Sdělení Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání, kterým se oznamují požadavky na úroveň informačních a komunikačních technologií potřebných k vykonání praktické úlohy

neděle 30. září 2012 · 4 komentářů

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání v souladu s § 9 odst. 3 vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů, oznamuje požadavky na úroveň informačních a komunikačních technologií (dále jen ICT) potřebných k vykonání praktické úlohy z informatiky ve společné části maturitní zkoušky.

Pracovní semináře ke Standardům pro základní vzdělávání

· 2 komentářů

Národní institut pro další vzdělávání podporuje organizováním pracovních seminářů aktivity MŠMT, které ve spolupráci s pracovními týmy připravuje Standardy pro základní vzdělávání, aby odpovídaly Společnému evropskému referenčnímu rámci pro jazyky.

E-kniha pro vás: Politika do školy patří

pátek 28. září 2012 · 25 komentářů

Politika je nedílnou součástí života v demokracii a schopnost se v ní orientovat jsou nezbytnou dovedností každého občana. Přesto však bývají politická témata na školách tabu, učitelé se jim vyhýbají a nemluví o nich. Mladí lidé tak zůstávají izolováni od politických debat a často vstupují do občanského života zcela nepřipraveni. Předkládaná publikace vysvětluje, proč je žádoucí o politických a kontroverzních tématech ve třídě hovořit a nabízí několik jednoduchých rad a postupů, jak s takovými tématy pracovat ve výuce. Obsahuje rovněž příklad vývoje konkrétní lekce na aktuální téma.

ReStart Česko - přijďte s online řešením a nastartujte reálnou změnu ve společnosti!

· 6 komentářů

3. října startuje v České republice nový program ReStart Česko – online řešení pro společenskou změnu. Díky propojení nápadů společensky angažovaných aktivních občanů, neziskových organizací a programátorů vzniknou webové a mobilní aplikace s cílem pomoci offline společenské změně prostřednictvím online technologií. Konkrétní řešení problémů ve společnosti skrze internet se stávají ve světě 21. století zcela běžné.

Tři nové minislovníky do kapsy

· 0 komentářů

  • Italsko-český česko-italský minislovník
  • Německo-český česko-německý mini slovník
  • Francouzsko-český česko-francouzský minislovník

Slovník je formátem A7 vhodný do kapsy! Můžete jej nosit s sebou na cestách, ve škole, při jednáních i do restaurace. Je univerzální – určený pro instituce, studenty i samouky. Jednoduše pro ty, kteří potřebují mít při ruce spolehlivého pomocníka.

Naleznete v něm 10.000 obousměrných termínů. Italské, německé a francouzské termíny u sebe mají uvedenou i výslovnost.

E-kniha pro vás: Jak mohou všichni učitelé podpořit výchovu k občanství a lidským právům: rámec pro rozvoj kompetencí

čtvrtek 27. září 2012 · 0 komentářů

Příručka určuje hlavní kompetence, které učitelé potřebují k zavedení výuky demokratického občanství a lidských práv do tříd, škol i širší komunity. Je určena všem učitelům (nejen občankářům, ale i pedagogům ostatních předmětů) a školitelům působícím v institucích vyššího školství nebo v zařízeních zaměřených na vzdělávání před zahájením pedagogické praxe a v jejím průběhu.

Scio: Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání

· 0 komentářů

Výzkumné oddělení společnosti Scio nabízí přehled zajímavých informací ze zahraničních zdrojů. Z témat vybíráme: závislost žáků na internetu, digitální hry, rozdíly ve výsledcích žáků SŠ v Británii.

Hrajeme si a tím pomáháme

· 0 komentářů

V pondělí 1. 10. 2012 bude vyhlášen druhý ročník projektu Mandala dětem. Základním heslem charitativního projektu je: „Hrajeme si a tím pomáháme." Jedná se o výtvarnou akci zakončenou výstavou 50 děl a jejich prodejem. Výtěžkem z prodeje obrázků společně podpoříme Občanské sdružení Janus, jenž se věnuje dětem, mládeži a mladým dospělým, kteří vyrůstali, nebo stále vyrůstají v náhradní péči. V úterý 9. 10. 2012 bude od 18 hodin k tomuto projektu pořádán webinář.

Přečtěte si: Podojená státní maturita

· 30 komentářů

Dobrá zpráva pro studenty. Maturity budou lehčí. Špatná pro Českou republiku.

EDUin: Kde jsou riziková místa jednoúrovňové maturity

· 3 komentářů

Novela státních maturit prošla v Poslanecké sněmovně velkou převahou hlasů. Pokud ji v předepsaném termínu schválí i Senát a prezident, bude třeba vyřešit mnoho sporných otázek okolo konkrétní podoby jednoúrovňových maturit.

DUM: Argumentační fauly

· 4 komentářů

Stručný přehled nejrozšířenějších argumentačních faulů přehledně graficky zpracovaných a rozdělených do šesti kategorií. Každý faul je stručně vysvětlen a opatřen konkrétním příkladem. Materiál je volně ke stažení ve vysokém rozlišení v barevné i černobílé variantě.

Digitální fotografie v programu GIMP, 2. aktualizované vydání

· 0 komentářů

Objevte všechny možnosti nejpopulárnějšího volně dostupného grafického editoru

Dostupnost volně šiřitelného grafického editoru GIMP není zdaleka jeho jedinou výhodou. Při úpravách digitálních fotografií totiž poskytuje uživatelům množství nástrojů a jejich využití srovnatelné s daleko robustnějšími placenými programy. Tato kniha vám pomůže naplno využít jeho potenciál, který budete potřebovat pro dokonalé zpracování svých snímků.

Týdny s eTwinningem 2012

· 0 komentářů

Národní podpůrné středisko pro eTwinning zve všechny školy, učitele i žáky k účasti na aktivitách v rámci „eTwinning Weeks“ – Týdnů s eTwinningem.

Vyhlášení dotačního programu MŠMT na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2013

· 0 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje dotační program na podporu vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy na rok 2013 v souladu s §4, §19 a §20 nařízení vlády č. 98/2002 Sb., kterým se stanoví podmínky a způsob poskytování dotací ze státního rozpočtu na aktivity příslušníků národnostních menšin a na podporu integrace příslušníků romské komunity, ve znění pozdějších předpisů.

Jak nastavit vizi a docílit úspěšné změny ve své organizaci?

· 0 komentářů

Inspiraci či radu můžete nalézt již ve třetím sborníku klíčové aktivity Funkční vzdělávání národního projektu Klíče pro život „Změna je život“. Změna k životu moderního člověka dneška neodmyslitelně patří – v současné dynamické době není možné ustrnout, je nutné se orientovat, mít nové informace, prostě se celoživotně vzdělávat. Neboť Nerudovo „kdo chvíli stál, již stojí opodál, den žádný dvakrát se již nenarodí…“ platí na počátku 21. století dvojnásobně. Možná trojnásobně pak pro vedoucí pracovníky organizací, jejichž smyslem je práce s dětmi a mládeží.

Vladimír Beran: Robots@School

· 0 komentářů

Zpráva o výzkumu zpracovávajícím vztah dětí k robotům a jejich výukové možnosti využití.

Kalendář akcí eTwinning

středa 26. září 2012 · 0 komentářů


Přečtěte si: U podzimní maturity propadlo 8 tisíc žáků, ze slohové práce neprospěla desetina

· 1 komentářů

U podzimních zkoušek státních maturit propadlo přes osm tisíc žáků. Téměř dva tisíce maturantů se navíc ke zkoušce vůbec nedostavilo. Deset tisíc středoškoláků tak zatím zůstává bez vysvědčení. Obecně byli ale letos u opravných zkoušek celkově úspěšnější než loni na podzim. Slohové práce, kvůli kterým šlo k opravě nejvíc žáků, nenapsala ani na dostatečnou tisícovka z deseti tisíc studentů.

CERMAT: Předběžné výsledky podzimního termínu maturitní zkoušky 2012

· 0 komentářů


MŠMT: Záměr rozvoje čtenářské a matematické gramotnosti v základním vzdělávání

· 14 komentářů

MŠMT zveřejňuje Záměr rozvoje čtenářské a matematické gramotnosti v základním vzdělávání, který si klade za cíl vytvořit předpoklady pro zvýšení úrovně čtenářské a matematické gramotnosti žáků v České republice.

Vít Bárta: Pošleme naši inteligenci ke strojům

· 23 komentářů

Projev v PSP při třetím čtení Vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Anna Putnová: Novela je sázkou na jistotu, minimalizuje riziko pochybení zadání společné části maturity

· 1 komentářů

Projev v PSP při třetím čtení Vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů.

Petr Fiala v PSP dne 26. září 2012

· 0 komentářů

Třetí čtení Vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Jde v něm především o změnu státní maturity.

Bla bla bla - Co dělat, když slova nestačí

· 1 komentářů

Míváte pocit, že kromě neustálého vysedávání na poradách už v práci nestíháte nic jiného? Usnuli jste někdy během powerpointové prezentace? Připadáte si občas po skončení televizních zpráv méně informovaní než na jejich začátku? Vítejte v říši BLA BLA BLA.

I přes nepopiratelnou moc, jakou slova mají, sama o sobě nedokážou odhalit, popsat a vyřešit všechny mnohovrstevnaté problémy dneška. My jsme se ale i přesto naučili přemýšlet takřka výhradně v kategoriích slov.

Lenka Dohnalová: Jak vidí češtinářka problémy s hodnocením maturitních prací

· 2 komentářů

EDUin publikoval text dopisu, který adresovala jeho autorka Lenka Dohnalová, jinak středoškolská učitelka češtiny, svým kolegům učitelům a učitelkám. Je výjimečný svou přehledností a věcností, proto ho považuje za důležitou součást debaty o možné podobě příští maturity.

Veronika Valíková: Ad J. Kostečka: Dalmyránu aneb opravdu zpackaná maturita?

· 7 komentářů

EDUin publikoval odpověď středoškolské učitelky Veroniky Valíkové (MF Dnes, 19. 9.) na text Jiřího Kostečky, který vyšel o dva dny dříve v témže deníku.

Sylvie Janciová: Mapa učebního pokroku motivuje

· 5 komentářů

Jako vynikající pomůcka průběžného hodnocení se osvědčila tzv. mapa učebního pokroku: její samotnou podstatou je totiž zobrazovat pokrok studenta.

