Nemáte co číst, nechce se vám obcházet knihkupectví a dlouze vybírat, jaká kniha bude tou další?
Máme pro vás tip! Mrkněte do katalogu Knižní novinky Albatros Media pro měsíc květen. Připravili jsme pro vás více než 70 nových knih napříč všemi žánry, takže si vybere opravdu každý.

Květnové knižní novinky z Albatros Media
Josef Soukal: Mladá fronta Dnes znovu k maturitním slohům
Richard Lukáš: Chybí nám hodnocení kvality dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků
V tomto článku se věnujeme tomu, jaké faktory na straně státu, ředitele i učitele ovlivňují funkčnost a kvalitu systému DVPP. Cestou ke zlepšení stavu může být mimo jiné důraz na kvalitu učitelů při prezentaci školy, vzdělávání nejen mimo školu, ale i v rámci školy a také společná a důsledná identifikace vzdělávacích potřeb každého učitele a nastavení jejich individuálních plánů dalšího vzdělávání.
Porovnání krajských normativů mzdových prostředků a ostatních neinvestičních výdajů stanovených jednotlivými krajskými úřady pro krajské a obecní školství v roce 2015
Přečtěte si: Zrušte známkování a soutěžení, radí školám odbornice na dětský mozek
Ostrá fazolová polévka a jiné recepty od Kuchařky ze Svatojánu

Kuchařka ze Svatojánu a její foodblog
GEG Učte s námi: Google Classroom
Petr Závladský: Školství ještě počtvrté (a naposled)
Opatření ministra školství, mládeže a tělovýchovy, kterými se mění některé RVP středního vzdělávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy upravuje těmito dodatky k RVP 15 vybraných oborů vzdělání minimální počet hodin matematického vzdělání z 8, popřípadě 9 na 10 hodin po dobu vzdělávání. Dále je dodatkem upraven počet povinných zkoušek profilové části maturitní zkoušky u oboru vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou na 2 nebo 3 zkoušky podle rozhodnutí ředitele školy, čímž se podmínky ukončování vzdělávání sjednocují s oborem vzdělání Gymnázium.
Akademie programování - stovky českých dětí se učí programovat
Soutěž pro školy: CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI aneb Reportáž z našeho knihkupectví
Na Světový den knihy a autorských práv odstartovala soutěž pro třídní kolektivy základních škol pod názvem CO SE SKRÝVÁ MEZI KNIHAMI aneb Reportáž z našeho knihkupectví, kterou organizuje SČKN společně s Klubem mladých čtenářů Albatros a Knižním klubem Fragment.
Klub mladých čtenářů: Pracovní listy k vybraným knižním titulům ke stažení
Projekt na podporu kvality neformálního vzdělávání vyvrcholí v květnu závěrečnou konferencí
A co s tím má společnýho láska?
V životě se vám prý věci nepřihodí dvakrát stejně! Tak to je tedy pěkná hloupost. Julianě je třicet a právě se snaží něco v životě změnit. Ve chvíli, kdy se pokouší ukončit první, nepříliš vydařené manželství, potkává osudového muže svého života. Z bouřlivého vztahu odchází se zlomeným srdcem, ale bohatší o odhodlání a s vědomím, že když chce člověk něco dokázat a změnit, musí se spolehnout hlavně sám na sebe.
Video: Debata Rodiče a škola - nečekaní spojenci
Zajímá vás, jak školy spolupracují s rodiči? Jak mohou rodiče ovlivnit to, co se ve škole děje? A jak to vypadá ve škole založené rodiči? Podívejte se na záznam debaty Rodiče a škola - nečekaní spojenci, která proběhla 16. dubna 2015 v Centru Člověka v tísni Langhans. Debatu uspořádal vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni. V panelu debaty zasedli Kateřina Mrzenová, ředitelka ZŠ Purkrabka založené rodiči, Veronika Doležilová ze spolku rodičů Patron na ZŠ Kunratice, Ondřej Andrys, náměstek ústředního školního inspektora, a Marcela Erbeková, ředitelka ZŠ Mnichovice. Debatu moderovala Hana Čápová z týdeníku Respekt.
