MŠMT: Informace MŠMT ve věci dostudování studentů UJAK

středa 30. září 2015 · 5 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy informuje o jednáních ve věci studentů UJAK v Praze, studijního programu Speciální pedagogika, oborů Speciální pedagogika – učitelství a Speciální pedagogika, kterým dnešním dnem končí v návaznosti na rozhodnutí Akreditační komise akreditace, kterým se snaží zajistit podmínky pro jejich dostudování.

MŠMT: Učitelé budou mít smlouvu minimálně na 12 měsíců

· 21 komentářů

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes schválila ve třetím čtení novelu zákona o pedagogických pracovnících, která zavádí minimální délku trvání pracovního poměru pedagogického pracovníka na dobu určitou, a to na dobu nejméně 12 měsíců.

Nápadník do hodin výtvarné výchovy

· 0 komentářů

Kreativní výtvarné techniky zaujmou každého žáka!

Kniha přináší inovativní, srozumitelnější způsob výkladu umění moderny a současného výtvarného umění (od abstrakce po postmodernu), které se ve školách obvykle z nedostatku porozumění obchází.

Jednotlivé výtvarné směry jsou představeny prostřednictvím praktických výtvarných etud, založených na relační metodě výstavby obrazu. Novým způsobem umožňuje žákům aktivně zapojit vlastní zkušenost, rozvíjet vizuální představivost a tak vytvořit účinný nástroj pro rozvoj tvořivosti.

Karel Lippmann: Je společná část maturitní zkoušky z češtiny v souladu se školským zákonem?

· 68 komentářů

V paragrafu 4, odst. 2 školského zákona (kapitola Rámcové vzdělávací programy) čteme: „Rámcové vzdělávací programy musí odpovídat nejnovějším poznatkům: a) vědních disciplín, jejichž základy a praktické využití má vzdělávání zprostředkovat, a b) pedagogiky a psychologie o účinných metodách a organizačním uspořádání vzdělávání přiměřeně věku a rozvoji vzdělávaného.“ Češtině jako vyučovacímu předmětu je pak v RVP pro gymnázia mj. uloženo, aby „při interpretaci literárního textu ve všech jeho kontextech“ byly mj. uplatňovány „prohloubené znalosti o struktuře literárního textu, literárních žánrech a literárněvědných termínech“, aby byly objasněny „jeho funkce a účinek na čtenáře“, aby byl postižen „smysl textu“, vysvětleny, porovnány a zhodnoceny „důvody a důsledky různých interpretací téhož textu“, odhaleny „eventuální dezinterpretace textu“ atd.

Scio: Studium a budoucnost mladých

· 1 komentářů

Podle dotazníkového šetření společnosti Scio očekávají nejvyšší mzdy uchazeči o studium na VŠ v právnických oborech, nejvyšší šanci na uplatnění v medicínských oborech. Ve školní výuce by ocenili rozvoj silných stránek. Tři čtvrtiny z nich plánují dlouhodobě vycestovat, více než polovina si plánuje vzít hypotéku.

EDUin: MŠMT musí jednoznačně sdělit, jaký je záměr přijímacích zkoušek na SŠ

· 2 komentářů

Převládne v českém vzdělávání opět průmyslová lobby?

bEDUin: Praktické školy se neruší a přijímačky na střední školy jako síto pro učňáky?

úterý 29. září 2015 · 18 komentářů

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Ani Muk v Africe

· 0 komentářů

Dosud nevydané kompletní komiksové vydání všech příběhů kapitána Ani Muka od Ondřeje Sekory

Jak nejbláznivěji ulovit tygra? A jak si zaručeně proti sobě poštvat nosorožce? Jak vyzrát nad opicemi?

Obrázkový seriál Kapitán Ani Muk loví v Africe patří k vrcholům komiksové tvorby Ondřeje Sekory. Zakulacený lovec se čtenářům poprvé představil rok po Ferdovi Mravencovi – jeho africká dobrodružství vycházela v letech 1934 až 1935 v časopise Pestrý týden.

Jiří Týř: Společné vzdělávání dostává bez ověření zákonný rámec

· 11 komentářů

Při takzvaném společném vzdělávání má dojít k žádoucí integraci (inkluzi) sociálně znevýhodněných dětí do běžných tříd. Otázky však stále vzbuzuje zamýšlená inkluze dětí s lehkým mentálním postižením (LMP) do běžných tříd.

Zdeněk Sotolář: Lži o společně nespolečném vzdělávání

· 5 komentářů

Kdekdo dnes hlásá společné vzdělávání. Inkluze má začlenit na základní školy děti s různým znevýhodněním. Na jedné straně proinkluzívní masáž, na druhé straně nedostatek informací. A poloviční pravda je vlastně lež. O čem se mlčí?

24. 10.: GEGfest Brno 2015

· 0 komentářů

Den plný přednášek, workshopů, neformálních setkání, výměny zkušeností, který pro vás pořádají lidé jako vy: učitelé, kteří rádi učí, nechají se inspirovat a vůbec jim nevadí strávit společně volnou sobotu a podělit s ostatními.

Bořivoj Brdička: OECD: Žáci, počítače a učení

· 3 komentářů

Informace o studii OECD, která na základě výsledků PISA analyzuje úspěšnost využití technologií k učení, a to včetně toho, jak se to daří školám.

Kulatý stůl SKAV a EDUin: Jak jsme připraveni na vzdělávání dětí cizinců?

· 5 komentářů

V době, kdy Evropou prochází mnohasettisícová vlna uprchlíků ze Sýrie, Eritreje, Afghánistánu, Iráku a dalších zbídačených zemí a kdy se neodvratně blíží skutečnost, že i v ČR bude narůstat etnická a kulturní různost, se uskutečnil první Kulatý stůl SKAV a EDUin školního roku 2015/2016. Jako téma položil otázku, zda jsou české školy připraveny na vzdělávání cizinců. Diskutovat o této problematice přišli Jaroslav Fidrmuc, náměstek pro regionální školství MŠMT, Tereza Martínková, ředitelka ZŠ Curie v Praze 1, Kristýna Titěrová, zástupkyně Společnosti pro příležitosti mladých migrantů META, Alena Jechová z odboru školství, kultury a vzdělávání Prahy 12 a Samer Asaad, syrský lékař žijící dlouhodobě v ČR.

Nadaní studenti vybojovali pro Gymnázium Nad Alejí v Praze příspěvek 200 tisíc korun na moderní technickou učebnu

· 1 komentářů

Pražské Gymnázium Nad Alejí bylo vylosováno z 15 škol, které postoupily do užšího výběru podle koeficientu účasti jejich žáků v krajských kolech fyzikálních a matematických olympiád. Obě olympiády podporuje Skupina ČEZ. Hlavní cenou je příspěvek 200 tisíc korun od Nadace ČEZ pro vybudování moderní učebny pro přírodní vědy.

