulici.
Přečtěte si: Společné vzdělávání? Ministryně navýší rozpočet krajů o půl miliardy
Dotační program na podporu činnosti nestátních neziskových organizací působících v oblasti předškolního, základního, středního a základního uměleckého vzdělávání v roce 2016
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy k zabezpečení úkolů vyplývajících ze Zásad vlády pro poskytování dotací ze státního rozpočtu České republiky nestátním neziskovým organizacím ústředními orgány státní správy schválených usnesením vlády ze dne 1. února 2010 č. 92, ve znění úprav schválených usnesením vlády ze dne 6. srpna 2014 č. 657 a usnesení vlády ČR ze dne 15. června 2015 č. 470 o Hlavních oblastech státní dotační politiky vůči nestátním neziskovým organizacím pro rok 2016, vyhlašuje tento dotační program.
Dotační program na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy na rok 2016
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje dotační Program na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy na rok 2016 v souladu s nařízením vlády č. 98/2002 Sb., kterým se stanoví podmínky a způsob poskytování dotací ze státního rozpočtu na aktivity příslušníků národnostních menšin a na podporu integrace příslušníků romské komunity, ve znění pozdějších předpisů. Budou podporovány také aktivity směřující k potírání xenofobie, rasové, národnostní a náboženské nesnášenlivosti, rasismu a antisemitismu.
Mistr E - Pohádková etiketa
Při inkluzi mohou pomoci otevřené vzdělávací zdroje
Videa, aplikace, ukázkové hodiny, on-line výuka. Vzdělávací zdroje veřejně přístupné prostřednictvím internetu budou pomáhat při inkluzi – vytváření společné školy. Umožní efektivní vzdělávání učitelů i přizpůsobení výuky dětem s různou úrovní nadání. Aliance pro otevřené vzdělávání upozorňuje na účinný nástroj, který umožňuje vyrovnávat rozdíly mezi dětmi a zvyšovat efektivitu vyučování.
Zdeněk Sotolář: Žáci jsou prý jen roboti
Do programu internetové gramotnosti IN-Generation se zapojilo už 170 škol
Český rozhlas: Domu Petra Bezruče v Kostelci na Hané hrozí demolice. Básník byl prý přeceňován
Příběhy 20. století nabízí 50 000,- Kč nebo iPhone 6, když nahrajete svého dědečka nebo babičku
14. 1.: První Veletrh pražských veřejných vysokých škol
Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) hostí první ročník Veletrhu pražských veřejných vysokých škol Study in Prague. Uskuteční se 14. ledna 2016. Veletrh studijních příležitostí pro středoškoláky společně pořádá všech osm pražských veřejných vysokých škol pod záštitami svých rektorů. Zaměří se na prezentaci bakalářských a víceletých magisterských oborů.
Přečtěte si: Učitelka v nikábu nepochybila. Špatná byla jen prezentace na webu
Jana Hrubá: Co si myslí o škole středoškoláci?
Přečtěte si: „Jsme škola pro aktivní rodiče a zvídavé děti“
MŠMT: Financování společného vzdělávání v roce 2016
MŠMT: Co znamená upravený RVP ZV?
Jedním z předpokladů pro sjednocení podmínek vzdělávání žáků ZŠ bylo vytvoření společného (nikoli jednotného) kurikula. Příloha, která dosud upravovala vzdělávání žáků s lehkým mentálním postižením, byla z RVP ZV odstraněna, očekávané výstupy v ní obsažené byly využity pro formulaci minimální doporučené úrovně výstupů v jednotlivých vzdělávacích oborech. Tyto výstupy budou využívány pro podpůrná opatření ve třetím a vyšším stupni podpory. Kombinace práce s různou úrovní výstupů a učiva s dalšími podpůrnými opatřeními vytváří předpoklady pro to, aby nedocházelo ke snižování nároků na vzdělávané žáky.
Zpravodaj MŠMT č. 2 na téma společného vzdělávání
Dárek, který pod stromečkem nesmí chybět? Jednoznačně kniha! Máme pro vás ty nejlepší vánoční tipy.
Jaký dárek vám pod vánočním stromečkem udělá největší radost? Přeci ten, ze kterého se budete radovat ještě dlouho po Vánocích. A třeba se z něj budete radovat znovu a znovu.
Oblečení, kosmetika a další nejčastější vánoční dárky se buď vypotřebují, nebo obnosí, ale čas jim na kráse rozhodně nepřidá. To ale o knihách neplatí. S častým čtením získává na osobitosti a přináší potěšení dlouhá léta. Jak vybrat tu správnou?