28. 9.: Noc vědců – svá tajemství odhalí univerzitní svět vědců a vynálezů

· 0 komentářů

3D pohledy na Zemi, odchyt nočního hmyzu v zahradách, hrátky s Ferdou Mravencem, šachová simultánka na dvaceti šachovnicích, procházky místy, kde se „vaří“ věda – to je ochutnávka z olomouckého programu celoevropské Noci vědců, na které se podílí také Univerzita Palackého v Olomouci. Dveře mnoha pracovišť UP se otevřou 28. září 2012 v 18 hodin. Až do půlnoci budou přístupné prostory tajuplných a běžně nepřístupných laboratoří. Pokusy a pozorování doplní filmy nebo možnost návštěvy fortové pevnosti ukryté za branami Teoretických ústavů Lékařské fakulty UP. Program se uskuteční také v Botanické zahradě nebo ve Spánkové laboratoři LF.

Evropskou jazykovou cenu získali kreativní učitelé jazyků i zajímavé projekty

úterý 25. září 2012 · 0 komentářů

Osmý ročník konference Kreativně k jazykové výuce proběhl 24. září 2012 v pražské Malostranské besedě. Konference je již tradičním vyvrcholením udílení cen Evropské jazykové ceny Label. Tato iniciativa Evropské komise je v České republice zajišťována Domem zahraničních služeb ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Cílem konference pořádané v rámci oslav Evropského dne jazyků (26. 9.) bylo představit širší pedagogické veřejnosti výjimečné a inovativní projekty a osobnosti jazykového vzdělávání v České republice. Ocenění si letos odneslo 5 inovativní projektů a 5 osobností jazykového vzdělávání.

EDUin: Česká školní inspekce doporučuje vytvořit Národní program vzdělávání

· 12 komentářů

Česká školní inspekce publikovala dvě důležité zprávy. Z obou vyplývá, že v mnoha směrech vzala v úvahu doporučení z několika zpráv a hodnocení našeho vzdělávacího systému. Především ze studie společnosti McKinsey a jarní zprávy zpracované expertním týmem OECD.

Přečtěte si: Testy školákům poradí, co se mají doučit, plánuje inspekce

· 26 komentářů

Nechceme školáky srovnávat, ale ukázat jim, v čem jsou v celorepublikovém měřítku dobří a na čem by měli naopak zapracovat, tvrdí Česká školní inspekce o často kritizovaném plošném testování žáků pátých a devátých tříd základních škol. Do budoucna proto plánuje školákům vedle suchých čísel, jak u zkoušky uspěli, posílat i obšírné slovní hodnocení.

Kam za technickými památkami: Morava

· 0 komentářů

Poznejte technické divy Moravy a Vysočiny! Zábava zaručena!

Zajímá vás technika, ať už historická či současná? Rádi byste navštívili zajímavá místa Moravy či Vysočiny a nevíte, kde je hledat? Tato kniha vám nabídne spoustu odpovědí!

Muzea, mlýny vodní i větrné, doly, elektrárny, mosty, železniční tratě, technika vojenská i letecká, přehrady a vodní díla, řada drobných zajímavostí - to je jen malá ochutnávka z pestrého menu turistických cílů.

EDUin: Co přinesl týden 17. – 23. 9. 2012

· 0 komentářů

Podívejte se, co přináší týdenní přehled bEDUin 28/2012.

Prohlášení Rady Evropy k Evropskému dni jazyků

· 1 komentářů

Evropský den jazyků bude 26. září 2012.

V nové deskové hře se budou děti i učitelé v rámci prevence rizikového chování potýkat s nástrahami městské džungle

· 0 komentářů

Umíte jen tak od boku definovat termíny agresivní či rizikové chování, nezdravé hubnutí, nebezpečný sport, nebo sekta, dospělost, extremismus, droga, homosexualita? Věděli byste, jak pantomimicky vyjádřit slovní spojení vymyli mu mozek, kouří jako fabrika, být vzteklý jako pes nebo nakreslit, že je někdo opilý pod obraz, případně rčení „ty o koze, já o voze“? Spočítáte, kolik utratí kuřák ročně za cigarety?

Přečtěte si: Část dětí na víceletá gymnázia nepatří, ukázalo testování školní inspekce

pondělí 24. září 2012 · 8 komentářů

Minimální úroveň znalostí z matematiky, českého a cizího jazyka má 97 procent českých školáků. Dvě třetiny z nich měly více než šedesátiprocentní úspěšnost. Ukázala to generálka v testování žáků 5. a 9. tříd.

Program výměn učitelů s USA

· 2 komentářů

High School Teacher Exchange Program financovaný W. Fulbright Commission for Educational Exchange; uzávěrka: 1. 11. 2012.

Klidné spaní a ukládání - Nenásilné způsoby, jak pomoct svému děťátku spát celou noc

· 0 komentářů

Naučte láskyplným způsobem své dítě klidně usínat a dostatečně dlouho spát!

Jak efektivně a láskyplně dosáhnout kvalitního celonočního spánku pro všechny členy rodiny?

Konečně nacházíte knihu, která vás, vyčerpané rodiče, naučí pomoct svému dítěti spát celou noc, aniž by se muselo vykřičet do spánku a z vás se staly chronicky nevyspané trosky.

Novinka z edice Muzem v knize: Šmoulové a jejich svět

· 0 komentářů

Plakát šmoulí vesnice, samolepky a mnoho dalšího uvnitř knihy!

Když se Les Schtroumpfs v říjnu 1958 poprvé objevili v belgickém komiksu, nikoho by nenapadlo, že získají celosvětovou slávu. Komiksy sice proslavily modré elfíky v Evropě, ale až sobotní ranní pásma animovaných filmů na televizní stanici NBC, vysílaná v 80. letech minulého století, způsobila, že šmoulové pobláznili Ameriku. Nyní, o třicet let později, dobyli i plátna kin ve filmu, v němž hrané postavy komunikují s počítačem vytvořenými bytostmi.

Šmoulové a jejich svět je první kniha, která vás provede celou šmoulí historií, od prvotních kreseb Peya, autora šmoulů, přes jejich fenomenální celosvětový úspěch až po novou vlnu zájmu v současnosti včetně slavného balonového pochodu ke Dni díkuvzdání pořádaného obchodním řetězcem Macy’s a nového filmu z roku 2011.

Tomáš Feřtek: V čem mají pravdu kritici jednoúrovňové maturity – odpověď Josefu Soukalovi

· 3 komentářů

Kritici navrhovaného modelu jednoúrovňové maturity jsou rozhořčení tím, že jde o krok zpět. Tvrdí, že letos nově používané externí hodnocení je objektivnější, než starší hodnocení písemných prací přímo na školách, že didaktické testy, na něž by se smrskla státní část maturity, nejsou schopné ověřit vše a bylo tak zničeno komplexní hodnocení v některých předmětech. Vadí jim, že návrh komise jmenované ministrem Fialou ruší vyšší úroveň zkoušky, navíc je to komise složená z laiků, kteří nerozumí jednotlivým předmětům. K tomu přidávají zásadní výtku, že úroveň maturantů je leckdy otřesná a státní tlak to mohl změnit. Navrhovanou změnou maturity jsme o tu šanci přišli.

Helena Průžová: Na okraj k hodnocení slohových prací aneb Maduryta z češtiny

· 111 komentářů

Dobrý den, chtěla bych vám oznámit, že dovolenou kterou jsem si u vás objednala byla nejhorší v mém životě. Nevlídný personál nejsou člověku schopni pomoct.

Bořivoj Brdička: Andersonův teorém interakční ekvivalence

· 0 komentářů

Zpráva o výsledcích výzkumu známého kanadského vědce Terry Andersona v oblasti využití interaktivity v distančním vzdělávání s rozborem možností jejich aplikování v praxi.

Přečtěte si: Protest ve Zlíně: „Chceme peníze na pomůcky i na školení učitelů"

neděle 23. září 2012 · 1 komentářů

Stovky podpisů posbírali včera školští odboráři u svitovského podchodu ve Zlíně. S transparentem Studenti proti reformám bojovali za peníze pro školství na příští rok i roky následující. Chtějí, aby vláda dala do školství takovou částku, jakou slibovala na začátku roku tedy přibližně 84 miliard korun.

Přečtěte si: Proměna ministerstva školství: přichází Dlouhého mluvčí

· 4 komentářů

Změny na ministerstvu školství stále nejsou u konce, na "vlastní žádost" opouštějí Fialův úřad i další úředníci.

Vyzkoušejte si novou verzi Prezentací Google!

sobota 22. září 2012 · 5 komentářů

Demonstrační verze Dokumentů Google umožňuje vyzkoušení všech aplikací bez registrace. Právě byla přidána nová verze editoru prezentací, který si můžete vyzkoušet i ve vašem prohlížeči.



RedBot - soutěž studentských týmů v programování virtuálních robotů.

· 0 komentářů

Cílem v 2. ročníku soutěže je napsat program, který provede království nástrahami virtuálního světa. Každé království se musí strat o své poddané, rozvíjet se a chce-li růst i zbrojit aby mohlo útočit na ostatní království. To ale není všechno a k jednomu výsledku tak je více cest.

Přečtěte si: Čtyři rady od psycholožky, jak dostat dítě od počítače

· 5 komentářů

Moderní technologie jsou součástí našeho světa i světa našich dětí. Nemá cenu vzdychat, že my jsme jako malí neměli mobily a počítače vypadaly jako kulisa ze Star Treku. Počítačová gramotnost je dneska stejně důležitá jako znalosti abecedy a násobilky, takže plošné NE nic neřeší.

Kalendář EDUin

· 5 komentářů

V pravém sloupci na České škole naleznete kalendáře připravené EDUin. Jsou zde informace o vybraných akcích pořádaných MŠMT a jeho přímo řízenými organizacemi (bežový text) a dalších školských akcí (modře). Pokud používáte Google Kalendář, můžete si oba kalendáře pomocí tlačítka vpravo dole.

Druhý ročník soutěže CEMACH přichází ke studentům v novém kabátě

· 0 komentářů

Se začátkem školního roku se rozjíždí druhý ročník kreativní mezinárodní soutěže pro středoškolskou mládež CEMACH (hebrejsky výhonek, klíč k poznání). Po prvním úspěšném ročníku se organizátoři projektu o novodobém Izraeli rozhodli oslovit nejen studenty českých škol, ale i sousedních škol na Slovensku.

