Guillaume de L'Hôpital: Analýza nekonečně malého za účelem chápání křivek

pondělí 20. dubna 2015 ·

První český překlad první světové učebnice diferenciálního počtu. Neslouží proto současným studentům či učitelům pro výuku. Je určena těm, kteří se zajímají o historii diferenciálního počtu jako doklad o počátcích kalkulu.


K vydání je připravena nová kniha

Jde o první český překlad první světové učebnice diferenciálního počtu. Neslouží proto současným studentům či učitelům pro výuku. Je určena těm, kteří se zajímají o historii diferenciálního počtu jako doklad o počátcích kalkulu.

Skutečným autorem nebyl markýz L'Hôpital, ale jeden z příslušníků dynastie Bernoulli, což se potvrdilo, myslím, roku 1922.

Kniha je připravena k vydání, proto objednávejte, během, několika dnů by měla jíti kniha do tisku v počtu výtisku dle počtu zájemců, očekávaný náklad cca 70-110 ks

Pokud chcete být informováni o činnosti mého vydavatelství a e-shopu, zaregistrujte se na www.eukleides.cz/store Novinky posílám zpravidla jednou měsíčně.

Kniha je rozdělena do deseti částí, které jsem nazval oddíly

  1. oddíl, ve kterém jsou zavedena pravidla tohoto výpočtu
  2. oddíl. Použití diferenciálního počtu k nalezení tečen ke křivým čarám všech druhů
  3. oddíl. Použití diferenciálního počtu k nalezení největších a nejmenších ordinát, ke který se přivádějí otázky DE MAXIMIS ET DE MINIMIS
  4. oddíl. Použití diferenciálního počtu k nalezení inflexních bodů a bodů vratu
  5. oddíl Použití diferenciálního počtu k nalezení evolvent
  6. oddíl Použití diferenciálního počtu k nalezení kaustik odrazu
  7. oddíl Použití diferenciálního počtu nalezení kaustik lomu
  8. oddíl Použití diferenciálního počtu k určení křivek, dotýkajících se nekonečného počtu polohou daných přímých nebo křivých čar
  9. oddíl Řešení některých úloh spojených s výše uvedeným metodami
  10. Oddíl Nový způsob využití diferenciálního počtu pro geometrické křivky, ze kterých se odvodí metoda p. Descarta a Hudde
V knize je samozřejmě také uvedeno L'Hôpitalovo pravidlo, jestli se nemýlím, v oddílu 9, toto pravidlo ve skutečnosti ovšem odhalil skutečný autor učebnice, tedy výše zmíněný Bernoulli

Předpokládám, že k překladu knihy připojím jeden kratší text, překlad práce B. Riemanna O počtu prvočísel, které jsou menší než zadaná veličina celá kniha by neměla přesáhnout cca 220 str. A5

Internetový obchod www.eukleides.cz/store přináší i nabídku dalších knih z celé řady oborů, populárně vědeckých a odborných, několik set slovníků velkého počtu jazykových kombinací a oborů a také knih vhodných do knihoven i základních a středních škol pro učitele i studenty

V letošním roce bych se chtěl pokusit ještě vydat první část překladu nejvýznamnějšího vědeckého textu historie Matematických principů přírodní filosofie Isaaca Newtona.

V této souvislosti je třeba připomenout, že z díla Isaaca Newtona dosud nic česky nevyšlo. Na konci roku by snad měl vyjít překlad první poloviny nebo celého díla Bonaventury Cavalieriho Geometrie vyložená jiným způsobem za pomocí nedělitelných spojitého.

Karel Vašíček

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.