Veronika Valíková (SUČJL): Maturita z ČJL se během působení ministryně Valachové stala centrálně řízeným kolosem

pátek 12. května 2017 ·

Mluvčí Společnosti učitelů ČJL (SUČJL) Veronika Valíková odpovídá v anketě České školy, která se týká působení Kateřiny Valachové na pozici ministryně školství. Oslovili jsme učitele i teoretiky s následujícícmi otázkami: 1) Jak obecně hodnotíte ministerské působení Kateřiny Valachové? Patřila mezi lepší nebo horší ministry/ministryně školství po roce ´89? (Ostatně - koho považujete za nejlepšího ministra/ministryni školství v tomto období?) 2) Převažují v rámci jejího působení na ministerstvu pozitiva? Jaká? 3) Převažují negativa? Jaká? 4) Případný další osobní komentář...

Veronika Valíková:

Veronika Valíková (archiv autorky)
1) Bez komentáře.

2) Bez komentáře.

3) Maturita z ČJL byla za vlády ČSSD obohacena o:

- závazný centrální manuál k analýze textu při ústním zkoušení - 25 položek (další školení a pracné předělávání karet)

- sjednocení školní maturitní četby do jediného seznamu (hádky, pláč a vyškrtávání autorů)

- seznam autorů a směrů k didaktickým testům (na SOŠ a učilištích víc nestihnete, na moderní literaturu zapomeňte)

- centrální hodnocení slohů (češtinářům není radno věřit).

Posouzení dalších inovací, které vedly k centralizaci našeho školství od mateřinek až po maturitu, pocitu odcizení u mnoha učitelů i radostnému citování Orwella a Kafky ponechávám kolegům, kteří se danými problémy zabývají hlouběji. A novinářům.

4) Dostala jsem přidáno (1400 Kč ?) Děkuji.


V anketě už odpovídali Josef Soukal, Jana Karvaiová, Zdeněk Sotolář, Silvie Pýchová a Zdeněk Slejška

3 komentářů:

BP řekl(a)...
13. května 2017 v 15:42  

Paní kolegyně, mohla jste si teď přivydělat opravou maturitních slohových prací. Ale Vy budete raději pomlouvat. Myslíte si, že práce neopravují učitelé z praxe, jimž rovněž právě maturovali jejich studenti?
Kdo má pořád číst ten Váš nářek?
Já chci ovlivňovat chod věcí, a tak se zapojuji do všech věcí, které mi nadřízení umožní. Ale Vám se nechce zřejmě dělat nic, a tak budete jen planě tlachat.
Já jsem byla ta, která ještě před jeho nástupem do funkce ministra školství oslovila pana Dobeše, aby už konečně státní maturitu rozjel, že mě nebaví stále poslouchat hloupé řeči mých přímých nadřízených ve škole. Kdo měl pořád poslouchat, že nová maturita u nás nikdy nezačne?
Školila jsem se na lektorku nové maturity z němčiny a velmi se mě to dotýkalo, když tomu všichni kolem mě házeli klacky pod nohy.
Sice teď nemám spíš co učit, protože němčina šla do háje, ale já se již nemohu dočkat, kdy školství opustím. Ovšem čekám ještě na slíbených 46000,- Kč hrubého platu, neboť nyní, téměř před smrtí, dostávám jen o 300,- Kč navíc nad celostátní průměr.
Nepište blogy, ale zaregistrujte se na naucim.cz! Nemusíte pak plakat nad výplatou. Od roku 1988 nežiju pouze z platu učitelky.

Veronika Valíková řekl(a)...
13. května 2017 v 19:14  

Paní BP, nepláču nad výplatou. Ani v textu, ani jinde. Už jsem Vám jednou napsala, že mám slepé pravé oko, a to zdravé si nehodlám kazit nad slohy studentů, které neučím.

Každá máme právo dělat to, co považujeme za správné. Pěkný den.

BP řekl(a)...
13. května 2017 v 19:43  

Nic jste mi, paní kolegyně, nepsala. Ale to nevadí. Mám po operaci obou očí - silná krátkozrakost, zelený zákal a počínající šedý zákal (jsem už stará, tak co bych chtěla) - nelitujte se a hlavně neseďte u pc a nepište tam blbosti. Akorát nás všechny tím otrávíte.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.