ČŠI: Tematická zpráva - Analýza ŠVP pro základní vzdělávání za období 2007-2011

· 0 komentářů

Česká školní inspekce zveřejňuje tematickou zprávu "Analýza školních vzdělávacích programů pro základní vzdělávání za období 2007-2011".

ČŠI: Závěrečná zpráva - první celoplošná generální zkouška

pátek 21. září 2012 · 14 komentářů

Česká školní inspekce zveřejňuje "Závěrečnou zprávu o přípravě, průběhu a výsledcích první celoplošné generální zkoušky ověřování výsledků žáků v počátečním vzdělávání (ve školním roce 2011/2012 pilotovaném na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol)".

CERMAT o prsa prohrává v soutěži pro úřady nevstřícné k veřejnosti

· 4 komentářů

V hlasování veřejnosti v soutěži OTEVŘENO x ZAVŘENO CERMAT dlouho vedl, teď je na druhém místě. Hlasování končí v úterý 25. září.

24. 9.: konference Kreativně k jazykové výuce

· 0 komentářů

Dům zahraničních služeb - Národní agentura pro evropské vzdělávací programy srdečně zve na osmý ročník konference Kreativně k jazykové výuce, konané u příležitosti Evropského dne jazyků, kde proběhne slavnostní předávání Evropské jazykové ceny Label zástupcům vítězných jazykových projektů a učitelům jazyků roku 2012.

Romana Jezberová: Školská legislativa péče o žáky se zdravotním postižením

· 0 komentářů

Úsilí o vzdělávání osob se zdravotním postižením má v naší vlasti i v Evropě již dlouhodobé tradice. Odhlédneme-li od etických otázek, je jedním z podnětů k rozvoji vzdělanosti těchto osob poznání, že člověk žijící s nějakým handicapem nemusí být zákonitě závislý na pomoci ostatních. Má-li způsobeny podmínky pro výkon pracovních, uměleckých či sportovních aktivit, může dosáhnout i lepších výsledků, než lidé, kteří žádným zjevným postižením netrpí.

Společnost si tento fakt uvědomuje, což se projevuje ve vztahu k osobám se zdravotním postižením v politice všech kulturních národů. Podpora jejich začleňování do společnosti a rovného přístupu ke vzdělávání je zakotvena v řadě mezinárodních a národních programů a právních norem. V článku uvádíme vybrané základní právní předpisy a pojmy, které se vztahují ke vzdělávání žáků se zdravotním postižením ve středních školách.

Smělá pěnkava zběsile pěla bělostnému měsíci a jiné pravopisné hrátky s BJE, VJE, BĚ, PĚ, VĚ + MĚ, MNĚ + S, Z, VZ

· 0 komentářů

Zábavná cvičebnice pro žáky 1. stupně ZŠ volně navazuje na úspěšnou publikaci Bystrá kobyla bila kopyty na babykové mýtině. Děti knihou opět provází Anička, která stále bojuje s českým pravopisem, a kouzelné pero, které se jí snaží při louskání pravopisných oříšků pomoci. Společně s nimi si tentokrát procvičíte psaní slov obsahujících bje, vje, bě, vě, pě, mně, mě, tvarů zájmena já, tedy mě a mně, a také psaní slov s předponami s-, z- a vz-.

MŠMT: Sdělení základním školám k psacímu písmu Comenia Script

· 5 komentářů

Dvouleté pokusné ověřování psacího písma Comenia Script podle § 171 odst. 1 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) bylo zahájeno dne 1. září 2010 - školního roku 2010/2011 a ukončeno dne 29. června 2012 - školního roku 2011/2012.

Computer Agency se stará o odborné vzdělávání pedagogů a studentů středních a vysokých škol.

· 0 komentářů

Nestátní nezisková společnost Computer Agency o.p.s. vytvořila před 12 lety spolu se softwarovou firmou Autodesk vzdělávací projekt s názvem Autodesk Academia Program pro podporu vzdělávání středních a vysokých škol v CAD (Computer Aided Design) technologiích. Cílem programu je zavádění a udržení vysoké kvality vyučovaní moderních technologií pro kreslení a konstruování ve středních odborných školách, gymnáziích, středních odborných učilištích a vysokých školách technického a přírodovědného zaměření. Od května tohoto roku svou činnost rozšířila o realizaci projektu OPVK oblast podpory 1.3. s názvem NetTechGen, který je zaměřený na podporu technického a přírodovědného vzdělávání pedagogů středních škol a učilišť v CAD technologiích.

Studenti se připravují na semestr: Nakupují notebooky, tablety a chytré telefony

čtvrtek 20. září 2012 · 3 komentářů

Studenti mění své návyky. Na přednášky a semináře s sebou místo tužek a poznámkových bloků stále častěji nosí notebooky, tablety a chytré telefony. Letos je tento trend ještě výraznější. Vyšší zájem o výpočetní techniku a komunikační technologie potvrzují i prodejci elektra. Například v prodejnách Expert Elektro do začátku podzimního semestru očekávají nárůst tržeb v segmentu počítačů a tabletů až o desítky procent. Zvýšené prodeje zaznamenali již v srpnu.

Marcel Chládek: Kdy už konečně budou na MŠMT padat hlavy za špatné čerpání peněz z EU?

· 18 komentářů

Českému vysokému školství hrozí, že přijde o 1,5 miliardy korun z projektu KREDO. Je to bohužel jen další hřebíček do rakve čerpání evropských dotací ze strany ministerstva školství. A je to rovněž další jasný důkaz toho, co už dlouho víme, a totiž, že jak bývalé, tak současné vedení ministerstva školství není schopno prostředky z EU pro školství efektivně čerpat.

Dvojjazyčná kniha: Ruské pohádky (Mrazík a jiné)

· 0 komentářů

Tři z nejznámějších ruských pohádek - O Mrazíkovi, Finist, jasný sokol, Carevič Ivan a Šedý vlk jsou zpracovány pro studijní účely a určeny mírně pokročilým studentům ruštiny. Publikace pomůže zábavným způsobem obohatit slovní zásobu, rozvinout schopnost porozumění mluvenému slovu a zdokonalit se ve výslovnosti.

V publikaci najdete:
- příběh v jazyce originálu
- zrcadlový český překlad
- okomentované gramatické a lexikální jevy, které se vyskytují v textu
- kontrolní otázky, kterými si ověříte porozumění ruskému textu

Bořivoj Brdička: Siemensova duplikační teorie hodnoty vzdělávání

· 5 komentářů

Zpráva o teorii George Siemense, podle níž se hodnota digitalizovatelných učebních materiálů sama o sobě bez dalších interaktivních vazeb žáka s výukovým prostředím blíží nule.

Scio: Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání

· 1 komentářů

Výzkumné oddělení společnosti Scio nabízí přehled zajímavých informací ze zahraničních zdrojů. Z témat vybíráme: diferencovaná výuka, formativní hodnocení, kvalita školy a další.


18. 10.: Přednáškový seminář Antisemitismus v české minulosti i přítomnosti – Naši nebo cizí?

· 0 komentářů

Srdečně zveme pedagogy českých základních a středních škol na seminář, který se bude konat v Olomouci v Divadle hudby ve čtvrtek 18. října 2012 od 13 do 16 hodin.

Podívejte se na videa ukazující Extra třídu

· 0 komentářů

Na stránkách projektu Extra třída najdete pět krátkých videí, která vysvětlují podstatu projektu, do něhož se může zapojit každá základní škola.

Týden knihoven 2012 bude od 1. do 7. října.2012

· 0 komentářů

iž 16. ročník celostátní akce Týden knihoven připravuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR. Letos chce SKIP ČR více propagovat služby lékařských knihoven ve spolupráci s Národní lékařskou knihovnou a Klubem lékařských knihoven SKIP, oslovil ke spolupráci tvůrce portálu BIBLIOHELP a chce nabízet v knihovnách témata jako např. biblioterapie, zdravý životní styl atd. Týden knihoven je propagační akcí pro knihovny, které chtějí oslovit – čtenáře i nečtenáře, sponzory a mecenáše, zřizovatele osvícené i neosvícené, novináře a média všeho druhu.

RESPEKT: Podle ministra školství Petra Fialy nebyly maturity úplné fiasko

středa 19. září 2012 · 27 komentářů

Přečtěte si rozhovor RESPEKTu s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Petrem Fialou o tom, proč se stal ministrem a jaký má názor na maturity. Jak se změní zkouška dospělosti pro příští rok a proč považuje chování státu u maturit za nespravedlivé?

Jana Hrubá: Jak se vaši žáci cítí ve své třídě?

· 14 komentářů

Je září, děti se vracejí do školních tříd a většinou se těší hlavně na spolužáky. Přesto se v posledních mezinárodních výzkumech ukázalo, že se mnohé z nich ve své třídě necítí dobře a do školy nechodí rády. Přemýšlíte o tom, jak je to ve vaší třídě, ve vašem předmětu? A proč?

Jaroslava Wenigerová: Třetí povinná maturitní zkouška není vůbec připravena

· 5 komentářů

Projev v Poslanecké sněmovně při projednávání novely školského zákona.

Jana Drastichová: Obávám se, že jednoúrovňová maturita nevystihne rozdíly mezi úrovní studentů středních škol

· 1 komentářů

Projev v Poslanecké sněmovně při projednávání novely školského zákona.

Vládní návrh novely školského zákona předložený PSP 27. června 2012

· 0 komentářů


Petr Fiala v PSP dne 18. září 2012

· 0 komentářů

Druhé čtení Vládního návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Jde v něm především o změnu státní maturity.

Dětský domácí lékař - klíč k rychlému uzdravení

· 0 komentářů

Šetrná domácí přírodní léčba od hlavy až k patě, ale i upozornění, kdy nutno navštívit lékaře.

Pokud chcete vědět, jaká nemoc trápí vaše dítě, dříve, než se odeberete k lékaři, a pokud patříte mezi příznivce šetrné domácí léčby, pak vám v tom tato kniha a její praktický přehledný systém určitě pomohou. V kapitolách tematicky řazených podle částí lidského těla a podle nemocí dojdete s pomocí pěti otázek k pravděpodobné diagnóze svého dítěte a získáte rady, co máte v danou chvíli udělat. Také se dozvíte, jak bude v takovém případě postupovat lékař.

Informace o vzdělávání žáků-cizinců na území ČR pro Krajské úřady a základní školy

· 0 komentářů

Vzdělávání žáků-cizinců je jednou z věcně příslušných oblastí působnosti Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) jako nedílná součást vzdělávacího procesu. MŠMT se problematikou vzdělávání cizinců v rámci Koncepce integrace cizinců na území ČR průběžně systematicky zabývá od roku 2000.

