Zdeněk Sotolář odpovídá v anketě České školy na téma „stávka učitelů“: Nemám ke školským odborům důvěru

úterý 5. září 2017 ·

Školské odbory dnes vyhlásily stávkovou pohotovost. Řada učitelů je ale k jejich akceschopnosti velmi skeptická. Česká škola proto učitelům i odborníkům poslala několik stručných otázek k případné stávce. Přinášíme odpovědi učitele a výrazného člena Učitelského profesního sdružení Zdeňka Sotoláře.

Zdeněk Sotolář (archiv autora)
- Myslíte si, že ke stávce nakonec dojde?


Ne. Nemám ke školským odborům důvěru. Jejich cílem jsou švindlkompromisy. Kromě toho se odhalí, že odborářů je prostě málo a na řadě škol možná nejsou žádní.


- Může být úspěšná?


Pochybuji. Řada učitelů nebo škol se připojí jen formálně nějakou plackou. Navíc se proti učitelům rychle obrátí veřejnost, která zvyšování platů učitelů nepodporuje. Média budou masírovat veřejnost historkami o tom, jak si rodiče nevědí rady, kam v době stávky s dětmi. Na některých školách by bylo nutné zvolit okupační stávku, aby zabránila vstupu dětí, o které se budou někteří ředitelé chtít postarat. A vláda nám řekne, že se vlamujeme do otevřených dveří.


- Podporujete stávku kvůli platům?


Určitě ano. Ale ta měla přijít už minulý rok, kdy nás vláda se souhlasem odborů odbyla 6 %.


- Zúčastnil byste se?


Ano. Přes řadu námitek a pochybností nechci být stávkokazem.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.