V pondělí 1. prosince 2008 večer nastane na čtyři roky poslední zákryt planety Měsícem. Měsíc ve fázi úzkého srpku po 17. hodině zakryje Venuši, v té době po Měsíci druhý nejjasnější objekt na obloze. Využijte této příležitosti a zkuste pozorovat tento nevšední úkaz i s vašimi žáky.
Planetu Venuši můžeme v těchto dnech pozorovat krátce po západu Slunce jako Večernici nízko nad jihozápadním obzorem. Každým dnem se na obloze přibližuje k druhé jasné planetě – Jupiteru. Obě planety však ve skutečnosti dělí 4,8 AU (AU = Astronomická jednotka, tj. asi 150 milionů km). V pondělí 1. prosince 2008 večer se k této dvojici nápadných objektů připojí i náš Měsíc. Bude ve fázi úzkého srpku. Měsíc se na obloze pohybuje poměrně rychle – za 1 hodinu urazí směrem k východu úhlovou vzdálenost o přibližně takové velikosti, jako je průměr měsíčního úplňku (tedy asi půl obloukového stupně). A protože se planeta Venuše bude nacházet přímo na zdánlivé měsíční dráze po obloze, Měsíc planetu po 17. hodině večerní zakryje.
Měsíc a Venuše budou v tu chvíli dva nejjasnější kosmické objekty na obloze, čili ani laikům by jejich nalezení nemělo činit žádný problém, nebude-li zataženo. K pozorování je nutné si najít místo s pokud možno co nejlepším výhledem na jihozápad. K úkazu totiž dojde velmi nízko nad obzorem, tudíž obzor v těch místech by neměl být rušen vysokými stromy či domy. I pouhýma očima bude tento úkaz nepřehlédnutelný. Pokud je to v možnostech vaší školy, vybavte se dalekohledem (alespoň triedrem). Bude totiž rozdíl mezi tím, co spatříme pouhýma očima a co spatříme dalekohledem.
Další podrobné informace o letošním zákrytu Venuše Měsícem a jeho pozorování najdete na internetu v článku „1. prosince Měsíc zakryje Venuši“ na webu České astronomické společnosti (www.astro.cz) nebo přímo v Tiskovém prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i. číslo 126 z 27. 11. 2008. Zde naleznete i tabulku s přesnými časy „vstupu“ a „výstupu“ Venuše pro vybraná větší města v ČR. Údaje „Vstup/Konec“ a „Výstup/Konec“ znamenají okamžiky, kdy zmizí/vystoupí osvětlená část kotoučku Venuše (nikoliv celý její kotouček).
Já bych z těchto zdrojů už pouze přidal obrázek, ze kterého získáte lepší představu, jak by mohl vypadat pohled na úkaz loveckým triedrem (Venuše mizí za okrajem Měsíce):
Výhodou prosince v tomto případě je to, že je brzy tma, takže bude-li jasno, mohlo by pondělní pozorování zákrytu Venuše Měsícem být výrazně silnějším zážitkem než posledně, kdy jsme Venuši schovávající se za Měsíc hledali za bílého dne .
Pokud se na samostatné pozorování necítíte a je v blízkosti vašeho působiště fungující hvězdárna, zkuste se informovat, zda byste nemohli pozorování absolvovat tam. A mně už nezbývá než vám popřát hodně štěstí při sledování tohoto úkazu a nevšední zážitek z pozorování vám i vašim žákům.
Josef Duhajský
0 komentářů:
Okomentovat