22. - 23. 10.: 3. ročník mezinárodní konference Psychologická diagnostika Brno

· 0 komentářů

Na aktuální praktické otázky psychologické diagnostiky v české a slovenské psychologii je zaměřen 3. ročník mezinárodní konference Psychologická diagnostika Brno, který se uskuteční 22.-23. října 2015 na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Přečtěte si: Sezení zabíjí. Tak proč děti ve školách vlastně nestojí?

pondělí 28. září 2015 · 7 komentářů

Sedavý životní styl považuje Světová zdravotní organizace za čtvrtý nejvážnější faktor vedoucí k předčasným úmrtím.

29. 9.: EduFórum - 23. setkání v Praze na téma Umění ve vzdělávání

· 0 komentářů

Seznamte se s inovátory ve vzdělávání, získejte nejnovější informace, najděte nové zdroje a zajímavé know how! 29. září 2015 v Impact Hubu Praha (Drtinova 10) od 19 hodin.

Přečtěte si: Klára Laurenčíková: Segregace dětí na ZŠ je neetická a zcela nepřijatelná

neděle 27. září 2015 · 8 komentářů

"Důvody ke vzniku etnicky homogenních tříd často neodrážejí reálný stav," tvrdí Klára Laurenčíková z poradenského týmu ministryně školství Kateřiny Valachové. V návaznosti na nové případy podezření na segregaci romských žáků základních škol v Krásné LípěDuchcově přináší zpravodajský server Romea.cz rozhovor, který přibližuje vývoj a stav segregačních tendencí v českém školství a informuje o chystaných změnách.

Přečtěte si: Postižené děti učí šít a vařit. A říká: Nejde všechny vzdělávat stejně

· 10 komentářů

V základní škole Karla Herforta na pražské Malé straně najdete kromě učeben také několik kuchyněk, dílny či šicí místnost. Cílem školy je vštípit dětem s lehkým mentálním postižením především praktické dovednosti a dovést je na pomocné učiliště. Změny vyplývající z inkluzivní novely školského zákona místní pedagožky příliš nevítají.

Přečtěte si: Destrukce českeho školstvi jde do posledni faze

· 0 komentářů

My zme v Mordoru furt přemyšlali, jak to zrobit, aby Česi konečně začali vražat svoje prachy do sukromych škol. A už zme na to přišli. My promichame ve školach chytre děcka s blbyma, a vy si pak už radi připlatite.

Přečtěte si: Segregací přicházíme o talenty dětí. Tvoříme nezaměstnané, říká expertka

· 68 komentářů

Tím, že je stále mnoho dětí vyčleněno mimo běžné školy, přicházíme o jejich talenty a vytváříme občany problematicky uplatnitelné na trhu práce, domnívá se předsedkyně Odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Klára Laurenčíková. „Pestrost kolektivu by měla být něco přirozeného,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz.

Ministryně se zúčastnila demonstrace studentů UJAK

sobota 26. září 2015 · 7 komentářů

Ministryně školství Kateřina Valachová se zúčastnila demonstrace studentů UJAK a kromě jiného řekla, že změní legislativu o požadované kvalifikaci učitelů tak, aby si učitelé s mnohaletou praxí nemuseli doplňovat kvalifikaci. Videozáznam projevu zveřejnila na svém účtu na sociální síti Facebook.

Iva Švarcová: Dopis ČŠI ke zjišťování počtu romských žáků v základních školách

· 3 komentářů

ČŠI opět zjišťuje počty romských žáků v základních školách "praktických". Přinášíme proto dopis doc. PhDr. Ivy Švarcové, CSc., který zaslala ČŠI při podobném šetření v loňském roce.

Přečtěte si: Konec škol, které neexistují

· 47 komentářů

Marek Přibil varuje před invazí retardovaných, obtížně zvladatelných dětí do běžných škol. Jedná se o špatnou novinářskou práci nebo o účelovou lež?

Ministryně Valachová navštívila Zlínský kraj

pátek 25. září 2015 · 2 komentářů

Ministryně školství Kateřina Valachová pokračuje v pracovních návštěvách po regionech ČR. V rámci třetího výjezdu zavítala dnes do Zlínského kraje, kde diskutovala o vzdělávání, vědě a sportu s představiteli regionu, učiteli, řediteli škol, ale také se studenty a žáky.

Skryté nebezpečí "neškodných" přijímacích zkoušek

· 3 komentářů

Kateřina Valachová se přihlásila k projektu jednotných přijímacích zkoušek svého předchůdce Marcela Chládka.

Prohlášení ke zveřejněným závěrům výzkumu o genderu a etnicitě provedeného mezi vyučujícími na českých základních školách

· 11 komentářů

Otevřená společnost o.p.s. je nezisková organizace, která se více jak 15 let angažuje v oblasti lidských práv, v otázkách týkajících se veřejného prostoru a genderové a etnické rovnosti. Od září 2014 realizuje naše organizace projekt Rovnost 2.0. Ten byl podpořen OSF v programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Video: Jednání ministryně Valachové s komisařkou Jourovou

· 5 komentářů

Podívejte se na sestřih ČT24 z brífinku po jednání ministryně Kateřiny Valachové s evropskou komisařkou Věrou Jourovou.

Odvážný pokus o rekonstrukci jednoho rodinného politického podniku: Clintonovi, s.r.o.

· 0 komentářů

Co stojí za obdivuhodným comebackem manželů Clintonových?

Před třinácti lety opouštěli Bill a Hillary Clintonovi Bílý dům obtěžkáni sexuálními skandály a sérií velmi závažných vyšetřování, jimiž si vysloužili odsouzení z obou stran politického spektra. Přesto se během několika málo let dokázali z hlubin veřejného odsouzení a nepřízně opět vyšvihnout na vrchol americké politiky a mezinárodní elity. A navíc se z Clintonových, kteří při odchodu z Bílého domu byli prakticky na mizině, stali multimilionáři.

Jiří Mach: Školy jsou bezradné z žáků, kteří neumějí česky

· 0 komentářů

Malý cizinec ve třídě už není raritou, běžně jich bývá i několik. Ne každý však umí česky. Potíže pak mívá žák i učitel. Na doučování chybějí školám asistenti i peníze. A s přijímáním migrantů bude bezpochyby takových žáků přibývat.

