Jan Wagner: Zákaz mobilů aneb úředníci ministerstva školství ztratili soudnost

pátek 27. února 2009 · 0 komentářů

Kampaně byrokratů proti moderním technologiím všeho druhu jsou předem předurčeny k neúspěchu. Pokud se do podobných kampaní zapojí i kantoři, hrozí jim u žáků s velkou pravděpodobností další ztráta autority. Včerejší zprávy z řady médií, že ministerstvo školství chce po dohodě s Asociací pedagogů základního školství v novele školského zákona "ošetřit" zneužívání mobilů v hodinách, jsou alarmující. Doufejme, že jde jen o informační šum.

Zpravodajský server Hospodářských novin iHNed.cz přinesl článek Učitelé dosáhli svého. Bude zákon, který jim dovolí zabavit dětem mobil, kde je citována mluvčí školství Kateřina Bohmová: "Chceme uvést přímo v zákoně, že učitelé mohou odebrat žákovi předmět, který ruší výuku nebo je nebezpečný. Takové opatření se vztahuje i na mobilní telefony." Řešit ustanovením zákona takovýto detail je absurdní a na škodlivost podobného postupu upozorňují právníci již dlouho. Pokud pak takto reagují ti, kteří mají vychovávat, jde o rezignaci na vlastní schopnosti.

Většina škol už dnes má ve svém školním řádu, že děti mobilní telefony při vyučování používat nesmí. Bohužel jde o ustanovení vysloveně hloupé, protože není důvod, proč by si žák nemohl pomocí mobilního telefonu například vyfotografovat tabuli s výkladem místo jeho opisování. Samozřejmě jsou tu jisté meze, ale zákaz zpravidla nic neřeší. Moderní technologie žáci jinde běžně používají a omezování je kontraproduktivní. Kateřina Bohmová dodává: "My to ještě zdůrazníme v zákoně, aby si případně rodiče nemohli pak u učitele stěžovat, že jejich dítěti vzal telefon neoprávněně. Po hodině učitel samozřejmě mobilní telefon žákovi vrátí."

Děti moderní technologie užívají i zneužívají. Když jsem chodil do školy, zapisovali jsme si výroky kantorů a ještě po třiceti letech se těmto zápiskům na schůzkách i společně s kantory smějeme. Dnešní žáci si kantory natočí a záznam zveřejní na internetu. S tím se musíme smířit a pokusit se jim trpělivě vysvětlovat, že stejně jako kantor nemůže bez souhlasu rodičů zveřejňovat snímky žáků, nemohou oni zveřejňovat snímky kantorů. Žáci to nejspíše neuznají, protože foto- a videoservery podobnými snímky doslova přetékají.

Stejně tak si musíme přiznat, že žáci přestávají používat taháky, ale zadání písemek či maturitních otázek mobilem vyfotografují, odešlou a vzápětí řešení obdrží do mobilu jako MMS nebo e-mail. Troufám si tvrdit, že vloni takto maturitní otázky vypracovaly desítky procent maturantů, možná už většina. Vedle tohoto fenoménu je stahování referátů či seminárek nebo nahrávání kantora jen trapnou a nepodstatnou banalitou.

Zákaz používání mobilů není v této souvislosti řešením, jde jen o mediálně zajímavou kampaň, která nebude mít dlouhého trvání. Stejně jako pokusy o udržování dnešního neudržitelného stavu ochrany autorských práv, pokusy o regulaci internetu či sociálních sítí nebo represi proti lehkým drogám. Už dnes se nám kvůli tomu teenageři smějí...

Jan Wagner: Zákaz mobilů aneb úředníci ministerstva školství ztratili soudnost

· 0 komentářů

Kampaně byrokratů proti moderním technologiím všeho druhu jsou předem předurčeny k neúspěchu. Pokud se do podobných kampaní zapojí i kantoři, hrozí jim u žáků s velkou pravděpodobností další ztráta autority. Včerejší zprávy z řady médií, že ministerstvo školství chce po dohodě s Asociací pedagogů základního školství v novele školského zákona "ošetřit" zneužívání mobilů v hodinách, jsou alarmující. Doufejme, že jde jen o informační šum.

Zpravodajský server Hospodářských novin iHNed.cz přinesl článek Učitelé dosáhli svého. Bude zákon, který jim dovolí zabavit dětem mobil, kde je citována mluvčí školství Kateřina Bohmová: "Chceme uvést přímo v zákoně, že učitelé mohou odebrat žákovi předmět, který ruší výuku nebo je nebezpečný. Takové opatření se vztahuje i na mobilní telefony." Řešit ustanovením zákona takovýto detail je absurdní a na škodlivost podobného postupu upozorňují právníci již dlouho. Pokud pak takto reagují ti, kteří mají vychovávat, jde o rezignaci na vlastní schopnosti.

Většina škol už dnes má ve svém školním řádu, že děti mobilní telefony při vyučování používat nesmí. Bohužel jde o ustanovení vysloveně hloupé, protože není důvod, proč by si žák nemohl pomocí mobilního telefonu například vyfotografovat tabuli s výkladem místo jeho opisování. Samozřejmě jsou tu jisté meze, ale zákaz zpravidla nic neřeší. Moderní technologie žáci jinde běžně používají a omezování je kontraproduktivní. Kateřina Bohmová dodává: "My to ještě zdůrazníme v zákoně, aby si případně rodiče nemohli pak u učitele stěžovat, že jejich dítěti vzal telefon neoprávněně. Po hodině učitel samozřejmě mobilní telefon žákovi vrátí.

Děti moderní technologie užívají i zneužívají. Když jsem chodil do školy, zapisovali jsme si výroky kantorů a ještě po třiceti letech se těmto zápiskům na schůzkách i společně s kantory smějeme. Dnešní žáci si kantory natočí a záznam zveřejní na internetu. S tím se musíme smířit a pokusit se jim trpělivě vysvětlovat, že stejně jako kantor nemůže bez souhlasu rodičů zveřejňovat snímky žáků, nemohou oni zveřejňovat snímky kantorů. Žáci to nejspíše neuznají, protože foto- a videoservery podobnými snímky doslova přetékají.

Stejně tak si musíme přiznat, že žáci přestávají používat taháky, ale zadání písemek či maturitních otázek mobilem vyfotografují, odešlou a vzápětí řešení obdrží do mobilu jako MMS nebo e-mail. Troufám si tvrdit, že vloni takto maturitní otázky vypracovaly desítky procent maturantů, možná už většina. Vedle tohoto fenoménu je stahování referátů či seminárek nebo nahrávání kantora jen trapnou a nepodstatnou banalitou.

Zákaz používání mobilů není v této souvislosti řešením, jde jen o mediálně zajímavou kampaň, která nebude mít dlouhého trvání. Stejně jako pokusy o udržování dnešního neudržitelného stavu ochrany autorských práv, pokusy o regulaci internetu či sociálních sítí nebo represi proti lehkým drogám. Už dnes se nám kvůli tomu teenageři smějí…



Jan Wagner

MŠMT: Maturita bude, panika je zbytečná

· 0 komentářů

Při včerejším jednání Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny kritizoval jeho předseda Walter Bartoš stav příprav státní maturity. Vzhledem k medializaci celé věci uvádí MŠMT touto cestou některé informace na pravou míru.

Především je třeba zdůraznit, že model státní maturity je nastaven a všechny nejdůležitější otázky týkající se studentů a pedagogů jsou schváleny a vyřešeny. Novela příslušného zákona, která upravuje pouze některé technické detaily, bude do připomínkového řízení předložena v březnu. Prováděcí vyhláška bude k dispozici do konce školního roku. Harmonogram školení učitelů je detailně zpracován a hotov.

Pokud se někdo kvůli svým zájmům snaží vyvolávat paniku, je to jeho věc. Já říkám, že to nejpodstatnější pro zdárný průběh státní maturity je připraveno,"  zdůrazňuje ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška.

Ministr v této souvislosti dodal, že o problémech v oblasti logistiky ví. Právě proto také nedávno vyměnil vedení Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT), které maturitu připravuje. Od ledna letošního roku je jeho ředitelem Martin Mach, jenž na nápravě nedostatků intenzivně pracuje.

Podle Macha se minulé vedení CERMAT dopustilo zásadní chyby např. v přípravě digitalizace a vytěžování záznamových archů. „Chtěli mít digitalizační pracoviště na každé škole. To by znamenalo jednak obrovské pořizovací náklady, které si nemůžeme dovolit, jednak další výdaje na školení. Už tak přetěžovaným pedagogům by to přineslo jen další spoustu práce navíc. Kromě toho by se to drahé zařízení používalo jen jednou za rok, protože projekt bývalého vedení CERMAT nepočítal s jeho využitím při jiné příležitosti než při samotné maturitě,"  vysvětluje současný ředitel CERMAT.

Martin Mach chce jít proto cestou, která je obvyklá v okolních zemích a která byla odzkoušena i u nás v rámci projektu Maturita nanečisto. „Archy se budou k digitalizaci svážet vždy z více škol na jedno místo. Ušetříme tím nejen spoustu práce učitelům, ale i velké množství peněz. Myslím, že veřejnost není ochotna investovat do státní maturity další stovky milionů a já se jí vůbec nedivím,"  tvrdí ředitel CERMAT Mach.

Martin Mach po svém nástupu do funkce zrušil řadu předražených a neprůhledných zakázek na dodavatele služeb s vysvětlením, že MŠMT a jím řízené organizace je zajistí svépomocí a levněji. „Když vezmu jako příklad právě digitalizaci, tak tam byla ve výběrovém řízení jediná nabídka, předražená minimálně o 50 procent. Stát by přišla na půl miliardy. Raději jsem výběrové řízení zrušil a budeme postupovat výše naznačeným způsobem,"  vysvětluje Mach. projekt státní maturity to podle něj ani v nejmenším neohrožuje.

Maturita bude. Jsme si vědomi, že se v tuto chvíli dostáváme do ‚nejžhavější‘ fáze přípravy a budeme muset co nejintenzivněji komunikovat se školami i širokou veřejností. Zbytečná panika může státní maturitě jen uškodit,"  uzavírá ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška.



MŠMT

MŠMT: Informace - právní výklad týkající se postupu při rozhodování ředitele podle § 165 odst. 2 školského zákona

· 0 komentářů

I po nabytí účinnosti zákona č. 49/2009 Sb., kterým se mění školský zákon, bude platit, že ředitel školy, kterou zřizuje stát, kraj, obec nebo svazek obcí, a který rozhoduje o právech a povinnostech v oblasti státní správy, rozhoduje v případech podle § 165 odst. 2 písm. b), e), f) a g) podle správního řádu.

Informace - právní výklad týkající se postupu při rozhodování ředitele podle § 165 odst. 2 školského zákona po nabytí účinnosti zákona č. 49/2009 Sb., který novelizoval § 183 odst. 2 školského zákona. 

Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění zákona č. 49/2009 Sb., obsahuje nové znění § 183 odst. 2, kdy byla doplněna slova „§ 165 odst. 2 písm. b), e), f) a g)"; cílem tohoto znění, které se do školského zákona dostalo při projednávání novely v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky jako poslanecký pozměňovací návrh, mělo pravděpodobně být vyloučení některých druhů rozhodování ředitelů škol zřizovaných tzv. veřejnými zřizovateli z režimu zákona
č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů. Důsledkem však je naopak založení vnitřní rozpornosti školského zákona, což je v rozporu s platnými ústavními principy. Byť jsou tedy určitá řízení „jako by" ze správního řízení vyloučena, ve skutečnosti tomu tak není a být nemůže, nedošlo-li k odpovídajícím změnám právě v § 165 odst. 2 školského zákona a nebyla-li současně doplněna speciální procesní úprava (resp. též přechodná ustanovení, která jsou z právního hlediska v ustanoveních, která obsahují procesní úpravu, při jeho změně naprosto nezbytná). 

I po nabytí účinnosti zákona č. 49/2009 Sb., kterým se mění školský zákon, bude platit, že ředitel školy, kterou zřizuje stát, kraj, obec nebo svazek obcí, a který rozhoduje o právech a povinnostech v oblasti státní správy, rozhoduje v případech podle § 165 odst. 2 písm. b), e), f) a g) podle správního řádu. Pouze takovýto postup lze považovat za postup v souladu s platnými právními předpisy. Pro úplnost lze odkázat na § 1 odst. 2 správního řádu, kde je zakotveno, že pokud zvláštní právní předpis (kterým je zde školský zákon) nestanoví jiný postup (což v daném případě splněno není), použije se vždy správní řád nebo jeho jednotlivá ustanovení.



MŠMT

Výzvy pro školy – jaká bude škola budoucnosti?

· 0 komentářů

Vzdělávací systémy po celé Evropě čelí stále většímu počtu problémů: žijeme v době stoupající autonomie škol a oslabené role rodičů v životě dětí. Organizace British Council reaguje na tento problém projektem Challenges in Schools (Výzvy pro školy). Chce tak pomoci školám řešit šířící se negativní jevy, jakými jsou násilí, šikana, požívání drog, nadměrné využívání virtuální komunikace a jevy vyplývající ze sociálně-ekonomického zázemí žáků.

Tento projekt je realizován společně s ministerstvy školství, význačnými pedagogy a zástupci škol z Velké Británie a států střední a severní Evropy. Projekt byl zahájen v zimě roku 2007 v Polsku, na Slovensku, v Maďarsku, Slovinsku, na Ukrajině, v Lotyšsku, Litvě, Estonsku, Švédsku, Finsku a v České republice.

