Julie Hrstková: Šance na srovnání výdělků žen a mužů je vysoká. Pokud si počkáme několik staletí

pondělí 11. března 2019 ·

„Zpráva Českého statistického úřadu o vývoji na trhu práce v loňském roce překypuje superlativy. Ve stejném duchu se nesou i výsledky růstu mezd a platů. I tady bylo všechno top a jediné srovnání je prý možné jen s předkrizovým rokem 2008. A z této krásné, sluncem zalité zprávy o situaci pracovního trhu jak černý flek vyčnívá věta ´Muži mají značně vyšší mzdovou úroveň: ve 4. čtvrtletí 2018 byl mediánová mzda žen 26 490 korun, zatímco u mužů byla 31 910 korun, tedy vyšší o 20 procent.´,“ píše Julie Hrstková v Hospodářských novinách.


Julie Hrstková (repro ČT)
Hrstková mimo jiné píše:

Takže v situaci, kdy se daří v historii nejlépe, si žena v průměru odnese každý měsíc domů o 5420 korun méně, což dělá za rok lehce přes šedesát pět tisíc, což je více než dvě měsíční mediánové mzdy mužů. A pokud má tu smůlu a strávila mnoho let studiem, rozdíl ve mzdě s jejím mužským kolegou bude mít ještě vyšší.

Důvody jsou dlouhodobě známé, a i když se opakují jako kolovrátek, stejně nejsou moc pochopitelné. Ano, muži pracují v oborech, kde se víc platí. Určitě je práce slévače nebo obráběče obtížná. Ovšem kdyby neměl svoji pracovní protistranu v ženské podobě, podstatně hůř placenou ženu třeba na pozici zdravotní sestry, pečovatelky nebo třeba učitelky, asi by dlouho svoji profesi dělat nemohl. Musel by namísto práce třeba hlídat děti - zadarmo.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.