NÚV: Absolventi středních škol a trh práce

· 0 komentářů

Trojice publikací pro odvětví doprava a spoje, zdravotnictví a pedagogika, učitelství a sociální péče podává souhrnnou informaci jak o potřebách a požadavcích zaměstnavatelů a trhu práce, tak i o připravenosti a úspěšnosti absolventů škol při přechodu do pracovního života.

Role firem v transformaci vzdělávání v ČR – shrnutí kulatého stolu

· 0 komentářů

Dne 14. 9. 2015 uspořádalo Business Leaders Forum diskuzi při mezinárodní konferenci FORUM 2000 na půdě Pražského Arcibiskupství. U kulatého stolu se setkali zástupci školství, církve a leadři českého businessu. Všechny pojilo stejné téma – vzdělávání v České republice. Ačkoliv jejich názory na něj se mnohdy rozcházejí, jejich dnešním cílem bylo najít společnou řeč a konkrétní možné kroky, na kterých se shodují a vnímají je jako zásadní pro transformaci vzdělávání v České republice.

Projekt: Školákem ve válečných letech

· 0 komentářů

Na počátku školního roku proběhlo vyhlášení nového projektu, na kterém úzce spolupracují Památník Terezín, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, Institut Terezínské iniciativy a v neposlední řadě též Národní institut pro další vzdělávání. Jeho název je Školákem ve válečných letech a navazuje na podobné, avšak většinou samostatné aktivity všech zúčastněných institucí.

Etická výchova se učí již na 500 školách

· 11 komentářů

Předmět Etická výchova se vyučuje jako volitelný předmět už na více než pěti stovkách základních škol a víceletých gymnázií. Žákům pomáhá získat sociální dovednosti a osvojit si morální principy. K jejímu vyučování bylo proškoleno přes 3 000 učitelů.

5. 10.: Seminář Inovace edukačního procesu v předškolním vzdělávání v České republice

čtvrtek 24. září 2015 · 0 komentářů

Vize podpory a rozvoj předškolního vzdělávání, příprava budoucích učitelů, metodická podpora pedagogů, zahraniční inspirace a praktické ukázky práce s využitím inovativních postupů, to jsou hlavní témata semináře „Inovace edukačního procesu v předškolním vzdělávání v České republice“, který se uskuteční pod záštitou Jana Hamáčka, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Kateřiny Valachové, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

Krycí jméno Verity

· 0 komentářů

Napínavý historický román vypráví strhující příběh o přátelství, odvaze a zradě v okupované Francii

V říjnu 1943 se nedaleko Paříže, v okupované Francii, zřítilo britské špionážní letadlo. Jeho pilotka a pasažérka byly nejlepší přítelkyně. Jedna z dívek má naději, že přežije. Druhá hru o život prohrála dříve, než začala.

Když "Verity" chytne gestapo, myslí si, že nemá žádnou šanci na přežití. Jako tajný agent chycený na nepřátelském území zažívá nejhorší noční můru jakéhokoliv špióna. Nacisté ji ale ihned nezabijí, dají jí na výběr: Buď jim odhalí svou misi, anebo ji strašlivým způsobem popraví. A ona se rozhodne říct jim pravdu. Avšak ne takovou, jakou očekávají.

Soutěž Společně otevíráme data

· 0 komentářů

Fond Otakara Motejla v rámci expertního programu Fórum pro otevřená data vyhlašuje třetí ročník soutěže o nejlepší aplikaci nad otevřenými daty. Cílem soutěže je přispět k rozvoji a zkvalitnění služeb pro občany a zviditelnit společenský přínos a podnikatelský potenciál otevřených dat.

Přečtěte si: Víc znevýhodněných dětí ve třídě nevadí. Učitel je pak citlivý ke všem, říká odbornice

· 55 komentářů

Ve školách v posledních letech přibylo dětí s poruchami učení, přesto se výsledky třeťáků v matematice, češtině a prvouce podle srovnávacích testů nezměnily. Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Univerzity Karlovy se domnívá, že je to dané přístupem škol. Když věří, že každé dítě se může zlepšovat, ono se skutečně zlepší, řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Přečtěte si: Novela zákona ohrožuje praktické školy, učitelé a rodiče jsou proti

· 6 komentářů

Od příštího září se mají žáci s lehkým mentálním postižením začlenit k dětem na běžných základních školách. Rozhodla o tom novela školského zákona vydaná ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. A ředitelé škol ani rodiče nevědí, co nastane. Obávají se nejhoršího. „U nás to vřelo, dokonce někteří rodiče plakali, nastaly hysterické scény, co s těmi dětmi bude," uvedla ředitelka Základní školy Veselí nad Moravou, Kollárova, Jitka Kolůchová.

Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů

· 0 komentářů

Návrh novely přináší zejména zavedení povinného roku předškolního vzdělávání před zahájením povinné školní docházky, úpravu systému přijímacího řízení do oborů středního vzdělání ukončených maturitní zkouškou, úpravu modelu a hodnocení maturitní zkoušky a některých náležitostí přezkumného řízení výsledků maturitní zkoušky; dále zahrnuje zřízení Národní rady pro vzdělávání, rozšíření kompetencí a forem činnosti ČŠI, úpravu povinných údajů zapisovaných do rejstříku škol.

Kalibro Projekt: Evaluační ohlédnutí 3. ročníku ZŠ – 2015 versus 2010

· 0 komentářů

Podstatou evaluačních ohlédnutí je zopakování vybraných testů, popřípadě za­dání dotazníků na školách, které se šetření účastnily v minulosti. Porovnáním výsledků lze dokumentovat vývoj v českém školství jak individuálně (případové studie jednotlivých škol), tak globálně (vzorek škol reprezentující vývoj v ČR).

Kalibro Projekt: Úspěšnost žáků 3. ročníků ZŠ v testech z češtiny, matematiky a prvouky se za pět let nezhoršila navzdory nárůstu řady negativních faktorů

· 1 komentářů

Společnost Kalibro Projekt zveřejnila hlavní výstupy z šetření výsledků vzdělávání žáků 3. ročníků základních škol v letech 2010 a 2015. Šetření porovnávalo výsledky žáků ve srovnávacích testech z českého jazyka, matematiky a prvouky s pětiletým odstupem za stejných podmínek (stejné testy, stejné školy). Účastnila se ho stovka škol z celé ČR a řádově tisíce žáků. Součástí šetření bylo i podrobné zjišťování změn, ke kterým na zúčastněných školách mezi roky 2010 a 2015 došlo a které mohly výsledky žáků ovlivnit.