„British Council má dobré předpoklady pro to, aby mohl ovlivnit pozitivní změny v této oblasti – má významnou historii působení ve vzdělávacím sektoru, zejména zkušenosti s vytvářením vazeb se školami a výraznou pozicí v podpoře výuky anglického jazyka,“ říká koordinátorka projektu Staša Závitkovská.

Cílem projektu Výzvy pro školy je vytvoření představy školy budoucnosti. Na vytváření této vize pracují především sami studenti. Formulují své představy a potřeby, jež jim mohou pomoci lépe obstát v současném světě. Spolupracují při tom s učiteli a odborníky ve vzdělávání a snaží se o začlenění principů školy budoucnosti do národních vzdělávacích systémů. 

Z České republiky byly vybrány čtyři školy, z nichž každá se věnuje nějakému jevu. Střední odbornou školu v Praze zaujal tzv. kyberšikana, brněnské gymnázium Integra se snaží přispět ke zdravější škole a efektivitě vzdělávacího procesu, Střední odborná škola veterinární a zahradnická z Českých Budějovic se zaměřila na bezpečnou školu a Gymnázium z Prostějova řeší hlavně otázku potřeb studentů v podmínkách budoucího světa a jejich schopnost v tomto světě obstát. Velká pozornost je také věnována multikulturnímu charakteru dnešního světa a pochopení všech jeho zvláštností.

Každé ze 12 mezinárodních partnerství se skládá ze čtyř škol z různých zemí, ve všech je přítomna škola z Velké Británie, kde také proběhla většina setkání skupin. Přitom školy spolu komunikují prostřednictvím intranetu.

„Chceme spolupracovat s příští generací lidí, kteří ovlivní Evropu – s novátorsky založenými žáky a studenty, učiteli a odborníky ve vzdělávání – abychom společně vytvořili vizi školy budoucnosti, jež bude rozsáhle využívat nástroje informačních a komunikačních technologií, efektivním způsobem vyučovat cizí jazyky, učit dovednosti potřebné pro dosažení dohody, umění spolupráce, toleranci a povědomí o mezikulturních vztazích, které jsou potřebné v prostředí nové Evropy,“ vysvětluje Staša Závitkovská.

České zúčastněné školy pak pocestují na závěrečnou mezinárodní konferenci projektu do Budapešti, která se bude konat dne 1. až 4. března 2009. „Věříme, že výsledky prezentované v Budapešti budou prakticky aplikovatelné do vzdělávacích systémů a pomohou zvýšit úroveň vzdělávání ve všech zúčastněných zemích,“ dodává.

Více o projektu se můžete dozvědět na webové stránce www.challengesinschools.net

O British Council

British Council je britská mezinárodní organizace s posláním budovat mezikulturní vztahy. Působí ve 110 zemích světa a snaží se budovat důvěru a porozumění mezi jednotlivci, komunitami i národy. British Council v České republice již přes sedmdesát let usiluje o posílení našich vztahů se Spojeným královstvím. British Council podporuje otevřenou diskusi na aktuální společenská témata a napomáhá výměně zkušeností v oblasti vzdělávání a rozvoje občanské společnosti. Dlouhodobě se snaží inspirovat mezinárodní diskuzi o klimatických změnách a dále také podporovat mladé lidi při organizování jejich vlastních sportovních akcí. Kromě těchto aktivit nabízí British Council celou řadu jazykových kurzů vedoucích k mezinárodně uznávaným zkouškám. V regionech je možné v partnerských knihovnách najít bohatý výběr britské literatury i registrační místa pro zájemce o zkoušky.



tisková zpráva

ČTK: Odbory: Platy učitelů nedosahují republikového průměru

· 0 komentářů

Přestože se učitelům pravidelně zvyšuje plat, vůči celorepublikovému průměru se jejich platy snižují. Novinářům to ve čtvrtek řekl předseda školských odborů František Dobšík. Statistiky odborářů uvádějí, že zatímco v roce 2007 brali učitelé průměrně o tři procenta víc než ostatní, loni a letos už činí platy 98 procent celorepublikového průměru. Navíc prý nárůst platů ve školství nebyl a nebude tak vysoký, jak jej avizovalo ministerstvo školství (MŠMT).

Ze zprávy ČTK vybíráme:

Loni měly platy podle odhadu ministerstva růst zhruba o pět procent, letos měl růst dosáhnout dvouciferného čísla. Podle odborářů však loni poskočily učitelům výplaty jen o tři procenta, letos by se měly zvýšit o sedm procent. V roce 2008 brali podle odborů učitelé průměrně 23.782, letos by to mělo být 25.500 korun. Čísla za loňský rok zároveň ukazují, že loni dostali učitelé přidáno 700 korun, nepedagogičtí pracovníci škol, například sekretářky a školníci, pak 460 korun.

Ohlasy v médiích ve Zprávách Google:

Odbory: Platy učitelů nedosahují republikového průměru

České noviny - Dobšík řekl, že školství mělo ještě se sociálními službami a kulturou nejnižší nárůst platů. Kdyby prý v červnu nestávkovali, snížení by bylo ještě

Podprůměrné platy v regionálním školství, varují odbory

Český rozhlas - Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík mluvil o učitelských platech v Ranním interview Radiožurnálu.

Učitelé lamentují nad platy, stávkovat zatím nebudou

Aktuálně.cz -  školství Ondřejem Liškou se ovšem nehrne. "Víme, že státní rozpočet není nafukovací. Chceme se soustředit na vyjednávání platů pro příští rok," vysvětlil.


redakce ČTK

Učitelka z MŠ Ohaře slaví úspěch v eTwinningu. A děti to baví.

· 0 komentářů

23. února vyšel v Kolínském deníku rozhovor M. Petříka s paní Ivetou Dudkovou z MŠ Ohaře, úspěšnou "etwinningovou " učitelkou. eTwinnigový projekt MŠ Ohaře se umístil mezi deseti nejlepšími v celé republice.
http://www.msmt.cz/ministerstvo/ucitelka-z-ms-ohare-slavi-uspech-v-etwinningu-a-deti-to-bavi

dokument

MŠMT: Upozornění na změny v přijímacím řízení od března 2009

čtvrtek 26. února 2009 · 0 komentářů

Upozornění na změny v přijímacím řízení do středních škol na školní rok 2009/2010 podle zákona č. 49/2009 Sb., s účinností od 5. března 2009.

Soubor ke stažení - info_s79c09.doc info_s79c09.doc (43kB)

 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy upozorňuje, že v důsledku novelizace školského zákona zákonem č. 49/2009 Sb., kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, byly změněny některé podmínky v přijímacím řízení do středních škol. Změny se týkají ustanovení § 60 odst. 3, § 60 odst. 10, § 60 odst. 17, § 60a odst. 7 a § 61 odst. 2  zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základní, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).

V § 60 odst. 3

„(3) Pro přijímací řízení ředitel školy stanoví

a) jednotná kritéria pro všechny uchazeče přijímané v každém jednotlivém kole přijímacího řízení do příslušného oboru vzdělání a formy vzdělávání pro daný školní rok; kritéria přijímacího řízení mohou být stanovena odlišně podle obsahového zaměření školního vzdělávacího programu,

b) předpokládaný počet přijímaných uchazečů do jednotlivých oborů vzdělání a forem vzdělávání; pokud ředitel školy stanovil kritéria přijímacího řízení podle obsahového zaměření školního vzdělávacího programu, je při stanovování počtu přijímaných uchazečů oprávněn tuto skutečnost zohlednit.“

se umožňuje řediteli školy stanovit kritéria přijímacího řízení odlišně podle obsahového zaměření školního vzdělávacího programu a pokud je takto stanoví, je oprávněn tuto skutečnost zohlednit při stanovování počtu přijímaných uchazečů. Lze tak stanovit kritéria přijímacího řízení samostatně pro jednotlivé skupiny uchazečů, přijímané v rámci příslušného kola přijímacího řízení, v návaznosti na obsahové zaměření školního vzdělávacího programu. Východiskem ověřování vhodných schopností, vědomostí a zájmů při přijímací zkoušce, pokud o jejím konání ředitel školy rozhodne, i nadále zůstává rámcový vzdělávací program základního vzdělávání. Dotčené ustanovení lze ale uplatnit, s ohledem na již vyhlášené první kolo přijímacího řízení, až od druhého kola přijímacího řízení.

V § 60 odst. 10

„(10) Ředitel školy k naplnění předpokládaného stavu žáků může vyhlásit další kola přijímacího řízení, přičemž postupuje obdobně jako v prvním kole s výjimkou povinnosti stanovit 2 termíny přijímací zkoušky. Pro další kola přijímacího řízení se přijímací zkouška koná v termínech stanovených ředitelem školy, nejdříve však 14 dní po vyhlášení příslušného kola přijímacího řízení. Pozvánku k přijímací zkoušce pro další kola přijímacího řízení zasílá ředitel školy nejpozději 7 pracovních dnů před termínem konání přijímací zkoušky.“.

je zrušena podmínka vyhlášení dalšího kola přijímacího řízení v návaznosti na ukončení kola prvního. Současně se tím posiluje odpovědnost ředitele školy, aby druhé a další kola přijímacího řízení vyhlásil pro předpokládané počty, které bude moci přijmout

V § 60 odst. 17

„(17) Pokud se přijímací zkouška v prvním kole přijímacího řízení nekoná, odešle ředitel školy rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí uchazeči nebo zákonnému zástupci nezletilého uchazeče v termínu stanoveném prováděcím právním předpisem pro přijímací zkoušky do oborů vzdělání v denní formě vzdělávání bez talentové zkoušky.“.

se zavádí termín, kdy nejdříve lze vydat  rozhodnutí o výsledku v prvním kole přijímacího řízení. Pro letošní rok je stanoven v rozmezí 22.dubna až 7.5. 2009  (s odkazem na termín stanovený již nyní prováděcím právním předpisem pro přijímací zkoušky do oborů vzdělání v denní formě vzdělávání bez talentové zkoušky viz § 3 odst. 1 vyhlášky č. 671/2004 Sb.)

V § 60a odst. 7

„(7) Pokud se přijímací zkouška v prvním kole přijímacího řízení nekoná, odešle ředitel školy rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí uchazeči nebo zákonnému zástupci nezletilého uchazeče bez zbytečného odkladu, nejpozději do konce uplynutí termínu stanoveného pro přijímací zkoušku. O zpětné vydání zápisového lístku může uchazeč požádat nejvýše jednou.“.

se nově zavádí omezení pro zpětné vydání zápisového lístku tak, že jej uchazeč může vzít zpět jen jednou.  

V § 61 odst. 2

(2) Do prvního ročníku nižšího stupně šestiletého gymnázia lze přijmout uchazeče, kteří v daném školním roce úspěšně ukončí sedmý ročník základní školy nebo druhý ročník nižšího stupně osmiletého gymnázia nebo druhý ročník osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře, do prvního ročníku nižšího stupně osmiletého gymnázia uchazeče, kteří v daném školním roce úspěšně ukončí pátý ročník základní školy. Do prvního ročníku vyššího stupně gymnázia postupují žáci, kteří úspěšně ukončili nižší stupeň šestiletého nebo osmiletého gymnázia.

se umožňuje přijetí do prvního ročníku nižšího stupně šestiletého gymnázia i uchazečů z  druhého ročníku nižšího stupně osmiletého gymnázia nebo druhého ročníku osmiletého vzdělávacího programu konzervatoře.

Účinnost výše uvedených změn nastává v souladu s novelou školského zákona č.49/2009 Sb. dnem 5.března 2009.



MŠMT

MŠMT: Metodický pokyn k provedení § 6 odst. 5 zákona č. 306/1999 Sb. za rok 2008

· 0 komentářů

Materiál MŠMT č.j. 17/2009-26. Metodický pokyn k provedení § 6 odst. 5 zákona č. 306/1999 Sb., o poskytování dotací soukromým školám, předškolním a školským zařízením, ve znění pozdějších předpisů, za kalendářní rok 2008.

Moderní učitel: Windows Server 2008 a další aplikace pro VŠECHNY studenty ZDARMA

· 0 komentářů

Věnujte společně se svými žáky čtvrt hodiny svého času soutěži ve které se neprohrává. Všichni získají nejen software ale i pěkné dárky. Do 15. 3. 2009 mají všichni studenti jedinečnou možnost získat ZDARMA a na neomezenou dobu produkty Visual Studio 2008 Professional Edition, Expression Studio 2, SQL Server 2008 Developer, Windows Server 2008 Standard. Navíc mohou kdykoli začít používat, nasazovat a upravovat nově lokalizované, volně použitelné, komunitní aplikace typu Blog, Fórum, Wiki nebo CMS založené na technologii Microsoft ASP.NET.

NIDM: Jak se přihlásit do soutěže SOČ

středa 25. února 2009 · 0 komentářů

Soutěž SOČ je vyhlašovaná MŠMT jako postupová soutěž, která se koná zpravidla na úrovni školních kol, okresních kol, krajských kol a vyvrcholením je celostátní přehlídka. Praxe je však v jednotlivých krajích různá. Někde se do krajských kol postupuje přímo ze školních kol (například v Praze), v některých krajích se konají i přehlídky okresní. Jsou i okresy, kde se pro malý počet škol a prací nekonají přehlídky školní, ale pouze okresní.

SCIO: Setkání škol a obcí Jihočeského kraje

· 0 komentářů

Aktuální témata školství mají možnost prodiskutovat představitelé základních škol a jejich zřizovatelů – obcí a měst Jihočeského kraje na neformálním setkání v pondělí 16. 3. 2009.

