Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Liška vedl ve dnech 20. – 21. listopadu 2008 českou delegaci na zasedání Rady ministrů EU pro vzdělávání, mládež a kulturu.
Delegace na jednání v Bruselu podpořila mj. doporučení rady v klíčových bodech mobility mladých dobrovolníků, evropského systému kreditů a spolupráce v odborném vzdělávání a přípravě. Ministr Liška během zasedání představil priority českého předsednictví v Radě EU pro oblast mládeže a vzdělávání.
Rada ministrů EU přijala na svém zasedání v Bruselu celou řadu usnesení, která se bezprostředně slučují s agendou a předsednickými prioritami MŠMT. Ústředním tématem pro oblast mládeže i vzdělávání je po oba dva dny mobilita mladých. Ministři školství EU se shodli, že každý mladý člověk by měl dostat příležitost vycestovat za vzděláním, odbornou přípravou nebo prací do zahraničí a v tomto ohledu je třeba jim cestu maximálně usnadnit.
Vzhledem k tomu, že dobrovolnictví je jednou z priorit českého předsednictví v oblasti mládeže a MŠMT v březnu 2009 uspořádá evropskou konferenci na téma mobility dobrovolníků a neformálního vzdělávání, vyzdvihl ministr Liška nutnost podpořit mobilitu mladých dobrovolníků v Evropě.
„Zkušenosti s těmito programy ukazují, že dobrovolnictví vykonávané v jiné zemi má významný dopad na mladé lidi a jejich osobní a profesní rozvoj. Mladí dobrovolníci nesporně přispívají k rozvoji mezikulturních kompetencí rezidentů země, v níž vykonávají svoji činnost, a tím i k vytváření solidární a sociálně soudržné Evropy. Získávají konkrétní kompetence, které upevňují jejich účast na životě společnosti a zlepšují jejich vyhlídky na trhu práce,“ uvedl po skončení zasedání ministr Liška a dodal, že se jedná hlavně o cenné jazykové schopnosti, zkušenosti s týmovou prací, přebírání zodpovědnosti, flexibilitu nebo přijímání odlišností druhých.
Během zasedání také ministr představil další priority českého předsednictví v oblastech mládeže a vzdělávání. Navázal tak na svou zářijovou cestu do Evropského parlamentu. Zdůraznil, že v nich půjde hlavně o naplňování Evropského paktu pro mládež a podporu partnerství vzdělávacích institucí a zaměstnavatelů v kontextu celoživotního učení. Velmi proto podpořil závěry rady k agendě posílené evropské spolupráce v oblasti školství.“Důraz budeme klást na sociální inkluzi a individuální přístup k žákům i žákyním,“ řekl ministr a poukázal na potřebu zaměřit se na zlepšení tvořivosti a inovací.
Na zasedání také zástupci Evropské komise informovali Radu ministrů o iniciativě evropského diáře „Europa Diary 2008/2008“. Jedná se o vzdělávací nástroj, který informuje o tom, co EU nabízí mladým lidem. Česká verze doprovázená příručkou pro učitele je k dispozici na této adrese.
MŠMT
0 komentářů:
Okomentovat