Přečtěte si: „Plivnutí na práci učitelů.“ Klause ml. vytočila zpráva o rušení zvláštních škol

středa 23. září 2015 · 6 komentářů

Pořádný humbuk vyvolala zpráva o rušení praktických (zvláštních) škol. Všichni odborníci, pedagogové i rodiče, které Blesk.cz oslovil, vyjádřili s rušením nesouhlas. Václav Klaus mladší tento záměr dokonce nazval plivnutím na dlouholetou těžkou práci pedagogů na speciálních školách. Věc je však složitější, než jak to popsala MF Dnes. Školy jako takové se rušit nebudou, změní se v nich ale výuka.

Přečtěte si: Výchovný pohlavek žákovi ve škole? Nepřípustné, říká ministryně Valachová

· 6 komentářů

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) se zásadně staví proti jakékoli formě násilí na školách. I kdyby se jednalo jen o drobný výchovný pohlavek zlobivému žákovi. Vzkázala to Blesk.cz v souvislosti s posledním takovým případem, který se odehrál na Praze 8.

Přečtěte si: Neskončí pokus o reformu zase jen přejmenováním škol? Dostanou děti z praktických škol šanci?

· 15 komentářů

Zmatek, nejasnosti, neutichající výpady kritiků – to jsou zřejmě hlavní charakteristiky současného stavu reformy českého školství. Dalšího pokusu o zrušení „zvláštních“ škol a o inkluzi. Neboli toho, co jedni vítají jako otevření škol a zastavení diskriminace znevýhodněných dětí, zatímco druzí v tom vidí hrozbu pro celý školský systém, který na inkluzi nemá dost peněz ani lidí. Svědčí o tom včerejší polemika v médiích, k níž se vyjádřila i ministryně Kateřina Valachová.

MŠMT: Studující pedagogové z UJAKu mohou dál učit

· 0 komentářů

Studenti Univerzity Jana Amose Komenského, kterým na konci září skončí studium, budou i nadále posuzováni jako kvalifikovaní. Ministerstvo školství v jejich zájmu vydává slíbené odborné stanovisko.

Stanovisko k možnosti pokračování ve studiu studentů UJAK

· 0 komentářů

Stanovisko k možnosti pokračování ve studiu za účelem získání kvalifikace pedagogického pracovníka při skončení platnosti akreditace navazujícího magisterského studijního programu na vysoké škole v souvislosti se situací na Univerzitě Jana Amose Komenského.

Vláda schválila novelu školského zákona

· 0 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo novelu školského zákona, která upravuje zavedení povinného roku předškolního vzdělávání, nárok na místo v mateřské škole pro čtyřleté, případně tříleté děti, systém přijímacího řízení na střední školy s maturitou a zavedení třech povinných zkoušek společné části maturity. Novelou se navíc zřizuje Národní rada pro vzdělávání.

Hravá encyklopedie Jiřího Žáčka baví i učí

· 0 komentářů

Srozumitelná hesla, trochu poezie i legrace a spousta obrázků – to je Encyklopedie pro děti 21. století

Jiří Žáček patří k nejuznávanějším českým autorům literatury pro děti. Jeho hravá říkadla provázejí děti prakticky od narození a svým způsobem formují jejich život. V nakladatelství Albatros právě vychází Žáčkova Encyklopedie pro děti 21. století, nepostradatelná pomůcka pro všechny zvídavé děti, které se rády baví.

Jan Wagner: K čemu možná bude dobrá poplašná a lživá zpráva Marka Přibila v MF DNES

· 9 komentářů

Včera zveřejněný článek Marka Přibila na titulní stránce MF DNES s titulkem Konec zvláštních škol a jeho pokračování na stránce druhé s titulkem Na papíře idyla, ve třídě teror vyvolala nebývalou reakci. Nejprve pod paralelně zveřejněným článkem na iDNES.cz začaly rychle přibývat komentáře často vyděšených rodičů, v jedenáct hodin byl oznámen narychlo svolaný odpolední brífink ministryně školství, v jednu hodinu kriticky reagoval Tomáš Feřtek v RESPEKT.cz a ve třičtvrtě na dvě vydal kritickou tiskovou zprávu EDUin. Těsně před čtvrtou hodinou pak Kateřina Valachová na brífinku Přibilovo tvrzení dementovala. Zamysleme se ale nad tím, co poplašná a lživá zpráva Marka Přibila všechno odhalila.

Jiří Týř: Výchova a vzdělávání nejsou pěstováním rovných mrkví

· 1 komentářů

Otevřené otázky k inkluzi pro MŠMT a školskou veřejnost

Vyjádření ministerstva školství k situaci na UJAK

úterý 22. září 2015 · 16 komentářů

Akreditační komise České republiky informovala po svém zasedání dne 16. 9. o vydání nesouhlasného stanoviska k žádosti Univerzity Jana Amose Komenského o prodloužení akreditace studijních oborů Speciální pedagogika – učitelství a Speciální pedagogika na dostudování. Akreditace obou studijních oborů tak končí 30. září 2015, MŠMT ji podle zákona o vysokých školách nemůže z vlastní iniciativy prodloužit.

MŠMT: Společné vzdělávání neznamená rušení škol

· 12 komentářů

Otázka inkluze dětí, žáků a studentů v rámci hlavního vzdělávacího proudu je jednou z priorit Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Záměrem ministerstva je, aby byly děti vzdělávané společně všude tam, kde to je v jejich nejlepším zájmu. Vhodným řešením je možnost úpravy vzdělávacích výstupů a obsahů vzdělávání ve shodě se skutečnými individuálními potřebami žáků.

Přečtěte si: Rádio Jerevan hlásí rušení zvláštních škol

· 5 komentářů

Nechce-li ministerstvo školství narazit, mělo by se školami lépe komunikovat.

EDUin: Zprávy o chystaném rušení základních škol praktických, dříve zvláštních, jsou záměrně zavádějící

· 3 komentářů

Chystané zrušení vzdělávací přílohy pro lehce mentálně postižené děti neznamená rušení základních škol praktických.

Přečtěte si: Příští rok zaniknou zvláštní školy. Tisíce dětí půjdou do běžných tříd

· 32 komentářů

Ministerstvo školství chystá na příští rok přelomovou změnu. Do základních škol pošle až 15 tisíc dětí s lehkou mentální retardací a jinými poruchami. Praktické školy, kam chodí dnes, úplně skončí. Novela už začala platit, upozorňuje MF DNES.

E-kniha pro vás: Matematika všemi smysly aneb Hejného metoda v MŠ

· 0 komentářů

H-MAT, o.p.s. ve spolupráci se Step by Step ČR, o.p.s. v rámci projektu Hrajeme si, objevujeme, pracujeme vydali v srpnu 2015 příručku Jany Slezákové a Evy Šubrtové Matematika všemi smysly aneb Hejného metoda v MŠ s podtitulem "pokus o malou příručku pro kreativní pedagogy".