LINET získal evropské peníze na spojení výuky a praxe učňů

úterý 24. února 2009 · 0 komentářů

LINET, přední výrobce nemocničních a pečovatelských lůžek, bude dlouhodobě finančně i odborně podporovat žáky odborných technických škol ve Středočeském kraji. Na projekt „S program“, který byl spuštěn v únoru 2009, získal LINET peníze z Evropského sociálního fondu (ESF) a státního rozpočtu ČR. Konkrétně se jedná o cílenou práci s žáky ze škol SOU Kladno Dubská, SOU řemesel Stochov a Integrovanou střední školou Slaný. Pro učně vzniká v LINETu speciální tréninkové pracoviště za 2 miliony korun.

MŠMT: Ministr Liška promluvil v Českém rozhlase o krizi

· 0 komentářů

20. února 2009 vystoupil ministr Ondřej Liška v Českém rozhlase 2 - Praha, v pořadu Káva o čtvrté. Dalším hostem pořadu byl Tomáš Sedláček, makroekonomický analytik a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Vyhlášení soutěže o nejlepší službu kariérového poradenství v České republice – Národní cena kariérového poradenství 2009

· 0 komentářů

Centrum Euroguidance při Domu zahraničních služeb MŠMT vyhlašuje začátkem března první ročník soutěže s názvem „Národní cena kariérového poradenství“. Cílem je ocenit nejlepší poskytovatele kariérového poradenství v České republice. Soutěž je otevřena všem organizacím i jednotlivcům poskytujícím služby v oblasti pracovně-profesního poradenství.

MŠMT: Reakce MŠMT na Hradecké prohlášení

· 0 komentářů

Podrobné vyjádření MŠMT k jednotlivým bodům Hradeckého prohlášení, které na svých stránkách uveřejnila iniciativa Pro vzdělanost.

2. Workshop mezinárodního projektu Metaschool

· 0 komentářů

Cílem projektu Metaschool je navrhnout nové metody využívání informačních technologií ve výuce a připravit učitele na používáni metadat (databází) umožňujících sdílet výukové materiály a využívání on- line materiálů ve výuce.

Petr Kolman: Ověření podpisu

· 0 komentářů

Otázka: Kde všude je možné v roce 2009 provést ověření pravosti podpisu? Možno si nechat ověřit jen podpis „na prázdném papíře“? Může podpis ověřit i ředitel ZŠ?

Internetový pracovní portál Správnýkrok.cz spouští novou službu vyhledávání v životopisech uchazečů

pondělí 23. února 2009 · 0 komentářů

Nová služba na českém trhu HR usnadňující vyhledávání zaměstnanců

23. února 2009, Praha, ČR – Internetový pracovní a HR portál Správnýkrok.cz, který nabízí firmám registraci a možnost uveřejnění svých volných pracovních pozic zdarma, přičemž zpoplatněn je pouze skutečný kontakt uchazeče se zaměstnavatelem zasláním CV přes portál, spouští od 24. února 2009 možnost vyhledávání v životopisech uchazečů. Nová služba usnadní firmám hledání zaměstnanců tím, že se nebudou muset spoléhat výhradně na reakce uživatelů, ale mohou si sami proaktivně vybírat mezi potenciálními kandidáty a oslovovat je s nabídkami. Podobně jako u inzerátů, i vyhledávání v životopisech bude zdarma, pouze kontaktní údaje na konkrétní uchazeče budou zpoplatněny částkou 90 Kč. Vyhledávání v životopisech bude opět řazené výhradně dle relevance a firmám přinese tolik požadovanou rychlost a vysokou efektivitu hledání zaměstnanců. 

Výkonný ředitel projektu Ratibor Líbal komentuje novou službu pro firemní zákazníky: “Vyhledávání v životopisech je pro personalisty velmi pohodlné. Stačí jednou kliknout a hned máte výběr vhodných kandidátů. A přitom si můžete koupit kontakt třeba jen na jednoho správného. Od registrace až po získání kontaktů vám to nezabere více jak 5 minut.“

Jak to celé funguje?

Uživatelé, kteří hledají pomocí portálu Správnýkrok.cz nové zaměstnání, mají možnost po registraci vyplnit svůj životopis, aby je mohly společnosti oslovovat s nabídkami volných pozic. Vytvořením CV uživatelé získají profesní životopis, který mohou následně snadno exportovat do formátu PDF a tisknout. Vytvoření životopisu je zdarma a kvalitně vyplněné a zpracované CV s fotografií představuje pro kandidáty často i

50 % úspěchu. U firem je tento postup velmi populární, protože nemusí spoléhat jen na reakce uživatelů a zpracovávat reakce kandidátů, kteří jim nevyhovují, ale mohou si vybírat mezi potenciálními kandidáty a lákat je svými pracovními nabídkami a přitom neplatí za inzerci.

Všechny společnosti získávají po registraci na portálu Správnýkrok.cz přístup do databáze životopisů, která neobsahuje kontaktní údaje uchazečů. V této databázi mohou anonymní uchazeče filtrovat a vybírat. V okamžiku, kdy se personalista rozhodne, že chce uchazeče kontaktovat, zobrazí si jeho kontaktní údaje stisknutím tlačítka koupit. Personalisté se nemusí upisovat dopředu nebo kupovat kredit. Kliknou-získají CV-zaplatí. Speciálně v době krize, kdy je třeba šetřit rozpočty a neuvazovat se na dlouho dopředu, představuje tato metoda racionální alternativu k ostatním pracovním portálům. Cena kontaktních údajů u jednoho životopisu je 90 Kč. Životopis potom zůstane pro firmu na portálu přístupný včetně kontaktních údajů po dobu 2 měsíců. Registrace a prohlížení anonymní databáze životopisů je přitom zcela zdarma. V současnosti disponuje portál Správnýkrok.cz databází několika tisíc aktivních uchazečů (uchazeč, který hledá práci) a jejich počet narůstá každý den.

Při prohlížení a filtrování databáze má firma možnost filtrovat CV i podle data poslední aktualizace. Další klíčová kritéria, podle kterých lze životopisy dále filtrovat, jsou obor a profese, a dále jazykové znalosti, řidičské oprávnění, vzdělání, lokalita a další. Po zadání požadovaných kritérií pro hledání v databázi CV, může personalista během několika vteřin získat životopisy relevantních kandidátů. Vyhledávací mechanismus řadí kandidáty od nejvhodnějších po ty nejméně vhodné a zároveň prohledává kompletně celý životopis a nabízí i našeptávač. Proces vyhledávání je tak pro uživatele pohodlnější a výsledky jsou přesnější. Na základě výsledků vyhledávání se pak personalista může rozhodnout zda nalezená CV zakoupí. 

Další nové funkce a služby portálu Spravnykrok.cz:

Vyhledávání podle měkkých kritérií

Při vyhledávání nového zaměstnání jsou pro uchazeče důležité i další tzv. měkké faktory, které někdy můžou rozhodovat o tom, kam se uchazeč nakonec vydá. Doposud se je uchazeč zpravidla dozvěděl až ve chvíli kdy na dané místo nastoupil. Pokud společnosti a personalisté vyplní některá z těchto měkkých kriterií v inzerátu portál Správnýkrok.cz nyní umožňuje uchazečům podle těchto měkkých faktorů i vyhledávat (např. Najdi firmu, kde vládne sportovní duch; Nekuřáckou firmu, apod.).

Hodnocení firem pomocí nálepek

Inzerát a měkká kritéria mohou přímo ovlivnit inzerenti (firmy) tím, co zadají. Ale hodnocení zaměstnanců je o skutečných lidech, kteří ve firmě pracovali nebo pracují. Jejich názor (anonymizovaný) může také potenciálním uchazečům pomoci v rozhodování, kam se podívat a kam ne. Služba hodnocení zaměstnavatelů na základě nálepek a doporučení lidí, kteří v dané firmě pracují, nebo pracovali je další službou inspirovanou sociálními sítěmi typu LinkedIn či Facebook, kterou portál Spravnykrok.cz spustil. Hodnotit může každý, kdo si založí CV a pracoval v dané společnosti.

O portálu Správnýkrok.cz

Správnýkrok.cz je internetový pracovní a HR portál, který nabízí firmám registraci a možnost uveřejnění svých volných pracovních pozic zdarma, přičemž zpoplatněn je pouze skutečný kontakt uchazeče se zaměstnavatelem zasláním CV přes portál. Vedle tohoto nového obchodního modelu nabízí portál uživatelům a klientům řadu dalších aplikací a služeb jako např. možnost geografického vyhledávání volných pracovních pozic v mapě inspirované technologií Google, výsledky vyhledávání řazené výhradně dle relevance, vyhledávání v životopisech uchazečů, systém referencí a odkazování podobný populárním sociálním sítím typu LinkedIn nebo Facebook s názvem DREEMnet, možnost pomocí nálepek hodnotit svého zaměstnavatele, aplikaci DREEMindex na měření spokojenosti s prací, systém na automatické hledání ideální práce – DREEMjob, vyhledávání dle tzv. měkkých kriterií a další. Technologicky celý portál vytvořila a spravuje společnost Et netera. Investorem projektu Správnýkrok.cz je společnost Atobo.



tisková zpráva

Anička Dajdou v Radě ČT?

· 0 komentářů

Studenti z iniciativy Inventura demokracie navrhli poslancům jako kandidáta do Rady ČT Aničku Dajdou, známou z Hvězdné pěchoty Superstar. Chtějí tak protestovat proti způsobu, jakým politici manipulují s mediálními radami a jejich obsazováním.

„V minulosti poslanci odmítli do rady zvolit ústavního soudce Vojtěcha Cepla nebo spisovatele a chartistu Ivana Klímu,“ vysvětluje absurdní nominaci Jakub Bachtík z Inventury demokracie. „Vzali jsme si z toho poučení, že Anička Dajdou bude nejlépe odpovídat jejich požadavkům na post televizního radního.“  

Pokud by byla Anička opravdu zvolena, zůstane podle studentů práce televizní rady stejně kvalitní. „V radě ČT působí tři tělocvikáři, televizní moderátorka a zástupce spolku hasičů. Anička se jim svou kvalifikací vyrovná,“ myslí si Bachtík. „Má také bohaté mediální zkušenosti,“ dodává. 

Studenti však uznávají, že šance na zvolení jejich kandidáta je malá. „Na rozdíl od většiny dosavadních radních totiž není úzce vázána na žádnou politickou stranu,“ vysvětluje člen Inventury demokracie Tomáš Knopp. „Snažili bychom se nějaký kamarádšoft s politiky dojednat, ale nebyl na to čas: na navržení kandidátů dali poslanci jen deset dní,“ doplňuje.  

Šance na změnu tohoto manipulativního způsobu volby mediálních rad se nabízí tuto středu. Sněmovní výbor bude ve středu 25. 2. 2009 projednávat novelu zákona, která by měla volbu rozdělit mezi Senát a sněmovnu. Navrhuje ji senátor Jiří Oberfalzer proto, aby se poslancům ztížila možnost obsazovat radu podle stranického klíče.  

www.inventurademokracie.cz 



tisková zpráva

MŠMT: Inspirace Komenským - rozhovor na Radiu WAVE

· 0 komentářů

12. února 2009 byla v Pedagogickém muzeu J. A. Komenského pro veřejnost otevřena nová stálá expozice o vývoji české vzdělanosti a školství. O expozici i aktuálním odkazu J. A. Komenského natočilo Radio Wave rozhovor s ředitelkou Pedagogického muzea J. A. Komenského Markétou Pánkovou a náměstkem ministra školství Jakubem Dürrem.

Mají se děti učit pro život, nebo pro papíry?

· 0 komentářů

Toto dilema neřeší jen čeští kantoři potýkající se s novými rámcovými vzdělávacími programy ale i jejich britští kolegové. Obzvlášť poté co čerstvě zveřejněná vědecká zpráva cambridgské univerzity ohodnotila britský vzdělávací systém na základních školách známkou „nedostatečně".

Pro učitele angličtiny: TeachingEnglish.org.uk

· 0 komentářů

Metodika angličtiny - nová webová stránka British Council a BBC. Je nabízena bezplatně učitelům, kteří mají zájem zdokonalit své metodické dovednosti a osvojit si moderní postupy při výuce angličtiny včetně využití ICT.

Ondřej Liška: Reakce na rozhovor v týdeníku Instinkt

· 0 komentářů

Časopis Instinkt v pátek otiskl interview, které poskytl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška Milanu Šímovi. Protože z redakčního zpracování rozhovoru může čtenář získat chybný dojem o vztahu vedení resortu k oblasti sportu, rozhodl se ministr Liška uvést celou věc na pravou míru.

MŠMT: ČT 1: Ministr Liška ve vysílání Studia 6

· 0 komentářů

16. února 2009 vystoupil ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška v pořadu Studio 6. Před celodenním zasedáním Rady ministrů pro vzdělávání a kulturu upozornil na to, že investice do vzdělávání mladých lidí, do inkluzivity vzdělávacího systému a do spolupráce vzdělacích institucí a zaměstnavatelů mají pozitivní dopad na prosperitu a soudržnost celé společnosti.

Bořivoj Brdička: Technologie jako příčina vývojové nespojitosti

· 0 komentářů

Současným světem vládnou technologie. Vlna síťově propojených počítačů zvolna proniká do všech oblastí života a významně mění podmínky všude tam, kam pronikne. Důsledky teprve začínají být znát, od počátku je ale zřejmé, že svým významem pravděpodobně předčí Gutenbergův vynález knihtisku, jež dal většině lidí možnost číst a stál u zrodu novověku. Dnes máme nejen přístup téměř ke všemu, co kdy bylo napsáno, ale můžeme též sami tvořit a publikovat, či se spojit s kýmkoli, ať je kdekoli.