Ondřej Neumajer, Vladimír Beran, Lukáš Kotek, Miloš Kafka, Tomáš Souček: Testování ICT dovedností v ČR

· 0 komentářů

V článku autoři předkládají základní informace a srovnání několika konceptů a projektů ověřování ICT dovedností žáků, které v současné nebo velmi blízké budoucnosti v České republice probíhají, resp. proběhnou.

CERMAT: Školní zprávy o výsledcích jarního termínu maturit zpřístupněny školám

úterý 18. září 2012 · 0 komentářů

Jak je na tom naše škola ve srovnání s ostatními.

Harmonogram dotačního řízení na podporu integrace romské komunity pro rok 2013

· 0 komentářů


Program MŠMT na podporu integrace romské komunity v roce 2013

· 0 komentářů


Personální změny ve vedení sekce Řízení OP VK

· 11 komentářů

Novým vrchním ředitelem sekce Řízení operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost byl jmenován Ing. Štěpán Šmejkal, který uspěl v otevřeném výběrovém řízení mezi šesti kandidáty. Tato pozice byla nově vytvořena v srpnu letošního roku v rámci procesu organizačních změn na MŠMT.

Ministři školství ČR a SR se dohodli na další spolupráci v oblasti duálního vzdělávání a kariérního řádu

· 1 komentářů

Ministr školství mládeže a tělovýchovy Petr Fiala se během oficiálního setkání dohodl se svým slovenským protějškem Dušanem Čaplovičem na spolupráci v oblasti duálního vzdělávání.

Odpověď řediteli Cermatu. Věc: Chyba v matematice

· 0 komentářů

Publikujeme text, který pokračuje v polemice o možné formulační chybě v testu z lehčí matematiky v podzimním kole maturit a obecněji se zabývá problémem formulace úloh a rolí validační komise.

Přečtěte si: Čeští učitelé: "Kdo maže, ten jede"

· 4 komentářů

Jak přežijí učitelé první školní den a nepřijdou přitom o rozum? Tajemné mazivo českého školství odhaleno. Jan Amos Tuzemský znovu zasahuje.

Novinka z edice Muzem v knize: Václav Havel

· 0 komentářů

Dramatik, disident, president
Poznejte spletitý příběh Václava Havla v unikátní knize s 30 vloženými memorábiliemi!

Kniha, která právě vychází, představuje široký průřez životem i dílem Václava Havla. Poznejte spletité životní osudy osobnosti, jež se dokázala tak výrazně zapsat do naší novodobé historie.

Publikace představuje Václava Havla od jeho dětství přes působení v Divadle Na zábradlí, přibližuje jeho veřejná vystoupení koncem 60. let, sleduje založení Charty 77, období sametové revoluce, jednotlivá prezidentská období, která zastával v letech 1989 až 2003, i dobu, kdy se stáhl z politického života. Kromě samotné postavy Václava Havla neopomíjí kniha ani dobový kontext a věnuje se rovněž okruhu nejbližších Havlových přátel a spolupracovníků, kteří jej doprovázeli a měli vliv na jeho život a práci. 

Jiří Kostečka: Rekviem za státní maturitu z češtiny

· 73 komentářů

Dění kolem letošní maturitní zkoušky je ukázkou nejen české provinciálnosti, ale i nehezkých vlastností našeho národního naturelu. Malost, lhavost, neprofesionalita, odezdikezdismus a halení úzkých ekonomických zájmů do hávu vyšších idejí se tu projevily v přímo krystalické podobě.

Nominace Ceny veřejnosti 2012 - kategorie Zavřeno - Přístup k informacím

pondělí 17. září 2012 · 3 komentářů

Nominace č. 1 – Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání: CERMAT po 30 měsících procesu, přes rozsudek a příkaz nadřízeného (MŠMT) poskytnout informace je stále tvrdohlavě odmítá vydat.

EDUin: Co přinesl týden 10. – 16. 9. 2012

· 0 komentářů

Podívejte se, co přináší týdenní přehled bEDUin 27/2012.

Ředitelem odboru vnějších vztahů ministerstva školství je Marek Zeman

· 0 komentářů

Ministr školství mládeže a tělovýchovy Petr Fiala jmenoval s účinností od dnešního dne Marka Zemana ředitelem odboru vnějších vztahů a komunikace.

Otevřený dopis bývalého chovance kojeneckého ústavu Václavu Klausovi

· 4 komentářů


Pavel Böhm: Dvě interpretace zadání úlohy 14

· 2 komentářů

Dovolím si přidat svůj pohled na věc.

Historie traktorů Zetor: Vývoj, technika, prototypy a unifikované řady

· 0 komentářů

Přehled traktorů Zetor od r. 1946 do současnosti

Encyklopedie pojednává o všech modelech traktorů Zetor, vyrobených v rozmezí let 1946 až 2012. Naleznete zde historii výroby včetně fotografií jednotlivých typů – kolových, pásových i polopásových, časově utříděný přehled výroby, zajímavosti z konstrukce a technický popis traktorů. Kniha je doplněna mnoha archivními fotografiemi, výkresy a schématy.

Martin Mikuláš: Příčina a následek? – To je, oč tu běží!

· 10 komentářů

Reakce na článek Maturita u ledu

Scio: Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání

· 0 komentářů

Výzkumné oddělení společnosti Scio nabízí přehled zajímavých informací ze zahraničních zdrojů. Z témat vybíráme: Common Core State Standards (Společné státní základní standardy), gamifikace, hodnocení životních podmínek (well-being), International Baccaleaureat...

Anketa pro rodiče prvňáčků: Jaké byly vaše výdaje?

· 0 komentářů

Přečtěte si: Dítko jde to 1. třídy a jsme bez peněz

· 11 komentářů

Příspěvek matky prvňáčka z webu Zpovědnice.cz.

Sklik Jednoduše

· 0 komentářů

Chtěli byste se dozvědět více o nástrojích internetového marketingu? Věnujete se tvorbě webových stránek, provozujete e-shop nebo potřebujete zvýšit účinnost své reklamy na Internetu? Naučte se tedy efektivně využívat možnosti, které vám k těmto účelům nabízí český PPC systém Sklik společnosti Seznam.cz.

S touto publikací z edice Jednoduše se za víkend či pár večerů naučíte vše, co budete skutečně potřebovat. Zkušený autor vás v sedmi tematických kapitolách provede jednotlivými kroky od vytvoření účtu přes výběr vhodných klíčových slov až po vyhodnocování samotné kampaně.

Josef Soukal: Maturitní ledaři a hrobaři

· 7 komentářů

Tento článek je polemikou s komentářem Tomáše Feřteka Maturita u ledu, jenž reagoval na dokumenty a rozhovory uveřejněné poprvé vždy na Aktuálně.cz.

Bořivoj Brdička: Čtyři principy otevřenosti podle Tapscotta a TEDGlobal 2012

· 0 komentářů

Zpráva o konferenci TEDGlobal 2012 zaměřená především na obsah přednášky Dona Tapscotta definující principy otevřenosti.

Přečtěte si: Do škol nastupují stovky pětiletých „géniů“, často už umí číst i psát

neděle 16. září 2012 · 1 komentářů

Jejich vrstevníci si ještě většinu času hrají, jim už ale byla školka těsná. Do prvních tříd na začátku září nastoupilo i zhruba 750 pětiletých dětí. Podle zkušeností z předchozích let nejmenší prvňáci výuku většinou zvládají. Odborníci však upozorňují, že jen malá část učitelů umí s velmi nadanými dětmi pracovat.

Stanovisko CERMAT k upozornění EDUin na chybu v testu z lehčí matematiky v podzimním zkušebním období MZ 2012

pátek 14. září 2012 · 40 komentářů

Autoři upozornění uvádí ve svém komentáři k úloze č. 14, že formulace „Spotřeba paliva je přímo úměrná ujeté vzdálenosti.“ je nesprávná a že tudíž měla vést k vyřazení této úlohy z testu.

EDUin upozorňuje Cermat na chybu v testu z lehčí matematiky

· 12 komentářů

I zkušenosti z podzimního kola maturit ukazují, že slabým místem je práce validační komise. Studenti by si měli překontrolovat hodnocení svých prací.

Přečtěte si: Stále stejné špatné (a dobré) zprávy

· 8 komentářů

Na vzdělávání dáváme pořád stejně málo, v počtu vysokoškolsky vzdělaných lidí v populaci jsme už mnoho let na chvostu statistiky, učitelské platy jsou otřesně nízké, proto učitelská populace stárne a více než 70 procent učitelů je už starších než čtyřicet let.

Zapojte svou školu do Minisčítání 2012

· 0 komentářů

Jak vysvětlit dětem, co vlastně statistika umí, k čemu je dobrá a na jakých principech pracuje, aniž by šlo o vzorečky, poučky a tabulky, za kterými si děti jen těžko představí něco reálného? S tím chce pomoci projekt Českého statistického úřadu Minisčítání, jehož druhý ročník zahajuje v pondělí 1. října 2012.

Vše o globálním rozvojovém vzdělávání přehledně na novém webu

· 0 komentářů

Vše, co jste kdy chtěli vědět o globálním rozvojovém vzdělávání (GRV), nyní najdete na novém webu! Co je GRV? Jaké jsou jeho cíle a principy? Jaké zdroje existují a jak se mohou školy zapojit?

Důležité upozornění: Žádosti o přezkum maturitní zkoušky se neposílají do CERMATu!

čtvrtek 13. září 2012 · 0 komentářů

CERMAT není institucí, která by ze zákona mohla o přezkumech maturitní zkoušky rozhodovat. Ze školského zákona č. 561/2004 Sb. § 82, jsou institucemi pro rozhodování ve věci žádosti o přezkum výsledku či průběhu maturitní zkoušky ministerstvo školství (pro didaktické testy), respektive krajský úřad (pro ostatní zkoušky či dílčí zkoušky).

Cyklus seminářů Židé, dějiny a kultura 2012

· 0 komentářů

Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze i v letošním roce pořádá semináře „Židé, dějiny a kultura“. Program seminářů je uspořádán do dvou dvoudenních bloků, které se konají v říjnu a listopadu. V rámci programů se seznámíte s židovským náboženstvím, tradicemi a zvyky, s dějinami Židů od starověku do současnosti a dozvíte se také o židovství v kontextu současné společnosti. Velkou pozornost věnujeme tematice šoa (holocaustu).