Dag Hrubý: Ta naše maturita česká
Je pro mne překvapivé, že pojem maturita se, až na vzácné výjimky, nevyskytuje v běžné pedagogické literatuře, ve které by člověk začal pojem maturita hledat. S trochou nadsázky se odvažuji prohlásit, že současnou českou pedagogickou vědu pojem maturita příliš nezajímá. Zřejmě asi na maturitě nic vědeckého není, a proto nestojí za to se tímto problémem zabývat. O to více se o problematiku maturit zajímají lidé stojící mimo akademickou obec. Mám na mysli zejména novináře, tzv. školské experty a laickou veřejnost, ve které se nachází také ti, kteří před léty maturovali a cítí se tak kompetentní se k problému vyjadřovat. Na internet lze ostatně napsat prakticky cokoliv, stále tam je hodně místa. Existenci různých poradních sborů a komisí, které se zabývají maturitní zkouškou, nepokládám v tomto případě za systémové řešení.
VeľkáPrestávka.sk: Školský adventný kalendár
Bohumil Kartous: Satan si říká NGO
Uprchlíci v ČR v podstatě nejsou, ale situace vypadá, jako by byli všude. Díky tomu se společnost rozdělila na 90 % zastánců selského rozumu a 10 % sluníčkářů. Obojí definováno skupinou zastánců selského rozumu. Zastánce selského rozumu je dle této definice člověk, který má jinak řečeno všech pět po hromadě. Sluníčkář je lunatik, který žije v nějakém zvláštním společenském oparu a nevnímá skutečnost. Aby nezemřel hlady, živí se tím, že parazituje na různých dotacích, grantech a veřejných výzvách. Zatímco zastánci selského rozumu hájí zájmy této společnosti, sluníčkáři blábolí v deliriu o světovém míru, lásce a pravdě a s radostí stoupenců Hare Krišny cupitají vstříc apokalypse. Nebýt sluníčkářů, mohla zase jednou konečně zavládnout jednota lidu. Považte, to už tu 26 let nebylo.
Mladí chemici bojovali o postup do finále
Události ČT: Peníze na asistenty pro školáky
Návrh vyhlášky o požadavcích na potraviny, pro které je přípustná reklama a které lze nabízet k prodeji a prodávat ve školách a školských zařízeních
Přečtěte si: Energetické nápoje, cola a chipsy zmizí v únoru ze školních automatů
Pod přísahou TREs - dobrodružná výprava do historie pro děti
Tři templářští rytíři. Tři talismany. Tři otázky a odpovědi. Kniha plná napětí, zábavy a krásných ilustrací.
Píše se rok 1291 a v bitvě u Akkonu, v jedné z posledních
templářských pevností ve Svaté zemi, umírá v přítomnosti
svých dvou přátel Theobalda a Ekharda templářský rytíř Robert. Tito
druhové spolu učinili tajemnou dohodu TREs, která je současně směnkou k
vydání obrovského majetku. Odpovědi na otázky, které musí být
zodpovězeny každým, kdo by se o majetek ucházel, ukryli do
tří talismanů. Přichází ovšem konec templářského řádu a další
nepředvídatelné události, kvůli nimž dohoda TREs upadá na dlouhou dobu v
zapomnění.
Rodiče žáků MŠ a ZŠ Kociánka: Dopis pro ministryni školství k odložení chystaných změn ve školství
Vzhledem k tomu, že MŠMT se snaží za každou cenu prosadit zrušení vzdělávacích programů pro děti se specifickými potřebami a jejich plnou integraci do hlavního vzdělávacího proudu a vedení školy v Centru Kociánka ve spojení s Asociací speciálních pedagogických center jen tiše čeká "na popravu", spojili jsme se s Asociací speciálních pedagogů ČR a poslali ministryni Valachové vyzývací dopis k nápravě stavu. Pokud k této nápravě nedojde, jsme připraveni podat žalobu na stát.
Zastupitelé apelují na ministryni: Neměňte zavedenou podobu speciálního školství
Tomáš Janík: Škola na kruhovém objezdu aneb když se to vezme kolem a kolem...
Letošní výroční konference České pedagogické společnosti – Škola a její křižovatky (viz zpráva v Pedagogické orientaci 4/2015) si pro svůj název propůjčila metaforiku přináležející dílem do resortu dopravy a dílem do resortu školství. Pro resort dopravy je příznačné, že se v něm buď staví, nebo nestaví, popř. se přestavuje. Školství je na tom podobně.
