Informační centrum oddílů a klubů vyhlásilo již 5. ročník tématické soutěže v tvorbě internetových stránek pro děti a mládež.
JunWeb je soutěž v tvorbě internetových stránek, která je určena žákům a studentům v kategoriích do 15 a do 18 let. Jde o soutěž tématickou, v které se hodnotí nejenom kód stránky, vzhled, ale i její obsah. Stránky mohou být ve dvou tématických okruzích – osobní stránka zaměřená na prezentaci zájmů a nebo stránka prezentující kolektiv (oddíl, třídu, kroužek, partu apod.).
Do soutěže se nelze přihlásit se stránkou dělanou na zakázku, čímž se tato soutěž liší od známější soutěže JuniorInternet. Na osobní stránce by se měl autor představit a napsat něco o svých zájmech, z nichž alespoň jeden by měl být neinternetový. Na stránce kolektivu byl měl psát o tomto kolektivu, přičemž na obsahu stránky mohou spolupracovat i jeho ostatní členové, ale podíl autora na obsahu by měl být nejméně 20%. Nemůže tedy jít např. o stránku, kterou vytvoří člen oddílu na pokyn svého vedoucího a kterou si posléze vedoucí po obsahové stránce spravuje sám.
Cílem této soutěže je motivovat soutěžící k všestrannosti. Být nejenom programátorem, který umí dělat stránky, ale současně mít i další zájmy a umět o nich zajímavě napsat. Soutěží se o zajímavé ceny - odborné knihy z oblasti tvorby www stránek či Internetu z nakladatelství Computer Press.
Další podrobnosti k účasti v soutěži lze na jít na stránce www.junweb.cz, která byla nedávno zmodernizována a je nyní přehlednější. Uzávěrka soutěže je o půlnoci 31. 12. 2008. Začátkem ledna 2009 stránky hodnotí porota a autoři nejlepších stránek budou pozváni do Prahy na finále. To bude tříkolové. V prvním kole soutěžící svoji stránku představí a budou mít možnost představit porotě to co si myslí, že je na ní nejdůležitější. Současně budou odpovídat na případné dotazy porotců. V druhém kole proběhne vědomostní soutěž o Internetu a počítačích. Ve třetím kole se budou soutěžící samostatně prezentovat. Jejich úkolem bude po dobu nejméně dvou minut mluvit o sobě a svých zájmech, případně o tom, co by rádi dělali v této oblasti v budoucnosti.
Zajímavostí je složení poroty, v níž nejsou pouze programátoři a tvůrci stránek, ale i lidé, kteří jsou v této oblasti laici, ale pracují s dětmi a mládeží jako vedoucí v neinternetové zájmové činnosti. To je proto, že soutěž neklade důraz pouze na čistotu kódu, ale i na obsah. Porotci tedy hodnotí vedle provedení stránky i její obsah, nápad, originalitu, dodržení téma a vzhled. Protože nejde o masovou soutěž, na kterou by se hlásily desítky soutěžících, je to šance se umístit třeba i s technicky průměrnou stránkou a získat tak motivaci k další tvorbě. Menší zkušenosti v tvorbě stránky lze vykompenzovat nápadem a kreativitou.
Prostřednictvím České školy se obracíme na učitele-informatiky na základních a středních školách v celé republice a nabízíme jejich schopným žákům příležitost předvést a porovnat schopnosti a nápady se svými vrstevníky. Motivace soutěží je pro tento věk velkým motorem činnosti. Určitě máte na své škole žáky, kteří budou schopni vyhovět podmínkám soutěže a prokázat svojí účastí a případným úspěchem dobrou úroveň práce školy v této zájmové oblasti.
Pro inspiraci uvedu jako příklady osobní stránky zajímavý Matoušův blog a od stejného autora ještě kroniku, která je příkladem, jak by mohla např. vypadat stránka kolektivu.
Miloslav Fuček
0 komentářů:
Okomentovat