Jedním z výsledků celoroční vzdělávací, badatelské a osvětové činnosti členů Sněmu dětí pro životní prostředí ČR zaměřené na vodní ekosystémy je otevřený dopis, kterým se obrací na ministry životního prostředí a zemědělství. Děti v něm navrhují věnovat více pozornosti mokřadním lesům a obecně zeleni podél vodních toků.

CREATIVE BALTIE 2008 - dnes přímý online přenos!
TUL vyhlásila kreativní soutěž KYBER robot 2008 - uzávěrka dnes!
Druhý ročník soutěže výukových robotů pro studenty středních a základních škol "KYBER robot 2008" vyhlásila Technická univerzita v Liberci. Přihlášky je možné ještě posílat do 28. listopadu. Samotná soutěž se uskuteční 5. prosince od 10 hodin v areálu Informačního centra TUL, Studentské náměstí 2. Neplatí se žádné vložné. Hlavní cenou soutěže je robotická stavebnice Bioloid.
Mikrokurzy jako mechanismus podporující informální vzdělávání
Většina podniků stojí před problémem rychle se měnících požadavků na stupeň vzdělání a potřebou zavádění nových konceptů. Zdá se, že podniky značně nadhodnotí a přeinvestují programy formálního vzdělávání, přičemž opomíjejí zaměřit se na takové vzdělávací procesy, které jsou přirozenější a informálnější. Má-li informální vzdělávání vzkvétat, je nutné rozvíjet pružnější mechanismy, které tento druh vzdělávání podpoří a zároveň potlačí stinné stránky spojené s informálností. Metoda mikroškolení je vyvíjena jako mechanismus podporující převážně informální vzdělávací aktivity.
Josef Duhajský: Pozorujte s dětmi zákryt Venuše Měsícem
Jan Wagner: Z konference Informační gramotnost - vědomosti a dovednosti pro život
redakce: Chemie pro nevidomé? Přes internet!
Marek Václavík: Průřezové téma Výchova demokratického občana ve školní praxi
Demokracii se musí žáci učit. Podstatou je, aby žák pochopil základní demokratické principy, dokázal je odlišit od anarchie a jiných společenských zřízení a prožil „na vlastní kůži" kvalitně demokraticky fungující uskupení. Primárním uskupením je jistě rodina. Za ní následuje instituce, ve které žák získává nové znalosti, dovednosti a schopnosti potřebné pro život - škola. A zde je jedinečná možnost (přímo výzva) předat žákovi principy demokratického chování, jednání a působení.
Jan Wagner: Europeana.eu: evropské digitální fiasko
MŠMT: Ministr Liška jednal v Radě EU o mládeži a vzdělávání
Varianty: Bohouš a Dáša seznámí studenty s lidskými právy
Sedmnáctého listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii, vydala společnost Člověk v tísni metodickou příručku pro středoškolské pedagogy s názvem Bohouš a Dáša za lidská práva. Příručka pedagogům umožní pracovat s tématikou lidských práv prostřednictvím komiksových příběhů a metod interaktivního učení.
Pavel Roubal: Učitel s VT nebo bez ní?
13. ročník Schola Pragensis zahájen
Petr Kolman: Evidence uchazečů o zaměstnání
International School of Languages: další mlžení
Jan Wagner: International School of Languages: další mlžení...
Miloslav Fuček: Tématická soutěž JunWeb vyhlášena již po páté
MŠMT: Další skoro tři miliardy z ESF poputují do krajů
International School of Languages: podvod nebo amatérismus?!