Stanovisko Ministerstva zdravotnictví k povinnému vyšetření protilátek anti HBs u žáků středních škol a studentů vyšších odborných škol před nástupem do školy
Přečtěte si: Rodiče z Kociánky chtějí žalovat stát. Integrace povede k diskriminaci, vadí jim
Zdeňka Staňková: Šrouby se utahují
8. 12. jsem se za Svobodu učení zúčastnila debaty s názvem “Akvárium aneb probíhá ve vzdělávání plíživá „kontrarevoluce“ a utahování šroubů?”. Mými spoludiskutujícími byli náměstek ministryně školství Stanislav Štech a ředitel ZŠ Lyčkovo náměstí Jan Korda. Předmětem diskuze byly kromě povinného předškolního vzdělávání také jednotné přijímačky na střední školy a ročníkové výstupy. Po pravdě řečeno jsem si nebyla jistá, o čem mohu v takovéto debatě polemizovat, když se s ostatními diskutujícími lišíme už v základním názoru na to, zda by školní docházka měla být povinná, či nikoli. Nakonec jsem ale byla ráda, že jsem mohla na vlastní uši slyšet, jakým způsobem komunikuje MŠMT ústy jednoho z náměstků, a jaké s námi všemi má ministerstvo plány. Pro Svobodu učení je velké téma hlavně povinná předškolní docházka, proto se v tomto textu budu věnovat hlavně jí.
Bořivoj Brdička: Jak definovat digitální gramotnost?
E-kniha pro vás: Moderně s Moodlem
Mezi dnešní nejvyužívanější vzdělávací technologie patří bezesporu e-learningové systémy. Díky širokým možnostem pro podporu vzdělávání je e-learning používán nejen ve školách, ale i ve firmách. Oblíbeným e-learingovým systémem je Moodle, který je poskytován zdarma jako otevřený software, takže si ho můžete bezplatně vyzkoušet. Václav Maněna se dlouhodobě věnuje e-learningu a využití technologií ve výuce. Své zkušenosti z komerční sféry předává studentům (budoucím učitelům informatiky) při výuce předmětu Didaktika informatiky.
Alena Erlebachová: O inkluzivním vzdělávání
E-kniha pro vás: Výuka základů programování v prostředí Scratch
Diplomová práce Jana Krejsy se zabývá výukou programování na základních školách v programu Scratch. Teoretická část obsahuje průzkum, který byl proveden pomocí dotazníku na základních školách a který ukazuje skutečnosti týkající se výuky programování. Dále je Scratch porovnán s programy Baltík a Imagine Logo, které se nejvíce používají na základních školách pro výuku programování.
Kamila Balcarová: Montessori otevřený vzdělávací systém 21. století
Přednáška z nedávné konference OpenAlt 2015, kterou autorka uvedla takto: Jak je možné, že vzdělávací systém starý více jak 100 let je neustále aktuální a v současnosti oslovuje mnoho rodičů? Je to proto, že současný vzdělávací systém je málo otevřený, inovativní a nenaslouchá potřebám dětí a rodičů? Pojďte se s námi podívat jak vypadá den v montessori školce a poslechněte si jak montessori principy podporují otevřené vzdělávání. Co jsou montessori mýty v dnešní společnosti a jaké je skutečné montessori?
Kateřina Valachová: Je legitimní vést debatu o cílení adresné podpory směrem k žákům
Přečtěte si: Školství láká tisíce kantorů, studenti ale z oboru prchají
Události ČT: Kantoři, kteří jdou s dětmi mimo školu, musí hodinu odučit dvakrát
Jít se žáky na výlet, výstavu, exkurzi nebo plavání – pro kantory běžná součást výuky. Čas, který s dětmi stráví mimo školu, si ale většinou musejí napracovat. Podle zákona v těchto hodinách neučí, ale vykonávají jen nepřímou pedagogickou činnost. Některé školy ale tento přístup odmítají. „Jsme placeny, jako kdybychom učili hodinu,“ potvrdila učitelka Lucie Krauseová.