Scio: Srovnání výsledků testů žáků základních škol v letech 2005-2011

· 12 komentářů

Uvedené zprávy shrnují vybraná zjištění ze srovnávacího testování základních škol Stonožka, ke kterým dospěla společnost Scio na základě dlouhodobého pravidelného testování žáků druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Díky velkému vzorku a možnosti poměřovat relativní posuny jednotlivých účastníků i škol v čase můžeme zjistit poměrně dost o tom, na které školy chodí nejlepší žáci a kde v základních vzdělávacích předmětech (český jazyk, cizí jazyky, matematika) nejvíce během svého studia pokročí.

E-kniha pro vás: Srovnání výsledků testů žáků základních škol v letech 2005-2011

· 0 komentářů

Komplexní evaluační analýza (KEA) je dlouhodobým projektem umožňující každé zúčastněné základní škole srovnání výsledků jejích žáků s výsledky žáků jiných škol, a to jak na začátku 2. stupně (vstupní testování v 6. ročníku), tak v jeho závěru (výstupní testování na začátku 9. ročníku). Dále můžou školy zjistit, jak se změnilo pořadí každého žáka mezi vstupním a výstupním testováním, tj. jaký je relativní posun žáka (lze jej též interpretovat jako přidanou hodnotu). Účastnit se mohou i osmiletá gymnázia, u nichž se vstupní testování provádí v primě a výstupní v kvartě.

Výzva školám: zapojte se do mezinárodního projektu Food Right Now – Postavme se hladu

· 0 komentářů

Společnost Člověk v tísni, o. p. s. nabízí účast v mezinárodním projektu Food Right Now – Postavme se hladu. Tento projekt je současně nabízen učitelům a studentům ve Francii, Itálii, Irsku, Německu. V České republice se na něm podílí hned tři informačně-vzdělávací sekce společnosti Člověk v tísni: Rozvojovka, Jeden svět na školách a vzdělávací program Varianty.

Supervize očima učitelů aneb "Co jste chtěli vědět o supervizi, ale báli jste se zeptat"

· 6 komentářů


Podporujeme stávku slovenských učitelů

· 3 komentářů

 

Více informací

Nové školské odbory

Přečtěte si: Brusel rozhodl: Česko přijde o více než miliardu eur

· 2 komentářů

Evropská komise vystavila České republice předběžný účet. Za špatné čerpání dotací dostanou Češi pokutu ve výši miliardy eur. Tato částka se ještě zvýší.

Jazyková pexesa - angličtina

· 0 komentářů

Učte se s dětmi cizí jazyky snadno a zábavně!

Zahrajte si pexeso, v němž si při hře procvičíte svou anglickou slovní zásobu! Barvy, čísla, tvary, jídlo, tělo, oblečení, vybavení domácnosti, zvířata, všechny tyto oblasti objevíte v naší speciální pětidílné řadě jazykové pexeso! Každé pexeso obsahuje 36 dvojic barev, čísel, tvarů. Na jedné kartičce je název v češtině, na druhé v angličtině.

Můžete si postupně dokoupit témata, která vás zajímají.

Petr Koubek: Porušuji zásadu mlčenlivosti ve věci maturity

· 1 komentářů

Dovoluji si publikovat krátkou reakci na dopis pánů Kostečky a Soukala panu ministru Fialovi. K meritu dopisu se připojuji, písemná zkouška má smysl stejně tak její centrální hodnocení. Jen se musí srovnat kvalita učitelů a vyřešit otázky kurikula. To ale nemohou řešit učitelé zěměpisu a novináři!

Arvind Gupta: Proměna odpadu v hračky na učení

· 0 komentářů

Na konferenci INK Arvind Gupta představuje jednoduché, a přitom ohromné plány na proměnu odpadu v opravdu zábavné, dobře navržené hračky, které si děti můžou sami postavit -- zatímco se učí základním vědeckým principům.

Prezident vetoval zákon o sociálně-právní ochraně dětí

středa 12. září 2012 · 28 komentářů

Prezident republiky Václav Klaus zaslal ve středu dne 12. září 2012 dopis předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Miroslavě Němcové, v němž odůvodnil vrácení zákona o o sociálně-právní ochraně dětí.

Výsledky maturitních didaktických testů podzimního zkušebního termínu 2012

· 0 komentářů

V podzimním zkušebním termínu 2012 bylo vykonáno 17,6 tisíc zkoušek formou didaktických testů. Z celkového počtu přihlášených (21,5 tis.) tak k didaktickým testům přišlo více než 4/5 přihlášených (81,6 %).

Tomáš Feřtek: Maturita u ledu

· 19 komentářů

Publikujeme komentář z Mladé fronty Dnes, zveřejněný na EDUin.cz, který reaguje na výtky k práci expertní komise pro reformu státní maturity a na provizorní koncept jednoúrovňové státní zkoušky.

Věstník MŠMT vydaný v roce 2012, sešit číslo 09

· 0 komentářů


CERMAT: Pravidla pro podání žádosti o přezkum výsledku či průběhu maturitní zkoušky

· 0 komentářů

V těchto a dalších dnech již ředitelé škol sdělují maturantům výsledky zkoušek/dílčích zkoušek konaných v podzimním zkušebním obdobím maturitní zkoušky 2012. Pakliže mají maturanti o výsledku či průběhu zkoušky pochybnosti, mají právo podat žádost o přezkum výsledku či průběhu maturitní zkoušky podle § 82 školského zákona č. 561/2004 Sb.

Martin Rychlík: Co si přečteme o školství ve zprávě OECD (kromě nízkých učitelských platů)

· 2 komentářů

České učitelstvo stárne, je placené zhruba stejně jako v Argentině, ale mělo by snad dle ministerstva získat větší kariérní perspektivy.

Přečtěte si: Učitelia potvrdili štrajk, vo štvrtok zavrú stovky škôl

· 0 komentářů

Slovensko sa pripravuje na najväčší štrajk učiteľov v histórii. Odborári hlásia, že do neho ide až 90 percent zamestnancov škôl.

Přečtěte si: Učit není třeba, stačí jen s dětmi být, říká ředitelka Málková

· 9 komentářů

Ivana Málková je tak trochu celebrita. Když řeknete její jméno před někým, kdo se pohybuje ve školství, pravděpodobně si je hned spojí s jednou z prvních, nejstabilnějších a pravděpodobně nejlepších soukromých základních škol v Česku. Ivana Málková neuznává školu v tradičním pojetí a taky tvrdí, že dítě samo nejlíp ví, jak se vyvíjet.

Cvičení s říkankou pro malé děti

· 0 komentářů

Knížka plná cvičení a básniček na hraní!

Oblíbené říkanky, milé barevné obrázky a spousta pohybu představují kombinaci, kterou mají děti rády a kterou ocení i rodiče. Je to další možnost, jak procvičit řečové i pohybové dovednosti, protrénovat paměť a v neposlední řadě také zažít legraci, upevnit vazbu s dítětem, dodat mu sebevědomí, vše tak potřebné k psychické pohodě a rozvoji jeho osobnosti.

Ondřej Neumajer: DUMy za evropské peníze

· 2 komentářů

Třetí díl seriálu mapující historii vzniku Digitálních učebních materiálů (DUM) popisuje propojení projektu EU peníze školám s konceptem DUM, soutěže pro učitele ve vytváření DUMů a přínos DUMů pro pedagogickou praxi.

Zoja Franklová: Nástroje pro vlastní hodnocení jsou na Metodickém portálu

· 1 komentářů

MŠMT schválilo prodloužení nejžádanějších aktivit projektu Cesta ke kvalitě do srpna 2012. Díky tomu mohou učitelé ještě využívat workshopů a služeb terénních poradců autoevaluace. Evaluační nástroje vytvořené v projektu jsou trvale přístupné na Metodickém portálu RVP.CZ.

Termín konference Škola ve firmě - firma ve škole se blíží

· 0 komentářů

Všeobecný nedostatek kvalitních řemeslníků a odborníků v technických oborech je celorepublikovým problémem. Ve Zlínském kraji ho dlouhodobě systematicky řešíme. Proto se již počtvrté sejde 20. září 2012 v Uherském Brodě řada odborníků na konferenci Škola ve firmě - firma ve škole.

Národní muzeum představuje průkopníky sportu v zemích českých – sportsmeny

úterý 11. září 2012 · 0 komentářů

Národní muzeum startuje novou výstavu z cyklu Monarchie Sportsmeni v zemích českých, která v Národním památníku na Vítkově představí počátky moderního sportu na našem území a jeho slavné průkopníky. Jak se sportovalo za císaře pána, kdo byli lyžníci nebo jak vypadala hra míčem ledovým i kopaným? Cyklisti, veslaři, zápasníci, bruslaři, první fotbalisté a další sportovníci čekají na návštěvníky od 7. září 2012 na výstavě v Národním památníku na Vítkově. Záštitu nad výstavou převzal legendární český fotbalista Antonín Panenka.

CERMAT: Zveřejnění klíčů správných řešení - podzimní zkušební období 2012

· 0 komentářů

Dnes odpoledne byly zveřejněny klíče správných řešení k didaktickým testům. Klíče, spolu s testovými sešity, jsou ke stažení v záložce Testy a zadání.

Marcel Chládek: ČSSD pro svolání Národního kulatého stolu pro záchranu českého školství

· 15 komentářů

České školství je podle zprávy OECD potápějícím se Titanicem.

Přečtěte si: O škole a učitelích

· 1 komentářů

Začíná školní rok, a sluší se tedy věnovat pár slov školství. Chci cosi říci o učitelstvu, což je mimochodem stav, k němuž posledních dvacet let patřím. Zaujala mě informace v Hospodářských novinách, které nedávno odkázaly na výzkum agentury CVVM. Ta zjistila, že učitelská profese u nás patří k nejprestižnějším. Ocitla se na pátém místě žebříčku celkem 26 povolání.

EDUin: Studie OECD potvrdila, že trend zvyšování vzdělanosti se ekonomicky vyplácí

· 4 komentářů

Snaha odsunout větší část populace na učiliště jde proti zájmům společnosti.

České školství v mezinárodním srovnání

· 4 komentářů

Organizace pro ekonomickou spolupráci (OECD) dnes zveřejňuje ročenku Education at a Glance 2012, ve které uvádí údaje, jež porovnávají vzdělávací systémy členských zemí.