Koncem srpna 2008 na doporučení pracovníků odboru školství Jihomoravského kraje předvedli pánové Patrick Šedivý a Owen Fuller maketu výukového programu na výuku angličtiny tak zvané International School of Languages na poradě MŠMT s vedoucími odborů školství krajských úřadů. Poté na všechny KÚ a na tisíce škol rozeslali nabídku programu, kterou školy dostanou zdarma výměnou za rozšíření placené nabídky "domácího" upgrade pro žáky za 250 Kč ročně. Na řadě škol se již peníze vybírají a podle sdělení Patricka Šedivého jde již o 1600 škol a 300 tisíc žáků, tedy o předpokládané inkaso 75 milionů Kč. Za zatím neexistující program od zcela neznámého dodavatele...
Pozvánka na výstavu SCHOLA PRAGENSIS 2008
MŠMT: Diskuze k projektovým záměrům MŠMT v operařním programu Vzdělání pro konkurenceschopnost
Jan Wagner: International School of Languages: lži, nepřesnosti a nelogičnosti
Před týdnem jsem publikoval popis aktivit společnosti International School of Languages (ISL) v českých školách. Vycházel jsme především z komunikace s touto společností, z jejího webu a z dokumentů, které zaslali přímo mne, na krajské úřady nebo do škol. Článek jsem formuloval relativně mírně a jeho zveřejnění jsem několik dní odkládal, protože jsem si chtěl řadu skutečností ověřit. Reakce na článek byla očekávaná, řada kantorů mi dala za pravdu, že aktivity ISL jsou přinejmenším podezřelé. Dopis, který ISL odeslala jedné škole, toto podezření potvrzuje: je plný lží a nepodložených obvinění vůči mne.
Bořivoj Brdička: Výukový notebook z roku 1968
Čas od času se stane, že někdo se svou vizí výrazně předběhne dobu. Jeden takový značně jasnozřivý případ se stal před 40-ti lety. Tehdejší student University of Utah a pozdější počítačový vědec Alan Kay přišel s návrhem „počítače pro děti každého věku“, který nápadně připomíná současné notebooky. Nazval ho „Dynabook“.
Petr Kolman: Účastníci správního řízení
Otázky: Školský zákon mj. stanoví, že se na rozhodování o právech a povinnostech fyzických a právnických osob v oblasti státní správy podle školského zákona vztahuje správní řád, tedy v mnoha případech povinnost vést správní řízení, jak se postupuje v případě nesrovnalosti, když není jasné, zda někdo je či není účastníkem správního řízení? A co když osoba zmeškala úkon, který by jako účastník mohla učinit, protože nebyla a posléze byla uznána za účastníka?
Ondřej Neumajer: Polemika: Obhajoba ICT ve standardizaci profesní činnosti učitele
12. listopadu 2008 byla na internetovém portále Česká škola zveřejněna reakce prof. PhDr. Karla Rýdla, CSc. na článek Sedm mýtů o informatice a ICT ve vzdělávání od autora Ondřeje Neumajera, který vyšel 4. listopadu na Metodickém portálu a 6. listopadu byl přebrán Českou školou. Tento příspěvek je krátkou polemikou s názory na význam ICT ve vzdělávání.
Dejte nám dárek ke dvacetinám
Studentská výzva k 17. listopadu 2008: Blíží se dvacáté narozeniny naší demokracie. Čekají nás velkolepé ohňostroje, megakoncerty a kladení věnců. Jako studenti slavíme rádi a dobře víme, že 17. listopadu je proč. Poctivé narozeninové bilancování by ale mělo ukázat i jiné věci, než jak za dvacet let zbohatly naše pořadatelské agentury.
MŠMT: Novinky v přijímacím řízení na střední školy
V probíhajícím školním roce budou uchazeči o studium na střední škole poprvé moci využít pro ně výhodnějšího způsobu přijímacího řízení. Oproti starému systému jedné přihlášky si budou moci v prvním kole podat hned tři. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravuje informační kampaň, která má žákům, rodičům a školám usnadnit orientaci v nových podmínkách.
eTwinning: Metodické semináře eTwinning/leden - červen 2009
Národní podpůrné středisko pro eTwinning znovu připravilo metodické semináře eTwinning pro začátečníky (modul I) a pokročilé (modul II). Semináře připraví učitele na realizaci projektů eTwinning, seznámí je s metodikou, příklady z praxe přednesené přímo učiteli - koordinátory projektů, během seminářů probíhá i praktické cvičení dovedností využití portálu a dalších ICT nástrojů. Semináře budou nabízeny v počtu jednoho z každého modulu na každý kraj. V současné době je připravován také třetí modul semináře, který byl předložen k akreditaci.