Pracovní list: Kdo a proč utíká?

· 1 komentářů

Stáhněte si z webu Občankáři.cz pracovní list Petry Slámové zabývající se aktuálním fenoménem uprchlictví a migrace obecně. Jsou určeny pro žáky I. stupně ZŠ.

Český rozhlas: Některé školy kvůli vyhlášce přestaly vařit pro děti s dietou, rodiče se bouří

· 0 komentářů

Rodiče celiaků se bouří proti školním jídelnám. S novou vyhláškou o stravování totiž některé školy dětem přestaly vařit jídla bez lepku. Tvrdí, že je to moc komplikované a nemají na to peníze. Kritizuje to třeba rodina Kocourových z Prahy 9.

CERMAT: Možnost nahrazení profilové zkoušky z cizího jazyka a změna ohledně časového limitu na didaktický test z matematiky

· 0 komentářů

Aplikace Co umím získala Národní cenu kariérového poradenství

· 0 komentářů

Cena byla společnosti EDUin, tvůrci aplikace, udělena za podporu pozitivní motivace k celoživotnímu učení prostřednictvím inovativního nástroje kariérového poradenství pro děti a rodiče.

Přečtěte si: Třetina školního roku už za námi

pondělí 21. září 2015 · 0 komentářů

Školní rok má sice deset měsíců, ale staré pravidlo říká, že co se do Vánoc nenaučí, už se nenaučí.

MŠMT: Brusel podporuje opatření MŠMT ke společnému vzdělávání

· 21 komentářů

Ministryně školství Kateřina Valachová v Bruselu seznámila eurokomisařku Věru Jourovou s plány na lepší integraci a inkluzi sociálně či jinak znevýhodněných dětí. Záměrem ministerstva je, aby byly děti vzdělávané společně všude tam, kde to je v jejich nejlepším zájmu.

bEDUin: Premiér Sobotka podpořil inkluzi v českých školách

· 0 komentářů

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Jedovatá slova

· 0 komentářů

 Co se stalo patnáctileté Bárbaře Molinové?

Nikdy se nenašlo její tělo, policie nezavřela jediného podezřelého a žádná stopa ve vyšetřování nikam nevedla. Ale stačí jeden telefonát a mnoha lidem se obrátí život naruby: komisaři Lozanovi, jenž odchází do důchodu, matce, která ztratila veškerou naději, že najde svou ztracenou dceru, dívce, která kdysi dávno zradila svou nejlepší kamarádku, jíž se už nestihla omluvit… protože Bárbara jednoho dne zmizela a nikdo doteď nezjistil kam a proč.

Jiří Pilař: Aktivistický Akční plán inkluzivního vzdělávání

· 1 komentářů

České školství v posledních letech prochází neustálými turbulencemi. Ministři se střídají téměř v ročních intervalech a zásobují ministerstvo různými představami, které jim mnohdy nakukají do hlav lidé vydávající se za odborníky, ale často po většině motivovaní možností přiživit se na výdajích ze státního rozpočtu. Ať již to byl tzv. internet do škol, který pomohl jenom někde a především někomu na úkor školních metodiků prevence, pro které jsme na přelomu tisíciletí prostředky původně připravovali, první rámcový vzdělávací program, který tehdy většině krajů vytvořila za velmi tučný obolus parta bývalých ministerských úředníků, předražené aktivity v rámci mnohaletých příprav státní maturity, různé výzkumné úkoly, které nikomu krom peněz nic nepřinesly a mnoho dalších aktivit, na které ministerská kasa stále nemůže zapomenout.

Zdeněk Bělecký: Vzkaz poslankyni Vlastě Bohdalové

· 2 komentářů

Ředitel základní školy Zdeněk Bělecký reaguje na otevřený dopis poslankyně Vlasty Bohdalové ředitelům škol, který jsme nedávno publikovali.

Bořivoj Brdička: Přichází druhá počítačová revoluce

· 0 komentářů

Zpráva o nejnovějším vývoji v oblasti umělé inteligence, která se dostává na úroveň, kdy bude schopna s lidmi spolupracovat. Tento vývoj přinese další revoluční změny na trhu práce a má vliv i na školství.

Jiří Týř: S Evropou jsme spojeni, jde o to odložit walkmany a srovnat křídla

· 0 komentářů

Letí netopýr nocí a najednou bum - narazí do stromu. Sebere se, srovná křídla a letí dál. A za chvíli zase - prásk do skály. Zatřese hlavou, sundá si z uší sluchátka a říká: "Sakra, já se s tím walkmanem snad jednou přizabiju."

Soutěž o nejlépe hodnocený produkt OP VK

· 0 komentářů

Pomozte uživatelům Databáze výstupů projektů Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s výběrem těch nejkvalitnějších vzdělávacích materiálů, které tato databáze nabízí. Jejich hodnocení může příště pomoci pro změnu i vám.

ŠkolníAtlasSvěta.cz: Politická mapa světa online

· 0 komentářů

Přáli jste si někdy prohlížet si mapy Kartografie PRAHA i online na internetu? S nově připravenou politickou mapou světa máte od dubna 2015 možnost. Kromě obvyklé práce s mapou, jak ji znáte z obdobných služeb, se po kliknutí na vybraný stát objeví okno se základními údaji o daném území, jako je rozloha, počet obyvatel, státní zřízení, hrubý domácí produkt a jiné. Vzdálenosti, plochy a zeměpisné souřadnice si můžete zjistit pomocí nástroje měření.

Pestrá paleta kariérového poradenství v ČR

neděle 20. září 2015 · 0 komentářů

Na konferenci věnované kariérovému poradenství byly za účasti významných zástupců Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy a Ministerstva průmyslu a obchodu vyhlášeny výsledky sedmého ročníku soutěže Národní cena kariérového poradenství. Pořadatel soutěže, Centrum Euroguidance, ocenil celkem 8 příspěvků. Rozmanitost přihlášených příspěvků a udělených cen svědčí o rozvíjejícím se poradenství u nás a jeho postupující profesionalizaci. Letošní ročník soutěže se konal opět ve spolupráci s Euroguidance Slovensko.

PEACE FOOD Italská veganská kuchařka

pátek 18. září 2015 · 0 komentářů

Ochutnejte specialitky slunné Itálie a zpestřete svůj jídelníček!

Další kniha z pera tohoto neúnavného autora, která navazuje na své předchůdkyně Strava pro klid v duši a Strava pro klid v duši - recepty veganské kuchyně, tentokrát v italském duchu. Naleznete zde 90 receptů na typickou italskou stravu, aniž by jednotlivé pokrmy obsahovaly cokoli živočišného původu. Lákavé fotografie dokládají, že veganská strava opravdu není nudná.