E-kniha pro vás: Education at a Glance 2012: OECD Indicators

· 1 komentářů

Organizace pro ekonomickou spolupráci (OECD) dnes zveřejňuje ročenku Education at a Glance 2012, ve které uvádí údaje, jež porovnávají vzdělávací systémy členských zemí.

Kam za příšernými strašidly a jejich ohavnými rejdišti

· 1 komentářů

Kam za příšernými strašidly a jejich ohavnými rejdišti?

Otázka, kterou řeší nejeden český záhadolog a lovec duchů. V naší knize na ni naleznete spoustu odpovědí, ale jestli se těšíte na roztomilá strašidýlka, která na vás budou jukat z malebných lesních zákoutí, netěšte se!

Tato knížka vás zavede mezi děsivé obludy, které se vymkly z kloubů běžných českých strašidelných historek, a hluboko do temných stínů nejpříšernějších koutů naší domoviny, kde vám bude všelijak, jen ne dobře.
Pokud se bojíte, opovažte se si tuto knížku koupit! Ve vlastním zájmu ji nikdy neotvírejte, opatrně ji odložte zpátky do police, okamžitě opusťte knihkupectví a doufejte, že si vás sama jednou někde nenajde…

Nelíbí se mi to. A vám?

· 0 komentářů

Počátkem září byla spuštěna nová internetová stránka www.nelibisemito.cz, která umožňuje všem jejím uživatelům snadno a rychle poukázat na to, co se jim v jejich okolí nelíbí a seznámit s tím i ostatní návštěvníky webu. Prostřednictvím Facebooku pak může databázi vytipovaných míst nevábného vzhledu zakrátko sdílet poměrně široká komunita zájemců. A vést o nich podnětnou diskuzi. A když se trochu zadaří, třeba se i postarat o nápravu...

Ondřej Neumajer: Co jsou DUMy

· 0 komentářů

Druhý díl seriálu mapující historii vzniku Digitálních učebních materiálů (DUM) se zaměřuje na specifika, která by DUM vytvořený podle původní koncepce měl splňovat.

Michael Polák: 3D tisk a budoucnost výroby

· 0 komentářů

Všeobecně dostupné kopírky, počítačové tiskárny a digitální média všeho druhu postupně společně zlikvidovala celou řadu oborů a profesí. Bude tento proces pokračovat 3D tiskárnami?

EDUin: Co přinesl týden 3. – 9. 9. 2012

pondělí 10. září 2012 · 0 komentářů

Podívejte se, co přináší týdenní přehled bEDUin 26/2012.

13. 9.: Metodické setkání k tvorbě Individuálního vzdělávacího plánu na základních školách

· 0 komentářů

Národní institut pro další vzdělávání ve spolupráci s odborem speciálního vzdělávání a institucionální výchovy pořádá dne 13. 9. 2012 metodické setkání k tvorbě Individuálního vzdělávacího plánu na základních školách.

Makroekonomie bez předchozích znalostí: Průvodce pro samouky

· 0 komentářů

Opravdu rozumíte tomu, jaký mají hospodářské cykly, fiskální politika a další široce zaměřené ekonomické pojmy vliv na vaše příjmy, investice a zůstatek na bankovním účtu? Kniha Makroekonomie bez předchozích znalostí se o to postará díky stručnému a snadno pochopitelnému úvodu do základních makroekonomických myšlenek a teorií, které běžně ovlivňují váš pracovní život a finanční situaci.

Tato prakticky zaměřená příručka používá přehledné grafy, výstižné definice a příklady, abyste lépe pronikli k jádru tématu. Součástí jsou i kvízy na konci každé kapitoly a dva závěrečné testy. Ujasníte si, jak klasická makroekonomická pravidla fungují a jaký je jejich mnohdy nepozorovaný vliv na běžný život.

Přečtěte si: Jednoúrovňová maturita je paskvil, říká odborník

· 32 komentářů

Jednoúrovňová maturita bude paskvilem, který neumožní správně ohodnotit všechny studenty.

Přečtete si: Jak si vedou odborné IT střední školy v době krize

· 0 komentářů

Navzdory „krizi“ v počtu nově nastoupených středoškoláků do 1. ročníků v ČR zájem o IT obory rok od roku stoupá. Letos podle odhadu Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT) nově nastoupilo do škol 4000 žáků, což je zhruba o stovku více, než loni.

Automatizace a automatizační technika 1: Systémové pojetí automatizace

· 0 komentářů

Na základě průzkumu zkušeností učitelů se staršími učebnicemi automatizace připravilo kolegium zkušených pedagogů a odborníků z praxe modernizovanou koncepcí dvoudílné publikace. Ta inovuje a rozšiřuje náplň předmětu o oblasti, které jsou s automatizací neoddělitelně spojeny, a ekonomické a další aspekty jejího optimálního zavádění a využívání.

Těžiště učebnice tvoří problematika automatické regulace a automatizačních prostředků s důrazem na využívání současných, elektronických prvků číslicové mikroelektroniky. Teoretický výklad je doplněn stovkami názorných nákresů, řadou přehledných tabulek a grafů i ukázek zařízení z praxe. Naleznete v ní dostatek podnětů k demonstraci průběhu stěžejních regulačních a řídicích procesů simulací například v prostředí Matlab ve školních laboratořích.

Nikola Křístek: Škola, kterou si rodiče vytvořili sami

· 6 komentářů

V České republice je již řadu let poměrně vysoká svoboda v oblasti formy vzdělávání. Můžete dítě svěřit základní škole, můžete si školu vybrat, můžete děti učit doma. Rozhodli jsme se, že prozkoumáme další cestu, a zůstali jsme na ní.

Ondřej Neumajer: Historie DUMů na portálu RVP

· 3 komentářů

Digitální učební materiály (DUMy) patří v regionálním školství v posledních letech k jednomu z nejfrekventovanějších pojmů. Autor tohoto třídílného seriálu popisuje na základě vlastních zkušeností dosud nezveřejněné informace o vzniku tohoto nového fenoménu, přibližuje původní specifika DUMů a myšlenky pro jejich využití ve vzdělávání v českém školství. Jakožto spoluautor konceptu DUM, modulu DUM na Metodickém portálu RVP.CZ a šablon použitých v projektu EU peníze školám předkládá původní myšlenky, které vedly ke zrodu fenoménu, který v českém regionálním školství již několik let rezonuje.

Fiala v OVM: Učitelům musíme kromě víc peněz dát i perspektivu

neděle 9. září 2012 · 16 komentářů

Návrh rozpočtu počítá pro příští rok s nárůstem platu učitelů o jedno procento. Prohlásil to v Otázkách Václava Moravce ministr školství Petr Fiala. Nejpozději na podzim příštího roku chce ministr vládě předložit novou Strategii rozvoje vzdělávací soustavy do roku 2020. Spolupracovat by na ní mohla i opozice. Už v roce 2014 by ale měl být hotov kariérní řád, který by podle Fialy měl motivovat učitele, dát jim perspektivu a postupně by se tak kantorskému povolání měla vrátit prestiž. "Vzdělávání musí přestat být politickým tématem, stát se tématem společenským," poznamenal Fiala.

Sdělení MŠMT ke státním zkouškám z psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky

pátek 7. září 2012 · 0 komentářů


Přečtěte si: Učitelů je nadbytek, ti bez aprobace tak ze škol mizí. Kromě angličtinářů

· 27 komentářů

Učitelů máme dost, nové nebereme a neaprobované už vůbec ne, zní ze základních škol v Olomouckém kraji. Výjimkou jsou angličtináři. Například v Mohelnici už sáhli k takzvanému testu učebních dovedností, při kterém se uchazeč rovnou postaví před děti, aby ukázal, jak výuku zvládá.

Originální věnce a přírodní dekorace

· 0 komentářů

Chcete načerpat novou inspiraci? Rádi tvoříte a hledáte něco originálního, čím byste zkrášlili váš dům či byt? Toto je kniha právě pro vás!

V této publikaci naleznete 40 jedinečných projektů, ve kterých vás zkušená autorka seznámí s výrobou věnců a přírodních dekorací. Dozvíte se, jaké pomůcky a materiály budete potřebovat, přičemž všechny pracovní postupy jsou doprovázeny mnoha fotografiemi, které vás povedou krok za krokem ke zdárnému cíli. A nezáleží na tom, zda jste začátečník, nebo pokročilý – důležitá je chuť tvořit a vaše fantazie.

NEWSLETTER MŠMT Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, č. 1

· 13 komentářů

Zveřejňujeme první číslo elektronického Newsletteru Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK), který připravila Sekce řízení OP VK ve spolupráci s Odborem vnějších vztahů a komunikace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

MŠMT: Doplnění normativů soukromých škol na rok 2012

· 0 komentářů

Doplnění normativů neinvestičních výdajů na rok 2012 pro účely poskytování dotací na činnost škol a školských zařízení, které nejsou zřizovány státem, krajem, obcí, svazkem obcí nebo registrovanou církví nebo náboženskou společností, které bylo přiznáno oprávnění k výkonu zvláštního práva zřizovat církevní školy, v roce 2012 (stanovených č.j. 7/2012-26)

Ondřej Šteffl: Škola to nepřežije

čtvrtek 6. září 2012 · 29 komentářů

„Škola není schopná reagovat na rychlost změn současného světa. A dokonce se o to ani příliš nesnaží," říká jeden z našich nejzajímavějších a nejprovokativnějších odborníků na vzdělávání Ondřej Šteffl (58). Podle něj škola v podobě, jak ji známe dnes, vydrží už jen léta, možná pár desetiletí. Mluvili jsme o tom, proč to tak je a jak to bude vypadat, až se současná škola rozpadne.

Výsledky Studentských voleb 2012: zvítězili Piráti

· 9 komentářů

Dnes proběhly na středních školách v České republice studentské volby. Středoškoláci si přibližně měsíc před krajskými volbami zkusili volit „nanečisto“ politické strany, které letos kandidují do zastupitelstev v jednotlivých regionech České republiky. Projektu Studentské volby 2012 se letos zúčastnilo 22 360 studentů z celé republiky. Výsledky školních voleb předalo organizátorům 170 škol.

Přečtěte si: Co rozčiluje ředitele škol. Nejsme zoufalci, prohlašují

· 0 komentářů

Nový školní rok je výzvou nejen pro prvňáčky, ale i pro lidi, kteří jsou zodpovědní za to, aby bylo na co psát, z čeho číst nebo aby nedocházelo k "uhelným prázdninám" kvůli vymrzlým školám. Aktuálně.cz se ptalo dvou ředitelů základních škol , co je v novém školním roce čeká a co si od něj slibují.

