„Pojďme promyslet, jak můžeme v tuto chvíli pomoci komunitě, konkrétním druhým lidem, své širší rodině a známým. Pojďme se ptát, co můžeme konkrétně - každý z nás - udělat pro druhé. Soustředíme se pochopitelně na vývoj situace i vyhlašovaná opatření. Ale někdy možná zapomínáme, že mnoho můžeme dělat i my sami. Respektive každý malou trochu. Dohromady to udělá pořádný kus práce. Jsem dokonce přesvědčen, že právě podobná drobná aktivita nyní může - a to doslova - v mnoha případech zachránit životy či zdraví,“ píše psycholog Dalibor Špok na svém blogu.
 |
Dalibor Špok (facebook.com)
|
Pět nápadů, jak nyní pomoci druhým
Přináším sem pět nápadů, prosím promyslete ale i další aktivity, které můžete pro druhé učinit třeba právě vy, ve své specifické situaci nebo z pozice vašeho talentu nebo vaší profese:
1. Toto je myslím nyní absolutně nejdůležitější bod: Zavolejte své babičce (strejdovi, blízkému seniorovi, neznámému seniorovi). Věřte mi, stojí to za to. Mnozí jsou v množství informací bezradní. I ti, kteří si jinak vědí ve všem rady. Mnozí nevědí, co si mají myslet. Nebo vědí, ale úplně jistí si nejsou. Mnozí něco chápou nesprávně. Někteří chápou nesprávně vše. Ale i ten, kdo oplývá jistotou a chlácholí vás, že je v pohodě, bude minimálně rád, že se mu ozvete a projevíte starost. Zavolejte, vysvětlete, nechte si položit otázky, odpovězte, uklidněte, podpořte, nabádejte k bezpečnému chování a izolaci...
4. Zorganizujte (v rámci možností a pravidel opatření) miniaturní dětskou skupinu pro přetížené rodiče malých dětí, vaše známé - svobodné matky či kolegyně, které si potřebují odpočinout apod. Vezměte tyto děti ven. Nebo se vždy (2-3 rodiny v komunitě, sousedství) spojte a na část dne si vzájemně pohlídejte děti, zorganizujte něco pro ně. Rodičům se uleví, děti to bude bavit. Samozřejmě dodržujte všechna opatření a bezpečné chování. Zatím je to realizovatelné (malé skupinky do 6 mohou být). Později možná opatření tuto možnost znemožní.
Berte přitom samozřejmě v potaz případné riziko zavlečení infekce do dané rodiny: Pokud je to mladá rodina/rodič bez velkého rizika, samozřejmě si může dovolit větší míru rizika než domácnost, ve které v žije senior nebo nemocný člověk. V takové domácnosti podobnou radu samozřejmě nerealizujte.
5. Nešiřte na sociálních sítích žádné schválně kontrariánské názory, které chtějí svou odlišností vyvolat emoce a slávu. Nešiřte prosím ani žádné roztodivnosti a spiklenecké teorie k pobavení ostatních. Ano, vy a vaši přátelé se možná pobaví, ale taková zpráva/status díky tomu získá popularitu a algoritmy sociálních sítí jej pak doručí do jiných skupin, kde jej vezmou vážně. Pokud už chcete na takové věci upozornit/pobavit se, tak screenshotem, nikoli odkazem na daný status, protože algoritmus sociálních sítí tento screenshot ignoruje. Nejlépe ale ignorujte vše škodlivé, nelajkujte to, nereagujte na to. Případně takový status nahlaste.
0 komentářů:
Okomentovat