Petr Závladský: Ke školství do třetice
V minulém a předminulém článku jsem deklaroval, že stát si uchovává přístupy ke vzdělání staré 241 let a jejich efektivita je úměrná takovému konceptu. Stojí to ročně neuvěřitelných 127 miliard korun a výsledkem (pokud pominu indoktrinaci) je společnost nevzdělaná.
Miloš Rathouský: Mo(u)dří už vědí
V českém vzdělávacím rybníku zuří bitva. Koráby Inkluzistů pálí ze všech děl a bárky Segregátů jim stejnou silou odpovídají. Vzduchem létají ostré předměty i ostrá slova. Vyhraj, nebo zhyň!.. Přiznávám, že sleduji bitvu o inkluzi zpovzdálí, protože se primárně oblasti mého profesního zájmu, jíž je střední odborné vzdělávání, nedotýká. Ale jen zdánlivě – to, co se děje na základních školách, brzy ovlivní školy střední a pak i vysoké.
Společné prohlášení odborných asociací ve školství k požadavku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na zrušení materiálu RVP ZV příloha LMP bez náhrady
Na Společném prohlášení odborných asociací ve školství se usnesli minulý týden přítomní zástupci odborných asociací ve školství. Reagují tak jednak na nevyvážené postoje představitelů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kteří činí kroky mnohdy v rozporu s vyjadřováním pana ministra, jednak na pokus o koncepční text schválený vládou "Strategie romské integrace do roku 2020", jenž v pasáži školství postrádá objektivní a reálný pohled na problematiku a v závěru nabízí přítomní zástupci školských asociací pomoc při tvorbě smysluplné školské koncepce na úrovni regionálního školství.
NÚV: Zařízení ústavní výchovy pro děti se budou řídit novými standardy kvality péče
Studio ČT24 24. 4.: Tablety do škol?
Do roku 2020 by měly být tablety pevnou součástí vyučovacích pomůcek už od základní školy. Počítá s tím ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Moderní technologie podle něj mohou vyučovaní výrazně zrychlit a zefektivnit. Žáky také výuka mnohem více baví: "Nesmíme zavírat oči před tím, že naše děti umí s touto moderní technologií velmi dobře pracovat."
12. 5.: Otevřené setkání Fóra rodičů - novela školského zákona
Jak se učíme - Překvapivá pravda o tom, kdy, kde a jak se učíme
Kniha pro všechny, kdo se chtějí rychleji, lépe a radostněji učit. Poskytuje klíč, jak v životě plně využít vlastní potenciál.
Ať už jste o správném učení slyšeli v životě cokoli, zapomeňte na to! Benedict Carey, oceňovaný vědecký reportér z New York Times, shrnul dosavadní poznatky z oblasti výzkumu lidské paměti a servíruje je čtenáři zároveň s praktickými a použitelnými radami.
Pavlína Loňková: Smrt pastelkám, sláva tabletům!
Jan Wagner: Jak je to s těmi tablety?! 1.
Petr Závladský: Ke zkostnatělému školství podruhé
K minulému článku, ve kterém jsem kritizoval úpadek státního školství jako systémový jev, přidávám ještě jeden ve stejném duchu: současné školství nás zabetonovává v pozici zaostalé, banánové republiky.
Bořivoj Brdička: Zapomenutá historie vzdělávacích technologií
Asociace svobody učení: Připomínky k chystané novele školského zákona
Jsme bytostně přesvědčeni, že nucené vzdělávání dětí předškolního věku je nepřiměřeným zásahem do základních práv rodičů i samotných dětí. Žádné sociální, ani jiné, ryze pragmatické důvody nemohou být nadřazeny individuálním právům dítěte a rodičů. Více než 25 let po skončení režimu, který pošlapával základní lidská práva, považujeme plošné zavedení povinné předškolní docházky za plíživý krok k návratu totalitního způsobu myšlení, kdy je právo jedince potlačováno v zájmu fiktivní většiny.[1] „Zájem [každého] dítěte musí být předním hlediskem při jakékoli činnosti týkající se dětí, ať už uskutečňované veřejnými, nebo soukromými zařízeními sociální péče, soudy, správními nebo zákonodárnými orgány“ (Úmluva o právech dítěte z roku 1989).