Saša Uhlová: Proč nejdou učitelé do stávky?

· 3 komentářů

Dokud si učitelé nebudou umět vynutit lepší podmínky pro svou práci, bude situace ve školství stále stejně špatná. Důsledky si ponesou ty nejzranitelnější skupiny.

Libor Tománek: Několik hypotezí k inkluzivnímu vzdělávání

· 7 komentářů

Co je a co není inkluzivní vzdělávání – než začneme debatovat o inkluzi, definujme si ji, jinak se těžko domluvíme.

Zdeněk Sotolář: Ministerský stereotyp NE-komunikace

· 9 komentářů

Posaďte nového ministra na ministerstvo a ono ho to tam semele a okrouhá k obrazu minulému. Když přišla ministryně Valachová, objevila se naděje, že by snad nastala nějaká změna dokonce k lepšímu. Zatím to tak bohužel nevypadá.

Marcela Bernardová: Kolektivizace českého školství

· 5 komentářů

Zrušení přílohy RVP pro žáky s LMP znamená ukončení efektivního vzdělávání žáků s lehkou mentální retardací založeném na dlouhodobém, systematickém a odborně metodickém a organizačním přístupu, vypracovaném generacemi speciálních pedagogů, psychologů a lékařů. Jeho tradice sahá do počátku dvacátého století a jeho cílem bylo dosažení maximálně možného vzdělání žáků s mentálním handicapem. A v důsledku naplnění tohoto cíle umožnění maximálně možného uplatnění těchto lidí ve společnosti.

Přečtěte si: Ano, šéfe, učňáky opravdu mají problém

čtvrtek 17. září 2015 · 13 komentářů

Kdo by čekal, že zrovna televizní kuchař Pohlreich přesně pojmenuje, v čem je vlastně problém učňovského školství a co by se s ním třeba dalo dělat. Ve třetím dílu nové řady své reality show nenavštívil hospodu, ale kuchařský učňák v Trmicích u Ústí nad Labem. Epizoda se stala populární díky historce se zlatým řetízkem v hrníčku, ale její hlavní půvab byl v nahlédnutí do toho, kdo a jak se vlastně na takovém učilišti učí.

Fastfoody, třeste se! Češi už zase vaří. A zdravěji než kdy dřív

· 0 komentářů

Češi vždy milovali dobré jídlo. Skvěle vařili, tvořili vlastní recepty a po celém světě prosluli tučnými „typicky českými“ pokrmy. Česká kuchyně ale nemusí být těžká a nezdravá. Tradiční recepty nemusí být plné tuku a masa. A vaření není vůbec žádná věda. Češi opět oblékají zástěry, objevují svůj kulinářský talent a rozjíždějí trend zdravé české kuchyně.

Jan Fojtík: Verso App - Aktivní přístup k učení?

· 1 komentářů

Informace o zajímavém nástroji integrujícím mobilní technologie (BYOD, 1:1) do výuky ve formě převráceného učení s praktickým ověřením v praxi.

Včelka.cz spouští interaktivní výuku čtení do třídy

· 0 komentářů

Online aplikace Včelka dosud sloužila jako tzv. osobní trenér čtení, který automaticky diagnostikuje problémové oblasti čtení dítěte a následně navrhuje vhodná zábavná a zároveň odborná cvičení. Aplikace získala řadu ocenění v ČR i v zahraničí (například Cenu České inovace za společenskou prospěšnost) a za krátkou dobu získala nadšené ohlasy od rodičů i od speciálních pedagogů. Tvůrci nyní dokončili přípravy speciální učitelské sekce pro použití Včelky přímo ve vyučování na základní škole.

ČŠI: Tematická zpráva – Poskytování školských služeb a vzdělávání v domovech mládeže

· 0 komentářů

Česká školní inspekce zveřejňuje tematickou zprávu, která je výsledkem inspekčního elektronického zjišťování k problematice domovů mládeže. Inspekční zjišťování bylo zaměřeno na počty ubytovaných, na formy podpory poskytované domovy mládeže směrem ke zlepšování výsledků vzdělávání žáků a studentů, na zájmovou činnost, nabízené kroužky, kariérové poradenství nebo podporu v oblastech prevence rizikového chování žáků a studentů.

Dopravní výchova nově…

· 0 komentářů

Pro nový školní rok 2015/2016 BESIP připravil pro učitele a žáky mateřských a základních škol soubor nových materiálů pro výuku dopravní výchovy. Chce tak přispět k posílení a zatraktivnění výuky dopravní výchovy na školách, ale i dopravních hřištích v celé ČR. BESIP, společně s Nakladatelstvím Fraus, představuje ucelenou výukovou řadu, která je zaměřena na posílení znalostí a praktických dovedností jedné z nejzranitelnějších skupin účastníků silničního provozu, tedy dětí.

Portál „Koopolis“ usnadňuje práci odborníkům na další vzdělávání

· 0 komentářů

Portál www.koopolis.cz, který ulehčí vyhledávání a sdílení informací v oblasti dalšího vzdělávání, spouští v těchto dnech Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí.

Vytvoř si [ku:l] web

středa 16. září 2015 · 0 komentářů

Komiksový průvodce světem HTML, CSS a WordPressu 

Vydej se společně s Kim a jejím psím kamarádem Tofu na dobrodružnou výpravu za vlastními webovými stránkami. Na cestě vám pomůže spousta přátelských kamarádů, kteří ti odhalí taje a kouzla tvorby webů.

Poté, co se naučíš základy, se seznámíš se systémem WordPress. Podíváš se na jeho správu, používání šablon, rozšíření pomocí pluginů, aby tvoje stránky perfektně fungovaly.

Přečtěte si: Maturita z matematiky byl průšvih. Musí se změnit, zní z kraje

· 4 komentářů

Katastrofa. Tak hodnotí ředitelé jihomoravských škol, vedení kraje i Česká školní inspekce letošní výsledky maturit z matematiky, které zajišťuje organizace Cermat. Zároveň řeší, jak situaci příští rok předejít. Počítají s dalším vzděláváním učitelů, ale také třeba s dohlížením inspektorů ve školách. Hlavně v těch, které pravidelně dopadají nejhůře.

Přečtěte si: Deset let povinné docházky? Děti se lépe přizpůsobí, myslí si odborník

· 0 komentářů

Kdysi devět, potom osm, uplynulých zhruba dvacet let zase devět. A nyní se vážně přemýšlí i nad desátým. Zatímco teď si rodiče můžou vybrat, jestli dát své dítě do předškoláku, za dva roky to může být jinak. Ministerstvo školství uvažuje nad zavedením povinného předškolního roku. Ačkoli to mnozí považují za dobrý krok, například vedení školských zařízení z Vyškovska z něj mají na jednu stranu obavy.

