Na konferenci v brněnské Moravské zemské knihovně zazněla řada zajímavých příspěvků, podívejme se na některé podrobněji.
Konference byla určena ředitelům středních i základních škol, vedoucím školních knihoven a informačních a studijních center škol, pracovníků školských institucí a veřejným knihovnám. Na její organizaci se podílela Moravská zemská knihovna, Středisko služeb školám a Zařízení pro DVPP Brno a Klub školních knihoven SKIP.
Petra Skalická ze společnosti Člověk v tísni v přednášce Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech - informace o projektu Světová škola uvedla řadu zkušeností z projektu Světová škola. Můžete si přehrát i videoklip o tomto projektu ve kterém byla v letech 2006-2008 vytvořena a odzkoušena metodologie ve spolupráci s 200 školami, 1000 učiteli a 17 000 studenty. Materiály jsou nyní zdarma k dispozici prvním 10 000 škol ve všech zemích, kde projekt probíhal.
Bořivoj Brdička z katedry informačních technologií a technické Výchovy PedF UK Praha přednesl aktualizovanou verzi na České škole publikovaného textu Konektivismus - teorie vzdělávání v prostředí sociálních sítí.
Jiří Zounek z Ústavu pedagogických věd FF MU Brno v prezentaci Nezamýšlené efekty začleňování ICT do výuky - moderní technologie a učitelská moc ve třídě informoval o některých výsledcích průzkumu mezi zhruba 800 pedagogy.
Jana Nejezchlebová z brněnské Moravské zemské knihovny informovala o Informačním vzdělávání ve veřejných a školních knihovnách.
Ludmila Čumplová z pražské Národní pedagogické knihovny Komenského informovala o Centru pro školní knihovny a Klubu školních knihoven.
O Zkušenosti pilotního gymnázia s přípravou a naplňováním ŠVP se podělil Josef Filouš z brněnského Gymnázia Slovanské náměstí.Vše online? (Web 2.0). Informoval také o přípravě a organizaci státních maturit.
Marek Lauermann ze Střediska služeb školám informoval o konceptu Komunitní škola - koncept školy jako vzdělávacího, informačního a společenského centra obce.
O práci školních knihoven ve Slovenské republice informovala Rozália Cenigová ze Slovenské pedagogická knižnice Bratislava, na rozdíl od ČR mají tamní školní knihovny podmínky stanovené zákonem.
Jan Wagner
0 komentářů:
Okomentovat