Přírodovědná olympiáda zemí Evropské unie
Přečtěte si: Děti pod online kontrolou. Chládek je chce očipovat
Vladimíra Pavlicová: Programování na prvním stupni
Anna Putnová: Co prvňák, to tablet. Co nápad, to úlet!
Pilotní ověřování přijímacího řízení 2015: testy použité v řádném termínu 15. a 16. dubna 2015
Žákovský průvodce maturitní zkouškou 2015
Přečtěte si: Ministr Chládek chce dát dětem do škol tablety. Sklidil za to kritiku
Já chci být archeologem!
Kdo jsou to hledači pokladů?
Jak se asi žilo ve středověkém městě?
A jaké záhady nám tu zůstaly po lovcích mamutů?
Tomáše všechny tyto otázky zajímají, a tak na ně hledá odpovědi. Naštěstí mu v tom pomáhá jeho teta archeoložka, stejně tak jako jeho sourozenci, dvojčata Dorotka a Matěj.
Databáze výstupů projektů Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost: naprostá zbytečnost?!
SKAV: Desatero o vzdělávání
11. 5.: Seminář - formulář pravidel použití vázaného a nevázaného písma
Oslavte s Pionýrem 25. výročí
Oldřich Botlík: Komentář k tiskové zprávě MŠMT o přijímacích zkouškách
V parafrázi jednoho dávno zprofanovaného hesla platí, že „co se bude dnes testovat, to se bude zítra vyučovat“. Chceme opravdu všichni, aby výuka ve školách kladla primární důraz na to, co Cermat testuje? Problém vidím v tom, že jsme prošli základním vzděláváním, které nejspíš zahrnovalo všechno to, co úlohy obou předmětů testují. Ale málokdy něco navíc. Na to opravdu důležité obvykle nezbyl čas. Možná ta příliš abstraktní teoretická „průprava odspodu“ není pro část žactva zrovna tím nejvhodnějším postupem. I ve výbavě mnoha dospělých pak leccos důležitého chybí, jak dokládají samotné testy i výchozí tisková zpráva.
Kouzelné proměny
Jan Wagner: Vytunelovaný projekt ve Výzvě 51?
Asociace speciálních pedagogů České republiky vyzývá pedagogy, rodiče, zákonné zástupce a veřejnost k vyjádření nesouhlasného stanoviska k požadavku Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na zrušení materiálu RVP ZV příloha LMP bez náhrady
Asociace speciálních pedagogů České republiky žádá, aby byla zachována možnost odpovídajícího vzdělávání pro všechny žáky se speciálními vzdělávacími potřebami - jak pro žáky mimořádně nadané, tak pro žáky s výraznými psychickými problémy, s poruchami učení a chování, s autismem, s poruchami dorozumívacích schopností, se smyslovým handicapem, s tělesným handicapem a rovněž žáky s lehkou mentální retardací.
MŠMT: Pilot přijímacích zkoušek proběhl bez problémů
Tajemná zatmění
V minulosti se jich lidé obávali. Brali je jako zlá znamení. Doba se však změnila… Poutavá populárně-naučná kniha bude vaším průvodcem po patrně nejkrásnějších a zároveň jedněch z nejvzácnějších úkazů na obloze – slunečních a měsíčních zatměních.
Petr Závladský: Úpadek státního školství je systémový
Přetiskl jsem dnes nějakou studii pana Johna Taylora Gatto o americkém školství. Ale když se podíváme na zdejší státní školství, vlastně musím konstatovat totéž.
