Přečtěte si: Chládek chystá změnu financování regionálního školství

pátek 17. dubna 2015 ·

Ministerstvo školství představilo dvě varianty financování, odborná veřejnost se shodla na financování takzvaně na pedagoga. Dosud je rozhodující počet žáků. Varianta na pedagoga umožní zohledňovat rozdílné pracovní zařazení učitelů. Reforma bude připravena ještě letos tak, aby mohla odstartovat v roce 2016.


Z článku Ivany Gračkové v iHNed.cz vybíráme:

Systém financování na pedagoga vítají i kraje, ale zároveň odtamtud zaznívají obavy, že by se mohl časem začít zneužívat nebo že bude dlouhodobě neudržitelný. „Při použití metody na pedagoga je značné nebezpečí, že tento způsob bude zneužit. Bylo by proto nutné stanovit maximální hodnoty počtu pedagogů na třídu nebo alespoň maximální počet hodin odučených na třídu. Pokud by nebyly stanoveny jasné regulační podmínky, mohlo by to pak ve výsledku stát mnohem více peněz. Metoda na pedagoga by byla vhodná především pro financování asistentů pedagoga,“ konstatuje náměstek středočeského hejtmana Milan Němec.

Vedoucímu odboru školství Moravskoslezského kraje Liboru Lenčovi se metoda jeví jako výhodná, ale i on má určité výhrady. „Z dlouhodobého hlediska vidíme rizika její neudržitelnosti, neboť může vést k eskalaci počtu zaměstnanců a při omezených finančních zdrojích, které jsou ve školství vždy, také k neudržitelnosti dosažených průměrných platů,“ konstatuje.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.