CERMAT: Aktuální informace k vydávání vysvědčení

· 0 komentářů

V podzimním zkušebním období roku 2012 poskytne CERMAT dle platné legislativy řediteli školy vysvědčení o maturitní zkoušce do 3 dnů ode dne, kdy byly shromážděny všechny výsledky daného žáka. U písemných prací je shromážděním výsledků myšleno ohodnocení písemné práce hodnotitelem.

Otevřený dopis prof. PhDr. Petru Fialovi, Ph.D., ministru školství České republiky

· 22 komentářů

Otevřený dopis prof. PhDr. Petru Fialovi, Ph.D., ministru školství České republiky, je výrazem snahy přispět ke konstruktivnímu řešení situace kolem maturit. Kritické výhrady k výstupům maturitní komise jsou pouze doplňkem našich aktivit, které směřují k vytvoření skutečně kvalitního maturitního modelu.

Zveřejnění testů a zadání z maturitní zkoušky 2012 - podzim

· 0 komentářů

Ode dneška jsou postupně zveřejňovány testy a zadání podzimní maturity v návaznosti na shromáždění všech dat dané zkoušky či dílčí zkoušky ze škol. Klíče správných řešení budou zveřejněny po závěrech validační komise.

Martin Rychlík: Školství přijde až o pět miliard z EU. Kdo za to může?

· 5 komentářů

Ministr školství Petr Fiala oznámil, že se z evropských fondů nevyčerpají čtyři až pět miliard. Konkrétní viníky neoznačil.

Kam za technickými památkami: Praha a střední Čechy

· 0 komentářů

Zajímá vás technika, ať už historická či současná? Chcete navštívit zajímavá místa v Praze či středních Čechách, ale nevíte kde je hledat? Poradíme vám!


Muzea, mlýny vodní i větrné, doly, elektrárny, mosty, železniční tratě, technika vojenská i letecká, přehrady a vodní díla, řada drobných zajímavostí - to je jen malá ochutnávka z pestré nabídky výletních cílů. Lokality a místa jsme vybrali pro různé druhy výletů a výprav – u některých se dá strávit celý den, jiná si prohlédnete za krátkou dobu. Můžete vyrazit na rodinný výlet s dětmi nebo na náročnější výpravu, na své si zkrátka přijde každý.

Konference o čtenářské gramotnosti nabídla učitelům spoustu inspirace do nového školního roku

· 0 komentářů

V pátek 31. srpna 2012 se v prostorách FZŠ Táborská v Praze uskutečnila Konference o čtenářské gramotnostiCelkem sto sedmnáct učitelek (a jeden učitel) z mimopražských ZŠ se zúčastnilo inspirativních workshopů, které vedli zkušení pedagogové z praxe a odborníci lektoři. Akci uspořádalo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Michaela Foralová: EnemyGraph na Facebooku

· 0 komentářů

Zpráva o zajímavé aplikaci na Facebooku, která byla autory z University of Texas vyvinuta původně k výukovým účelům.

Přečtěte si: Ředitelé základních škol nepropouštějí, kantorům ale prémie nedají

středa 5. září 2012 · 0 komentářů

Učitele zatím nepropouštíme. Takovou optimistickou informaci posílají pedagogické veřejnosti ředitelé oslovených základních škol na Benešovsku. Zároveň ale vedoucí kantoři dodávají, že kvůli úsporám státního rozpočtu i základní školy musejí šetřit.

Extra třída nabízí učitelům peníze na realizaci projektů s žáky

· 0 komentářů

Od třetího září jsou v provozu stránky www.extratrida.cz, kde mohou učitelé ze škol certifikovaných značkou Rodiče vítáni registrovat žákovské týmy a chystat projekty žádající o podporu sponzorů.

Strašidelné úkoly z angličtiny

· 0 komentářů

Kamarádský duch zavede malé čtenáře na svůj strašidelný hrad, kde každý dostane příležitost splnit rozmanité úkoly a získat drahocenné poklady, které si může lepit do vlastní soukromé pokladnice. Tu je možné z knihy vyjmout. Zábavnou formou se při tom všem procvičí základy gramatiky i slovní zásoba: barvy, čísla, ovoce a zelenina, dopravní prostředky, povolání, dny, hodiny, části lidského těla, oblečení a mnohé další. Kniha je plná názorných, barevných a legračních obrázků.

20. 9.: Zářijový kulatý stůl SKAV se bude věnovat mezigeneračnímu vzdělávání

· 0 komentářů

Zveme vás na kulatý stůl, který se bude konat dne 20. září 2012 mimořádně ve Francouzském institutu a bude se věnovat tématu: Co nám může přinést mezigenerační vzdělávání?

NEWSLETTER MŠMT o evropských záležitostech, číslo vydání: 5

· 2 komentářů

Odbor mezinárodních a evropských záležitostí MŠMT pro vás připravil páté číslo elektronického Newsletteru MŠMT o evropských záležitostech s cílem informovat čtenáře o aktualitách v evropském dění v oblastech vzdělávání, mládeže, výzkumu a vývoje, sportu. O 5 miliardách z ESF, o které díky MŠMT české školství přišlo, se v něm pochopitelně nedočtete, takže ho berte jen jako velice špatný vtip od 1. náměstka Nantla a náměstka pro OP EU Zaorálka.

Kateřina Pelcová: Paměť národa jako rozšířená realita

· 0 komentářů

Popis nové aplikace projektu Paměť národa sdružení Post Bellum pro mobilní zařízení, jež je velmi vhodná pro použití ve výuce.

Marcel Chládek: Ztráta pěti miliard korun v důsledku selhání Nečasovy vlády je pro školství fatální, ČSSD má návrhy na nápravu!

úterý 4. září 2012 · 5 komentářů

Sociální demokracie považuje stav, kdy oblast školství přijde v důsledku vládního kolapsu čerpání peněz z fondů EU o pět miliard korun, za velmi závažný. Jde o další ránu, kterou pravicová koalice drtí oblast vzdělávání a konkurenceschopnosti v naší zemi.

Pozítří proběhnou na více než 180 školách v ČR studentské volby

· 2 komentářů

Ve čtvrtek 6. září 2012 proběhnou na více než 180 středních školách v celé České republice studentské volby. Středoškoláci budou volit politické strany, které kandidují do zastupitelstev krajů ve všech regionech České republiky, a volby „nanečisto“ si tak vyzkouší přibližně měsíc před volbami řádnými.

Vyhlášení propozic soutěží základních uměleckých škol ve školním roce 2012/2013

· 0 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje pro školní rok 2012/2013 soutěžní přehlídku literárně dramatického oboru a soutěže hudebního oboru ZUŠ.

Vyhlášení dotačního programu MŠMT „Podpora sociálně znevýhodněných romských žáků středních škol a studentů vyšších odborných škol na září – prosinec 2012

· 1 komentářů

Odbor 22 MŠMT (speciálního vzdělávání a institucionální výchovy) vyhlašuje v návaznosti na materiál č.j. 36111/2011 dotační program na podporu sociálně znevýhodněných romských žáků středních škol a studentů vyšších odborných škol na období září-prosinec 2012.

Přečtěte si: Fiala: České školy mohou přijít o 4 až 5 miliard korun z Bruselu

· 7 komentářů

Ministerstvo školství zřejmě nestihne vyčerpat všechny peníze z problémového evropského programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Podle ministra Petra Fialy by tak Česko přišlo o 4 až 5 miliard korun z Bruselu.

Jan Wagner: Účet za Dobeše: nejméně 5 miliard z ESF...

· 34 komentářů

Dnes na mimořádném semináři k operačním programům financovaných z ESF oznámil ministr Petr Fiala, že v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost české školy přijdou o 4-5 miliard Kč. Ztráta dalších stovek milionů, možná i miliard ale stále MŠMT ještě hrozí. Paradoxně tuto hrozbu má odvracet náměstek ministra pro řízení operačních programů z EU Michal Zaorálek, který je za ztráty osobně přinejmenším spoluzodpovědný.

Marketingový průzkum: Poznáváme svoje zákazníky

· 0 komentářů

Zrealizujte vlastní průzkum trhu. Uvidíte, že to zvládnete!

Jistě není třeba připomínat, že v dnešní době není těžké něco vyrobit, ale prodat – a k tomu je nutné znát své zákazníky. Poznat jejich přání, potřeby, očekávání i spokojenost není tak těžké, jak by se mohlo zdát na první pohled. Zapomeňte ale na to, že marketingový průzkum je pouhé vymýšlení otázek a nahodilé rozdávání dotazníků.

Francouzsko-český česko-francouzský minislovník

· 0 komentářů

Francouzský minislovníček, který můžete vzít s sebou všude!


Slovník je formátem A7 vhodný do kapsy! Můžete jej nosit s sebou na cestách, ve škole, při jednáních i do restaurace. Je univerzální – určený pro instituce, studenty i samouky. Jednoduše pro ty, kteří potřebují mít při ruce spolehlivého pomocníka.

Naleznete v něm 10.000 obousměrných termínů. Francouzské termíny u sebe mají uvedenou i výslovnost.

Přečtěte si: Děti, modlím se za vás, ať z vás nevyrostou šmejdi

· 2 komentářů

Milé, odvážné děti,

vítám vás v první třídě. Sešli jsme se tu v den, kdy se z vás stávají školáci. Poznáte nové kamarády, kamarádky, paní učitelky, které umějí rusky, i paní učitelky, které už umějí anglicky.

A říkám vám rovnou, nebude to žádná prdel.

ČŠI: Nástroj k registrování metod a forem výuk a dalších kategorií

· 4 komentářů

Česká školní inspekce zveřejnila externě zpracovaný materiál - nástroj pro registrování metod a forem ve výuce, který využívá v rámci svých formulářů pro záznamy z inspekčních hospitací.

Vyhláška č. 214/2012, kterou se mění vyhláška č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, ve znění vyhlášky č. 43/2006 Sb.

· 0 komentářů

Dne 25. 6. 2012 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna novela vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání. V přiloženém souboru zveřejňujeme text novelizované vyhlášky č. 214/2012 Sb. Platnost novelizovaného ustanovení vyhlášky je od 1. 7. 2012.