Pavel Janoušek: S kanónem na kánon aneb Kvadratura kánonu a nesamozřejmost jeho samozřejmosti
Už sám fakt, že se literární kánon stává předmětem metaliterárních a metaliterárněvědných úvah, že je často zpochybňován a interpretován jako sporný jev, ba dokonce vykládán jako násilí na čtenářích i badatelích, naznačuje, nakolik se v poslední době proměnilo naše myšlení o literatuře a komunikační rámce, za nichž se toto myšlení realizuje. Zdá se dokonce, že jsme byli – alespoň my starší – přímými účastníky proměny tak zásadní, že nám to umožňuje stav před změnou a po ní modelovat jako dvě zcela odlišné etapy, určené velmi odlišnými představami o smyslu literatury a její role ve společnosti. Alespoň nakolik mohu soudit ze současné české situace, jejíž znalost je ostatně také východiskem k následným úvahám. Stejně jako přesvědčení, že aktuální proměna vztahu ke kánonu není jenom záležitostí čistě literárněteoretickou, ale také věcí, která se týká celého myšlení o literatuře a školní výchovy k němu jako jeho neoddělitelné součástí.
MŠMT: Program Excelence základních škol
V souladu se Strategií vzdělávací politiky do roku 2020 a v návaznosti na úkoly vyplývající z Koncepce podpory rozvoje nadání a péče o nadané na období let 2014–2020 byl dne 8. prosince 2015 vyhlášen první ročník rozvojového programu „Hodnocení žáků a škol podle výsledků v soutěžích ve školním roce 2015/2016 – Excelence základních škol 2016“.
Doporučení MŠMT pro mateřské školy k problematice pozdního vyzvedávání dítěte z mateřské školy po ukončení provozu
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo pro mateřské školy doporučení k problematice pozdního vyzvedávání dítěte z mateřské školy po ukončení provozu. Cílem je formulovat vhodné řešení této krizové situace, které by bylo jak v souladu s právními předpisy, tak co nejméně stresující pro dítě.
Informace ke spuštění dotazníkového šetření na mateřských a základních školách pro potřeby Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spustilo dne 8. prosince dotazníkové šetření na mateřských a základních školách za účelem sběru analytických dat pro efektivní nasměrování intervencí z Prioritní osy 3 OP VVV (Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání).
DVTV: Škola vyvolává v dětech stres a ohrožení, podceňují je, známkování je jako cukr a bič
Jen promile dětí reaguje na neustálé srovnávání pozitivně, nejčastější je rezignace, navíc to vede ke zhoršení vztahů ve škole, říká psycholožka Jana Nováčková. Chválení dětí může být kontraproduktivní, důležitá je prý zpětná vazba. Odměna je podle ní jako úplatek. Nováčková taky tvrdí, že zlepšování českého školství brání učitelé i rodiče.
Přečtěte si: Školy zařazují výuku o islámu. Děti se dozví o terorismu i o uprchlících
Všechno o mém otci
100+ odpovědí Milana Lasici na otázky, které mu nikdo předtím nepoložil
O Milanu Lasicovi je známo, že nerad dává rozhovory. Kniha jeho dcery
je tak jedinečnou příležitostí poznat známého slovenského herce i jinak
než dosud. V rozhovorech s dcerou Hanou
vypráví o svém dětství a pubertě, o vztazích se ženami, o
svém manželství, o sobě jako o otci, o emancipaci, o rodině...
Přečtěte si: Ministerstvo pro místní rozvoj má připraveny téměř tři miliardy korun pro školky
Přečtěte si: Rozruch kolem inkluze
Kateřina Valachová: Hladové děti v našich lavicích jsou nepřípustné
Ministryně představila projekt jazykové výuky
Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová společně s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem a Jeho Excelencí, francouzským velvyslancem v České republice Jean-Pierre Asvazadourianem představila interaktivní projekt na podporu jazykové výuky dětí „Francouzština s Bílou paní“.
Miroslav Suchý: Naučte své děti programovat
Přednáška z nedávné konference OpenAlt 2015, kterou autor uvedl takto: Sice nejsem vystudovaný pedagog, ale mám dvě dcery ve věku 5 a 7 let a učím je programovat. Jaké jsou dnes možnosti? Možností je velmi mnoho. Budu mluvit o výukových programech pro Linux, ale i těch, co jsou jako webové nebo Androidí aplikace. Ale také si ukážeme že to jde i úplně bez počítače.
Přečtěte si: O dějepisu kvalifikovaně a s rozmyslem?
Český rozhlas: Inkluze nikdy nesmí být násilná, uklidňuje předsedkyně Společnosti pro inkluzivní vzdělávání
DISKUSE
Témata článků
Knihkupectví
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.