Otevřený dopis ministrovi pro lidská práva ve věci odvolání Martina Šimáčka z pozice ředitele Agentury pro sociální začleňování
Otevřený dopis neziskových organizací a ředitelů základních škol Ministrovi pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Mgr. Jiřímu Dienstbierovi. „Nesouhlasíme s Vaším rozhodnutím odvolat Martina Šimáčka z pozice ředitele Agentury, neboť právě on je osobností s mimořádnou odbornou erudicí, která vytrvale podporuje implementaci inkluzivního vzdělávání ve vzdělávacím systému ČR,“ píší signatáři dopisu. „Jedním z důvodů byla i aktivita Agentury při projednávání novely školského zákona týkající se vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. Rádi bychom Vám za níže podepsané organizace sdělili, že si velmi vážíme této aktivity ze strany Agentury pro sociální začleňování,“ dodávají a žádají ministra o revokaci rozhodnutí.
Přečtěte si: Školy by napříště měly být financovány přímo z MŠMT bez zásahu krajů
Sociolog: Systém produkuje nerovnosti. Školka se krátkodobě nevyplatí
Hyde Park ČT24 20. 4.: Marcel Chládek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy
"Dnešní systém je nastaven nesmyslně," hodnotí české školství jeho šéf ministr Marcel Chládek s odkazem na praxi, kdy se na maturitní obory dostávají i ti, kteří základní školu končí se čtyřkami. Vláda mu už posvětila dlouhodobé záměry na roky 2015 až 2020 a měnit toho chce opravdu hodně – povinný rok ve školce, větší podpora druhých stupňů, důraz na obory s perspektivou na trhu práce, jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory nebo povinná maturita z matematiky.
Zoner Photo Studio - Uživatelská příručka
Máte spousty fotografií a potřebujete je co nejsnáze vytřídit a upravit? Začínáte se Zoner Photo Studio a rádi byste si jednoduchým a srozumitelným způsobem osvojili základní pracovní postupy? Máte pocit, že nevyužíváte všechny nástroje a funkce, které vám Zoner Photo Studio nabízí? Pak je tato uživatelská příručka určena právě pro vás.
Dnešní škola se nehodí pro dnešní děti – může vzniknout kritické množství rodičů prosazujících změnu?
Evropská federace pro řízení a řešení konfliktů ve vzdělávání a péči (EFeCT) zorganizovala nedávno v Budapešti sedmý ročník mezinárodního setkání na téma Zlobivé dítě. Měla jsem příležitost zúčastnit se této akce a zapojit její účastníky do otevřené diskuse na téma: Jak změnit naše představy a systém, abychom dokázali, že „zlobivé děti“ jsou ve skutečnosti „hodné děti“? V živé diskusi zaznělo pár dobrých myšlenek.
Kamil Kopecký: Mýty o zavádění tabletů do škol aneb Omyly Marcela Chládka
Ondřej Neumajer a Daniela Růžičková: Souhrnná zpráva projektu Vzděláváme pro budoucnost aneb Scénáře využití mobilních dotykových zařízení s operačním systémem Windows ve školách
Projekt Referenčních škol Vzděláváme pro budoucnost iniciovala a realizuje společnost Microsoft na českých školách. Jeho cílem je ověřování zavádění tabletů a dotykových zařízení s operačním systémem Windows do každodenní školní praxe a efektivní sdílení příkladů dobré praxe. Možností a způsobů, jak integrovat tato dotyková zařízení do výuky se nabízí velké množství. Po jejich zvážení byly vybrány základní scénáře, z nichž každý byl ověřován na jedné referenční škole.
Kateřina Mahdalová: Šance na trhu práce: Základní vs. zvláštní škola 2:1
Testovací aplikace InspIS SET už i v mobilu a na tabletu
Na postupné pronikání moderních technologií a nových médií do výuky pružně reaguje také Česká školní inspekce. V rámci projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES), který je spolufinancován z prostředků Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, byl dokončen vývoj testovací aplikace InspIS SET mobile určené pro uživatele mobilních zařízení, jako jsou tablety a chytré mobilní telefony. V měsíci dubnu 2015 probíhá na vybraných školách pilotáž této aplikace s cílem poskytnout České školní inspekci zpětnou vazbu a také náměty pro možné další úpravy.
