V srpnu vyšel třetí díl středoškolské učebnice Kouzelné zrcadlo literatury s podtitulem Sny a realita moderního světa. Majitelé předchozích dvou dílů si na pokračování museli sice počkat dlouhé 4 roky, ale výsledek opět stojí za to.
Velmi vysoká laťka, kterou nastavil středoškolský profesor a signatář Charty 77 Jaroslav Blažke už v prvním díle, byla opět překonána a pokud v brzké době vyjde i díl čtvrtý, budou mít studenti i učitelé k dispozici tak kvalitní řadu učebnic, že nebudou ochotni ani se poohlížet se po jiné.
V čem jsou Blažkovy učebnice jiné?
Dá se říct, že ve všem. Autor se odhodlal k revolučnímu kroku – spojil antologii ukázek do jedné knihy s výklady. Na rozdíl od mnoha jiných autorů neodděluje ani literaturu světovou a českou a v Kouzelném zrcadle se snaží o jejich maximální propojení. Už na první pohled učebnice zaujme bohatým obrazovým doprovodem (bohužel černobílým). Výrazné členění textu pomocí marginálií a využití různých typů písma z ní dělá i skvost typografický.
Blažkova technika vytváření učebnice nejvíce připomíná skládání mozaiky. Vybírá ty nejlepší střípky ukázek z významných literárních děl a propojuje je výklady z pera předních literárních vědců a kritiků. S vlastními Blažkovými texty se čtenář skoro nesetká, což je v některých případech na škodu, protože občas jsou odborné výklady příliš rozvláčné a jejich převyprávění by je zhutnilo. Důležité je, že tento způsob umožňuje představit literaturu jinak, něž bývá obvyklé. Nejde o sumu faktů, které se má žák naučit, ale o defilé nejrůznějších názorů, které problémy interpretace literatury ukazují mnohem plastičtěji a názorněji. Navíc čtenářský zážitek není oddělen od probírané látky – ukázka se stává hlavním východiskem, vše ostatní ji doslova obklopuje.
Spousta užitečných doplňků
Rozhodně se nemusíte bát, že v Kouzelném zrcadle literatury najdete pouze názory a že v ní budou chybět konkrétní údaje. Právě naopak, učebnice jimi přímo překypuje! Je ovšem nutné se v ní nejprve dobře zorientovat. Pro vyhledávání je k dispozici rejstřík ukázek a jmenný rejstřík (doplněný o výslovnost jmen cizích spisovatelů). Každá kapitola začíná obsahem, následují ukázky z děl významných spisovatelů doplněné o stručný medailon jejich autora, včetně podobizny a dalších obrazových příloh (ilustrace, obálky knih, významná výtvarná díla…), závěr je věnován obecným údajům (stručné přehledy), úvahám a názorům (podrobnější analýzy), námětům k zamyšlení (úkoly pro studenty) a tipům pro četbu. Učebnice končí slovníčkem autorů (přehled tvorby včetně názvů děl v originálu) a terminologickým slovníčkem.
Ve třetím díle Kouzelného zrcadla literatury navíc najdete vstupní přehled Tvář 20. století, seznam laureátů Nobelovy ceny za literaturu a speciální kapitolu Populární literatura, která se zabývá pokleslými žánry, jako je detektivka, sci-fi nebo fantasy. Blažke také uvádí na středoškolskou půdu několik nových spisovatelských es, která se dosud v učebnicích nevyskytovala. Za všechny jmenujme třeba Chalíla Džibrána, J. R. R.Tolkiena nebo Daniila Charmse a z českých autorů geniálního Josefa Váchala.
Špička mezi učebnicemi
Kolegové učitelé si často stěžují na nekvalitní učebnice. Jsem přesvědčen, že když začnou používat Kouzelné zrcadlo literatury, budou muset s reptáním přestat. Z této knihy se totiž učí skoro samo. Blažke dokáže žáky zaujmout a získat je nejen pro literaturu, ale také pro výtvarné umění. Jeho učebnice podněcuje k přemýšlení i k četbě. Inspirativnější knihu budete hledat velmi těžko a zřejmě ji ani nenajdete. Učitelé ostatních předmětů mohou teď češtinářům pouze tiše závidět.
Vyšlé díly:
- Jaroslav Blažke: Kouzelné zrcadlo literatury, Sny a realita moderního světa, Velryba, Praha 2003
- Jaroslav Blažke: Kouzelné zrcadlo literatury, Písemnictví 19. věku, Velryba, Praha 1999 (http://www.volny.cz/ucebnice.kzl)
- Jaroslav Blažke: Kouzelné zrcadlo literatury 1, Od nejstarších památek k osvícenství, Atlantis, Brno 1998 (http://www.ceskaliteratura.cz/recenze/zrcadlo.htm)
Radek Sárközi
0 komentářů:
Okomentovat