ÚIV: Ze školních matrik žádné údaje neunikají

· 0 komentářů

V druhé polovině ledna se v tisku objevily kritické články věnované právě školním matrikám. Titulky v deníku Právo informovaly o tom, že školství sbírá mnoho citlivých dat o žácích a že školská veřejnost i politici se obávají, aby nedocházelo ke zneužívání údajů. Všechny poplašné zprávy ale vyvrací RNDr. Michaela Kleňhová, ředitelka Divize statistických informací a analýz z ÚIV.

ÚIV: Ředitelé ZŠ a SŠ hodnotili změnu v organizaci přijímacího řízení převážně negativně

· 0 komentářů

Poslední průzkum ÚIV v minulém roce – Rychlé šetření 4/2008 – zjišťoval, jak ředitelé základních a středních škol pohlížejí na změnu organizace přijímacího řízení. Celkem bylo osloveno 2 565 ředitelů ZŠ, z nichž se šetření zúčastnilo (tzn. dotazník vyplnilo a odeslalo) celkem 1 955. Návratnost tak činila 76,2 %. Ze skupiny 1 166 oslovených ředitelů SŠ se výzkumu zúčastnilo 784, tedy 67,2 %.

ČTK: Spartakiáda a tesil mohou školákům přiblížit dějiny komunismu

neděle 22. února 2009 · 0 komentářů

Fenomény doby komunismu, jako například spartakiáda nebo tesilová móda, mohou školákům přiblížit nedávné dějiny. Shodli se na tom historici a učitelé dějepisu na pátečním semináři Jak učit o komunismu, který v Praze pořádal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). V dějepise už se prý nemusí probrat nezbytně vše, důležité je rozvrhnout výuku tak, aby bylo víc času na témata, která žáky zaujmou.

Ze zprávy ČTK vyjímáme:

K dějinám komunismu je podle historika a učitele Kamila Činátla možné přistupovat třeba přiblížením tehdejší každodenní reality, například pouštět studentům hudební klipy nebo reklamy z dané doby. Studenty prý vždy udiví, že dříve reklama trvala minutu a déle a propagovala třeba hovězí zadní z obchodních domů Pramen. Na této upoutávce je prý možné rozvinout se studenty debatu o tom, jak byl maskován faktický nedostatek zboží v obchodech nebo jak dříve fungoval komerční trh. (…)

"Školská reforma je velká příležitost, jak provést redukci látky dějepisu," uvedl Činátl. Ve školních vzdělávacích programech, které jsou součástí reformy, si totiž může učitel definovat, na co se ve výuce zaměří a jak ji pojme. To znamená, že se například v antice nebude dopodrobna zabývat řecko-perskými válkami, ale spíše s dětmi probere, co dali staří Řekové lidstvu.

Přehled článků k tématu ze Zpráv Google:

Liška má plán, jak na školách učit o komunismu
Týden.cz - Šedesát procent středoškoláků si myslí, že ví málo o období komunismu. Návod, jak dětem přiblížit roky 1948 až 1989, připravuje Liškův úřad.
Ministerstvo učitelům poradí, jak učit o komunismu
České noviny - Praha - Ministerstvo školství připravuje materiál, který má učitelům usnadnit výuku moderních dějin, zejména 2. poloviny 20. století.
Liška: Pamětníci do hodin dějepisu patří
denik.cz - Jeho šéf Ondřej Liška (SZ) je ale přesvědčený, že dějiny 20. století jsou nejdůležitější součástí dějepisu a při jejich výkladu jsou živá svědectví velmi
Liška slibuje: O komunismu se na školách bude učit jinak
iHNed.cz - Ministerstvo školství připravuje materiál, který má učitelům usnadnit výuku dějepisu. Důraz se má nově klást hlavně na souvislosti a moderní dějiny.
Máme plán, jak učit o komunistech, oznámil ministr
Aktuálně.cz - Ministr školství Ondřej Liška uznává, že výuka poválečné historie v českých školách je nedostačující. A chce to změnit. Připravuje metodický pokyn
Ministr školství chce více prostoru pro výuku o komunismu
ČT24 - Ministr školství Ondřej Liška představil několik bodů iniciativy svého rezortu, který by měl podpořit větší intenzitu výuky o období komunistického

 

 



redakce ČTK

Stavíme virtuální realitu

· 0 komentářů

Na vysokých školách v České republice postupně vznikají pracoviště, která lze označit za laboratoře virtuální reality. Smyslem tohoto článku je podělit se o zkušenosti, které jsme v této oblasti získali výstavbou našeho pracoviště. Úvodní část článku popisuje průběh výstavby a postupného dovybavování Laboratoře virtuální reality na PEF MZLU v Brně. Jsou diskutovány technologie, které byly uvažovány a důvody, proč byla pro realizaci stereoskopické projekce zvolena technologie Infitec, elektromagnetické snímání pohybu a zakoupen popsaný software. Následující část diskutuje důsledky této volby a problémy, na které jsme při provozu laboratoře narazili. Poslední část článku se věnuje využití laboratoře ve výuce - v předmětech týkajících se geografických informačních systémů, počítačové grafiky a specializovaných předmětech zaměřených na uživatelská rozhraní. Opět jsou diskutovány přínosy této laboratoře i problémy, které její integraci do výuky komplikují. Úvod (Kde se poradit?)

V posledních letech je možné sledovat rostoucí trend výstavby specializovaných pracovišť zaměřených na pokročilou vizualizaci. Mnohé by šlo označit za laboratoře "virtuální reality". Pokud se univerzita nebo firma rozhodne do takového zařízení investovat, čeká ji nelehký úkol zjistit, co vlastně potřebuje.

Prvním logickým krokem při hledání optimálního řešení je samozřejmě Internet. A zde narazíme hned na první problém: Zjistíme, že drtivá většina stránek zabývající se virtuální nebo rozšířenou realitou, a to včetně mnoha stránek výrobců těchto zařízení, má design odpovídající boomu virtuální reality před necelými dvěma desítkami let. O poznání lépe jsou na tom stránky různých reselerů těchto technologií. Ty však bohužel také zpravidla postrádají konkrétní technické informace o nabízených produktech. V tomto okamžiku je nutné smířit se s faktem, že prakticky není možné zjistit on-line, jaká zařízení se aktuálně dodávají a jejich přesné specifikace. Je zřejmé, že bude nezbytné jednat s lidmi.

V zásadě jsou dvě skupiny lidí, kteří jsou schopni podat informace o těchto výrobcích. Do první skupiny patří prodejci těchto technologií. Z principu věci je zřejmé, že nezávislost tohoto zdroje je částečně diskutabilní. Druhou skupinou jsou pracovníci již existujících laboratoří. I zde však situace není právě jednoduchá. Tito lidé často nemají zájem se o zkušenosti dělit. Důvodů je celá řada: zaneprázdněnost, obava z konkurence, aj.

Tento článek popisuje problémy, se kterými jsme se setkali při výstavě a provozu takové laboratoře. Jeho smyslem je umožnit se vyvarovat některým chybám, které mohou vést k nenaplnění očekávání z takovéto laboratoře.

Virtuality

Na úvod by bylo vhodné popsat naši laboratoř nazývanou Virtuality. Hlavním nástrojem je stereografická projekce o velikosti přibližně 3 x 2 metry s rozlišením 1400 x 1024 pixelů. Stereografická technologie je Infitec. Projekce je ovládána mimo jiné elektromagnetickým snímáním pohybu, které se skládá se snímače pohybů hlavy v brýlích a 3D myši Wanda. Laboratoř dále obsahuje pracoviště s přepínanými brýlemi NuVision a další pomocné stanice.

Softwarové vybavení zahrnuje knihovny CaveLib a TrackD pro zajištění práce se snímači pohybu, pro pokročilé vizualizace geografických dat používáme program vGeo, resp. Conduit pro Google Earth Pro a samozřejmě řadu aplikací, které stereografickou projekci podporují nativně: Rhinoceros 3D, ArcScene z balíku 3D Analyst a další.

Které komponenty jsou nezbytné

První věcí, kterou je možné se od standardního reselera těchto technologií dozvědět je, že bude potřeba ,,speciální vybavení". To znamená, že standardní pracovní stanice nebo projektor jsou mimo diskuzi. Důvod tohoto tvrzení je zřejmý a pochopitelný - dodavatel nemá zájem řešit problémy s konfigurací PC  neznámého výrobce nebo vysvětlovat, že stereografický vjem je nekvalitní kvůli špatné optice projektorů. Nicméně vždy není nutné investovat statisíce do specializovaných grafických stanic nebo nejdražších modelů projektorů.

Grafické stanice

Firma dodávající řešení naší laboratoře doporučila použití kombinace pracovní stanice HP xw6400 (Intel Xeon 5140 2.33 GHz, 2 GB RAM, NVIDA Quadro FX 3500) a běžné stanice LYNX (Intel Pentium 4 3 GHz, 1GB RAM, graf. karta ATI). Stanice HP byla používána pro realizaci stereografické projekce a stanice LYNX pro sběr dat z trackerů pohybu a jejich distribuci po síti. Právě tato konfigurace se časem ukázala, jako nejzásadnější slabina řešení. V okamžiku, kdy se laboratoř rozšířila o další software, který vyžadoval renderování na jiné stanici, než probíhalo zobrazování (Conduit for Google Earth Pro), bylo nutné doplnit řešení o stanici s prakticky stejnou grafickou kartou, jako je stanice zobrazovací.

Naše řešení nakonec spočívalo ve výměně obou stanic za běžné stanice DELL OptiPlex 755 (Intel Core 2 Duo (3 GHz), 4 GB DDR2 RAM, 250 GB SATA disk) rozšířené o grafickou kartu nVidia Quadro FX 570 a zapojené pomocí převodníku Reiser Card. Cena řešení byla přibližně třetinová. Samozřejmě je nutné brát ohled na drobné ústupky, jako například absence RAID pole. Přínosy tohoto řešení jsou nárůst výkonu při provozu námi používaných aplikací (viz dále), nízká hlučnost, rozměry a také cenově výhodná rozšiřitelnost o další renderovací stroje.

Projekce

Řešení stereografické projekce je poměrně triviální. Pokud software nativně podporuje projekci, stačí de facto grafická karta podporující Quad buffering, tj. např. řada nVidia Quadro, dva klasické projektory doplněné o filtry realizující prolnutí obrazů.

Projekce je v našem případě tvořena projektory SXGA+ Projection Design doplněnými o filtry Infitec. Pro práci s CAD/GIS systémy se rozlišení 1400×1050 pixelů při velikosti plátna přibližně 2x3 metry ukázalo jako optimální. Pro experimentování se stereoskopickou projekcí je možné i rozlišení nižší, ale pro kvalitní vizualizaci doporučujeme alespoň zmíněné SXGA+. S rostoucím rozlišením samozřejmě rostou i nároky na kvalitu optiky. Zatímco při rozlišení XGA je možné použít běžné projektory, při vyšších rozlišeních je vhodné klást větší důraz na kvalitu.

Druhá otázka, kterou je nutné vyřešit je, zda bude použita čelní nebo zpětná projekce. Zde, pokud to místnost, alespoň částečně umožňuje, zásadně doporučujeme zpětnou projekci.  Pokud je promítáno čelně, je nutné umístit plátno do větší výšky, což může ovlivnit stereografický vjem nebo řešit problém s vrháním stínů operátorem. Toto řešení je tudíž vhodné spíše do přednáškových místností, kde jsou uživatelé od plátna více vzdáleni a pasivně projekci sledují. V našem případě nebylo možné promítat ze zadní části na plátno přímo, proto bylo použito zrcadlo, které potřebnou vzdálenost snížilo prakticky na polovinu. 

Pravděpodobně nejzásadnější volbou v kontextu laboratoře se jeví výběr vhodné technologie pro stereografii. Je zřejmé, že pro práci více lidí je vhodné využít některou z "pasivních" technologií, která není omezena cenou za přepínané brýle a dalšími neduhy "aktivní" technologie (viz Burdea et all, 2003). Volba tedy bude spočívat v rozhodování mezi polarizační technologií a Infitec. Srovnat objektivně prostorový vjem těchto technologií je poměrně obtížné. Zcela subjektivně můžu konstatovat, že pokud je projekce dobře nastavená, produkuje kruhová polarizace Infitec prakticky stejný prostorový vjem. Infitec je podobně jako červeno-modré anaglyfy založen na posunu barevného spektra, takže je trochu méně komfortní obsluhovat různá zařízení s nasazenými brýlemi, nicméně nejsou zdaleka tak rušivé, jako výše zmíněné červeno-modré brýle. Jako zdaleka klíčovější považuji problém, že v současné době je výhradním dodavatelem Infitecu do ČR jediná firma. V našem případě to způsobilo nemalé komplikace při zajištění dalšího servisu, protože pružnost firmy byla v tomto ohledu velmi špatná. Při posledním nákupu firma např. nebyla schopna ani po několika měsících dodat kvalitnější variantu brýlí. 

Snímání pohybu

Snímání pohybu je v porovnání s projekcí poměrně komplikované. Je nezbytné poměrně specializované hardwarové vybavení a ve většině případů i řídící software. Dnes se běžně dodávají řešení na bázi vizuálního snímání pohybu nebo elektromagnetického. Vizuální snímání považuji za poměrně komfortní. Snímače jsou nahrazeny velmi lehkými plastovými míčky, což samozřejmě citelně zvyšuje komfort při dlouhodobé práci.