Sdělení MŠMT k činnosti Asociace škol České republiky, s.r.o.
K dotazům týkajícím se aktivit obchodní společnosti zapsané v obchodním rejstříku jako Asociace škol České republiky, s.r.o. (IČ 024 95 104), která nabízí služby na www.asociaceskol.cz, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy sděluje, že mu obsah činnosti a aktivity uvedené společnosti nejsou známy a že nemůže nabízené služby nebo spolehlivost informací uváděných společností Asociace škol ČR garantovat.
Guillaume de L'Hôpital: Analýza nekonečně malého za účelem chápání křivek
bEDUin: Speciální školství dostalo systémovou podporu, segregaci podle aktuálního průzkumu podporuje většina učitelů
To prší moře
Hančin svět naruší poprvé nečekaný rozvod jejích rodičů a střídavá péče, o níž rozhodne soud. V otcově nové rodině se setká s Alešem, synem otcovy ženy. Měla by ho považovat za bratra, ale ona se do něj zamiluje. Nešťastně, protože Aleš v ní vidí především sestru. Ale to není jediný Hančin problém.
Bořivoj Brdička: Neviditelné hodnocení
MŠMT: Reforma financování regionálního školství
Přinášíme neveřejný informační materiál o návrhu reformy financování regionálního školství, který zřejmě chce ministerstvo předat vládě na začátku roku 2016. Podle ministerstva se odborná veřejnost shodla na financování takzvaně na pedagoga s ohledem na specifika vzdělávání v mateřských, základních a středních školách.
Zaměstnavatelé v ČR: Financování vzdělávání na žáka by mělo skončit
Absolutní většina tuzemských zaměstnavatelů a podnikatelů (98 %) se shoduje v tom, že hlavním viníkem stavu českého školství je přímá platba školám na žáka bez ohledu na jeho schopnosti a uplatnitelnost na trhu práce. Potvrdil to březnový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) mezi jeho členy. Tento široce rozšířený názor podpořilo i dnešní diskusní setkání na téma Financování vzdělávání, které proběhlo v Národní technické knihovně v Praze za účasti podnikatelů, ředitelů škol a zástupců institucí. Akce se uskutečnila v rámci Roku průmyslu a technického vzdělávání, který vyhlásil SP ČR se svými partnery.
Jaroslav Obermajer: Způsob financování školství vede k poklesu úrovně
Pozvánka na sobotecký Barcamp 2015
BarCamp je svobodná konference, jejíž základní ideou je zrušit hranice mezi pořadatelem konference a jejím účastníkem a bez profilovaného výběru přednášejících umožnit jakémukoli zájemci vystoupit se svým příspěvkem. Tématem letošního soboteckého BarCampu je Učíme se učit… a zváni k vystoupení jsou všichni, kteří se chtějí podělit o praktické postupy při výuce na základních či středních školách.
Avízo pro žadatele o parametrech výzvy pro individuální projekty systémové – Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo Avízo o parametrech výzvy pro žadatele k přípravě projektových žádostí do Prioritní osy 3 – Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání. Jedná se o avízo výzvy Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), v rámci které mohou být realizovány individuální projekty systémové ve všech regionech České republiky. Výzva bude řádně vyhlášena v informačním systému MS2014+ po schválení OP VVV ze strany Evropské komise.
Mezi českými adolescenty roste spotřeba alkoholu a tabáku. Rizikové chování souvisí s osobnostními rysy
Více než čtyři tisíce žáků šestých až devátých ročníků základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií z celé republiky se během školního roku 2013/2014 podrobilo dotazníkovému šetření, zaměřenému na osobnostní rysy související s rizikovým chováním adolescentů. Výstupy šetření přinášejí exkluzivní a zčásti i varovné informace o některých charakteristikách této části populace.
