Kamil Kopecký: Učitelé, pozor! Žáci zvou do online výuky další uživatele, kteří pak výuku narušují

pátek 16. října 2020 ·

„S přechodem škol na distanční formu vzdělávání - především pak na online synchronní výuku - se v online světě opětovně objevují rizikové fenomény spojené s únikem osobních údajů do online světa (nahrávky vyučovacích hodin bez souhlasu učitele a jejich sdílení prostřednictvím sociálních sítí, trollování online výuky změnami profilové fotografie, spamováním na zeď, sdílením odkazů na nevhodný obsah apod.), nově se pak objevují situace, kdy se do online výuky připojí další osoba, která začne výuku narušovat,“ píše Kamil Kopecký pro E-Bezpečí. Kamil Kopecký (upol.cz)
Kopecký také píše: 

Žáci totiž sdílejí své přihlašovací údaje do online výuky (např. ID číslo a PIN pro přístup do systému Zoom, kód pro přístup ke konkrétní videokonferenci atd.) s dalšími osobami, které pak mohou výuku sabotovat. 

Pro učitele to znamená především to, že by měli omezit plánování vzdělávacích aktivit pomocí rozesílání identifikačních přístupů ke vzdělávacím lekcím svým žákům. Ty je totiž velmi snadné přeposlat dalším kamarádům, kteří mají v oblibě např. streamování. 

Jak z toho ven? Stačí změnit způsob plánování vzdělávacích akcí. Existuje celá řada způsobů, jak minimalizovat riziko, že se do probíhající vzdělávací akce někdo dostane… Celý text naleznete zde

2 komentářů:

laimes řekl(a)...
16. října 2020 v 13:17  

on line výuka se někdy zvrhává ve web camera live 2.0

laimes řekl(a)...
16. října 2020 v 23:10  

Muž na předměstí Paříže uřízl hlavu učiteli, který dětem ukázal karikaturu proroka
Podle několika francouzských médií je obětí útoku 47letý středoškolský učitel dějepisu, který před nedávnem žákům přednášel o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury proroka Mohameda. Na učitele si následně několik rodičů stěžovalo.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.