V naší laboratoři je k dispozici elektromagnetické snímání pohybu založené na prvcích firmy Ascension doplněné o 3D myš Wanda. Wanda obsahuje jak snímač pohybu, tak čidlo pro snímání náklonu. Druhý snímač pohybu je umístěn na brýlích. Každý snímač je napojen na samostatnou řídící jednotku, ze kterých se data přenáší přes sériový port do stanice s kontrolním softwarem TrackD. TrackD je schopen data distribuovat na libovolnou stanici v síti. K TrackD byl dodán i developement kit, který umožňuje integrovat snímače pohybu do libovolné aplikace napsané v C++.  Jediná nevýhoda plynoucí z naší volby je, že snímače nejsou bezdrátové, což do určité míry snižuje komfort práce. To však byla daň za cenu řešení.

V současné době však mají tyto specializované polohovací zařízení  konkurenci v podobě levných a kvalitních zařízení typu Space Navigator Personal Edition a různých herních ovladačů. Lze je pořídit za malý zlomek ceny klasických trackerů pohybu a přitom např. komfortnost práce se Space Navigatorem v prostředí Google Earth je subjektivně vyšší, než v případě Wandy. Je však nutné smířit se s absencí snímání pohybů hlavy. 

Software

Velmi diskutabilní je také softwarové vybavení laboratoře. Na výběr je mezi dvěma typy aplikací: běžné aplikace nativně podporující stereografickou projekci a specializované aplikace pro virtuální realitu. Velmi zásadní rozdíl mezi těmito dvěma skupinami je samozřejmě v ceně. Zatímco např. geografický informační systém ESRI ArcGIS s nadstavbou 3D Analyst nebo Rhinoceros 3D vyjdou řádově na tisíce korun (licence pro výuku, komerční licence jsou řádově desetitisícové), specializované aplikace typu vGeo stojí statisíce. Je tedy nezbytné velmi pečlivě zvážit, které aplikace budou nezbytně potřeba a zda neexistuje běžně dostupná alternativa.

Z první kategorie aplikací velmi úspěšně používáme převážně aplikaci ArcView s nadstavbou 3D Analyst. Program ArcScene, který je součástí 3D Analystu nativně podporuje generování dvou signálů pro graf. karty s Quad bufferingem. Pro ovládání projekce je nutné používat klasická polohovací zařízení (klávesnice, myš, Space Navigator). Velkou výhodou této nativní podpory je, že uživatel má k dispozici plnohodnotný GIS, se kterým se pracuje stejně jako na klasické stanici. Dříve byl ArcScene používán i k vizualizaci modelů vytvořených v různých 3D studiích. Od nové verze má však podporu sterea zabudován i Rhinoceros 3D, takže je možné ji aktivovat pro různé módy (drátěný model, stínovaný model, atp.). Pro práci s 3D filmy se pak osvědčily nástroje 3dtv. Prakticky veškeré tyto nástroje mají společné nevýhody: nejsou schopny pracovat s více projekčními plátny (CAVE) a nejsou schopny přijímat data ze snímačů pohybu.

Z druhé kategorie produktů máme k dispozici knihovny CaveLib a TrackD, které tvoří základ pro další aplikace. Tyto aplikace lze nahradit i volně dostupnými knihovnami (VR Juggler), nemáme s nimi však zatím větší zkušenosti. S nimi pracuje řada produktů jako je vGeo, Conduit, aj. Aplikace vGeo je poměrně velmi zajímavý nástroj, který se od poslední verze zásadně zlepšil. Umožňuje vizualizace různých geografických dat v běžně dostupných formátech. Mezi jeho hlavní výhody patří z našeho pohledu i to, že je schopen vytvářet velmi kvalitní modely, resp. animace rozsáhlých jevů, které jsou kontrolovatelné pomocí 3D myši a snímače pohybu v brýlích. V tomto řekněme prezentačním ohledu značně převyšuje možnosti ArcScene, který není stavěn na práci s velkými objemy dat, ale spíše na lokální podrobné modely. 

Třetím typem aplikací, o kterém doposud nebyla řeč, jsou nadstavby realizující stereo obraz z klasických aplikací. Příkladem této aplikace je Conduit for Google Earth Pro. Tyto mezivrstvy jsou schopny přijímat OpenGL kód jdoucí např. z Google Earth a vytvořit k němu druhý kanál. Jedinou zkušenost máme z výše uvedeným Conduitem a lze říci, že prostorový vjem není tak kvalitní jako u aplikací, které stereografický režim podporují nativně. 

Využití laboratoře

V současné době je laboratoř využívána převážně ve dvou oblastech: v počítačové grafice a v geografických informačních systémech. Z pohledu počítačové grafiky představuje laboratoř především zajímavý nástroj, který pomáhá studenty získat pro řešení různých grafických projektů. Vytvořit generátor fraktálů nebo hru typu procházení bludiště řekněme pomocí knihovny OpenGL není nudné, ale rozhodně zajímavější z pohledu studenta je, když daný fraktál generuje ve více dimenzích, resp. prochází bludištěm téměř in natura. Navíc si přirozeně lépe osvojí práci s kamerami, úhly pohledu, atp. Pro realizaci projektů z této oblasti slouží předmět Laboratoř virtuální reality, který je zaměřen na samostatnou řízenou práci studenta na různých projektech počínaje počítačovými hrami, přes vizualizaci geografických dat, konče modelováním kloubních náhrad ve spolupráci s Ústavem matematiky FSI VUT v Brně (Procházková, 2008). Od příštího roku bude také nově otevřen předmět Pokročilá uživatelská rozhraní, který se z velké části bude zabývat aplikací těchto technologií pro řešení reálných problémů. Druhá oblast využití laboratoře spadá, jak již bylo řečeno, pod geografické informační technologie.

V předmětu Sociální a ekonomické aplikace řeší studenti ve skupinkách po dvou až třech studentech konkrétní zadání z praxe. V rámci této činnosti využívají prostorových analýz ve Spatial Analystu. Výsledky pak zobrazují ve 3D Analystu a závěry vyvozují v laboratoři virtuální reality při stereoskopické projekci. V zimním semestru akademického roku 2008/9 například studenti řešili dva úkoly zadané městem Hustopeče - volba vhodné varianty obchvatu města a vyloučení míst území ORP Hustopeče, kde není možné povolit stavbu fotovoltaických elektráren. V předchozím roce se mimo jiné řešilo umístěné větrných elektráren ve Stavěšicích, do laboratoře byli pozváni starostové zainteresovaných obcí, kteří zhodnotili názornost a potvrdili, že jim prezentace přinesla nové informace a zásadně ovlivnila jejich rozhodnutí (více viz Machalová et all, 2008).

Jako doplněk výuky je laboratoř využívána i v řadě dalších předmětů. Příkladem může být kurz Animace a geoprostor, který propojuje oblasti počítačové grafiky a GIS. Cílem tohoto kurzu je naučit metody modelování a vizualizace reálných oblastí (Andrýsková et all, 2008).

Do budoucna plánujeme řadu dalších projektů: modelování a vizualizace demografických a ekonomických ukazatelů (Procházka et all, 2008) a řada jiných. Problémem při jejich řešení je však omezené množství pracovníků, kteří jsou schopni a ochotni se na projektech podílet.

Vyplatí se to?

Do laboratoře byly v průběhu posledních let investovány přibližně dva miliony korun. Je tedy na místě diskutovat, jaký efekt tyto peníze přinesly. Pokud je za milion korun vybavena standardní kvalitní učebna je její přínos jasně kvantifikovatelný počtem studentů, kteří v ní absolvovali výuku. V tomto případě toto zhodnocení není možné. Kapacita laboratoře umožňuje prezentaci maximálně pro dvě desítky lidí, ale na projektech v drtivé většině případů pracují současně maximálně tři studenti. Kvantita absolventů je tedy v porovnání se dvěma běžnými učebnami mizivá. Virtuality má však zcela jinou výhodu. Umožňuje nám podchytit a nadchnout pro studium určité problematiky velmi kvalitní studenty, kterým otevře prostor pro seberealizaci. Toto je z našeho pohledu zásadní přidaná hodnota. V dnešní době je velmi obtížné poskytnout studentům něco speciálního, co nemají běžně k dispozici a co je motivuje k práci nad rámec jejich povinností. Virtuality právě toto úspěšně naplňuje.

Literatura
    Burdea, C. C. Coiffet, P. Virtual Reality Technology, Second Edition, USA: IEEE Press, A Willey-Interscience publication, 2003. ISBN 0-471-36089-9.
    Bimber, O. Raskar, R. Spatial Augmented Reality: merging real and virtual worlds. USA: A K Peters, Ltd., 2005. ISBN 1-56881-230-2. 
    Procházková, J. Sedlák, J. Procházka, D. Direct B-Spline Interpolation of CNC Path from Cloud of Points. In Proceedings of symposium on computer geometry SCG 2007. Bratislava, SK: Slovenska technická univerzita v Bratislave, 2007, s. 104-110. ISBN 978-80-227-2734-1.
    Machalová, J. Kominácký, L. Geoinformační technologie pro potřeby konkrétní obce. In Informační systémy v zemědělství a lesnictví. 1. vyd. Praha: Česká zemědělská univerzita, 2008, s. 146-150. ISBN 978-80-213-1785-7.
    Andrýsková, J. Procházka, D. Machalová, J. Výuka předmětu Animace a geoprostor, Informatika XXI. In MOTYČKA, A. Informatika XXI/2008. Brno: Konvoj, 2008, s. 15-16. ISBN 978-80-7302-151-1.
    Procházka, D. Procházková, J. Moebius: An interface to web map services. Geoinformatics FCE CTU. Praha: FCE CTU, 2008. sv. 3, č. 1, s. 1-10. ISSN 1802-2669. Kolektiv autorů Stránky ústavu informatiky PEF MZLU v Brně (on-line).
 
 Autoři
    Ing. David Procházka, Ph.D., e-mail: prochazka@pef.mendelu.cz, Ústav informatiky, Provozně ekonomická fakulta, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno, ČR, tel. +420 545 132 240
    Mgr. Jitka Machalová, Ph.D., e-mail: machalov@mendelu.cz, Ústav informatiky, Provozně ekonomická fakulta, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno, ČR, tel. +420 545 132 225
    Ing. Mgr. Jana Andrýsková, Ph.D., e-mail: andryskova@pef.mendelu.cz, Ústav informatiky, Provozně ekonomická fakulta, Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Zemědělská 1, 613 00 Brno, ČR, tel. +420 545 132 243


tisková zpráva

O jeden počítač sa v základných školách bije 16 žiakov

· 0 komentářů

Slovenské základné a stredné školy sú nedostatočne technicky vybavené. V porovnaní s ostatnými štátmi Európskej únie zostávajú z hľadiska počítačovej a technickej vybavenosti na jej chvoste. V základných školách (ZŠ) si za jeden počítač sadá v priemere 16 žiakov, v stredných je situácia lepšia, o jeden počítač sa "bije" deväť školákov. Vyplýva to z analýzy Ministerstva školstva (MŠ) SR. Na nepriaznivú situáciu sa sťažujú aj učitelia. Nedostatočné technické vybavenie potvrdili viacerí z nich v ankete TASR

Ze zprávy TASR vybíráme:

Počítačmi chcú vybaviť aj učiteľov. "V priemere každý druhý z nich by mal mať notebook," uviedla Stoklasová. Dodala, že všetci pedagógovia, ktorí sa začnú vzdelávať v rámci národných projektov, notebook určite dostanú. "Niekoľko národných projektov financovaných z Operačného programu Vzdelávanie je zameraných na vzdelávanie učiteľov a spojených so zabezpečením notebookov pre nich, ale aj počítačov a dataprojektorov pre školy," vysvetlila TASR.(…)

Naposledy v tomto programe požiadalo o milióny eur Agentúru MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ takmer 600 slovenských základných a stredných škôl. Najviac žiadostí pochádzalo z Prešovského, Žilinského a Banskobystrického kraja. Najmenej o peniaze žiadali (uzávierky projektov boli 19. januára, pozn. TASR) z Trnavského, Bratislavského a Nitrianskeho kraja. Minimálna výška nenávratného finančného príspevku na jeden projekt má byť pre ZŠ 66.387 eur (dva milióny Sk), maximálna suma 165.969 eur (päť miliónov Sk). SŠ mohli žiadať minimálne o 99.581 eur (tri milióny Sk), maximálne 331.939 eur (desať miliónov Sk)

 



dokument

Brno navštíví význačné osobnosti

sobota 21. února 2009 · 0 komentářů

Ve spojitosti s oslavami 50. výročí založení Provozně ekonomické fakulty MZLU v Brně (PEF) navštíví Brno a akademickou půdu PEF řada význačných osobností. Mimo jiné se bude možné setkat s ministrem financí, s vrchním ředitelem ČNB nebo členy Národní ekonomické rady vlády (NERV). Fakulta spolu s projektem „Kabinet Havel – Úsvit v Čechách“ oslovila také Madeleine Albrightovou, bývalou ministryni zahraničních věcí Billa Clintona.

Na PEF v současné době vrcholí přípravy již tradiční mezinárodní konference s názvem Firma a konkurenční prostředí. Ta se koná 12. a 13. března 2009. „Zajímavou konfrontaci jistě nabídne vystoupení ministra financí Miroslava Kalouska, vrchního ředitele ČNB Vladimíra Tomšíka nebo členů NERVu Tomáše Sedláčka a Pavla Kohouta“, komentuje program oslav prof. Ing. Jana Stávková, CSc., děkanka PEF.

