Přečtěte si: Rozruch kolem inkluze

pátek 11. prosince 2015 ·

Nemůžu se nevrátit k minulému vydání Týdeníku Echo24, které se titulním tématem věnovalo inkluzi, tedy problému začleňování mentálně postižených do běžných základních škol. V první řadě se necítím zcela kompetentní a nebudu nijak předstírat, že toto téma umím vnímat jen jako pozorný čtenář. Inkluze vyvolala mezi čtenáři obrovský rozruch a sami se k ní v redakci stále vracíme. Jsme si vědomi toho, jak citlivé téma to je. A že není záležitostí společenských tříd ani cílových skupin, protože případy mentálního postižení se objevují napříč společností a nejsou charakteristické pro žádnou sociální kategorií. Samozřejmě existují statistiky, které budou podle schopnosti interpretace dokazovat to či ono, ale vždycky půjde o každý konkrétní případ lidské bytosti. A to by měl být prioritní úhel pohledu. Proto jsme vedle textu samotného dali velký prostor zastáncům a propagátorům inkluze.


Z článku Dalibora Balšínka v Echo24.cz vybíráme:

Sám v textu cítím jednu slabinu. Postrádá větší senzitivitu a vysvětlení, proč je inkluze škodlivá i pro děti s mentálním postižením, a více se zaměřoval jen na děti bez větších mentálních poruch. Zpětně považuji za chybu připomínat již nepoužívanou kategorizaci mentálních poruch, byť v textu nebyly pojmy v žádném případě použity se zlým úmyslem. Rozumím také tomu, že se některých čtenářů mohla tato pasáž dotknout. Nezmiňuji to z alibistických důvodů, a už vůbec ne proto, že bych trpěl poruchou politické korektnosti. Jen jsem se pokusil představit si rodiče (což samozřejmě plně nejde), kteří musejí situace s mentálně postiženým dítětem překonávat a hlavně řešit metody jeho vzdělávání.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.