Václav Trojan odpovídá v anketě české školy na téma „stávka učitelů“: Učitelé necítí podporu společnosti, rodičů ani politiků

středa 6. září 2017 ·

Školské odbory včera vyhlásily stávkovou pohotovost. Řada učitelů je ale k jejich akceschopnosti velmi skeptická. Česká škola proto učitelům i odborníkům poslala několik stručných otázek k případné stávce. Přinášíme odpovědi dlouholetého ředitele gymnázia, nyní vedoucího katedry Centrum školského managementu na PedF UK Václava Trojana.Václav Trojan (facebook.com)
- Myslíte si, že ke stávce nakonec dojde?


Ke stávce podle mne spíše nedojde, učitelé necítí podporu společnosti, rodičů ani politiků (vím, že třeba facebook snese všechno, ale různé debaty v rodičovských skupinách jsou šíleně namířené proti školám, systému, povinnostem. Často nevěřím svým očím, co kdo píše...


- Může být úspěšná?


Stávka příliš úspěšná být nemůže - vláda nedeklarovala a jistě nemá odvahu to deklarovat, že vzdělávání budoucí generace je její i společenská priorita a že nebude případné zvyšování mezd spojovat s celým veřejným sektorem. Proto bude i veřejnost vždy poměřovat zvýšení učitelských platů s platy policistů, hasičů, úředníků a budeme se točit v kruhu Nevěřím tomu, že by stávka dokázala přimět premiéra, aby vyčlenil zvlášť učitele s tím, že jejich mzda bude např. 150% průměrné mzdy


- Podporujete stávku kvůli platům?


Jistě ano - podporuji, ale tarifní zvýšení je pouze začátek. Podporuji více peněz do rukou ředitelů škol a jejich kompetenci v diferenciaci učitelských platů (mnohem více, než v řádech stokorun). Uvědomuji si, že by tuto kompetenci dostal do ruky i špatný ředitel, ale každá změna vždy přinese tato úskalí. Radikální příjmová změna by v horizontu několika let začala systém čistit a začala zajišťovat přísun kvalitních učitelů, potažmo ředitelů škol


- Teoreticky, v pozici učitele ZŠ, SŠ: Zúčastnil byste se?


Jako učitel ZŠ zcela jistě. Podle mého soudu jsou to veřejné základní školy, které jsou vážně ohroženy nepodporou státu. Vím od ředitelů, že učitelé některých aprobací zkrátka neexistují, gymnázia si každou chvíli některého učitele přetáhnou. Nehledě na to, že srovnání mojí mzdy jako učitele ZŠ např. s desetiletou praxí s kamarádem ze studií, který je mimo školství, je skutečně neporovnatelné.


V anketě zatím odpověděli Josef Soukal, Jana Karvaiová, Veronika Valíková, Zdeněk Sotolář, Pravoslav Němeček, Lenka DohnalováRenata Schejbalová a Jaroslava Indrová

2 komentářů:

tyrjir řekl(a)...
6. září 2017 20:37  

Stávka příliš úspěšná být nemůže - vláda nedeklarovala a jistě nemá odvahu to deklarovat, že vzdělávání budoucí generace je její i společenská priorita a že nebude případné zvyšování mezd spojovat s celým veřejným sektorem. Proto bude i veřejnost vždy poměřovat zvýšení učitelských platů s platy policistů, hasičů, úředníků a budeme se točit v kruhu Nevěřím tomu, že by stávka dokázala přimět premiéra, aby vyčlenil zvlášť učitele s tím, že jejich mzda bude např. 150% průměrné mzdy

Souhlasím a poznamenávám, že i z tohoto hlediska je stávka učitelů před volbami dost nesmyslná. Učitelé by neměli dělat předvolební křoví lidem, kteří školám i jim z vlastní viny moc nepomohli a navíc je zatížili některými nesmyslnými věcmi typu zpackané Inkluze nebo pokusu o Karíérní neřád.

J.Týř

J.Týř

mirek vaněk řekl(a)...
7. září 2017 7:59  

Stávka má bolet. Jinak je k ničemu. To už by mohli i školští odboráři pochopit. Stávkovat v září je nesmysl. Navrhuji červen!Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.