100 000 školáků demonstruje za lepší školy
Asi sto tisíc školáků ve středu v řadě německých měst bojkotovalo ve středu dopoledne vyučování a demonstrovalo za lepší vzdělání. V Berlíně hovořili organizátoři o deseti tisících účastníků. V Hamburku, Mnichově, Stuttgartu a Kielu vyšlo navzdory hrozbám potrestání po pěti tisících školáků do ulic.
NÚOV: Jak připravit projekty financované z ESF v období 2007-2013
Praktická příručka je určena školám, které se chystají podat projekt a jeho prostřednictvím čerpat dotace z evropských fondů. Obsahuje přehled operačních programů, výčet možných témat projektů, informace o náležitostech i popis fází, kterými žadatel o dotaci projde od nápadu až po uzavření projektu.
Eva Habětínková: Dilema s funkcemi aneb Když se lidský pohled míjí s pohledem právníků
Ač to tak v před a povolebním šílenství může vypadat, volby nejsou jen o radosti, slavení a zklamání celých partají. Jsou a měly by být hlavně o tom, jak všelijaké naše státní, krajské a jiné orgány budou uspořádány po dalších několik let. S čímž souvisí jednak osud nás občanů jako, řekněme, masy, ale také životní osudy jednotlivých politiků. A právě jednomu takovému příběhu bych se chtěla věnovat v dnešním článku. Nechť si na popisovanou situaci každý z čtenářů vytvoří názor sám. A ať ho klidně připíše do diskuze k tomuto článku.
Pozvánka na konferenci "Mensa pro školy"
Pozvánka na konferenci "Mensa pro školy"
CERMAT: Maturitní generálka 2009
Jan Wagner: International School of Languages: podvod nebo amatérismus?!
Koncem srpna 2008 na doporučení pracovníků odboru školství Jihomoravského kraje předvedli pánové Patrick Šedivý a Owen Fuller maketu výukového programu na výuku angličtiny tak zvané International School of Languages na poradě MŠMT s vedoucími odborů školství krajských úřadů. Poté na všechny KÚ a na tisíce škol rozeslali nabídku programu, kterou školy dostanou zdarma výměnou za rozšíření placené nabídky "domácího" upgrade pro žáky za 250 Kč ročně. Na řadě škol se již peníze vybírají a podle sdělení Patricka Šedivého jde již o 1600 škol a 300 tisíc žáků, tedy o předpokládané inkaso 75 milionů Kč. Za zatím neexistující program od zcela neznámého dodavatele…
MŠMT: Vyhlášení MŠMT o pokusném procesu ukončování vzdělávání v oboru vzdělání 78-42-M/005 Zdravotnické lyceum
Karel Rýdl: Reakce na informace o standardizaci profesní činnosti učitele z 6. 11. 2008 na www.ceskaskola.cz
Vzhledem k tomu, že se na portálu Česká škola objevil text s názvem Sedm mýtů o informatice a ICT ve vzdělávání od Ondřeje Neumajera, jehož jedna část je věnována dost nelichotivému názoru na činnost Pracovní skupiny pro standardizaci profesní činnosti učitele, která vznikla při MŠMT ČR v lednu t.r., pokusím se jako vedoucí této skupiny uvést autorovy názory, jejichž původu rozumím, chápu je, ale nesouhlasím s nimi, na pravou míru.
