Více lužních lesů – apelují na MŽP a MZe členové Sněmu dětí pro životní prostředí ČR

neděle 30. listopadu 2008 ·

Jedním z výsledků celoroční vzdělávací, badatelské a osvětové činnosti členů Sněmu dětí pro životní prostředí ČR zaměřené na vodní ekosystémy je otevřený dopis, kterým se obrací na ministry životního prostředí a zemědělství. Děti v něm navrhují věnovat více pozornosti mokřadním lesům a obecně zeleni podél vodních toků.

V Mladočově na Litomyšlsku (okr. Svitavy, Pardubický kraj) se uskutečnilo výroční setkání  Sněmu dětí pro životní prostředí ČR organizovaného již 15 let Agenturou Koniklec. Mladí účastníci tohoto sofistikovaného vzdělávacího programu z 11 krajů ČR (1) prezentovali svou celoroční činnost věnující se v roce 2008 živlu voda. V jeho průběhu prováděli vlastní výzkumnou a osvětovou činnost pod vedením odborného lektora z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka a absolvovali odborné přednášky, tréninky v rétorických a prezentačních dovednostech, exkurse a debaty s pracovníky veřejné správy. Ze svých poznatků získaných při celoročním pravidelném měřením potoků a  řek, sledování výskytu vodních savců a mokřadních rostlin, mapování škodlivých vlivů v okolí vody, komunikace s místní samosprávou a osvětovou činností mezi vrstevníky (2) sestavil každý účastník souhrnnou zprávu. V průběhu listopadu bude  na základě výsledků celoroční činnosti vybrán letošní  vítěz a jeho domovská škola obdrží putovní cenu. Jejím držitelem byla v roce 2008 Stanislava Tothová z Gymnázia Sokolov (Karlovarský kraj) (3).

Jako jeden ze závěrů své celoroční činnosti přijali členové SDČR ŽP prohlášení (4), kterým se obrací mj. na MŽP a MZe. Navrhují v něm rozšířit plochy lužních lesů v nížinách, podél vodních toků nekácet holosečně stromy a věnovat více prostředků na revitalizace nevhodně technicky upravených vodních toků. Přírodní toky s hojností stromů v okolní nivě dle mínění dětí zabrání erozi půdy, zmírňují průběh povodní, zlepšují doplňování zásob podzemní vody potřebných v období sucha a mají v krajině příznivý estetický efekt. Tyto funkce budou zvláště důležité v době velkých výkyvů počasí způsobených očekávanou klimatickou změnou.  Obě ministerstva by také měla lépe spolupracovat, aby se dotace obou resortů do krajiny vzájemně doplňovaly.

Václav Bratrych – manažer projektu z občanského sdružení Živly-Agentura Koniklec, k tomu říká: „V letošním roce se do našeho programu po tříměsíčním výběrovém řízení dostala silná skupina dětí a mládeže z celé republiky ve věku od 13 do 15 let opravdu zapálená pro ochranu přírody. A je to  také vidět na výsledcích jejich celoroční činnosti a velké aktivitě. Pro příští rok připravujeme ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UK rozšíření projektu dosud zaměřeného spíše přírodovědně a ochranářsky o téma environmentální etické výchovy.“

1) Vzdělávací program „Sněm dětí pro životní prostředí ČR“ organizovaný sdružením Živly-Agentura Koniklec, Praha je v roce 2008 financovaný Státním fondem životního prostředí.  Navazuje na tradici tzv. dětských slyšení, kdy děti a mládež komunikují přímo se zástupci veřejné správy jak na lokální, tak na národní úrovni. Několik členů  SDČR ŽP je také členy mezinárodního Evropského ekoparlamentu mládeže YEP. Program  je aktuálně obsazen účastníky ve věku 13 – 17 let z 11 krajů ČR (s výjimkou Libereckého, Karlovarského a Zlínského). Nejvíce účastníků je v roce 2008 z kraje Vysočina. 

2) Na  webové stránkách projektu Živel voda – http://voda.zivly.cz – účastníci projektu samostatně zveřejňují průběžné výsledky své činnosti.

3) Na webových stránkách Sněmu dětí pro životní prostředí – http://sdcr.koniklec.cz/ – jsou zveřejněny nejlepší závěrečné zprávy za loňský rok a budou zde uveřejněny i úspěšné zprávy letošní.



dokument

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.