Přečtěte si: Příběh o likvidaci pana ředitele

· 4 komentářů

V minulém školním roce se v sedmé třídě ZŠ Glowackého udál incident, který nakonec vyústil v likvidaci dlouholetého úspěšného ředitele této základní školy. Při hodině matematiky panu řediteli „ruply“ nervy a dal pohlavek provokujícímu žákovi. Dotyčný si stěžoval matce a rozjela se anabáze, která se v konečném důsledku řešila nedůstojným způsobem až na zasedání „osmičkového“ zastupitelstva.

Miroslava Federičová, Daniel Münich: Srovnání žákovské obliby školy a matematiky pohledem mezinárodních šetření

· 10 komentářů

Spokojenost žáků ve škole, obliba školy a učení zvyšují intenzitu osobního zapojení žáků do výuky, jejich ztotožnění se s procesem vzdělávání, což v konečném důsledku může mít výrazný pozitivní dopad na samotné výsledky vzdělávání. Cílem naší analýzy je podrobnější empirické zmapování oblíbenosti školy a učení se matematice, jak je vnímaná a vykazovaná žáky 4., 8., 9. a 10. ročníků na základě různých mezinárodních šetření TIMSS a PISA. Zaměřujeme se na případ České republiky, jejíž žáci vykazují abnormálně nízkou oblibu školy a učení se matematice i v jiných šetřeních. V první části prezentujeme podrobnější mezinárodní srovnání, v druhé části se soustředíme na oblibu u specifických skupin žáků a ve třetí části na asociace s charakteristikami škol a učitelů. Pro všechny země je charakteristický pokles obliby školy a učení s postupem do vyšších ročníků, nižší obliba u chlapců, pozitivní asociace se vzdělávacími výsledky žáků a vzdělaností rodičů, a to především ve vyšších ročnících. Ve srovnání s evropskými zeměmi je velmi nízká obliba školy a učení se v Česku dána především výrazně negativnějšími postoji chlapců, což se nejvíce projevuje v 8. třídách základních škol, kde je také patrná vysoká míra neobliby u žáků s nejhoršími výsledky. Podíl variace obliby vysvětlitelný faktory na straně učitelů a škol zachycenými šetřením TIMSS je velmi nízký.

Přijímací řízení SŠ 2016

· 28 komentářů

Dne 10. září 2015 bylo Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy vyhlášeno „Pokusné ověřování organizace přijímacího řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou s využitím povinné přijímací zkoušky ve školním roce 2015/2016“. Tento projekt navazuje na úspěšné pokusné ověřování organizace přijímacího řízení s využitím centrálně zadávaných jednotných testů, které proběhlo na jaře 2015. Bližší podrobnosti kvorganizaci pilotního ověřování zveřejnilo Centrum 15. září 2015.

IT Fitness test prověří počítačovou gramotnost žáků i veřejnosti

· 2 komentářů

Dům zahraniční spolupráce, v rámci kampaně eSkills for Jobs 2015 – 2016, nabízí všem školám i široké veřejnosti možnost prověřit si počítačové dovednosti prostřednictvím IT Fitness testu. Testování, které probíhá pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, bylo spuštěno 15. září. 2015 a bude ukončeno 31. 12. 2015. Každý účastník obdrží po absolvování testu na svůj email certifikát s procentuální úspěšností. Účast je zdarma a zapojit se může každý.

Prohlášení Rady Evropy k Evropskému dni jazyků

· 0 komentářů

Evropský den jazyků – příležitost zaměřit se na jazyky vyučovací a zapomenuté jazyky.

Rámcový vzdělávací program pro dvojjazyčná gymnázia

· 0 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává Rámcový vzdělávací program pro dvojjazyčná gymnázia (RVP DG). V novém oboru vzdělání 79-43-K/61 Dvojjazyčné gymnázium se žáci vzdělávají od školního roku 2016/2017 počínaje 1. ročníkem.

Talnet otevírá online kurzy pro mladé zájemce o přírodní vědy

· 0 komentářů

Online kurzy a další aktivity, při kterých se mohou účastníci setkávat s experty v oborech přírodních věd a techniky i s podobně zaměřenými vrstevníky, pro nadcházející školní rok otevírá projekt Talnet realizovaný na NIDV, za podpory MŠMT.

Týdny vzdělávání dospělých letos začaly Kulatým stolem o (ne)gramotnosti

úterý 15. září 2015 · 0 komentářů

Dům zahraniční spolupráce, platforma EPALE a Asociace institucí vzdělávání dospělých uspořádali kulatý stůl, ve kterém přední odborníci diskutovali o gramotnosti české populace. Diskutovaly se otázky jako:

  • Co vše je a není gramotnost? Liší se gramotnost od kompetence?
  • Které typy gramotností jsou dnes u dospělých v ČR aktuální a které chybí?
  • Která instituce by se měla věnovat prosazování tohoto tématu? Kdo by je měl financovat?
  • Jak zařadit tato témata do nabídky vzdělávacích institucí?
  • Jak motivovat dospělé ke zvyšování své gramotnosti?

Romea: Škola v Krásné Lípě má speciální třídu pro romské prvňáky. Stojí za tím tlak rodičů z majority?

· 18 komentářů

Ředitelka základní školy v Krásné Lípě na Šluknovsku vytvořila speciální třídu pro romské prvňáky. Jejich rodiče si stěžují, že o tom, že jejich děti budou chodit do jiné třídy než ostatní děti, nevěděli. Škola argumentuje tím, že nešlo o rozdělení dětí podle etnicity, ale podle toho, zda navštěvovaly nebo nenavštěvovaly mateřskou školku. Romští rodiče hovoří i o petici neromských rodičů, kteří si nepřáli, aby jejich děti chodily do stejné třídy společně. Nevoli rodičů z majority připustil i starosta města.

Vlasta Bohdalová: Dopis ředitelům škol

· 3 komentářů

Následující dopis poslankyně za ČSSD Vlasty Bohdalové byl rozeslán všem ředitelům škol.

Přečtěte si: Škola s legalizací kapacity neuspěla, 18 studentů je v ohrožení

· 0 komentářů

Přijali více studentů, než jim dovoluje schválená kapacita. V pondělí se znovu pokusili přesvědčit krajské zastupitele, aby ji zvýšili. Ti však argumenty a prosby hradecké soukromé církevní školy Sion nevyslyšeli. Škola teď musí řešit, co s 18 dálkovými studenty, pro které nemá legální místo.

