Týdny mediálního vzdělávání

čtvrtek 23. května 2019 ·

„Předpokládáme, že se stejně jako v případě předchozích ročníků Týdnů mediálního vzdělávání a našich dalších aktivit na tomto poli, začnou objevovat komentáře informující o indoktrinaci žáků, vymývání hlav, hlásání jediné pravdy atp. K ničemu takovému nedochází, opak je pravdou. Vedeme žáky k tomu, aby byli obezřetní, aby jednotlivá mediální sdělení posuzovali s kritickým odstupem, ověřovali si informace z více zdrojů a uvědomovali si možná rizika spojená s užíváním sociálních sítí,“ uvádí Karel Strachota, zakladatel a ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách.


Strachota dodává: „Základem naší metodiky je koncept pěti klíčových otázek, který je k dispozici na portále JSNS.CZ. Stejně jako řada dalších materiálů. Každý tak může posoudit naše východiska a didaktický přístup.“

Nabídka školám

Třídy mají díky projektu možnost osobně navštívit redakci České televize, Aktuálně.cz, ČTK, magazínu Reportér, týdeníku Respekt nebo portálu Seznam Zprávy, a nahlédnout tak přímo do zákulisí novinářské práce. Dále mohou uspořádat přímo ve škole tematický workshop z pestré nabídky některé z 16 partnerských organizací, které se mediálním vzděláváním dlouhodobě zabývají nebo pozvat na debatu se studenty některého z 63 novinářů a mediálních odborníků1 z celkem 11 redakcí, které se letos do projektu zapojily.

Hlavním záměrem debat je přiblížit mladým lidem profesi novináře formou osobního setkání s lidmi, kteří se ve světě médií dennodenně pohybují a kteří budou se studenty otevřeně mluvit o tom, co obnáší jejich práce, jak fungují média v praxi a jak vznikají zprávy.

„Velice si vážíme zájmu o tento projekt ze strany novinářů a jejich ochoty uvolnit se i přes značné pracovní vytížení z redakce a cestovat někdy i hodiny do všech koutů České republiky na debatu se studenty. V porovnání s loňským ročníkem vzrostl počet zapojených novinářů ke dni zahájení Týdnů mediálního vzdělávání přibližně o třetinu. Je patrné, že sami novináři nezbytnosti mediálního vzdělávání přikládají značný význam,“ uvádí Sandra Telenská, koordinátorka Týdnů mediálního vzdělávání a doplňuje: „I zájem škol ročník od ročníku narůstá. V loňském roce jsme byli schopni kapacitně pokrýt 153 škol. Většinou se jednalo o jednu debatu na jedné škole. Letos školy poptávají třeba i tři čtyři debaty. Zatím se jich přihlásilo 110, registrace však ještě nejsou uzavřené, školy mají možnost přihlásit se ještě do 1. června.“

Vyučující se studenty mají také možnost zhlédnout některý z více než třiceti dokumentárních filmů z okruhu mediálně-vzdělávacích lekcí v nabídce JSNS.CZ. Zapojené školy obdrží nosič s filmy Mimořádná zpráva a Kdo trolí Ameriku, novou obsáhlou publikaci k mediálnímu vzdělávání Být v obraze 2 a příručku Opravdu? spolu se sadou plakátů.


Další informace naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.