Týdny vzdělávání dospělých letos začaly Kulatým stolem o (ne)gramotnosti

úterý 15. září 2015 ·

Dům zahraniční spolupráce, platforma EPALE a Asociace institucí vzdělávání dospělých uspořádali kulatý stůl, ve kterém přední odborníci diskutovali o gramotnosti české populace. Diskutovaly se otázky jako:

  • Co vše je a není gramotnost? Liší se gramotnost od kompetence?
  • Které typy gramotností jsou dnes u dospělých v ČR aktuální a které chybí?
  • Která instituce by se měla věnovat prosazování tohoto tématu? Kdo by je měl financovat?
  • Jak zařadit tato témata do nabídky vzdělávacích institucí?
  • Jak motivovat dospělé ke zvyšování své gramotnosti?


Kulatý stůl zároveň zahájil již 22. ročník Týdnů vzdělávání dospělých v ČR. Organizátorem Týdnů vzdělávání dospělých (TVD), které se v průběhu podzimu uskuteční po celé České republice, je Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR (AIVD ČR) prostřednictvím svých krajských koordinátorů a ve spolupráci s jednotlivými kraji. Hlavním cílem této akce je motivace potenciálních účastníků celoživotního vzdělávání, vzdělavatelů a zaměstnanců k účasti na vzdělávání.
Asociace organizuje tuto kampaň na podporu vzdělávání dospělých již od roku 1993. Byla vytvořena pro oslovení jednotlivců a skupin, zejména však znevýhodněných dospělých. Není tedy v Česku žádnou novinkou, dlouholetou tradici má i jinde ve světě. Asociace si klade za cíl, aby se z akce nestala událost, kam se chodí sbírat reklamní materiály, ale aby si lidé mohli sami přímo vyzkoušet v příjemném prostředí cokoliv, co jim vzdělávací instituce nabídnou.
V letošním roce opět bude na území ČR uspořádáno několik stovek akcí na podporu a propagaci vzdělávání dospělých, a stejně tak jako každý rok se jich bude účastnit několik tisíc občanů v regionech.

Co tedy chystají jednotliví koordinátoři AIVD ČR? Tady je alespoň pár příkladů:

Týdny vzdělávání dospělých v Jihomoravském kraji budou zahájeny 14. 9. 2015 na Veletrhu odborného vzdělávání při Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně za účasti nejvyšších představitelů JMK a odborné veřejnosti. Kalendář aktivit obsahuje na 120 seminářů, workshopů, besed, informačních dnů a otevřených dveří u vzdělávacích institucí, které se od zahájení do 27. 11. 2015 uskuteční. Krajský koordinátor BEVE, spol. s r.o. se svými partnery KHK JM, ÚP ČR – Krajskou pobočkou v Brně, ANNO JMK, Eurocentrem Brno, Centrem vzdělávání všem, Dring Consulting s.r.o. a AJAK Brno připravil 16 celokrajských aktivit. Veškeré informace jsou dostupné na www.najdivzdelavani.cz.

Ve Středočeském kraji proběhne Týden vzdělávání dospělých ve městě Kolín v listopadovém termínu 9. – 13. 11. S téměř třiceti partnery je pro veřejnost připraven bohatý program, který obsahuje na šedesát různých vzdělávacích aktivit a ukázek. Všichni návštěvníci akcí budou zařazeni do slosování o zajímavé ceny od partnerů. Těšit se můžou na slevy na služby, volné vstupy na kurzy, odbornou literaturu a další propagační předměty. Záštitu nad celou akcí převzal starosta města Kolín, Vít Rakušan.

Mnohaletá spolupráce Centra andragogiky v Hradci Králové, zástupců okresních úřadů práce a Krajského úřadu nese v Týdnech vzdělávání své ovoce.

V Královéhradeckém kraji se proto i letos očekává enormní účast a všichni věří, že bude ještě větší než v minulých letech. Je to nejen díky kvalitě lektorů, různorodosti akcí a profesionální marketingové kampani. Je to i díky tradici, kterou v kraji Týdny vzdělávání mají. Letos jsme více rozšířili akce o odborné workshopy a dny otevřených dveří přímo ve výrobních firmách (význam firemního vzdělávání). Novinkou je i navázání jednotlivých týdnů vzdělávání na burzy škol (spolupráce škol a firem).

Hlavním cílem TVD je jako každoročně motivovat občany ke vzdělávání, vysvětlit jim, že učení není jen mučení, ale může být také zábavné a zajímavé.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.