Marek Šedivý: Neziskovky musí samy sebe lépe hájit v médiích

čtvrtek 29. listopadu 2018 ·

Stále méně lidí důvěřuje neziskovým organizacím. Podle Marka Šedivého, prezidenta Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, se po letní kauze týkající se snižování dotací pro neziskové organizace nedá očekávat obrat k lepšímu. Ke špatnému obrazu přispívají nejen politici, ale určitou měrou i média. Rozhovor přinášejí Hospodářské noviny.


Marek Šedivý (neziskovky.cz)
V rozhovoru zazní i tyto otázky a odpovědi:

Jaké neziskovky čelí kritice nejčastěji?

Nejsnáze kritizovatelné jsou neziskovky obhajující lidská práva – a jsme zpět u uprchlíků, genderu a podobně. K tomu si přidejte kauzy spojené s neprůhledným financováním sportu na ministerstvu školství, které jsou vděčným tématem pro média. Po tom všem stačí, když premiér prohlásí, že neziskovky čerpají od státu 18 miliard korun a že je třeba je podřídit řádné kontrole, protože stát by neměl financovat nějaké pochybné a neprůhledné aktivity. Přitom každá dotace musí projít podrobnou kontrolou vyúčtování úředníky příslušného ministerstva.

Dá se s nedůvěrou v neziskovky něco dělat?

Jsem přesvědčen, že ano. Neziskovky musí lépe hájit samy sebe v médiích a dobře prezentovat výsledky své činnosti. Musí diskutovat s novináři a médii, která nepravdy o neziskových organizacích zveřejňují. Některá to nedělají ve zlém úmyslu, ale z nevědomosti, a některá naopak po dezinformacích nejen o neziskovkách přímo pasou. Proto se musíme jako neziskovky naučit prezentovat fakta, třeba to, že výdaje státního rozpočtu na dotace pro neziskové organizace nepřesahují jedno procento státního rozpočtu.


Celý text naleznete v Hospodářských novinách

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.