Jaroslav Mašek: Jak (ne)používat technologie – díl 1.: ekosystém

čtvrtek 28. února 2019 ·

Hodinky, telefon, tablet a notebook tvoří jednotný ekosystém, v němž každé zařízení ví, co se stalo na tom druhém, a tyto informace si vyměňují. A to nejen v rámci Mac OS, iOS a iCloudu, ale i prostřednictvím dalších cloudových služeb od Googlu a Microsoftu, která pro svou práci učitele každý den potřebuji také. Ke svým aktuálním datům se totiž potřebuji dostat nejen na svých zařízeních, ale např. i na počítačích ve škole, kde iCloud není.


Ekosystém je to po právu i proto, že pokud pracuji s telefonem, nevibrují mi hodinky a naopak. A když někdo volá, mohu přijmout hovor na tom zařízení z výše uvedených, které mám zrovna nejblíž.

Žáci si svůj ekosystém vytváří jinak Stejně jako já používají i žáci více zařízení najednou. Minimálně ve chvíli, kdy ve výuce či doma začnou pracovat s tabletem a/nebo počítačem.

Jak si oni nastavili svůj ekosystém či pseudo ekosystém?

Dělají na všech zařízeních všechno, nebo mají každé vyčleněno na jiné činnosti, a tím pádem na nich mají nainstalované jiné aplikace a také odlišně nastavené notifikace?

Představil jsem svým žákům svůj ekosystém stejně jako teď vám a chtěl jsem vědět, jak je to u nich. Zjistil jsem, že o tom v 15 letech nepřemýšlejí, rozdílné nastavení neřeší.

Nechal jsem je o tom přemýšlet. Nevnucoval jsem jim svůj přístup. Věřím, že časem sami dojdou k tomu, co jim nejlépe vyhovuje.

A že si svůj ekosystém nastaví jinak, než jsem to udělal já? O tom není sebemenších pochyb.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.