Příklady dobré praxe: Komunitní počítačová síť jako možnost získání kvalitní konektivity pro vesnickou školu
Barbora Hodková-Knobloch: Pár nápadů k publikovaným článkům a ke školskému zákonu
Reakce ministra školství na výroky ombudsmanky Šabatové k přípravným třídám
"Zásadně nesouhlasím s kritickým vyjádřením veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové k přípravným třídám. Ze slov paní ombudsmanky je evidentní, že není s problematikou dostatečně seznámena, protože přípravné třídy v žádném případě nikoho nesegregují. Paní ombudsmanka by mohla také vědět, že novela školského zákona, která již byla podepsána prezidentem, naopak přípravné třídy otevřela všem dětem. Bohužel to není poprvé, kdy paní ombudsmanka hovoří do oblasti školství bez dostatečné odborné průpravy," říká ministr školství Marcel Chládek.
Přečtěte si: Šabatová: Přípravné třídy by neměly být alternativou povinné školky
Speciální školství posiluje na nečekaném místě: na ministerstvu
Z původního Oddělení prevence a speciálního školství, podřazeného pod Odbor vzdělávání (regionálního), vznikl samostatný Odbor speciálního školství. Speciální školství se tak dostalo v administrativní struktuře úřadu nad úroveň základních a středních škol, které jsou ošetřeny pouze na úrovni oddělení pod výše zmíněným odborem. Ministerstvo informaci veřejně neoznámilo, motivace k tomuto kroku je tedy nejasná.
OP VVV zveřejňuje první výzvu formou Avíza o tezích výzvy
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo Avízo o parametrech výzvy pro žadatele k přípravě projektových žádostí do Prioritní osy 3 – Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání. Jedná se o avízo výzvy Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), v rámci které mohou být realizovány individuální projekty systémové ve všech regionech České republiky. Výzva bude řádně vyhlášena v informačním systému MS2014+ po schválení OP VVV ze strany Evropské komise.
Interview ČT24 15. dubna: Václav Klaus ml., bývalý ředitel PORG a odborný expert ODS pro oblast školství, o jednotných přijímacích zkouškách na střední školy
Evropská asociace rodičů (EPA) slaví v Praze 30. výročí svého působení a národní asociace rodičů Fórum Rodičů je u toho!
Přečtěte si: Nebezpečné iluze Marcela Chládka. Dětem plánuje budoucnost
Přečtěte si: Klaus: Jednotné přijímačky na střední školy dělají z ředitelů kašpárky
Přečtěte si: Václav Klaus ml. ke školství, neziskovkám, postiženým dětem i financím: Rodiny špatně hospodaří, ale je to často proto, že chlastají
Před poklesem kvality výuky varoval na besedě ve Zlíně Václav Klaus mladší. Do hry totiž vstoupily podle něj neziskovky, které ročně sežerou desítky miliard: „Ucítily příležitost a do škol se hrne inkluze a integrace,“ vysvětlil bývalý ředitel elitní školy. Vyjádřil se také k výuce finanční gramotnosti, kterou nepovažuje za předmět: „Rodiny špatně hospodaří, ale je to často proto, že chlastají.“
Přečtěte si: Peníze pro školy: Rozhodne i zájem firem, úřad chystá změnu
Přečtěte si: Na učňák nepůjdu ani za peníze. Bez maturity je člověk nic, říkají žáci
Příběh námořníka Sindibáda a další pohádky
Neví se, kdo je autorem příběhů o Aladínovi, Ali Babovi a Sindibádovi, jak jsou staré, ani odkud přesně pocházejí. To nic nemění na tom, že jsou stále zajímavé pro malé i velké čtenáře. Pro ty z vás, kteří si chtějí procvičit angličtinu, mohou být zajímavé dvojnásob, protože v této knížce máte možnost si příběhy přečíst v angličtině a zkontrolovat si porozumění v zrcadlovém českém překladu.
