redakce: Chemie pro nevidomé? Přes internet!

úterý 25. listopadu 2008 ·

Program BRAILCHEM umožní slepcům a lidem s těžkým poškozením zraku výuku chemie. Vůbec první oficiální prezentace tohoto nového unikátního programu pro výuku chemie proběhla 19. listopadu 2008 ve Školícím středisku Státní technické knihovny.

Nový softwarový systém vznikl v rámci evropského projektu Leonardo da Vinci jako součást programu „ICT - Výpočetní technika jako brána otevírající vědecké vzdělávání slepcům a lidem s těžkým poškozením zraku". Tento program zpřístupní vědecké informace slepcům a lidem s těžkým postižením zraku a funguje jako doplněk k internetovému prohlížeči Mozilla Firefox.

Brailchem je software, který pomáhá nevidomým studentům nebo studentům s těžkým poškozením zraku tak, že umožňuje přístup k chemickým informacím, které jsou obvykle prezentovány vizuálně.

Projekt vypracovala Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a společnost Brailcom o.p.s, která je zároveň překladatelem. Realizují jej ve spolupráci s vysokou školou Faculdade de Ciencias e Technologia da Universidade Nova de Lisboa, Unií Nevidiacich a Slabozrakych Slovenska, ACAPO - Associacao dos cegos e ambliopes de Portugal, Media Lunde Tollefsen AS a Státní technickou knihovnou.

 „Program se skládá ze dvou částí, a to serveru, který nabízí informace z oboru chemie, a speciálního klienta, který umožní přenést tato data nevizuálně až k uživateli, jenž pomocí něj může například „surfovat“ v molekulových strukturách nebo periodické tabulce prvků,“ upřesnil fungování programu ředitel společnosti Brailcom Jan Buchal. Autory Brailchemu jsou Bedřich Košata (serverová část), Milan Zamazal (Firefox klient) a Jan Buchal (uživatelský interface). VŠCHT zpracovala část zvanou Brailchem server a spolupracovala s portugalskou univerzitou na přípravě metodiky výuky.

Takto vypadá prohlížeč molekul:

 



redakce

0 komentářů:

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.