Češi berou v průměru o dva tisíce víc, platy ženou vzhůru učitelé

středa 4. prosince 2019 ·

Průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí vzrostly o 2 136 korun na 33 697 korun. Platy stále silně rostou i přes vnější signály oslabování ekonomik. Nárůstu pomáhá státní sektor. Nejvíc rostou mzdy ve Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Mzdy vzrostly meziročně o 6,9 procenta, po odečtení inflace, tedy reálně o 4 procenta. Informuje iDNES.Na průměrnou mzdu zhruba dvě třetiny zaměstnanců nedosáhnou a většina se tak blíží spíše mediánu. Ten narostl o 6,7 procenta na 29 549 korun. Muži jsou na tom lépe. U nich medián dosáhl 31 909 korun, kdežto u žen pouze 26 887 korun...

Nejvyšší nárůst průměrných mezd je vidět u učitelů. Polepšili si oproti loňsku o 10,8 procenta, to znamená o 3 237 korun na 33 132 korun.


Celý text naleznete zde

11 komentářů:

Milan Keršláger řekl(a)...
4. prosince 2019 v 11:55  

Spíš bych řekl, že platy učitelů dlouhodobě táhly průměrný plat dolů (viz srovnání platu učitele se stejně VŠ vzdělanými zaměstnanci).

Milan Keršláger řekl(a)...
4. prosince 2019 v 12:02  

Aktuálně mají učitelé 61% průměrného platu VŠ profesí ve státě, viz Český rozhlas

BP řekl(a)...
4. prosince 2019 v 17:28  

Nechce se mi věřit tady tomu číslu.
Vždyť pan ministr s paní ministryní hlásají do celého světa, že průměrný plat učitelů je letos o cca 6000,- Kč vyšší, a činí tak již zhruba 39000,- Kč a za 14 měsíců bude průměr kolem 45000,- Kč (teď se má přidat 10% od Nového roku a od roku 2021 dalších 9%)!
Toto máte staré číslo z roku 2017. Loni činil průměrný plat učitelů cca 35000,- Kč, nebo ne?
:-)
:-(
Nějak nám ta čísla nehrají.
Kde se stala, soudruzi z NDR, chyba?
Podívejme se všichni pořádně do svých peněženek, kde se ztratily ty peníze, které tam podle naší vlády oni poslali.

krtek řekl(a)...
5. prosince 2019 v 7:11  

Podstatější a zásadnější námitka: jak to, že se plat učitelů v průměru zvedl o 10,8 %, když bylo avizováno zvýšení o 15 %?

Milan Keršláger řekl(a)...
5. prosince 2019 v 7:26  

@krtek: Pan premiér řekl, že vláda nic takového (tj. 15%) neslíbila. Odkázal se na to, že v budoucnu budeme mít 150% průměrného platu z roku 2017. To však znamená, že v roce 2021 zase nebudeme mít 150% průměrného platu... Protože při růstu platů 8% ročně to znamená za 4 roky 36% (tj. >1/3) jen na dorovnání růstu v ČR. Reálně tak vláda hodlá přidat vůči roku 2017 pouze 14% (kdyby bylo přidáno ročně 15%, bylo by to za 4 roky 75%). Ze zemí OECD jsme beznadějně nejhorší (až za Slovenskem), viz můj odkaz výše (při srovnání s průměrným platem VŠ).

Milan Keršláger řekl(a)...
5. prosince 2019 v 7:28  

Je potřeba si uvědomit, že za rok 2019 platy v ČR vyrostou o cca 7%, takže jestliže vláda učitelům přidá 8% do tarifu, přidává reálně jen 1% (!).

krtek řekl(a)...
5. prosince 2019 v 10:33  

Pane Kešlágere, to není fér. Vy nedáváte pozor - jedná se o zvýšení na letošní rok, to bylo 15 %, schváleno. Ale v reálu je ještě nikdo nemá! A prosím, pozor i na to 15% (patnáctiprocentní) a 15 % (patnáct procent). Když už to nevzládají expertní týmy, my učitelé ano.
A prosím, není to nic k Vašemu příspěvku, se kterým souhlasím. Jen jste neodpověděl na mou námitku, protože na tu se odpovědět nedá.

Milan Keršláger řekl(a)...
5. prosince 2019 v 10:55  

@krtek: Já vím o čem se jednalo i co jste psal, ale pan premiér to vidí jinak (bohužel). Já se ho nezastávám, pouze konstatuji a doplňuji, že reálný růst mezd je pouze 1%, nikoliv více (nenároková složka platu se přiděluje za činnost navíc, nejde tedy o zvýšení platu a nemělo by se to tak počítat, případně by se mělo férově říct, že vyšší plat bude za více práce). Tedy s panem premiérem nesouhlasím... (stejně jako většina učitelů).

BP řekl(a)...
5. prosince 2019 v 13:45  

Nevadí, pan ministr ani paní ministryně by neudělali dnes maturitní zkoušku z matematiky.
V nejvyšším tarifním stupni po 32 letech praxe bude v roce 2021 plat učitele 43950,- Kč ve 12. platové třídě, což znamená, že průměrný plat úplně všech učitelů bude činit 45 000,- Kč.
Oni dva zřejmě nematurovali z matematiky, jinak by nemohli mít vystudovanou ani vysokou školu.

Milan Keršláger řekl(a)...
5. prosince 2019 v 19:21  

...když k platu připočtete projekty (např. Erasmus) a platy zástupců, tak by to vyjít mohlo. Tedy pro ty nejstarší asi jo ;-)

BP řekl(a)...
5. prosince 2019 v 20:03  

Projekty Erasmus každá škola nedělá, za projekt Tandem žádné odměny neberete (a je to v podstatě totéž). Za Erasmus na škole dostane jednorázovou odměnu pouze jeden. Zástupce je jeden, nanejvýš dva na škole, stejně tak ředitel. Učitelů je dohromady cca 140 000, když z toho 20 000 vedoucích pracovníků odečteme, a to značně nadsazuji, pořád je to ještě nějakých 120 000 učitelů. V nejvyšším stupni, ve kterém stejně dosáhnete pouze na 43 950,- Kč, kdyby byli 60 000 z nich - což určitě není - učitelé 55+, tak mi pořád nemůže vyjít ten průměrný plat 45000. Moje stará znavená hlava to nebere.
Já pracuji za mzdu, která je těžce podprůměrná, na soukromé škole se na odpracované roky vůbec nehraje a ani na nějaký základní úvazek a nadúvazek.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.