Přečtěte si: „Podmínky pro práci škol se obecně zhoršují,“ míní ředitel Michal Šmucr

· 0 komentářů

Své brány otevřelo minulé úterý také nejznámější prostějovské gymnázium, nesoucí jméno básníka Jiřího Wolkera, v jehož čele stojí již třináctým rokem Michal Šmucr. Přestože má šéf GJW výhrady vůči současné ministryni školství i podpoře rodin, na chuti a energii do práce mu to neubírá. S čím jde do dalšího školního roku zjišťoval Prostějovský Večerník v exkluzivním rozhovoru.

Soutěž pro vás a vaše studenty: Navrhujte, projektujte a vyhrajte ultrabook či tablet s fondy EU!

· 0 komentářů

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR) letos pořádá již 4. ročník úspěšné soutěže pro studenty všech středních škol a jejich pedagogy s názvem „Navrhni projekt“, jejímž cílem je zábavnou formou seznámit mladé lidi s problematikou evropských fondů. Studenti mají možnost navrhnout vlastní projekt na libovolné téma. Na úspěšné autory a na jejich pedagogy čekají ultrabooky, tablety, elektronické čtečky či chytré telefony. Soutěž startuje 1. září a projekty je možné zasílat do 20. listopadu 2015. Veškeré informace jsou k dispozici na stránkách www.navrhniprojekt.cz.

Stanislav Štech: Proč se kritizuje PISA?

· 4 komentářů

Smyslem mého diskusního eseje je ukázat na to, co je u nás v pohledu na mezinárodní šetření PISA zatím slepou skvrnou. Domnívám se, že úkolem výzkumníků je především fungovat jako příslovečný „ďáblův advokát“. Tedy dekonstruovat poznatky a sdílené interpretace, ukázat je v širším kontextu a hledat jejich omezené domény platnosti.

Výzkum Pedagogické fakulty Univerzity Palackého: každé desáté dítě obdrželo od známého z Facebooku žádost o „nahou“ fotografii

· 0 komentářů

Výzkum s názvem České děti a Facebook 2015, který uskutečnilo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Pedagogické fakulty UP ve spolupráci s partnery, prokázal, že české děti si příliš neuvědomují nebezpečí spojená s využíváním oblíbené sociální sítě. Mezi největší rizika, která děti na Facebooku ohrožují, patří přidávání „neověřených“ lidí mezi přátele; stejné heslo k různým účtům a ochota jít na schůzku s FB-přítelem, kterého nikdy osobně neviděly. Třetina českých dětí prosedí u počítače, telefonu či tabletu více než tři hodiny denně.

Ondřej Neumajer: Otevřené vzdělávání a aktivity kolem něj

· 10 komentářů

Druhá část článku informujícího o současném vývoji otevřeného vzdělávání u nás.

Duhová výchova – úspěšná série bezplatných vzdělávacích seminářů pro školy

· 0 komentářů

Semináře určené pro střední školy seznámí žáky se životem lidí, kteří svou sexuální orientaci neidentifikují jako heterosexuální. Téma, které spadá do oblasti sexuální výchovy, a zároveň otevírá problematiku diskriminace osob s jinou orientací a vede žáky k toleranci a pochopení.

Ministerstvo školství podporuje technické vzdělávání

pondělí 14. září 2015 · 0 komentářů

Letos probíhá projekt Rok průmyslu a technického vzdělávání, který má zvýšit zájem veřejnosti o průmysl a o technické obory. Mimo tento projekt realizuje ministerstvo školství také celou řadu dalších opatření na podporu technického a odborného vzdělávání.

Role firem v transformaci vzdělávání v ČR, třístranná diskuze při Foru 2000

· 0 komentářů

Firmy velkého i malého rázu přicházejí do každodenního kontaktu se školstvím, především s univerzitním. Jsou si vědomi toho, že pokud chtějí být úspěšnými na českém i zahraničním trhu, potřebují kvalitní zaměstnance. Nedostatek absolventů se znalostí pracovního prostředí i nedostatek specializovaných pracovník pro moderní obory vyvolává u firem a stejně tak i univerzit naléhavou otázku: Co můžeme udělat pro to, aby se situace zlepšila, a společně jsme vytvořili partnerské prostředí, kde mladá generace získá vše potřebné pro život a své uplatnění? Proto Business Leaders Forum otevírá společně s Forem 2000 diskusi mezi zástupci zainteresovaných sektorů.

SMART - Skills Make Ready Teachers 2015 - 2016

· 0 komentářů

V novém školním roce rozjíždíme unikátní vzdělávací kurz SMART. Kurz jsme pečlivě připravili pro učitele žáků od 10 do 18 let a skládá se ze čtyř víkendových bloků, která se budou konat vždy v sobotu a začínají v říjnu 2015 a dále v lednu, březnu a červnu 2016 v Praze.

Nezisková organizace EDUkační LABoratoř spouští Program podpory digitalizace škol 2015/2016. Nově pro 2000 škol

· 0 komentářů

O tisíc škol více než v loňském školním roce se může zapojit do Programu podpory digitalizace škol, jehož cílem je zvýšení využívání moderních technologií a digitálního vzdělávacího obsahu ve školách v České republice. „Rozhodli jsme se, že program otevřeme pro 2000 škol na základě výsledků červnového dotazníkového šetření. Opět se potvrdilo, že se rok od roku zvyšuje počet škol a pedagogů, kteří využívají ICT technologie a digitální vzdělávací obsah ve výuce. Interaktivní výuka je podle nich efektivnější, žáci jsou pozornější, kreativnější a zvýšila se jejich motivace ke studiu,“ uvedl Michal Orság, ředitel neziskové organizace EDUkační LABoratoř/EDULAB.

bEDUin: Začalo Fórum 2000, letos na téma vzdělávání a demokracie

· 0 komentářů

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Přečtěte si: Prubířské kameny ministryně školství

· 5 komentářů

Těsně před prázdninami přišla relativně dlouho očekávaná změna na postu ministra školství. Osobními peripetiemi i zjevným diletantismem zdiskreditovaného Marcela Chládka vystřídala Kateřina Valachová. A objevila se jako relativně nečekaná volba.

Utajené dějiny Spojených států

· 0 komentářů

Poznejte odvrácenou tvář amerických dějin!


Mysleli jste, že znáte americké dějiny? Tato kniha, bořící mýty o hodných a dobrotivých Spojených státech, vás přesvědčí o opaku.

USA se v průběhu 20. století staly světovou velmocí s největší ekonomickou a vojenskou silou, inovátorem v oblasti technologií, centrem světových financí a pro mnohé kulturním a demokratickým vzorem. Ale podobně jako jiná historická impéria, i to americké bylo budováno agresivní politikou a válkami.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.