MŠMT: Informace MŠMT k postupu při povolování plnění povinné školní docházky v zahraniční škole na území ČR
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy v souladu s § 38 odst. 1 písm. c) zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, je oprávněn povolit plnění povinné školní docházky ve škole zřízené na území České republiky právnickou osobou se sídlem mimo území České republiky nebo fyzickou osobou, která je cizím státním občanem, a nezapsané do školského rejstříku.
Bořivoj Brdička: Pozitivní dopad počítačových her zpochybněn
Tým pracovníků z Beckmanova institutu na University of Illinois (Walter R. Boot, Arthur F. Kramer, Daniel J. Simons, Monica Fabiani a Gabriele Gratton) uskutečnil zajímavý výzkumný projekt zabývající se vlivem počítačových her na pozornost, paměť a schopnost rozhodování hráčů. Většina podobných dřívějších výzkumů dospěla k závěru, že existuje přímá spojitost mezi hraním akčních her a zlepšením právě těchto schopností (např. Green, C. S., & Bavelier, D. (2003). Action video game modifies visual selective attention. Nature, 423, 534–537). Podle nejnovějších zjištění je ale možná všechno trochu jinak.
MŠMT: Semináře Tvorba školního vzdělávacího programu podle RVP pro obor vzdělání ZŠ speciální.
ÚIV: Krajská ročenka školství 2007
VÚP: Evropský sociální fond, projekty a my
Víte, jak poznáte netgeneration a jak souvisí s dnešní školou? Kolik informací se na nás denně valí a z jakých oblastí? Jak jsme na tom s využíváním možností, které přináší současné technologie, a co jsou klíčová témata, kterými je třeba se při výchově a vzdělávání zabývat? A jak to všechno souvisí s evropským sociálním fondem?
Knihovnický kurz se specializací na práci informačních a studijních center škol (ISC) – rok 2008
ICM: Tento pátek začíná EXPOLINGUA Praha 2008.
MŠMT: Kulatý stůl „Jak úspěšně vyplnit a odevzdat projektovou žádost?“
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, odbor CERA, pořádá kulatý stůl na téma „Jak úspěšně vyplnit a odevzdat projektovou žádost?“, který je určen pro žadatele o finanční podporu z OP VK k 1. výzvě pro předkládání individuálních projektů ostatních do prioritní osy 2 Terciární vzdělávání, výzkum a vývoj, oblasti podpory 2.3 Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji – dne 20. listopadu 2008.
Ondřej Neumajer: Sedm mýtů o informatice a ICT ve vzdělávání
"Informatika je příliš mladá na to, aby mohla mít standardní vzdělávací obsah", "Informatika je především Word a Excel", "Reforma školství je podporována moderními technologiemi", "Stát významně podporuje ICT", "Počítačové učebny jsou základ", "Do škol jen moderní vybavení", "RVP neumožňuje informatiku kvalitně vyučovat"…
MŠMT: Shrnutí průběhu a seznam všech výstupů realizace projektu SP KVALITA I
MŠMT: Prováděcí dokument k operačnímu programu Vzdělání pro konkurenceschopnost (verze k 24.10.2008)
Jan Wagner: Chat Zeptejte se tvůrců státních maturit již zítra
Bořivoj Brdička: Encyclopaedia Britannica a škola 2.0 – část II
Tento článek navazuje na část I, jež popisovala historii Encyclopaedia Britannica a její snahu prostřednictvím řízené diskuse na Britannica Blog kritizovat dění související s rozvojem tzv. internetu 2. generace. Ve svém popisu jsme se dostali k červnu 2008, kdy byla spuštěna nová verze portálu, jež předem deklarovala nejen tradiční orientaci na znalosti expertů ale též snahu o objektivitu.
Famufest 2008
Jan Wagner: Přednáška o redakčním systému pro školy: Weby Google hezky česky
Petr Kolman: Narození dítěte zaměstnance
NIDM: Soutěže v cizích jazycích
DISKUSE
Témata článků
Knihkupectví
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.