Dokument Vzdělávání přede-vším v každém regionu ČR může inspirovat volební program i praxi po volbách

neděle 22. července 2018 ·

EDUin společně s dalšími organizacemi činnými ve vzdělávání sesbíral dobrou vzdělávací praxi v celé ČR a vypracoval materiál, který nyní předkládá politickým stranám a také nezávislým starostům v menších obcích. Materiál Vzdělávání přede-vším v každém regionu ČR ukazuje možnosti, jak zlepšit vzdělávání přímo v jejich městě anebo obci a vychází z míst, kde už se taková změna daří. Říká, že regionálního zlepšení se dá dosáhnout i za stávajícího systému a legislativy, ale podmínkou je chtít na změně pracovat.


Před prázdninami proběhla jednání se zástupci politických stran o tom, do jaké míry jsou návrhy totožné s jejich vlastní zkušeností a které nové postupy a možnosti by rádi využili ve svých volebních programech, a hlavně praxi po volbách. Momentálně se jejich prostřednictvím šíří do regionů. Do jeho šíření a tlaku na politiky se mohou zapojit přímo i rodiče, kteří si přejí změnu.

Navržená opatření pocházejí z různých míst a jsou ověřena praxí konkrétních škol, radnic a organizací. Materiál dělí možná zlepšení do šesti klastrů:

• Jak připravovat včas strategie i cesty k jejich naplnění
• Jak podporovat školy a učitele •Jak podporovat ředitele
• Jak pečovat o nejmenší a jejich rodiče
• Jak komunikovat s rodiči
• Jak podporovat celoživotní vzdělávání, neformální vzdělávání a komunitní život škol

Skupina organizací Vzdělávání přede-vším vychází ze skutečností, které charakterizují současný stav vzdělávání v ČR. Výrazné podfinancování a nízká adaptabilita systému, nedostatek kvalitních ředitelů i učitelů, nízká motivace dětí ke vzdělávání, malá společenská poptávka po změnách. Již loni před parlamentními volbami zveřejnila tato skupina návrh pilířů vzdělávací politiky, o které by se měla opírat současná vláda a novým dokumentem směřujícím ke změnám v regionech pokračuje ve své práci na změně českého vzdělávání.

Naše vize se opírá o tři body:

• Zvýšení podpory učitelů a ředitelů
• Zachování toho, co je prospěšné a funkční
• Revizi toho, co vzdělávání škodí a snahu zabránit takovým systémovým změnám

Dlouhodobě předkládáme tuto strategii:

• Chceme stavět na trojúhelníku ředitel – učitel – kvalita. Bez zvýšení platů není možné zvyšovat nároky, a tedy očekávat pozitivní změnu. Nástroje k hodnocení kvality už existují, využijme je.
• Otevřeme školu světu: VŠ absolventům, kteří chtějí učit, pestrosti škol, neformálnímu vzdělávání. S cílem vzdělávat a vychovávat k odpovědnosti a k demokracii. Nutnou podmínkou je odstranění politizace ředitelských pozic.
• Měníme systém vědomě, informovaně a cíleně. Revidujme kontroverzní systémové kroky (státní maturity, jednotné přijímací zkoušky, omezování neveřejných škol atp.). Analyzujme a zpřístupňujme dostupná data o vzdělávání. Inspirujme se v zahraničí.

Olga Žáková, koordinátorka kampaně Vzdělávání přede-vším, EDUin, řekla: „Jde nám o nastartování uvažování, že měnit situaci ve školách v regionech lze. A to i při těžkopádnosti změn na úrovni celého systému. A že můžeme a máme se co učit od sebe navzájem. Vybrat si i jedno malé konkrétní zlepšení a realizovat jej dává smysl.“

Zdroj: Tisková zpráva EDUin
Celou publikaci naleznete zde

7 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
22. července 2018 12:05  

Materiál je určen pro komunální volby, ale o ničem z uvedených položek komunální politici nerozhodují. Snad kromě "politizace" funkce ředitele školy...

E.Kocourek řekl(a)...
22. července 2018 21:51  

Soros je ukryt v detailech. ////

Babiš slíbil, že si posvítí na "neziskovky" působící mimo sport. ////

Michal Komárek řekl(a)...
23. července 2018 6:31  

Pane Kocourku, opravdu si myslíte, že George Soros se zajímá o dokument Vzdělávání přede-vším? Už jsme to tu řešili: Pokud chcete přispívat ke konspiračním teoriím o neziskovkách a G. Sorosovi, vyberte si k tomu jiný web. Vhodných je dostatek.

E.Kocourek řekl(a)...
23. července 2018 8:18  

To vypadá, že na České škole je zakázáno používat slovo Soros. Opravdu byste měl zveřejnit ten slovníček povolených a zakázaných slov, pane Komárek. ////

Pavel Doležel řekl(a)...
23. července 2018 11:19  

George Soros stojí za financováním OSF. Dva z fondů OSF uvádí EDUIn jako zdroj svých příjmů - dříve uváděl i objem finanční "podpory". Toto je jednoznačná vazba mezi EDUInem a Georgem Sorosem. Souvislost je tedy zřejmá a není za ní nic konspiračního. Otázkou je, zda se vzdělávací systém má řídit pravidly těch, kdo ho platí, nebo vybájenými pravidly, která prosazuje George Soros.

Vl.Václavík řekl(a)...
23. července 2018 21:44  

Nadace Open Society Fund (OSF) vstoupila do českého školství počátkem 90. let minulého století nabídkou vzdělávacího programu Začít spolu (Step by Step). Program se rozšířil a dnes je východiskem školního vzdělávacího programu desítek mateřských a základních škol. Je to úspěšný program, který má řadu příznivců a podporovatelů.
Pokud stát nebyl schopen po převratu 1989 připravit pro školy alternativy k socialistickému způsobu vzdělávání (včetně finanční podpory), zaslouží si dík a uznání každý, kdo se v procesu transformace angažoval - tedy OSF i zprostředkovaně Geoge Soros.

E.Kocourek řekl(a)...
23. července 2018 22:59  

Objevil se tu dotaz a já vám jej, pane Václavík, zopakuji: myslíte, že George Soros se zajímá o dokument Vzdělávání přede-vším? ////

Obecněji: timeo Danaos et dona ferentes. ////

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.