Přečtěte si: Chládek chystá změnu financování regionálního školství
Petr Chaluš: Hodnotit, či nehodnotit? ... toť otázka
Jan Sojka: Učitel je ve třídě sám
Ukázka z rukopisu knihy, jejíž hlavním námětem je současná česká střední škola. Autor vycházel z dosavadní dvanáctileté češtinářské praxe na průmyslové škole a pokusil se očima "padesátiletého a trochu už unaveného kantora" zachytit školu, jak ji vidí a denně zažívá. Inspirací samozřejmě byl dojem, že celá řada věcí není tak, jak by býti mohla, a už vůbec ne tak, jak je těmi "nahoře" předkládána.
E-kniha pro vás: Rodiče – nečekaní spojenci
E-kniha pro vás: Hodnocení výsledků vzdělávání didaktickými testy
Česká školní inspekce zveřejňuje publikaci věnovanou hodnocení vzdělávacích výsledků žáků prostřednictvím didaktických testů. Jejím smyslem je poskytnout učitelům, ředitelům škol i dalším uživatelům komplexní informaci o didaktických testech a jejich specifické úloze při hodnocení výsledků vzdělávání. Publikaci pro Českou školní inspekci zpracoval Ústav výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Erasmus+ Certifikát mobility v odborném vzdělávání a přípravě podpoří kvalitní mezinárodní spolupráci
Přečtěte si: Přijímačky na střední školy: hlásí se rekordní počet žáků
Standardy kvality péče o děti v zařízeních ústavní a ochranné výchovy a preventivně výchovné péče
Standardy kvality péče vycházejí z více než dvouleté práce pracovní skupiny a širšího konzultačního fóra. Dne 23. března 2015 byly tyto standardy schváleny jako Metodický pokyn, kterým se stanoví standardy kvality péče o děti ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy a ve školských zařízeních pro preventivně výchovnou péči č. j. MSMT-5805/2015.
Na zbylé peníze z OP VK si nemusí sáhnout každá škola
První velký případ
Vítězný rukopis literární soutěže nakladatelství Albatros z roku 2014 o nejlepší detektivní příběh právě vyšel v knižní podobě s názvem První velký případ.
Albatros pokračuje v započaté tradici - výsledek 6. ročníku
literární soutěže a jeho vítěz, stejně jako nový ročník, bude vyhlášen
dne 21. 4. 2015 na udílení nakladatelských cen Albatrosu.
Daniel Dočekal: Tablety do škol!? No, těžko. Ale už víme. kdo bude exklusivním dodavatelem tabletů pro MŠMT
Tablet pro prvňáčky zadarmo a na druhém stupni znovu, sní Chládek píší na iDnes. Tyhle ministerské sny jsou většinou hodně zajímavé a neznámo proč, má zrovna MŠMT zásadně smůlu na snící ministry (či ministryně). Co navíc, rok 2020 je daleko, ale zase ne dost daleko, aby ze školství zmizely lidé, kteří ještě stále nedokáží ani napsat mail, natož použít počítač či tablet. Ale taky ne dost daleko, aby se do té doby stihly správně a zcela změnit osnovy a zajistit to, aby ty tablety opravdu k něčemu byly.
Přečtěte si: Tablet pro prvňáčky zadarmo a na druhém stupni znovu, sní Chládek
Jan Wagner: Co víte o tabletech ve školách, pane ministře?!
Český online kurz rychlého čtení byl vyhodnocen organizací NIHES jako nejúčinnější na světě
NIHES, Holandský institut pro zdravotní vědu, vypracoval mezinárodní srovnání metod výuky rychlého čtení, ve které sledoval dlouhodobé zlepšení rychlosti čtení a zapamatování textu. Česká firma Rozečti.se z tohoto srovnání vyšla vítězně i v konkurenci. NIHES se proto také rozhodl zavést lokalizovanou verzi Rozečti.se jako součást vlastních workshopů.
17. 4.: Panelová diskuse Zakládání škol nabírá na rychlosti: Revoluce (či evoluce) ve vzdělávání - měnící se paradigma ve školství
DISKUSE
Témata článků
Knihkupectví
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.