Pravoslav Němeček odpovídá v anketě České školy na téma „stávka učitelů“: Domnívám se, že situaci je možné vyřešit pouze razantním krokem, tedy stávkou

středa 6. září 2017 ·

Školské odbory včera vyhlásily stávkovou pohotovost. Řada učitelů je ale k jejich akceschopnosti velmi skeptická. Česká škola proto učitelům i odborníkům poslala několik stručných otázek k případné stávce. Přinášíme odpovědi ředitele základní školy Pravoslava Němečka.

Pravoslav Němeček (repro ČT)
- Myslíte si, že ke stávce nakonec dojde?


Politici si s námi pohrávají, chtějí i ve školství získat nějaký předvolební kapitál. Proto pravděpodobně najdou nějaký kompromis, něco přidají, aby ke stávce nedošlo. Stále nedokáži pochopit, když školství je prioritou současné koalice (bylo prioritou i všech předchozích vlád), tak přeci musí být prioritou i v rozpočtu. Znamená to, že by se nejdříve peníze měly přidělit preferovaným (prioritním) oblastem a potom ostatním. Naše vláda to dělá asi naopak. Vše je v rozpočtu již rozděleno a zabezpečeno, jen na školství jaksi nevyšlo. Ujišťují mne o tom i výroky pana ministra financí.


- Může být úspěšná?


Stávka může být úspěšná tehdy, když se ji zúčastní drtivá většina pedagogů. To bude v případě, že ji podpoří i profesní organizace, asociace a také vedení škol včetně vysokých. Vyhlásit ji ale ze zákona mohou pouze odbory. Ty by ji ale samy bez podpory již zmíněných organizací do úspěšného konce těžko dovedly.


- Podporujete stávku kvůli platům?


Působím ve školství již několik desítek let a stejnou dobu poslouchám jen plané sliby. Proto se domnívám, že situaci je možné vyřešit pouze razantním krokem, tedy stávkou. Velká slušnost a ohleduplnost nezabírají. Tedy stávku podporuji.


- Teoreticky, v pozici učitele: Zúčastnil byste se?


Stávky bych se zúčastnil.
V anketě už odpovídali: Josef Soukal, Jana Karvaiová, Veronika Valíková a Zdeněk Sotolář

1 komentářů:

BP řekl(a)...
6. září 2017 9:45  

Máte můj obdiv, pane řediteli.Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.