Situace na znojemském gymnáziu se vyostřuje: Ředitel bojuje s inspekcí, většina učitelů mu fandí, konkurz byl odložen

úterý 12. června 2018 ·

Inspektorát práce, nejvyšší školský odborář a několik kantorů stojí proti řediteli znojemského gymnázia GPOA Leoši Gretzovi. Kontrola odhalila porušení zákona při odměňování učitelů, námitky ředitele inspekce odmítla. Přesto má Gretz podporu velké části školy. K tématu se vrací MF DNES. Oč jde: Osm zaměstnanců si stěžuje, že kvůli dvojím smlouvám nedostávají všechny peníze, na které mají nárok. Vedení školy naopak tvrdí, že je dotyčnými šikanováno. Celý spor se vyostřil pětiměsíční kontrolou jihomoravského inspektorátu práce, z jehož protokolu plyne, že byl několikrát porušen zákoník práce. Ale to, co kritici ředitele Leoše Gretze považují za „razítko“ na své stížnosti, první muž školy vnímá jako mstu z jejich strany.

Pedagogický sbor GPOA
Gretz potvrdil, že námitky, jež proti protokolu podal, inspektorát zamítl. Přesto závěry kontroly pořád považuje za předběžné. „Inspektorát nevzal v úvahu řadu dokumentů, které si vůbec nevyžádal a které jsme neměli možnost předložit. Jejich důležitost jsme zjistili až z protokolu. Nepřizval nás k jednotlivým kontrolním úkonům ani nás před vydáním protokolu neseznámil s jeho závěry,“ tvrdí ředitel. Proti protokolu tak podal i stížnost a návrh na došetření.

Zákon o kontrolním řádu ale říká, že případ končí ve chvíli, kdy je kontrolované osobě doručeno vyjádření ohledně jejích námitek. Přestože ty už inspektorát práce zamítl, ke kauze se jeho zástupci odmítají vyjadřovat. Nicméně i krajský školský odborář Petr Holánek tvrdí, že šetření je konečné a protokol uzavřený a neměnný. „Kontrola na škole byla ukončena. Stížnost podaná ředitelem nemá na kontrolní závěry vliv,“ uvedl Holánek, podle něhož je Gretz – vzhledem k závažnosti porušení právních předpisů – nezpůsobilý k funkci ředitele.

Za ředitele Gretze se postavila odborová organizace GPOA Znojmo. Tvrdí, že na petici za jeho podporu má přes 70 podpisů zaměstnanců, jichž je celkově na škole přes 120. „Absolutní většina neochvějně stojí za vedením školy. Ředitel má podporu školské rady a studentského parlamentu. Kampaň rozpoutalo několik osob v době, kdy kraj rozhodoval o tom, zda bude vyhlášen konkurz na ředitele (ten byl přesunut z tohoto týdne na konec června – pozn. red.). Jediná šikana, která zde probíhá, je ze strany těch několika zaměstnanců,“ uvedla za výbor odborářů Jana Ondrušová.

Mezitím celorepublikový šéf školských odborů František Dobšík řediteli doporučil, aby kromě jiného vyčíslil dluh na platu a zahájil s učiteli jednání o jeho splacení.

Celý text naleznete zde
První reportáž naleznete zde

5 komentářů:

Ferda44 řekl(a)...
12. června 2018 v 12:00  
Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.
tyrjir řekl(a)...
12. června 2018 v 13:13  

Zákon o kontrolním řádu ale říká, že případ končí ve chvíli, kdy je kontrolované osobě doručeno vyjádření ohledně jejích námitek. Přestože ty už inspektorát práce zamítl, ke kauze se jeho zástupci odmítají vyjadřovat.

zamítnout = zabývat se věcí a nevyhovět jejímu předmětu (námitkám, návrhu apod.)
odmítnout = nezabývat se věcí pro její nerelevantnost, věcnou nebo formální vadu

Kontrolní orgán ZAMÍTL námitky ředitele, kontrola skončila a PROTO (nikoli "přestože") se k ní dál nevyjadřuje.


tyrjir řekl(a)...
12. června 2018 v 13:26  

Kontrola odhalila porušení zákona při odměňování učitelů, námitky ředitele inspekce odmítla. píše se na začátku članku.

Gretz potvrdil, že námitky, jež proti protokolu podal, inspektorát zamítl. píše se dále

Tak "ododmítla" bez projednání, anebo "zamítla" po projednání kontrola ty ředitelovy námitky? Kdo psal ten článek?

tyrjir řekl(a)...
12. června 2018 v 13:58  

Za ředitele Gretze se postavila odborová organizace GPOA Znojmo. Tvrdí, že na petici za jeho podporu má přes 70 podpisů zaměstnanců, jichž je celkově na škole přes 120. „Absolutní většina neochvějně stojí za vedením školy. Ředitel má podporu školské rady a studentského parlamentu. Kampaň rozpoutalo několik osob v době, kdy kraj rozhodoval o tom, zda bude vyhlášen konkurz na ředitele (ten byl přesunut z tohoto týdne na konec června – pozn. red.). Jediná šikana, která zde probíhá, je ze strany těch několika zaměstnanců,“ uvedla za výbor odborářů Jana Ondrušová.

70/120*100= 58,33 %
Necelych 60 % není absolutní většina.

Pokud pan ředitel porušil zákon, jak se v původním článku píše*, jsou poškození zaměstnanci v právu, když si stěžují, a není to kampaň. Kampaní je v takovém případě spíš výše popsaná podpora odborové organizace GPOA, podpisová petice relativně malé části zaměstnanců, podpora školské rady a žákovského parlamentu.

*Viz
http://www.ceskaskola.cz/2018/06/kvuli-triku-se-smlouvami-dostavala-cast.html

tyrjir řekl(a)...
12. června 2018 v 14:17  

Nicméně i krajský školský odborář Petr Holánek tvrdí, že šetření je konečné a protokol uzavřený a neměnný. „Kontrola na škole byla ukončena. Stížnost podaná ředitelem nemá na kontrolní závěry vliv,“ uvedl Holánek, podle něhož je Gretz – vzhledem k závažnosti porušení právních předpisů – nezpůsobilý k funkci ředitele...

Mezitím celorepublikový šéf školských odborů František Dobšík řediteli doporučil, aby kromě jiného vyčíslil dluh na platu a zahájil s učiteli jednání o jeho splacení.


Tuhle situaci škole, jejím zaměstnancům ani příslušnému krajskému úřadu nezávidím. Poškozeným zaměstnancůmm přeji, aby se svých práv domohli pokud možno smírnou cestou.

J.Týř


Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.