Koalice proti spádům: Liberec a dalších 9 měst

neděle 27. prosince 2015 ·

Statutární město Liberec získalo na svou stranu už devět statutárních měst včetně Prahy, která nesouhlasí s právě projednávanou vládní novelou školského zákona, nařizující v budoucnu vymezovat takzvané spádové obvody i u mateřských škol.


„Obeslal jsem všech 26 statutárních měst s žádostí, aby se přidala na stranu Liberce, a zvýšili jsme tím tlak především na MŠMT. Po bok Liberce se kromě již předem avizovaných Olomouce a Hradce Králové zatím nově přidaly i Teplice, Zlín, Most, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Frýdek-Místek a především hlavní město Praha, jejíž účast považuji za klíčovou. Celkem totiž koalice už pokrývá aglomeraci s takřka 2 miliony obyvateli. Průvodní dopis i odpovědi z měst jsem již zaslal na ministerstvo, jehož vedení jsem to minulý týden avizoval,“ vysvětlil náměstek primátora pro školství, sociální věci, cestovní ruch a kulturu Ivan Langr (SZ).

Novelu školského zákona projednávají poslanci od října, nyní je ve výboru pro vědu a vzdělávání. Norma kromě povinného předškolního vzdělávání v posledním roce MŠ předpokládá i spádové obvody, které garantují lokální příslušnost dítěte ke škole. Zatímco u základních škol, jež se spády pracují již od roku 2005, je to logické, u mateřských škol to ale velká města považují za zbytečnost.

„Se zástupci ostatních měst se shodujeme v tom, že spádové obvody MŠ jsou rizikové a narušují dosavadní systém předškolního vzdělávání. Základní školy jsou tradičně založeny na lokálnosti, u výběru mateřské školy ale fungují jiné principy – blízkost zaměstnání rodičů, pestrost vzdělávacích programů, rodinná atmosféra. Povinné spády ale dosavadní svobodnou rodičovskou volbu školy omezí, mohou destruovat i malá rodinná zařízení, která budou mít s vymezením spádů největší potíže,“ uvedl Langr (SZ).

Města musí na MŠMT tlačit v těchto dnech co nejvíce, protože ministerstvo si do začátku ledna vzalo čas na zapracování připomínek. Koalice proto požaduje buď úplné vypuštění spádových obvodů kolem MŠ z novely zákona, nebo jejich ustavení jen jako dobrovolných. „Pokud se nám nepodaří ministerstvo jako navrhovatele zákona přesvědčit nyní, naše naděje znatelně poklesnou. Pak už nám totiž zbydou jen poslanci, popř. senátoři, což je vždycky spíš sázka do loterie,“ podotkl Langr (SZ).

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.