Vyjádření MŠMT k zahájení petičního turné školských odborů

pondělí 3. září 2012 · 2 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vede s Českomoravským odborovým svazem pracovníků školství konstruktivní dialog. V minulém týdnu se ministr Petr Fiala sešel s předsedou ČMOS PŠ a zúčastnil se zasedání předsedů oblastních rad odborového svazu a předsedů republikových výborů profesních sekcí v Mělníku.

Hyde Park ČT24: Do školy

· 14 komentářů

Jaký bude nový školní rok? Stihne nový ministr změnit státní maturity? Na co se musí připravit základní školy? Jak se bude řešit nedostatek peněz ve školství? Jak vy vnímáte české školství a úroveň vzdělání, které nabízí? Diskutujte, ptejte se. Hosty dnešního speciálu Do školy budou: 1. náměstek ministra školství Jiří Nantl, ředitel PORG Václav Klaus ml., předseda Asociace pedagogů základních škol Jaroslav Štercl a profesorka českého jazyka a literatury Veronika Valíková z Arcibiskupského gymnázia Praha.

Projev ministra Petra Fialy k zahájení školního roku 2012/2013

· 2 komentářů

Český rozhlas jako každý první školní den odvysílal i letos v 8.00 ráno projev ministra školství, mládeže a tělovýchovy u příležitosti zahájení nového školního roku.

Google Adwords Jednoduše

· 0 komentářů

Chtěli byste se dozvědět více o nástrojích internetového marketingu? Věnujete se tvorbě webových stránek, provozujete e-shop, nebo potřebujete zvýšit účinnost vaší reklamy na internetu? Naučte se tedy efektivně využívat možnosti, které vám k těmto účelům nabízí PPC systém Google Adwords.

S touto publikací z edice Jednoduše se za víkend či pár večerů naučíte vše, co budete skutečně potřebovat. Zkušený autor vás v sedmi tematických kapitolách provede jednotlivými kroky od vytvoření účtu přes tvorbu reklamních sestav až po vyhodnocování samotné kampaně.

Přečtěte si: Outsideři před tabulí

· 1 komentářů

Na rozdíl třeba od stavitelů dálnic mají kantoři jednu nevýhodu. Nestojí za nimi movitá lobby, disponující prostředky na podplácení vládních úředníků a zákonodárců rozhodujících o tocích státních peněz.

Daniel Münich a Jan Straka: Být či nebýt učitelem: platy českých učitelů pohledem nákladů ušlých příležitostí a širší souvislosti

· 8 komentářů

Na základě nových ukazatelů přinášíme další doklad velmi nízké platové atraktivnosti učitelské profese na základních a středních školách v ČR. Ukazujeme, že 70–90 procent vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců pobírá vyšší mzdu, než průměrný učitel. Učitelé s 15 lety praxe si v průměru vydělávají jen polovinu toho, co jejich vysokoškolsky vzdělaní vrstevníci. Malá finanční atraktivnost učitelské profese se promítá i do velmi nízkého zájmu o ni mezi mladými lidmi a zejména mezi těmi talentovanějšími. Naše zjištění dáváme do širších a dlouhodobějších ekonomických souvislostí, které vedou od motivace být učitelem, ke kvalitě učitelů, kvalitě vzdělávání, úrovni vzdělanosti a v konečném důsledku k dlouhodobému růstu ekonomiky a kvality života obecně.

Chemické prvky kolem nás - pro úspěšný start studia chemie

· 1 komentářů

Poznejme svět kolem nás z pohledu chemika!


Chemické prvky tvoří naši potravu, naše těla, předměty v dílně, koupelně, spíži… Mnohé najdeme i tam, kde bychom je vůbec nečekali. Jejich objevování, výroba i používání mají navíc zajímavou historii i současnost. V této knize jich je přes čtyřicet. A jsou to právě ty, které se nejčastěji objevují ve školních vzdělávacích programech českých škol, a tedy i v písemkách. Pojďme se s nimi seznámit blíž...

David Hawiger: Výuka "počítačů" pro tento školní rok

· 3 komentářů

Po konci minulého školního roku jsem si v článku Co mi dala a vzala problematika výuky informatiky? posteskl nad ne(z)řízeným procesem, souvisejícím se vzděláváním v oblasti ICT. To je dle mého soudu  jednou z nezanedbatelných příčin klesající úrovně ICT gramotnosti a informatických kompetencí mladé generace.

E-kniha pro vás: Metodika o korupci

· 0 komentářů

V rámci projektu Semináře o korupci pro studenty středních škol připravil Respekt Institut metodickou příručku o korupci. Metodika poskytuje souhrnné informace o korupci, jejích příčinách a důsledcích, výskytu v ČR či trestnosti, ale i konkrétní cvičení, hry a metodické návody na předávání problematiky korupce studentům. Metodiku autoři upravovali na základě zkušeností ze seminářů a odlaďovali metodické postupy tak, aby v daném rozsahu studentům přinesly maximálně efektivně klíčové informace a usnadnily jim orientaci v tématu.

Marcel Chládek: Zeleného setrvání v Cermatu snižuje důvěryhodnost této instituce na nulu

· 7 komentářů

Ministr školství Petr Fiala po svém nástupu do funkce s velkou pompou vyhodil šéfa Cermatu Pavla Zeleného. Svitla tak naděje, že to pan ministr se změnami ve státní maturitě myslí vážně.

ČŠI: Zahájení veřejné diskuze k hlavním problémům v oblasti rovnosti a kvality ve vzdělávání

· 0 komentářů

Veřejná diskuse ke zprávě OECD Rovnost a kvalita ve vzdělávání – podpora znevýhodněných žáků a škol, bude zahájena dne 24. září 2012 úvodním seminářem, který se koná pod záštitou ministra školství prof. Petra Fialy a za osobní účasti vedoucí expertního týmu OECD Beatriz Pont. Od října 2012 budou následovat semináře v jednotlivých regionech ČR.

ČŠI: Regionální semináře k systému evaluace a monitoringu vzdělávání v České republice

· 0 komentářů

V září budou zahájeny první regionální semináře k diskusi nad klíčovými tématy systému evaluace a monitoringu vzdělávání v České republice. Cílem seminářů je podrobná diskuse k doporučením OECD pro ČR a k návrhům řešení, které pomohou zlepšit výsledky vzdělávání.

Bořivoj Brdička: Kreativita a podnikavost podle profesora Zhao na konferenci ISTE 2012

· 4 komentářů

Zpráva o konferenci ISTE 2012, jejímž hlavním cílem byla podpora vzdělávání ke kreativitě a  osobní zodpovědnosti, postavená na obsahu přednášky profesora Zhao. Součástí je též vysvětlení, proč není Čína svými skvělými výsledky v mezinárodních srovnáních žáků nadšena.

Ondřej Šteffl: Až bude truhlář bakalář

sobota 1. září 2012 · 20 komentářů

I průměrně nadané děti dnes mají maturitu a vystudují vysokou školu. A to je správně. Problém je, co studují a k čemu jim to bude.

„Mládí ke strojům!“, tak nějak by patrně znělo heslo ve zkratce vystihující způsob, jakým o vzdělávání přemýšlel minulý ministr školství Josef Dobeš. Byla to docela zásadní změna kurzu: po většinu polistopadové éry jsme spíš doháněli západní Evropu, kde na vysokých školách studovalo podstatně víc mladých lidí než u nás. Když pak počet vysokoškoláků vystoupal na šedesát procent populačního ročníku, rozšířil se názor, že by bylo vlastně lepší vzít zpátečku. Prý moc lidí studuje, zato odborná učiliště zejí prázdnotou. Tažení proti masovosti vysokých škol ani proti „příliš početným“ všeobecným gymnáziím ale neprospěje nikomu. Snad kromě montoven, kterým schází levná pracovní síla.

Přečtěte si: Stát zrušil pastelkovné. Doplácejí na to školy i rodiče

· 16 komentářů

Zpráva o zrušení pastelkovného, kterým ministerstvo školství od roku 2006 přispívalo každému prvňáčkovi v České republice na základní školní potřeby, v polovině srpna nepříjemně překvapilo vedení všech základních škol.

Soutěž Wiki miluje památky

· 0 komentářů

Wiki miluje památky, pořádaná každoročně v září, je největší světovou fotografickou soutěží. Klade si za cíl vytvořit sbírku fotografií všech historických památek. Koná se každoročně v měsíci září.

Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku vyhlásil výstražnou stávku

· 0 komentářů

Pracovníci školství na Slovensku vyhlásili na 13. září jednodenní výstražnou stávku!

Turné Za záchranu školství, vzdělanosti a kultury

· 3 komentářů

Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství pořádá turné Za záchranu školství, vzdělanosti a kultury. Rozpis jednotlivých akcí a základní program naleznete v článku.

Marcel Chládek: Státní maturita podle ČSSD: Systémově, levněji a efektivněji!

· 4 komentářů

Přečtěte si: Ministr školství Petr Fiala: Nechtějme od společné maturity příliš mnoho

· 4 komentářů

Profesní sdružení pedagogů bijí na poplach a vyzývají k záchraně české vzdělanosti. Nyní mají slušnou šanci, protože v čele resortu školství stojí člověk, kterému leží na srdci kvalita českých škol daleko víc než politická kariéra či osud konkrétní vlády. Nestraník Petr Fiala chystá velké změny, maturitou počínaje, proměnou vysokých škol a zavedením učitelských atestací konče.

Přečtěte si: Odvolaný Zelený zůstal v Cermatu, kontroluje kvalitu maturit

· 2 komentářů

Bylo 8. června 2012. Tou dobou měli studenti státní maturity za sebou, znali výsledky a mnoho z nich už sepisovalo odvolání. Těsně před půl jednou odpoledne ministerstvo školství narychlo rozeslalo avízo na brífink na téma „aktuální otázky k státním maturitám“. O hodinu později ministr školství Petr Fiala, který byl ve funkci lehce přes měsíc, v atriu ministerské budovy na Malé Straně přítomným novinářům oznámil, že odvolává šéfa maturitního úřadu Cermat Pavla Zeleného.

31. 10. Konference Modernizace uznávání odborných kvalifikací: vnitřní trh bez bariér

· 1 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odbor mezinárodních a evropských záležitostí za přispění Evropské komise v rámci grantu na rozšiřování výsledků spolupráce ve vzdělávání a odborné přípravě pořádá mezinárodní konferenci „Modernizace uznávání odborných kvalifikací: vnitřní trh bez bariér“ , která se uskuteční dne 31. října v Národní technické knihovně, Technická 6, Praha 6.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.