Mezi další události, kterými slaví fakulta své narozeniny, patří i blížící se fakultní Reprezentační ples (27. 2. 2009), celouniverzitní výstavu v Technickém muzeu v Brně nebo listopadový cyklus diskuzí s názvem Totalita vs. Demokracie, kde ve spolupráci s  projektem „Kabinet Havel – Úsvit v Čechách“ byla oslovena také Madeleine Albrightová.

Tento víkend se uskutečnilo první oficiální výroční setkání absolventů PEF všech ročníků, kterého se zúčastnili zejména absolventi z prvních let činnosti fakulty. Měli možnost se seznámit s novou moderní budovou PEF, vyzkoušet si elektronické znalostní testy nebo zažít na vlastní kůži virtuální laboratoř fungující na PEF. „Setkání s našimi absolventy nám udělalo velkou radost a bylo velmi inspirativní,“ chválí si děkanka fakulty Stávková. Vzhledem k ohlasu a zájmu se plánuje další společné setkání absolventů ještě na podzim tohoto roku.

PEF vznikla v roce 1959 jako první ekonomická fakulta na Moravě. Během svého 50letého vývoje fakulta prošla značným vývojem a v současné době nabízí 8 bakalářských, 5 magisterských a 3 doktorské studijní obory, v českém i anglickém jazyce. Další informace rádi poskytneme.



tisková zpráva

Zásadní byl rok 1989, nejen pro společnost, ale i pro Provozně ekonomickou fakultu.

· 0 komentářů

Děkanka Provozně ekonomické fakulty (PEF) MZLU v Brně prof. Ing. Jana Stávková, CSc. se s námi podělila o cenné informace a poohlédla se nejen za událostmi, které se odehrály v uplynulém roce 2008, ale i za těmi, které předurčily rozvoj a budoucnost fakulty.

Funkci děkanky PEF zastáváte již potřetí. V letech 1997 až 2003 jste svoji pozici obhájila a byla zvolena dvakrát po sobě. Poté uplynuly tři toky, kdy v roce 2006 jste kandidovala znovu a byla do funkce děkana PEF zvolena potřetí. Co vlastně práce děkanky obnáší?

Na tuto otázku se těžko odpovídá a funkci děkanky nelze vyjádřit jednou větou. Děkanka fakulty musí svým působením vytvářet takové pracovní podmínky, aby motivovala k činnosti všechny, kteří jsou součástí fakulty, tj. jak pracovníky, tak studenty. Nejdůležitější je mít kolem sebe lidi, kteří si důvěřují a vědí, čeho chtějí dosáhnout. Myslím, že takové lidi kolem sebe mám. 

Baví a naplňuje Vás tato práce?

Kdyby mě nebavila, nebyla bych schopna ji vykonávat tak dlouhou dobu. Největší odměnou je pro mě postavení naší fakulty mezi ostatními ekonomickými fakultami. Snad to není přehnané, ale dovolím si tvrdit, že v současné době je velmi slušné. Je to dáno akreditacemi, které fakulta získala. V současné době máme akreditovány tři studijní programy na bakalářském, magisterském i doktorském stupni studia. Máme akreditováno studium v angličtině, máme akreditována habilitační řízení a profesorská řízení, což si myslím, že je poměrně uspokojivé.

Takže se domníváte, že fakulta se rozvíjí tím správným směrem?

Snad se rozvíjí správným směrem, ale to je samozřejmě možné posoudit, až uplyne nějaký čas. O studium je zájem, počet studentů se zvyšuje a počet pracovníků narůstá, což nám zaručuje dostatek aktivit a prostředků, abychom se mohli rozvíjet.

Neobáváte se, že dojde k překročení kapacity a prostory PEF přestanou stačit, díky narůstání studentů a pracovníků?

Prostorové omezení v dohledné době nevidím jako problém. Dovoluji si říct, vzhledem ke způsobu výuky, by měly prostory stačit na několik let, možná i desítek let, dopředu. Je na místě zmínit populační křivku, kterou známe a víme, že o studenty se bude čím dál více bojovat. Proto se nedá v následujících letech očekávat enormní nárůst studentů. To zaprvé. Za druhé je nutné si uvědomit, že kvantitativní rozvoj není vždy to nejlepší. Zaměření se na kvalitu je také velice důležitým předpokladem k budoucímu rozvoji fakulty.

Kdybyste se měla poohlédnout zpět a porovnat funkci děkanky nyní a před třemi lety, vnímáte nějaký zásadní rozdíl?

Ne. Na univerzitě působím dlouhou dobu, tak vidím zejména odlišnost řízení fakulty v období před rokem 1990 a v letech současných. Dnes děkan skutečně fakultu řídí, i když se to tak nemusí jevit. Svoboda na fakultě je velmi silná a kam fakulta směřuje je opravdu v rukou jejího managementu. V minulých letech, myslím tím před rokem 1990, to bylo podstatně jednodušší. Existovaly jednotné studijní programy a jednotné sylaby pro celou republiku a iniciativa co a jak učit nebo jakým směrem se ubírat, byla jistým způsobem omezovaná.

V akademickém prostředí se pohybujete bezmála 30 let. Mohla byste zmínit nějaké události, které byly pro vývoj fakulty zásadní a které určily, jakým směrem se bude osud fakulty ubírat v budoucnu?

Pro fakultu byl zásadní, stejně jako pro celou společnost, rok 1989. Do té doby byla výuka zaměřena na ekonomiku zemědělství a na začátku 90. let jsme stáli před zásadním rozhodnutím – stát se ekonomickou fakultou v tom nejobecnějším smyslu nebo zůstat fakultou s ekonomicko-zemědělským zaměřením. Toto rozhodnutí bylo zároveň bolavé, protože jsme součástí univerzity, a to znamenalo, že jsme museli kolegům z jiných fakult odepřít jejich působení na naší fakultě. Počet týdenních výukových hodin studenta je limitovaný, takže některé předměty technického charakteru jsme museli ze studijních programů vyškrtnout. Ne vždy to bylo pochopeno správně, ale rozhodli jsme se vychovávat ekonomy, proto jsme museli zařazovat předměty, které tvoří profil absolventa s ekonomickým vzděláním a které dnešní studenti považují za samozřejmé. Od začátku jsem byla zastáncem toho, že pokud chceme obstát v konkurenci ekonomických fakult, tak bez teoretického základu to není možné. Pokud chceme konkurovat ekonomickým fakultám kamenných univerzit a ne pouze regionálním fakultám nebo soukromým školám, a mít akreditace, o kterých jsem již hovořila, tak nemůžeme zůstat jenom na aplikační úrovni.

Událo se něco podobného po roce 1989?

Asi bych nedovedla nic vyzdvihnout. Už na začátku jsme měli daný směr, že chceme být ekonomickou fakultou v tom nejširším slova smyslu a o to jsme usilovali. Někdy to chtělo úsilí zaměřit na vzdělávací aktivity oboru manažersko-ekonomického, jindy na obor finance či systémového inženýrství. Rozhodovat, které studijní předměty ještě patří k tomu kterému oboru a které jsou už zbytečně rozšiřující. Dalo by se říct, že se jednalo o takovou tu běžnou každodenní práci, která vyžaduje také dobré mezilidské vztahy.

Jak jste spokojena se současným stavem fakulty? Napadá Vás něco, co byste chtěla za své funkční období zlepšit?

Vždycky je co zlepšovat. Začneme-li u kvality výuky, mohla bych se podivovat, proč účast na přednáškách není větší. Na druhou stranu vím, že kantoři dávají na své stránky spoustu studijních materiálů k dispozici. Takže kvalita výuky je určitě něco co se dá zlepšit. Vím, že jsou tam slabá místa. Ale tak jako vím, že studenti nejsou všichni stejní a jedni přistupují ke studiu zodpovědně a druzí méně, musíte to pardonovat i u učitelů. Působí zde okolo 120 kantorů a nikdy nebudete mít jistotu, že ten kantor je ten pravý a že tomu obětuje úplně všechno. Znamená to také, že je potřeba naslouchat připomínkám od studentů. Snažíme se, aby řekli svoje názory a my z nich mohli vyvozovat nějaké závěry. I když se může kolikrát zdát, že to nejde tak rychle, jak bychom si přáli.

Dále je rozhodně potřeba zlepšovat vlastní výzkumnou činnost. Opět musím přiznat, že než jsme před čtyřmi roky získali výzkumný záměr, bylo zde, jak já říkám, výzkumné vakuum. Předělávaly se studijní programy, protože se v roce 1992 začínalo úplně od začátku. Všichni se tedy věnovali dosažení určité úrovně kvality vzdělávací práce. Ale kantor na vysoké škole nemůže být dobrým kantorem, pokud není tvořivý ve výzkumné oblasti. Musí se snažit objevovat nové příležitosti ve svém oboru. Takže po dosažení nějaké úrovně vzdělávacího procesu, jsme se po roce 2000 začali více věnovat i výzkumné činnosti. Je to poznat i v počtech doktorandů, v jejich kvalitě i prací, kterým se věnují.

Je zde také co zlepšovat v získávání výzkumných a vývojových projektů. Do budoucna vidím potřebu vícezdrojového financování. Nemůžeme se nechat ukolébat tím, že budeme-li mít studenty, budeme mít i peníze. Ne. My se musíme snažit a umět si říct o peníze i jinde.

Ještě bych měla dvě věci, na které se chceme zaměřit a zlepšovat je. Zaprvé se jedná o propojení vzdělávací činnosti na praxi. Snažíme se již teď o jistou inovaci studijních programů. Na magisterském stupni budeme usilovat o tzv. řízenou praxi. To znamená, že budeme mít příležitost praxi studentů řídit a kontrolovat. Zadruhé se jedná o změnu kvalifikační struktury fakulty. Máme relativně nízký počet docentů a nízký počet profesorů. Snad ale mohu prohlásit, že nejhorší období máme již za sebou. Během dvou let by měl počet docentů podstatně vzrůst. Jsou tady mladí lidé, kteří už mají několik let titul Ph.D. a je u nich vidět tah na branku. Rozvíjejí určité vědní disciplíny a mají dostatek publikací. A to je rozhodující předpoklad pro kvalifikační růst.

Teď jste vyjmenovala několik nedostatků, které se budete snažit v budoucnu eliminovat. Ale na druhou stranu určitě existují věci, kterých se Vám podařilo dosáhnout a na které jste pyšní.

Docela dobře jsme zvládli třístupňové studium. Byli jsme schopni se domluvit a poskládat předměty tak, že mají logiku. Také si myslím, že na veřejnosti se dostal do povědomí absolvent manažersko-ekonomického oboru jako dobrá značka. Od firem slýcháme – váš absolvent je dobře připraven. Je tvořivého myšlení, komunikativní, schopen pracovat v týmu. Jako úspěch lze označit probíhající výuku v angličtině celého studijního oboru na všech třech stupních, tj. bakalářském, magisterském i doktorském. Velmi to usnadňuje přijetí zahraničních studentů ke studiu na naší fakultě. To hodnotím jako velmi pozitivní.

Jak hodnotíte z pozice děkanky PEF rok 2008?

Rok 2008 mě potěšil v okamžiku, kdy jsem zjistila, že na ekonomických fakultách v republice kde už byl zaznamenán pokles v počtu přihlášek, na naší fakultě tomu tak nebylo. A navíc se nám poprvé zapsal daleko větší počet studentů, než tomu bývalo zvykem. Zkušenost říká, že do 1. ročníku se zapíše okolo 50 % z přijatých studentů, což je běžné i na ostatních brněnských ekonomických fakultách. Letos poprvé se do programu ekonomika a management zapsalo 80 % studentů. Je tedy velmi potěšující, že zájem studentů je vážný.

Nesouvisel s tím trochu v minulosti i název univerzity? Že si to studenti spojovali se zemědělstvím? Vždyť od studentů jiných fakult je stále slyšet, ty chodíš na zemědělku…?

Já jsem si to taky vždycky spojovala s tím, že jméno univerzity studenty resp. zájemce o studium nějakým směrem ovlivňuje, ale zjistila jsem u kolegů děkanů, že obdobné procento zapsaných je na Podnikatelské fakultě a na Ekonomicko-správní fakultě. Nikde to není tak, že kdo se přihlásí i nastupuje.

Když už jsme zmínili název univerzity. Stále se diskutuje o tom, jestli by nebylo vhodné změnit název. Plánuje vedení univerzity v dohledné době v této otázce něco podnikat?

Jenom já jsem psala dopis třem rektorům, kteří byli po roce 1990 ve funkci, ve kterém jsem objasňovala, proč PEF požaduje změnu názvu. Vysvětlovala jsem, že když jsme v roce 1993 přijali název univerzita (pozn. redaktora: do té doby Vysoká škola zemědělská), tak už samotné označení univerzita dává možnost rozvíjet se v jakémkoli vědním oboru. A neměly by být názvem některé obory upřednostňovány a jiné limitovány. Občas tento požadavek nebyl brán vážně, ale v současné době, kdy rektorem je prof. Hlušek, tento požadavek byl vzat vážně a na kolegiu rektora došlo k rozhodnutí o změně názvu na Mendelova univerzita v Brně se zkratkou mendelu. Je ale pravdou, že se jedná o dlouhý schvalovací proces přes akademický senát univerzity, MŠMT a parlament České republiky.

Nevíte přibližně, jak dlouho to může trvat?

