SKAV: Desatero o vzdělávání

pátek 24. dubna 2015 ·

Stálá konference asociací ve vzdělávání představila u příležitosti konference Úspěch pro každého žáka 2015 poprvé své Desatero o vzdělávání. Desatero je soubor základních principů, které členské organizace SKAV vyznávají ve vzdělávání a svými aktivitami usilují o jejich naplňování.
Zpráva ke stažení ve formátu PDF

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
24. dubna 2015 v 0:06  

Myslím, že Desatero vyvěsím v učebně.
Až se jej žáci naučí, přezkouším je.

Jana Karvaiová řekl(a)...
24. dubna 2015 v 6:56  

Libi se mne bod 10.Uz to cetli zastupci Agentury pro ..... a dalsi neziskovky?

Unknown řekl(a)...
24. dubna 2015 v 8:59  

Nevím přesně,kdo je to ten vzdělavatel. Bod 10 se mi taky líbí.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
24. dubna 2015 v 9:02  

"Nevím přesně..."

A to já vím přesně. Je to normální učitel. Jenže tady ty moderní vzdělávací spolky, vzniklé z režisérských kruhů a podobných se snaží natolik nadělat na současný vzdělávací systém, že tvrdošíjně používají jiné "názvosloví", aby ukázali, jak jsou in a jiní.

Proto se vyhýbají slovu učitel.

(předpokládám, že to taky víte, a otázka byla řečnická...)

Unknown řekl(a)...
24. dubna 2015 v 9:21  

Úplně jistá si tím nejsem. Tak třeba bod 7:
Vzdělavatel je průvodce na cestě vzdělávání. Je zodpovědný za vytváření podmínek, prostředí a podnětů.
Může tohle všechno dělat učitel?
Já jsem si myslela, že učitel hlavně učí?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
24. dubna 2015 v 9:34  

Jo, 10 je top. A kdyby náhododu... tak podáme žalobu, že?

Unknown řekl(a)...
24. dubna 2015 v 10:51  

Přeji dobrý den. Desatero se téměř úplně shoduje s mnoha zahraničními standardy pro práci učitele a lektory, a to zejména s jejich úvodními částmi, které se zpravidla týkají roviny hodnot. Zahraniční standardy jsou většinou výsledkem dohody mnoha stran, tedy nebývají úřednickým dokumentem. Jak jsem měl možnost sledovat, většina standardů je vybudována právě na základě shody o hodnotách. Toto SKAVí Desatero je velmi dobré. Např. z australského standardu pro učitele se naše Desatero shoduje v důrazu na to, že učitel je zodpovědný za vytváření příležitostí pro učení pro všechny žáky ve třídě. Slovo vzdělavatel není asi nekrásnější, ale vystihuje širší pojetí Desatera - tj. že učení neprobíhá jen ve škole a jen v mládí (LLL, LWL). Desatero tak bude funkční i v budoucnu, kdy školy budou jedním, ale ne jediným místem pro získávání formálního vzdělávání.

Unknown řekl(a)...
24. dubna 2015 v 12:05  

Mělo by se vytesat do kamene.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
24. dubna 2015 v 12:56  

Jsem rád, že máme nové desatero. Když si přečtu, kdo je členem SKAV, očekávám přímo vzdělávací revoluci.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.