Mnoho studentů cizích jazyků má největší stres z prostého faktu, že se slovíčko v cizím jazyce jinak vyslovuje a jinak píše. V momentě, kdy tento fakt zjistí, často propadnou panice. Poradíme vám tedy jednoduchou, ale účinnou fintu, jak se cizí pravopis učit efektivněji…
Jak je na tom vlastně čeština?
Jan málokdo si uvědomí, že naprosto stejné je to i s naší mateřštinou. Nevěříte? Zde máte jeden malý příklad – obyčejná žádost: Buď tak hodný … se vlastně vyslovuje … BUŤ TAG HODNÝ.
Jako rodilí mluvčí tento problém nevnímáme, ale běda cizinci! A naprosto stejné je to vlastně s námi a cizími jazyky. Němčina má ještě určitá pravidla, ale směrem k angličtině pravidel pravopisu valem ubývá tak, jak jsou pravidla převažována výjimkami z pravidel. A co teprve francouzština? A to jsme stále u jazyků, která mají abecedu a používají latinku. Zde by pak asi následovala arabština, čínština, japonština aj.
Připravte se psychologicky
Jedno přísloví říká: „Kdo je připraven, není ohrožen.“ V tomto okamžiku je velmi účinné pohlížet na pravopis cizího jazyka tak trochu jako na výzvu: ano, píše se to úplně jinak, ale jak? Chci to bezchybně ovládat! Já to přece dokáži – v tom nebude žádný problém.
Obvyklý studijní postup
Zamyslete se, prosím, jak se vlastně postupujete při studiu pravopisu cizího slovíčka. Zřejmě si slovíčko přečtete, snažíte se pravopis zapamatovat, zapíšete si slovíčko do slovníčku, při psaní domácích úkolů si ověřujete, zda jste slovíčko napsali správně. Automatický návyk správného psaní se dostavuje jen velmi zvolna, neboť pravopis cizích slovíček trénujeme jen velmi zřídka.
Jak získání automatického návyku urychlit?
Zakupte si linkovaný blok formátu A4 a postupujte následujícím způsobem:
- nové slovíčko zapisuji na celé dva řádky, přičemž jednotlivá slova odděluji od sebe čárkou;
- každé slovíčko, které napíši, vyslovím nahlas, a to vždy znovu a znovu po každém zapsání (tj. píši a vyslovuji současně);
- udělám-li pravopisnou chybu, totéž slovíčka se správným pravopisem zapíši na dva řádky znovu;
- postup opakuji s celou novou slovní zásobou tak dlouho, dokud je to nutné.
Přesto, že dnes již k výuce pravopisu používám s oblibou i jiné, modernější prostředky (především software DRILL – viz související články), osobně mám s výše popsanou základní metodou velmi dobrou zkušenost. Je totiž efektivní a finančně nenáročná.
Tyto a další náměty z oblasti studia cizích jazyků se můžete dočíst v e-learningovém kurzu „Jak se naučit cizí jazyk“ na www.educationonline.cz.
Ladislava Knihová
0 komentářů:
Okomentovat