Vědkyně pomáhá stávkujícím studentům. Nechtějí se ulít ze školy, říká

neděle 14. července 2019 ·

Na 26 tisíc vědců z Německa, Rakouska a Švýcarska se letos spojilo, aby podpořili páteční studentské stávky za klima pořádané hnutím Fridays for Future. Sdružení přijalo podobný název - Scientists for Future. Hned na začátku se k němu přidala i německá klimatická vědkyně Heike Hübener. "Svět potřebuje přísun svěžích nápadů, protože ty dosavadní problém s klimatickými změnami očividně nevyřešily," vysvětluje v rozhovoru pro deník Aktuálně, proč se rozhodla stávkujícím středoškolákům pomáhat.


Heike Hübener (hlnug.de)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Jaká je spolupráce v podstatě s dětmi, které sice stejně jako vy považují klimatické změny za velký problém, ale asi mají trochu jiný pohled na svět?

Pro mě je práce s těmito mladými lidmi velmi osvěžující. Oni ke klimatickým změnám zaujímají jasný postoj. Za klimatické změny mohou předchozí generace a ta současná i ty další tím trpí a budou trpět. Mladá generace teď zkrátka požaduje, aby se tento problém vyřešil. Studenti nemají moc rádi kompromisy (politiků), hlavně se jim nelíbí ty, které se snaží oddálit nutnost dramaticky snížit emise skleníkových plynů. Já jsem se od mladých lidí naučila mnoho, hlavně o naději. To vzdělání je vlastně obousměrné - oni se učí od nás, my od nich.

Může podle vás hnutí dosáhnout nějakých hmatatelných změn? Někteří kritici tvrdí, že studenti se spíš chtějí vyhnout pátečnímu vyučování a nemají se plést do politiky

Z vlastní zkušenosti vím, že většina studentů se snaží o klimatických změnách a udržitelném rozvoji nastudovat co nejvíce informací. Učí se o fyzice, biologii, udržitelnosti, informatice, světové ekonomice, politice i o správě země. Tohle všechno by se ve škole nenaučili. Takže argument, že se jen chtějí "ulít" ze školy, mi přijde celkem chabý.

A proč by děti nemohly určovat politickou agendu? Vážně je lepší nechat naše politiky, kterým je v průměru 60 let a více, aby rozhodovali o budoucnosti našich dětí? Jistě, někdo by mohl argumentovat tím, že děti nemají dostatek životních zkušeností. Já se ale domnívám, že svět potřebuje přísun svěžích nápadů, protože ty dosavadní problém s klimatickými změnami očividně nevyřešily. Pamatujme také na to, že požadavky, které studenti v dubnu předložili německým politikům, jsou vědecky podepřeny.


Celý rozhovor naleznete zde

1 komentářů:

laimes řekl(a)...
14. července 2019 v 18:19  

kapitalismus a regulace nejsou slučitelné !

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.