Příklady dobré praxe: Komunitní počítačová síť jako možnost získání kvalitní konektivity pro vesnickou školu

pondělí 20. dubna 2015 ·

Obec Žilov je jednou z mnoha vesnic v okrese Plzeň – sever, kde zájmové sdružení PilsFree, komunitní počítačová síť v Plzni a okolí, působí a přináší tak místním 420 obyvatelům členské výhody, které nabízí zájmové sdružení PilsFree.

Ani zde nezastavilo rychlou modernizací sítě zimní období. Tentokrát přišel na řadu druhý hlavní bod v obci Žilov s číslem popisným 76. Stávající technologie na tomto bodě byla již na hranici svých možností, a proto byla naplánována a zrealizována kompletní rekonstrukce.

Jako první byl instalován nový přívodní spoj Alcoma 24 GHz o kapacitě 200 Mbit/s (full-duplex). Následně byly vyměněny všechny antény na stožáru a zařízení na půdě umístěna do nového uzamykatelného rozvaděče. Rovněž byly instalovány nové páteřní antény pro další AP připojené na tento bod (Tatiná - Škola a Tatiná - obecní úřad).

Tato akce zlepšila konektivitu pro 60 uživatelů ve východní části Žilova a východní polovině obce Tatiná. V domě samotném byla rovněž zrekonstruována kabeláž do jednotlivých bytů. Díky použití gigabitového technologie mají uživatelé v domě k dispozici prakticky plnou kapacitu připojení (reálně cca 180 Mbit/s, full-duplex). Uživatelé v okolních domech s novými multi-anténními komunikačními zařízeními (MIMO) měří ve svých domácnostech cca 50-60 Mbit/s, uživatelé se staršími zařízeními cca 30 Mbit/s.

Investiční akce probíhala v několika etapách a celkové náklady byly kolem 236 000 Kč. Naši správci rádi pomohli místnímu SVJ a v rámci akce odstranili ze stožáru všechny staré nepoužívané televizní antény a zrezlé držáky.

Akce PilsFree tak přispěla nejen ke zlepšení celkového vzhledu domu, ale i k výraznému zlepšení konektivity pro naše členy. I v Žilově tedy můžeme směle prohlásit, že PilsFree je suverénně nejrychlejší, a to díky naší aktivní členské základně.

Zdroj: PilsFree z. s.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.