To se opravdu nedá odhadnout. Jakmile to opustí univerzitu, už to není v našich silách. Navíc je to i trochu politická záležitost.

V příštím roce fakulta oslaví 50 let své existence. Vím, že mají proběhnout nějaké oslavy a že se to bude prolínat celým rokem. Můžete nám prozradit něco málo z toho, co se připravuje?

Hlavní oslavy by měly proběhnout 12. a 13. března 2009, kdy pravidelně konáme vědeckou konferenci Firma a konkurenční prostředí. Takže v příštím roce by měla být konference věnována právě tomuto výročí. Předpokládáme, že první den by se konalo slavnostní zasedání vědecké rady, kde budu mít projev, ve kterém bych měla zhodnotit a okomentovat 50 let činnosti fakulty. Přislíbil účast pan rektor se svým projevem. Na plenárním zasedání by měly zaznít už odborné referáty, prezentované významnými osobnostmi. Nebudu říkat konkrétní osoby, protože zatím nepotvrdili účast. S konferencí je spojeno divadelní představení v Městském divadle v Brně na hudební scéně a fakultní reprezentační ples, který se bude konat 27. 2. 2009.



tisková zpráva

Policie kvůli drogám vtrhla do základní školy se psy, nic nenašla

· 0 komentářů

Před dvěma týdny policisté se speciálně vycvičenými psy vstoupili do tříd základní školy ve Skalné na Chebsku. Po dohodě s ředitelem zkontrolovali, zda žáci s sebou nenosí do školy drogy. Děti ze sedmého, osmého a devátého ročníků o chystané policejní akci předem nevěděly, v době prohlídek jejich věcí musely zůstat na chodbě. Policisté při prohlídce žádné drogy nenašli.

Z článku Jakuba Troníčka a Martina Poláka (Právo) na serveru Novinky.cz vyjímáme:

Přestože drogy a především marihuana mezi studenty představuje stále palčivější problém, právě podobné praktiky začínají být ministerstvu školství trnem v oku.

Připravuje proto nový metodický pokyn školám, který plošné testování dětí jednoznačně odmítá jako neefektivní.
"Když kantoři naběhnou do tříd s krabicemi plnými testů na drogy, tak to vůbec nic neřeší a jen to zhoršuje vztah mezi žáky a pedagogy. Prokázaly to i odborné studie z celého světa,“ řekl k tomu Právu šéf Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Materiál nyní posuzuje stejně jako další odborníci v připomínkovém řízení.

Ředitel školy ve Skalné Stanislav Hercig si ale tuto praxi pochvaluje. "Nabídli nám to policisté, a tak jsme toho využili,“ řekl Právu Hercig.

 



dokument

MŠMT: Reakce MŠMT na případ Pavla Hovorky

pátek 20. února 2009 · 0 komentářů

V souvislosti s případem Pavla Hovorky odsouzeného za zneužívání nezletilých dětí, se vyjevily závažné nedostatky systémové ochrany dětí v ústavní péči.

Jedním ze zneužitých dětí byl totiž nezletilý chlapec z dětského domova. "MŠMT nyní ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a dalšími resorty připravuje konkrétní opatření, která by měla podobným případům do budoucna zamezit," říká ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška.

Jeho náměstkyně pro sociální programy ve školství Klára Laurenčíková dodává:  „Uherskoostrožský případ ukázal, že i přes existenci zákonné úpravy hostitelské péče nedokázaly sociální pracovnice a pracovníci ústavu kvalitně vyhodnotit všechny okolnosti. Chlapec tak byl vystaven vážnému riziku." Podle jejího názoru jsou přitom nejvíce ohroženy právě děti z dětských domovů a výchovných ústavů.

Podstatou problému je podle náměstkyně Laurenčíkové celková roztříštěnost systému. Subjekty, které by měly spolupracovat, spolupracují málo efektivně nebo vůbec. MŠMT proto ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) připravuje zásadní změny v oblasti péče o ohrožené děti.

Týmová práce bez ohledu na rezortní příslušnost je základním kamenem Národního akčního plánu, na němž se podílí všechny rezorty zainteresované v péči o ohrožené děti. Práce s ohroženým dítětem a jeho rodinou by měla být založena na konceptu klíčového pracovníka: jedné osoby, která bude koordinovat a řídit aktivity týkající se dítěte. Klíčový pracovník pak svolá případovou konferenci s účastí všech, kdo mohou být zdrojem podpory pro dítě (např. učitelé, lékaři, pracovníci zájmových organizací, atd.) a vytvoří individuální plán práce s dítětem. „Spolupráce všech rozhodujících subjektů a přehledný plán zabrání systémovým selháním a dalšímu ohrožení dítěte,"  je přesvědčena náměstkyně Laurenčíková.

MŠMT chce také v průběhu roku definovat standardy kvality práce ve školských zařízeních ústavní výchovy. Na jejich základě pak bude vytvořen monitorovací systém, který kromě kontroly těchto zařízení bude nabízet i konkrétní podpůrné nástroje. „Vycházíme z toho, že kontrola zařízení ústavní výchovy ze strany České školní inspekce se soustřeďuje jen na některé aspekty činnosti ústavů,"  vysvětluje Klára Laurenčíková. „To není kritika práce ČŠI - tak jsou věci prostě legislativně nastaveny. Kontrolní systém je proto třeba posílit."

Ministerstvo se ale podle Laurenčíkové chce více zaměřit i na podporu těch, kteří v ústavech pracují. „Jedná se o velice zátěžové zaměstnání, a to po všech stránkách. Nejsem si jista, že se  těmto konkrétním aspektům práce zařízení ústavní výchovy dosud věnovala dostatečná pozornost," dodává Laurenčíková, která na MŠMT řídí skupinu sociálních programů ve školství od začátku letošního roku.

Mimo výše uvedené aktivity se chce MŠMT postupem DD Uherský Ostroh zabývat z metodického hlediska. Konkrétně bude projednáno přijetí opatření k zajištění bezpečné realizace hostitelské péče.



MŠMT

MŠMT: Náhradní stravování

· 0 komentářů

Dokumenty k dotačním programům určeným na financování školního stravování podle § 2 odst. 1 písm. b) vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování.

Rok 2009:

Vyhlaseni_2009.doc Vyhlaseni_2009.doc (74,00 KB)

Rok 2008:
Vyhlaseni_2008.doc Vyhlaseni_2008.doc (69,50 KB)
Rozdeleni_dotaci_2008.xls Rozdeleni_dotaci_2008.xls (57,00 KB)

Dotační programy na zajištění náhradního školního stravování

podle § 122 odst. 4 věta druhá zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, v roce 2009 

Č.j.: 183/2009-25

1)

Vyhlášení dotačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy "Náhradní stravování dětí, žáků a studentů škol a školských zařízení zřizovaných krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí"

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen "MŠMT") vyhlašuje pro rok 2009 dotační program pro poskytování dotací podle § 14 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů:

Čl. 1

Základní vymezení a cíl programu

Cílem programu je poskytování finančních prostředků na zajištění náhradního stravování, jímž se pro účely tohoto programu rozumí školní stravování zajišťované u jiné osoby poskytující stravovací služby (dále jen "stravovací zařízení") podle § 122 odst. 4 věta druhá zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), a v souladu s § 2 odst. 2 vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění vyhlášky č. 107/2008 Sb., tj. školní stravování ve zcela výjimečných případech, kdy není možné využít zařízení školního stravování zapsaná v rejstříku škol a školských zařízení.

Čl. 2

Příjemce dotace

Dotace budou poskytovány na základě žádosti právnickým osobám vykonávajícím činnost školy nebo školského zařízení zřízených krajem, obcí nebo svazkem obcí, které pro své děti, žáky a studenty zajišťují náhradní stravování (dále jen "právnická osoba").

Čl. 3

Obecné podmínky poskytnutí dotace

1. Na dotaci není právní nárok.

2. Dotace na náhradní stravování se poskytuje na základě žádosti právnické osoby podané MŠMT nejpozději do 15.9.2009.

3. Právnická osoba žádá o poskytnutí dotace na náhradní stravování, které se uskuteční v roce 2009.

4. Dotace bude právnické osobě poskytnuta na základě posouzení žádosti jako účelově vázaná.

5. Finanční prostředky budou poskytovány v souladu s § 28 odst. 6 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, prostřednictvím rozpočtu zřizovatele, a to na základě rozhodnutí o dotaci podle § 14 zákona č. 218/2000 Sb.

6. O dotaci lze žádat pouze za předpokladu, že výše úplaty pro dítě, žáka a studenta ve smluvním ujednání podle § 122 odst. 4 věta druhá školského zákona nepřesáhne horní hranici finančních limitů na nákup potravin stanovených v příloze č. 2 vyhlášky č. 107/2005 Sb.

7. Výše dotace bude závislá na předpokládaném počtu dětí, žáků a studentů a době a rozsahu jim poskytovaného náhradního stravování.

Maximální výše dotace na zajištění náhradního stravování u stravovacího zařízení činí:

- 12 Kč na dítě, žáka a studenta a den, pokud je zajišťována příprava a výdej oběda,

- 15 Kč na dítě, žáka a studenta a den, pokud je zajišťována příprava a výdej oběda a alespoň jednoho předcházejícího nebo navazujícího doplňkového jídla,

- 20 Kč na dítě, žáka a studenta a den, pokud je zajišťována příprava a výdej alespoň oběda a večeře,

- 12 Kč na dítě, žáka a studenta a den, pokud jsou zajišťovány stravovací služby (příprava a výdej) kromě oběda.

Částka se o 25% snižuje, je-li zabezpečována pouze příprava jídel.

Čl. 4

Obecné podmínky použití dotace

1. Finanční prostředky budou účelově určeny na úhradu plnění, k nimž je právnická osoba povinna na základě smluvního vztahu podle § 122 odst. 4 věta druhá školského zákona, popřípadě na krytí těchto nákladů pokud již byly právnickou osobou uhrazeny z jiných prostředků.

2. Finanční prostředky jsou poskytovány na kalendářní rok 2009 a mohou být použity jen na účely specifikované v rozhodnutí.

3. Finanční vypořádání dotace bude provedeno v souladu s vyhláškou č. 52/2008 Sb., kterou se stanoví zásady a termíny finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem, státními finančními aktivy nebo Národním fondem.

4. Nevyužité finanční prostředky neprodleně vrátí právnická osoba, která dotaci obdržela, prostřednictvím svého zřizovatele a kraje nejpozději do 31.12.2009 na výdajový účet MŠMT  č.: 5805-821001/0710, po 1. lednu 2010 na depozitní účet MŠMT č.: 6015-821001/0710, nejpozději však v termínu stanoveném vyhláškou č. 52/2008 Sb.

5. MŠMT má právo kontrolovat použití poskytnutých finančních prostředků.

Čl. 5

Podání žádosti, formální náležitosti

1. Finanční prostředky jsou poskytovány na základě žádosti předložené MŠMT v závazné formě (viz příloha) ve 3 písemných vyhotoveních (jeden originál + 2 kopie).

2. Ke každé žádosti musí být přiloženy níže uvedené doklady:

a) originál nebo ověřená kopie stanoviska zřizovatele právnické osoby, v případě právnických osob zřízených obcí nebo svazkem obcí rovněž krajského úřadu, k možnostem využití stávajících zařízení školního stravování zapsaných v rejstříku škol a školských zařízení v dané oblasti,

b) aktuální výpis z rejstříku škol a školských zařízení pro všechny školy a školská zařízení jejichž činnost právnická osoba vykonává,

c) originál nebo ověřená kopie vyjádření zřizovatele právnické osoby, z jakého důvodu nebyla splněna povinnost podle § 179 odst. 1 písm. c) školského zákona, žádá-li o dotaci právnická osoba zřízená obcí nebo svazkem obcí, popřípadě povinnost podle § 181 odst. 1 písm. f) školského zákona, žádá-li o dotaci právnická osoba zřízená krajem, vyjma případů, kdy je náhradní stravování poskytováno žákům na praktickém vyučování nebo studentům na praktické přípravě,

d) prohlášení zřizovatele právnické osoby zřízené obcí nebo svazkem obcí, nebo právnické osoby zřízené krajem, zda prostory, ve kterých se uskutečňuje náhradní stravování, tj. činnost, která není zapsána v rejstříku škol a školských zařízeních, jsou/nejsou v jeho vlastnictví,

e) originál nebo ověřená kopie stanoviska České školní inspekce ke způsobu zajištění školního stravování, vydaného na základě inspekční činnosti, vyjma případů, kdy je náhradní stravování poskytováno žákům na praktickém vyučování nebo studentům na praktické přípravě,

f) originál nebo ověřená kopie smlouvy o zajištění školního stravování s příslušným stravovacím zařízením podle § 122 odst. 4 věta druhá školského zákona s kalkulací cen poskytovaných jídel v členění na mzdové náklady, věcné náklady a náklady na potraviny,

g) v případě poskytování náhradního stravování žákům na praktickém vyučování nebo studentům na praktické přípravě originál nebo ověřená kopie smlouvy o zajištění praktického vyučování nebo praktické přípravy a čestné prohlášení osoby zjišťující praktické vyučování nebo praktickou přípravu, že žáky nebo studenty vykonávající u ní praktické vyučování nebo praktickou přípravu nezahrnuje do okruhu zaměstnanců, jimž poskytuje závodní stravování podle § 236 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů, vyjma případů, kdy praktické vyučování nebo praktickou přípravu zajišťuje příjemce dotace,

h) čestné prohlášení právnické osoby (příjemce dotace) uvádějící ceny jednotlivých jídel hrazených dětmi, žáky nebo studenty v rámci náhradního stravování,

ch) ověřená kopie platného živnostenského nebo jiného oprávnění k poskytování stravovacích služeb v rozsahu školního stravování a čestné prohlášení o hygienické způsobilosti provozovny ke stravovacím službám v rozsahu smluvního ujednání o školním stravování vydané v roce 2009.

3. Posuzovány budou pouze žádosti obsahující všechny požadované údaje a přílohy a podané ve stanoveném termínu na adresu:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Karmelitská 7

118 12 Praha

Čl. 6

Souhrnná informace o využití poskytnuté dotace

Nejpozději do 15. ledna 2010 podá právnická osoba MŠMT souhrnnou informaci o využití poskytnuté dotace, která bude obsahovat následující údaje:

a) identifikátor a druh školy nebo typ školského zařízení, pro jehož děti, žáky nebo studenty právnická osoba náhradní stravování zajišťovala,

b) název a IČ, popřípadě jméno, příjmení a IČ osoby, která náhradní stravování pro děti, žáky nebo studenty dané školy nebo školského zařízení poskytovala,

c) skutečný počet dětí, žáků nebo studentů v návaznosti na údaje stanovené v písmeni a) tohoto článku a doba a rozsah jim poskytovaného náhradního stravování v členění podle čl. 3 odst. 7,

d) doklady osvědčující využití finančních prostředků na účel stanovený v rozhodnutí, rozepsaný v rozsahu písmene c) tohoto článku.

 

 

 

 

 

 

 

Příloha

Žádost o přidělení finančních prostředků na zajištění náhradního školního stravování v roce 2009 v rámci dotačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy "Náhradní stravování dětí, žáků a studentů škol a školských zařízení zřizovaných krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí."

1. Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

2.1. Žadatel (název právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení):

2.2. Sídlo:

2.3. IČ:

2.5. Statutární orgán:

2.6. Telefon, fax, e-mail a kontaktní osoba:

3.1. Zřizovatel žadatele:

3.2. Telefon, fax, e-mail a kontaktní osoba:

4.1. Stravovací zařízení (název, event. jméno a příjmení):

4.2. Sídlo (místo podnikání):

4.3. Adresa provozovny, v níž se náhradní stravování uskutečňuje:

4.4. Právní forma:

4.5. IČ:

4.6. Telefon, fax, e-mail a kontaktní osoba:

5. Zdůvodnění žádosti, včetně popisu zajištění školního stravování dětí, žáků a studentů všech škol a školských zařízení a jejich odloučených pracovišť, jejichž činnost právnická osoba (žadatel) vykonává. (Nesouhlasí-li údaje s výpisem z rejstříku škol a školských zařízení je nutné podat vysvětlení):

6. Předpokládaný počet dětí, žáků a studentů, období od-do, počet dní a rozsah jim poskytovaného náhradního stravování v členění podle čl. 3 odst. 7, včetně identifikátoru a druhu jejich školy nebo typu jejich školského zařízení, jde-li o praktické vyučování nebo o praktickou přípravu rovněž v členění podle jednotlivých pracovišť (Náhradním stravováním se rozumí činnost, která není zapsána v rejstříku škol a školských zařízení):

7.1. Předpokládané celkové výdaje právnické osoby (žadatele) na zajištění náhradního stravování podle smlouvy o zajištění školního stravování (bez výdajů hrazených dětmi, žáky, studenty) s uvedením výpočtu:

7.2. Vyčíslení maximální výše dotace s uvedením výpočtu: počet strávníků x počet dní x maximální výše dotace dle čl. 3 odst. 7:

7.3. Výše požadované dotace celkem:

datum   razítko a podpis žadatele

2)

Vyhlášení dotačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy "Náhradní stravování dětí, žáků a studentů škol a školských zařízení, která nejsou zřízena krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí"

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen "MŠMT") vyhlašuje pro rok 2009 dotační program pro poskytování dotací podle § 14 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů:

Čl. 1

Základní vymezení a cíl programu

Cílem programu je poskytování finančních prostředků na zajištění náhradního stravování, jímž se pro účely tohoto programu rozumí školní stravování zajišťované u jiné osoby poskytující stravovací služby (dále jen "stravovací zařízení") podle § 122 odst. 4 věta druhá zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a v souladu s § 2 odst. 2 vyhlášky č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění vyhlášky č. 107/2008 Sb., tj. školní stravování ve zcela výjimečných případech, kdy není možné využít zařízení školního stravování zapsaná v rejstříku škol a školských zařízení.

Čl. 2

Příjemce dotace

Dotace budou poskytovány na základě žádosti právnickým osobám vykonávajícím činnost školy nebo školského zařízení, které nejsou zřízeny krajem, obcí nebo svazkem obcí a které pro své děti, žáky a studenty zajišťují náhradní stravování (dále jen "právnická osoba").

Čl. 3

Obecné podmínky poskytnutí dotace

1. Na dotaci není právní nárok.

2. Dotace na náhradní stravování se poskytuje na základě žádosti právnické osoby podané MŠMT nejpozději do 15.9.2009.

3. Právnická osoba žádá o poskytnutí dotace na náhradní stravování, které se uskuteční v roce 2009.

4. Dotace bude právnické osobě poskytnuta na základě posouzení žádosti jako účelově vázaná.

5. Finanční prostředky budou poskytovány na základě rozhodnutí o dotaci podle § 14 zákona č. 218/2000 Sb.

6. O dotaci lze žádat pouze za předpokladu, že výše úplaty pro dítě, žáka a studenta ve smluvním ujednání podle § 122 odst. 4 věta druhá školského zákona nepřesáhne horní hranici finančních limitů na nákup potravin stanovených v příloze č. 2 vyhlášky č. 107/2005 Sb.

7. Výše dotace bude závislá na předpokládaném počtu dětí, žáků a studentů a době a rozsahu jim poskytovaného náhradního stravování.

Maximální výše dotace na zajištění náhradního stravování u stravovacího zařízení činí:

- 12 Kč na dítě, žáka a studenta a den, pokud je zajišťována příprava a výdej oběda,

- 15 Kč na dítě, žáka a studenta a den, pokud je zajišťována příprava a výdej oběda a alespoň jednoho předcházejícího nebo navazujícího doplňkového jídla,

- 20 Kč na dítě, žáka a studenta a den, pokud je zajišťována příprava a výdej alespoň oběda a večeře,

- 12 Kč na dítě, žáka a studenta a den, pokud jsou zajišťovány stravovací služby (příprava a výdej) kromě oběda.

8. Částka se o 25% snižuje, je-li zabezpečována pouze příprava jídel.

Čl. 4

Obecné podmínky použití dotace

1. Finanční prostředky budou účelově určeny na úhradu plnění, k nimž je právnická osoba povinna na základě smluvního vztahu podle § 122 odst. 4 věta druhá školského zákona, popřípadě na krytí těchto nákladů pokud již byly právnickou osobou uhrazeny z jiných prostředků.

2. Finanční prostředky jsou poskytovány na kalendářní rok 2009 a mohou být použity jen na účely specifikované v rozhodnutí.

3. Finanční vypořádání dotace bude provedeno v souladu s vyhláškou č. 52/2008 Sb., kterou se stanoví zásady a termíny finančního vypořádání vztahů se státním rozpočtem, státními finančními aktivy nebo Národním fondem.

4. Nevyužité finanční prostředky neprodleně vrátí právnická osoba, která dotaci obdržela, nejpozději do 31.12.2009 na výdajový účet MŠMT č.: 5821-821001/0710, po 1. lednu 2010 na depozitní účet MŠMT č.: 6015-821001/0710, nejpozději však v termínu stanoveném vyhláškou č. 52/2008 Sb.

5. MŠMT má právo kontrolovat použití poskytnutých finančních prostředků.

Čl. 5

Podání žádosti, formální náležitosti

1. Finanční prostředky jsou poskytovány na základě žádosti předložené MŠMT v závazné formě (viz příloha) ve 3 písemných vyhotoveních (jeden originál + 2 kopie).

2. Ke každé žádosti musí být přiloženy níže uvedené doklady:

a) originál nebo ověřená kopie stanoviska zřizovatele právnické osoby a krajského úřadu k možnostem využití stávajících zařízení školního stravování zapsaných v rejstříku škol a školských zařízení v dané oblasti. V případě právnických osob zřizovaných státem nebo registrovanými církvemi nebo náboženskými společnostmi se tato stanoviska nahrazují souhlasem MŠMT podle § 122 odst. 4 školského zákona,

b) aktuální výpis z rejstříku škol a školských zařízení pro všechny školy a školská zařízení jejichž činnost právnická osoba vykonává,

c) originál nebo ověřená kopie stanoviska České školní inspekce ke způsobu zajištění školního stravování, vydaného na základě inspekční činnosti, vyjma případů, kdy je náhradní stravování poskytováno žákům na praktickém vyučování nebo studentům na praktické přípravě,

d) originál nebo ověřená kopie smlouvy o zajištění školního stravování s příslušným stravovacím zařízením podle § 122 odst. 4 věta druhá školského zákona s kalkulací cen poskytovaných jídel v členění na mzdové náklady, věcné náklady a náklady na potraviny,

e) v případě poskytování náhradního stravování žákům na praktickém vyučování nebo studentům na praktické přípravě originál nebo ověřená kopie smlouvy o zajištění praktického vyučování nebo praktické přípravy a čestné prohlášení osoby zajišťující praktické vyučování nebo praktickou přípravu, že žáky nebo studenty vykonávající u ní praktické vyučování nebo praktickou přípravu nezahrnuje do okruhu zaměstnanců, jimž poskytuje závodní stravování podle § 236 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů, vyjma případů, kdy praktické vyučování nebo praktickou přípravu zajišťuje příjemce dotace,

f) čestné prohlášení právnické osoby (příjemce dotace) uvádějící ceny jednotlivých jídel hrazených dětmi, žáky nebo studenty v rámci náhradního stravování,

g) ověřená kopie platného živnostenského nebo jiného oprávnění k poskytování stravovacích služeb v rozsahu školního stravování a čestné prohlášení o hygienické způsobilosti provozovny ke stravovacím službám v rozsahu smluvního ujednání o školním stravování vydané v roce 2009.

3. Posuzovány budou pouze žádosti obsahující všechny požadované údaje a přílohy a podané ve stanoveném termínu na adresu:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Karmelitská 7

118 12 Praha

Čl. 6

Souhrnná informace o využití poskytnuté dotace

Nejpozději do 15. ledna 2010 podá právnická osoba MŠMT souhrnnou informaci o využití poskytnuté dotace, která bude obsahovat následující údaje:

a) identifikátor a druh školy nebo typ školského zařízení, pro jehož děti, žáky nebo studenty právnická osoba náhradní stravování zajišťovala,

b) název a IČ, popřípadě jméno, příjmení a IČ osoby, která náhradní stravování pro děti, žáky nebo studenty dané školy nebo školského zařízení poskytovala,

c) skutečný počet dětí, žáků nebo studentů v návaznosti na údaje stanovené v písmeni a) tohoto článku a doba a rozsah jim poskytovaného náhradního stravování v členění podle čl. 3 odst. 7,

d) doklady osvědčující využití finančních prostředků na účel stanovený v rozhodnutí, rozepsaný v rozsahu písmene c) tohoto článku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příloha

Žádost o přidělení finančních prostředků na zajištění náhradního školního stravování v roce 2009 v rámci dotačního programu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy "Náhradní stravování dětí, žáků a studentů škol a školských zařízení, která nejsou zřízena krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí."

1. Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

2.1. Žadatel (název právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení):

2.2. Sídlo:

2.3. IČ:

2.4. Statutární orgán:

2.5. Právní forma:

2.6. Telefon, fax, e-mail a kontaktní osoba:

2.7. Číslo účtu:

3.1. Zřizovatel žadatele:

3.2. Telefon, fax, e-mail a kontaktní osoba:

4.1. Stravovací zařízení (název, event. jméno a příjmení):

4.2. Sídlo (místo podnikání):

4.3. Adresa provozovny, v níž se náhradní stravování uskutečňuje:

4.4. Právní forma:

4.5. IČ:

4.6. Telefon, fax, e-mail a kontaktní osoba:

5. Zdůvodnění žádosti, včetně popisu zajištění školního stravování dětí, žáků a studentů všech škol a školských zařízení a jejich odloučených pracovišť, jejichž činnost právnická osoba (žadatel) vykonává. (Nesouhlasí-li údaje s výpisem z rejstříku škol a školských zařízení je nutné podat vysvětlení):

6. Předpokládaný počet dětí, žáků a studentů, období od-do, počet dní a rozsah jim poskytovaného náhradního stravování v členění podle čl. 3 odst. 7, včetně identifikátoru a druhu jejich školy nebo typu jejich školského zařízení, jde-li o praktické vyučování nebo o praktickou přípravu rovněž v členění podle jednotlivých pracovišť (Náhradním stravováním se rozumí činnost, která není zapsána v rejstříku škol a školských zařízení):

7.1. Předpokládané celkové výdaje právnické osoby (žadatele) na zajištění náhradního stravování podle smlouvy o zajištění školního stravování (bez výdajů hrazených dětmi, žáky, studenty)s uvedením výpočtu:

7.2. Vyčíslení maximální výše dotace s uvedením výpočtu: počet strávníků x počet dní x maximální výše dotace dle čl. 3 odst. 7:

7.3. Výše požadované dotace celkem:

datum   razítko a podpis žadatele



MŠMT

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.